8208 Custom Cruiser

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

8208 Custom Cruiser

#1 Post autor: Filus »

Obrazek

Seria:Technic
Liczba części: 53
Spis części: peeron, bricklink,
Rok wydania: 1998
Cena: tylko rynek wtórny, na bricklinku 30 - 40 zł, kupowany, jako nowy kosztował chyba około 15 - 20 zł,
lugnet, brickset,

(paroma) Słowami wstępu

Czym jest przedmiot tej recenzji? Otóż w roku 1997 roku Lego wpadło na pomysł, by wydać zestaw(iki) w serii "Mini". W pierwszym roku tej serii dostępne były tylko zestawy z głównej serii Lego System. W roku 1998 Do serii "Mini" postanowiono dodać również zestawy o tematyce Technic. W 1998 zostało wydanych 6 różnych zestawów (8203, 8204, 8208, 8209, 8217, 8218). Jeden z nich, doczekał się już recenzji na LUGPolu. Jest nim [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=7429]8218 Trike Tourer[/URL], autorstwa Kukusa. W roku 1999, do wcześniej wydanej szóstki dołączyły jeszcze dwa: 8246 i 8247. W roku 2000 z serii Mini zniknęła pierwsza szóstka zestawów Technic, by rok później znikły z niej również 8246 i 8247. Ceny zestawów Mini Technic oscylowały w granicach 15 - 20 zł.

Wstęp

Jak sama nazwa wskazuje, przedmiotem recenzji będzie właśnie 8208. Posiadam 4 z 8 zestawów serii Mini, więc spodziewać się należy recek pozostałych, które mam. Ale nie wyprzedzajmy zbytnio wydarzeń. 8208 jest modelem całkiem zgrabnie wymodelowanego motorka. Był kupiony, bo go chciałem. Powód był jeden, i będzie on znany po zerknięciu do podrozdziału "ciekawe klocki";).

Pudełko i instrukcja

Pudełeczka nie mam. Wiem, że było ono małe, ale większe, niż te pochodzące z najmniejszych zestawików serii Mini. Nie było ono też wypełnione powietrzem, wolną przestrzeń raczej szczelnie zajmowały woreczek z klockami i instrukcja. Instrukcję mam. Wszystkie klocki zestawu i instrukcja wyglądają tak:

Obrazek Obrazek

A przykładowa strona z instrukcji, tak:

Obrazek

Instrukcja dokładna, bezbłędna, a że zestaw mały - także krótka.

Ciekawe klocki

Tutaj rzucały mi się w oczy 2 rodzaje elementów, których nie miałem, a które bardzo chciałem mieć. Dlatego też smęciłem rodzicom, by kupić ten motorek. Jako, że sam zestawik był mały i niedrogi, wiele starać się nie musiałem;). Owe dwa rodzaje klocków to:

Light Gray Technic Cam, sztuk 4:
Obrazek

Light Gray Technic, Axle and Pin Connector Toggle Joint Smooth, 2 sztuki:
Obrazek

Najbardziej zależało mi na pierwszej pozycji na tej krótkiej liście. Gdy teraz patrzę, to nie był to jakiś rarytas, ale w innych, osiągalnych dla mnie zestawów, nie widziałem tej części. A tutaj byłem pewien, że są aż 4.

Modele

W tym zestawie jest tylko jeden model, który dostał instrukcję budowy i jest nim motor, tytułowy Custom Cruiser. Jego budowa to w zasadzie 5 minut roboty. Wszystko zbudowane prosto, bez fajerwerków, ale na koniec efekt jest całkiem niezły. Spójrzcie sami:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dla mnie motorek jest bardzo udany. Ma skrętną kierownicę, osadzoną na czarnym pinie, co powoduje, że kierownica pozostaje w ustawionej pozycji. Jego prezencja też jest na odpowiednim poziomie. A biorąc pod uwagę ilość klocków użytych do budowy, kunszt projektanta dodatkowo się uwidacznia. Jest to też kolejny przykład zestawów, w których to (wtedy jeszcze half) liftarmy zaczynając grać pierwsze skrzypce, wypierając powoli technic bricki i plate'y z zestawów Technic.

Drugim modelem jest również motor, który stylizowany jest na ścigacza. Nie została do niego stworzona instrukcja budowy, ale na podstawie samego obrazka z tyłu pudełka (dzięki Jetboy!) jesteśmy w stanie bez najmniejszego kłopotu zbudować owy model. Sama budowa to, podobnie, jak z modelem podstawowym, góra 5 min składania. Po jego budowie zostaje aż 5 elementów:

Obrazek

Natomiast sam modelik na żywo wygląda tak:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Coby tutaj nie powiedzieć, całkiem ładna ta konstrukcja. Sam wolałbym, by ten motorek był modelem podstawowym, z instrukcją, natomiast dodane ekstra 5 klocków służyłoby do budowy obecnie podstawowej konstrukcji zestawu. Ścigacz wydaje się ładniejszy i bardziej drapieżny, więc bardziej przyciągałbym spojrzenia dzieci. Ale to tylko moje domysły. Jest tak, że to Cruisier jest modelem A. Jednak modelowi B trzeba oddać, że jest bardzo ładny (moim zdaniem ładniejszy niż tytułowa konstrukcja). Ma też ograniczone wychylanie kierownicy, co dodaje realizmu, bo chyba nikt nie widział mocno skręcającego ścigacza;). Reasumując, bardzo dobry model alternatywny, co obecnie (wtedy zresztą też) jest rzadkością.

Podsumowanie

Już po mojej poprzedniej recenzji starocia, dochodzę do wniosku, że ten punkt jest wyjątkowo trudny do realizacji. Recenzując zestawy, które są w regularnej sprzedaży, łatwiej jest powiedzieć coś konstruktywnego o nich. Tutaj, zwłaszcza, że model ani super ciekawy, ani dostępny, ani nawet opłacalny (ze względu na jakieś unikaty) ciężko mi cokolwiek powiedzieć. Jest to na pewno ciekawostka, część historii i jakiś niewielki kroczek w ukierunkowaniu rozwoju serii Technic. Sama seria Mini również jest swoistą ciekawostką, o której zapewne nikt już nawet nie pamięta, bo i po co. Kończąc powiem tylko tyle. 8208 jest jednym z tych przeciętnych zestawów. Przeciętnym nie dlatego, że jest nieudany, ale właśnie ze względu na to, że nie jest unikatem, na którego warto byłoby polować.

Galeria:klik.

Pozdrawiam. F.
Ostatnio zmieniony 2012-07-15, 13:10 przez Filus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sajan
VIP
Posty: 425
Rejestracja: 2012-03-18, 12:18
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Sajan »

Warto dodać, że na tyle pudełka zamieszczono zdjęcie modelu alternatywnego.
Ścigacz prezentuje się równie ładnie jak model główny.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#3 Post autor: Filus »

Jesteś w stanie zrobić skan tylnej ścianki pudełka? Wtedy uzupełniłoby to ten brak;).

Jetboy

#4 Post autor: Jetboy »

Obrazek

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#5 Post autor: Filus »

Dzięki śliczne za to;). Tak mi się kojarzył alternatywny model w pamięci, związany z 8247, był to bodaj taki samolocik z tłoczkiem w miejscu kabiny. Ale innych alternatyw nie kojarzę, tj. tych z zestawów, które jeszcze mam z tej serii (8209 i 8204). Chyba pierwszy raz zaczynam żałować, że nie zostawiłem sobie tych małych pudełeczek... W wolnej chwili postaram się zbudować i uzupełnić reckę.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#6 Post autor: KUKUS »

Filus pisze:Jest nim 8218 Trike Tourer, autorstwa Kukusa.
Dziękuję za wspomnienie, ale kiedy z perspektywy lat patrzę na wykonane wtedy przeze mnie zdjęcia to serce mi staje i nie mogę złapać oddechu :D

8208 uważam za bardzo udany zestaw. Może niewielki i niezbyt bogaty w części, ale ma w sobie taki jakiś urok. Model nadaje się zarówno do postawienia na półce, jak i do zabawy, co jest jego niewątpliwą zaletą.

Nie podoba mi się kierownica, przydałoby się ją jakoś urozmaicić.

Jako ciekawostkę dodam, że tego rodzaju motorki są świetnym dodatkiem dla zwykłych Slizerów ;)

BTW krótka, ale elegancka recenzja ;)

Awatar użytkownika
Benny
Posty: 230
Rejestracja: 2008-03-22, 11:24
Lokalizacja: Będzin
brickshelf: Benny888

 

#7 Post autor: Benny »

Pamiętam ten modelik. Nigdy go nie miałem ale tak mi się podobał na zdjęciu z katalogu, że odtworzylem go wiernie z posiadanych klocków. Z usadowionym za kierownicą ludzikiem gwarantował sporo funu :)

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#8 Post autor: Filus »

KUKUS pisze:Dziękuję za wspomnienie, ale kiedy z perspektywy lat patrzę na wykonane wtedy przeze mnie zdjęcia to serce mi staje i nie mogę złapać oddechu
Nie ma za co;). Co do zdjęć, nie przesadzaj, mają białe tło? Mają. Nie są rozmazane? Nie są. Więc bez przesady, nie wyglądają, jakby były robione telefonem... stacjonarnym;p.

W ramach czysto informacyjnym. Zbudowałem i dodałem do recki modelik alternatywny + parę słów o nim.

PS. I na koniec prośba ode mnie. Zamierzam dalej realizować moje plany, by robić recenzje starych zestawów, które mam, a które nie doczekały takowych. Chcę w tym zrecenzować 3 pozostałe modeliki serii mini: 8204, 8209 i 8247. Jeżeli ktoś ma zdjęcia modeli alternatywnych, o ile takowe są, to prosiłbym informacje o tym. Jakby ktoś miał pudełka, i mógłby cyknąć foto, to też będę wdzięczny. Ze swej strony pamiętam, że 8247 miał za alternatywę samolocik. Nawet mniej więcej umiałbym go zbudować, mimo, że pamiętam to jeszcze z lat młodzieńczych, jak przez mgłę. Pozostałe dwa są dla mnie problemem, bo za cholerę nie kojarzę, by miały jakiekolwiek modele alternatywne. Pomożecie:)?

ODPOWIEDZ