Problemy z układem skrętnym

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

Problemy z układem skrętnym

#1 Post autor: blizzard »

Panowie, jak sobie radzicie z mechanizmem skrętu?
Bo mi albo urywa czasami racka z liftarma (no się tak trzyma jak się trzyma,każdy wie...) albo jak dojdzie do granicznej wartości to 8z "strzela" na samej krawędzi racka, a ja piekielnie-totalnie-hiper nie lubię tego dźwięku i mi się wyobraża od razu, że mi cała konstrukcja kwasi bebechy i zaraz coś wybuchnie..
Teraz mi idzie listwa od TT, bodajże 1x7 czy jak się ona tam zwie, zobaczę czy się sytuacja poprawi.
Z drugiej strony, spokój duszy może mi zapewnić poniekąd 24z with clutch, tylko że ona często blokuje możliwość skrętu i koła stoją, a tego też chciałbym uniknąć.
Czy takie "pyrkanie" z8 na końcu gear racka 1x4 jest bezpieczne? Odgłos jest niesłychanie irytujący dla mnie, gorzej niż np kreda po tablicy, ugh...

//Wyg. za 2 dni

edit:
hmm poczytam sobie tutaj:
http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=13978&postdays=0&postorder=asc&start=0
może coś się znajdzie :)
---------------
I kij, mało mi to powiedziało, a poradnika Emilusa cos nie widać ;(
Ostatnio zmieniony 2012-02-07, 16:40 przez blizzard, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#2 Post autor: 3dom »

Bez sensu wygaszać, może ktoś będzie miał podobny problem i znajdzie tu odpowiedź.
blizzard pisze:Bo mi albo urywa czasami racka z liftarma (no się tak trzyma jak się trzyma,każdy wie...)
Na to rozwiązaniem może być rack starego typu, tutaj masz porównanie:

Obrazek

[URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=14133&postdays=0&postorder=asc&start=15]A tutaj więcej na ten temat.[/URL]

Rack 1x7 raczej nie rozwiąże tego problemu, choć mogę się mylić bo stosowałem go chyba tylko raz do pary ze sprężynką, która ograniczała ruch silnika. Od strzelania zębatki po racku nic nie wybuchnie, a jak z8 się zużyje to po prostu wymienisz na nową ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

BJ
VIP
Posty: 1001
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

#3 Post autor: BJ »

blizzard pisze:Panowie, jak sobie radzicie z mechanizmem skrętu?
Bo mi albo urywa czasami racka z liftarma (no się tak trzyma jak się trzyma,każdy wie...
A nie masz czasem dwóch z8 obok siebie do napędzanie tego racka?
one są trochę węższe i dopóki są obok siebie dopóty to wszystko działa, jak się przesunął to przez tą szparę rack z z8 nie mogą się dobrze zazębić, i wtedy odpada ta listwa.

Może daj fotki tego co zbudowałeś?

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#4 Post autor: blizzard »

BJ pisze:Może daj fotki tego co zbudowałeś?
Byłem zrozpaczony, to podejrzałem jak to robią pro AFOle, więc zgapilem od Sariela (poradnik budowy podwozia do Land Rovera bodajże)
Obrazek, ale też wyrzuca czasami.
Mówię tu o samym umiejscowieniu listwy,poniżej liftarm i "wyjście" mocowania na lewe i prawe koło. Z redukcjami itp bawiłem się sam, aktualnie skręt wychodzi mi z:
z12 do z20, na osi z z20 jest z8 wychodzące do z24, na osi z z24 jest z8 bezpośrednio do gear racka. Ale pomijam to, jak mam zredukowane, listwa nie chce siedzieć, co i rusz mi ją urywa z łączenia, a jak widać, w modelu Sariela nie ma miejsca na dodatkowe z8 celem ustabilizowania czy tam co tam. Dodatkowo, autkiem steruję za pomocą pilota tego lepszego z możliwością regulacji mocy, więc mogę skręcać "grzecznie" i bez szarpania, co dodatkowo powinno pomóc, ale listwa i tak wie lepiej :P

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#5 Post autor: M_longer »

blizzard pisze:autkiem steruję za pomocą pilota tego lepszego z możliwością regulacji mocy, więc mogę skręcać "grzecznie" i bez szarpania, co dodatkowo powinno pomóc,
Podziwiam. Szczerze. Ten pilot nie nadaje się w większości przypadków do sterowania pojazdami z osiami skrętnymi. A nie zrywa Ci czasem tej listwy w położeniu skrajnym?

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#6 Post autor: 3dom »

Użyj tego:

Obrazek

Problem zrywania zostanie rozwiązany.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#7 Post autor: blizzard »

Ja jakoś lubię ten pilot.
Listwę zrywa mi w pozycji skrajnej, ale też czasami, w połowie drogi, albo 3/4 widzę, że ona się trzyma tylko pod z8 jednym końcem, a drugi zaczyna się odrywać i unosić.

@up
Zobaczę co mi się uda zdziałać, jak mi przyjdzie rack 1x7 czarny
Ostatnio zmieniony 2012-02-07, 15:54 przez blizzard, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#8 Post autor: Sariel »

Ten pilot nadaje się do paru rzeczy, ale z całą pewnością nie do skręcania. Chyba bym go pogryzł z frustracji gdybym musiał nim skręcać.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#9 Post autor: blizzard »

Totalnie nie narzekam na pilocik, tylko na dziadowską listwę, która chce ciągle opuszczać szeregi całej konstrukcji. Z drugiej strony, marzy mi się system który w razie oporu zablokowałby Mediuma, a nie narażał całość na klekotanie z8

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

Generalnie każdy odpowiednio wzmocniony i zabezpieczony układ skrętny powinien blokować Mediuma. Jeśli cokolwiek klekocze, masz jakieś luzy. Zdjęcie Twojej konstrukcji na pewno przyspieszyłoby diagnozę.

Jetboy

#11 Post autor: Jetboy »

Moze taka konstrukcja pomoże?

ooo <-3 zębatki obok siebie
----- <- listwa

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#12 Post autor: blizzard »

No chyba nie do końca obok siebie, bo przerwa musi byc.
Tak to 2 skrajne kręcą się w lewo, a środkowa w prawo

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#13 Post autor: Sariel »

Ech... wydzielam temat i proszę o zdjęcie Twojej konstrukcji, Blizzard.
U mnie nie ma i nigdy nie było miejsca na więcej niż jedną zębatkę, bo wszystko jest spasowane i nie przeskakuje. Problem wyraźnie leży w luzach które gdzieś masz, ale bez fotek to możemy conajwyżej wróżyć z fusów co, gdzie i jak.
Ostatnio zmieniony 2012-02-07, 16:41 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#14 Post autor: blizzard »

Jak chcesz, zdjęcia nie chciałem dawać, bo nie mam aparatu żadnego :P
Cyknięte telefonem:
Obrazek
Czyli:
z12 idzie na z20, na osi z z20 jest z8 wychodzące na z24 (normalne albo ze sprzęgłem), z osi z z24 wychodzi z8, które pracuje na racku.
Całość zdaje mi się mocno sztywna, nie można poruszyć listwą, jeśli z24 nie ma sprzęgła, nic się też nie rozłącza, klocki się nie wyginają. Jedyny mankament to rack 1x4 który ni cholery nie chce siedzieć gdzie powinien.
Jest to konstrukcja Sariela ( o czym wspomniałem) tylko że od momentu technic triangle w górę idzie moje "widzimisię" (czyli zębatki i silnik), ale jak wspomniałem - luzów nie ma.

Ps.
Sorry że marudzę, uczę się dopiero


----------
edit:
Gdy zaś zbudowałem dokładnie wszystko wg Sarielowego pomysłu, z8 skakała sobie na samym końcu racka (odglosu tego nie cierpię xD)
Ostatnio zmieniony 2012-02-07, 16:50 przez blizzard, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#15 Post autor: M_longer »

blizzard pisze:Ps.
Sorry że marudzę, uczę się dopiero
No to czas na lekcję: przyjrzyj się otworom w halfpinach oraz spodowi płytki na której siedzi rack. Czasem się zdarza że nie chcą ze sobą współpracować i mają luz.

ODPOWIEDZ