[MOC] Kenworth W900 Wywrotka

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

[MOC] Kenworth W900 Wywrotka

#1 Post autor: M_longer »

Obrazek

Zdaje się że właśnie pobiłem swój rekord w długości tworzenia MOCa...
Przed Państwem model który miał być chwilą przerwy przed zbudowaniem kolejnego kopalnianego wynalazku, który jednak sprawił że przez jakiś czas nie chciałem nawet patrzeć na klocki...


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



No ale po kolei;

Przód tej ciężarówki to właściwie niebieska wariacja na temat [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=11241]mojego holownika[/url], przy czym:
Było parę osób które narzekały że czerwonemu przydałby się chrom (wprawdzie na wystawie w PKiNie już był chromowany, ale w zasadzie nie miał zdjęć). To był pierwszy powód dla którego zdecydowałem się znowu użyć W900 jako bazy pod ciężarówkę. Maska ma więcej stopni, przez co rozszerzenie w kierunku kabiny jest bardziej łagodne:


Obrazek Obrazek

Konieczność umiejscowienia zasilania (aku PF i dwóch wież) sprawiło że na atrapę silnika zabrakło miejsca. Nie chciałem spędzić przy nim za dużo czasu (co później okazało się błędnym założeniem...), więc zdecydowałem że zabudowa będzie prosta, czyli wywrotka pasowała jak ulał. Kiedyś zrobiłem już wywrotkę, Iveco, ale paka była podnoszona pneumatycznie. Dlatego teraz chciałem użyć mechanizmu sterowanego zdalnie (to powód numer dwa). I wtedy się zaczęło...

W zasadzie model był gotowy już na początku marca, zrobiłem zdjęcia i zacząłem kręcić filmiki pokazujące jak działa. I wtedy okazało się że wszystko nagle trzeszczy, przeskakuje i nie ma zamiaru pracować tak jak powinno.

Pierwsza wersja korzystała z dwóch małych siłowników śrubowych, podpiętych do mechanizmu takiego jak w Iveco. Podczas testów i budowania działał. Podczas "premiery" przestał (i do tej pory nie wiem dlaczego).

Wyglądało to tak:

Obrazek

Po tej porażce miał ochotę go rozłożyć do ostatniego klocka, ale stwierdziłem że szkoda całej pracy i ograniczyłem się do przebudowania ramy. Nowa wersja używa do podnoszenia paki mechanizmu napędzanego przez jednego XLa, składającego się z dwóch racków 13L połączonych z liftarmami. Ma więcej siły i jest w stanie poradzić sobie z tym czego nie mogły podnieść dwa małe LA. Przy okazji zmienił się też sposób podnoszenia drugiej osi, który korzysta teraz z jednego małego siłownika śrubowego napędzanego Mediumem.

Obrazek Obrazek

Tak więc; obecna wersja ma cztery osie, dwie tylne są napędzane przez jednego XLa. Do skrętu użyłem Mediuma. Na całe szczęście napęd od początku działa bez zarzutów i w zasadzie to jedyne co mogę dobrego powiedzieć o tej ciężarówce :)

Mam jej wybitnie dość, zajęła mi masę czasu, który mogłem poświęcić na zbudowanie kilku mniejszych modeli dla minifgów (jeden w zasadzie jest już skończony, zajął 6 dni zamiast sześciu miesięcy...).
Publikuję z kronikarskiego obowiązku, bo skoro powstał szkoda żeby stał w kącie ;)

Filmik z małym bonusem na końcu, pokazujący jak strzelają małe siłowniki, gdy wymaga się od nich zbyt wiele.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nupnwQxK ... e=youtu.be[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2012-05-06, 17:08 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

Koniec świata, Longer buduje na niebiesko.
A serio, ładne, ambitne, fajne. Włącznik w nosie położył mnie na łopatki :)

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#3 Post autor: blizzard »

Śliczny! Uwielbiam ten kolor w świecie Lego :) Lepszy to jest już chyba tylko pomarańczowy ^^
Świetna ciężarówka, na pewno musi dumni się prezentować na półce :)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#4 Post autor: 3dom »

''...ale to już było...'' ;)

Pięknie wygląda połączenie niebieskiego z chromawanym wykończeniem. Wrzucisz zdjęcie obu modeli obok siebie czy holownik już rozłożony?

Wrócę do tematu jak będę miał na czym zobaczyć film i dokładnie obejrzeć zdjęcia.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
SMIGOL
Posty: 206
Rejestracja: 2011-11-13, 20:46
Lokalizacja: Kamienna Góra
brickshelf: smigol

 

#5 Post autor: SMIGOL »

Chętnie rozrysowałbym Ci jakieś poprawki, ale kurcze nie ma się do czego przyczepić... a i nie umiem rysować :) (chyba że na kartce).
Podoba mi się to, że w ciężarówce podnosi się oś.
M_longer pisze:Publikuję z kronikarskiego obowiązku, bo skoro powstał szkoda żeby stał w kącie ;)
Jakby miał dalej stać w kącie i się kurzyć to mogę go przejąć i zobaczyć jak będzie wyglądał u mnie na półce ;)
Każda porażka jest szansą żeby spróbować jeszcze raz, tylko mądrzej. Autora nie znam.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#6 Post autor: noniusz »

Model robi naprawdę piorunujące wrażenie.

Przede wszystkim kolor - "unikatowy". Dodatkowo połączenie MT z technicem zawsze daje pozytywne wrażenie.

Zanim przeczytałem recenzję obejrzałem zdjęcia i byłem mocno zdziwiony, że do podnoszenia paki użyłeś 2 szt. miniLA, jednak po zgłębieniu tematu okazuje się, że pomysł z rackami 13L jest chyba o wiele ciekawszy niż użycie standardowych LA.

Nie napisałeś ile model waży, a ciekawi mnie to ponieważ pojazd porusza się niezwykle płynie i zwinnie.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#7 Post autor: M_longer »

blizzard pisze:na pewno musi dumni się prezentować na półce :)
Na półce nie ma miejsca :) Poza tym i tak idzie na żyletki, potrzebuję pilnie części PFowych na pewien model...
3dom pisze:''...ale to już było...'' ;)
Było. I gwarantuję że nie wróci więcej, bo mam ciężarówki Kenworth W900 dość.
noniusz pisze:Przede wszystkim kolor - "unikatowy". Dodatkowo połączenie MT z technicem zawsze daje pozytywne wrażenie.
Ano daje, przy czym...
noniusz pisze:Nie napisałeś ile model waży, a ciekawi mnie to ponieważ pojazd porusza się niezwykle płynie i zwinnie.
Waży 2,6kg, z tego sama paka waży nie mniej niż 600g. I tutaj dochodzimy do wady większości moich modeli. Z racji tego że zamiast jak normalny człowiek robić poszycie dla technicowych bebechów z równie technicowych elementów (panele, giętkie axle etc), robię obudowę full MT. Efekt jest taki, że wszystkie moje modele robione w tym stylu funkcjonują na granicy wydajności. Bricki i płytki w większych ilościach swoje ważą, a ten W900 pokazał że czasem nie wszystko może się udać.

Havoc

#8 Post autor: Havoc »

noniusz pisze:Przede wszystkim kolor - "unikatowy". Dodatkowo połączenie MT z technicem zawsze daje pozytywne wrażenie.
No i żeś mnie uprzedził, Longer. Jestem w 2/3 budowy i co teraz? Mam kolor zmieniać? ;)
Jak już Ci pisałem wcześniej, wszystko git ale ta masa chromu mnie odrzuca :P

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#9 Post autor: M_longer »

Havoc pisze:Jestem w 2/3 budowy i co teraz? Mam kolor zmieniać? ;)
Medium Blue podobno jest modny w tym sezonie :P
Havoc pisze:Jak już Ci pisałem wcześniej, wszystko git ale ta masa chromu mnie odrzuca :P
Oj tam, kwestia przyzwyczajenia. Następna ciężarówka (minifig) będzie go miała minimalną ilość. I to legalną ;)

Jetboy

#10 Post autor: Jetboy »

Miodzio!

Awatar użytkownika
Belfast
Posty: 387
Rejestracja: 2009-06-24, 22:01
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Diabel

 

#11 Post autor: Belfast »

Piękna maszyna !!!
Lepsze jutro było wczoraj, a świat zamienił wrażliwość na wydajność !

Belfast

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#12 Post autor: dmac »

Heh, zdążyłem już zapomnieć, że jeszcze go nie opublikowałeś!

Bardzo piękny model, do tego stopnia, że nawet niesłuszny kolor nie razi. Podziwiam Twój upór i cieszę się, że się nie poddałeś.
Do Krakowa z nim!

Edit: Longer, barbarzyńco, o mało nie zamordowałeś głazami robala, który szedł sobie po dywanie! (1:15)
Ostatnio zmieniony 2012-05-07, 06:58 przez dmac, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Mrutek

#13 Post autor: Mrutek »

Jak na pół roku pracy to całkiem nieźle wyszedł;)
Jest co podziwiać, chociaż jest troszeczkę monotonny - prawdopodobnie przez kolor.

Awatar użytkownika
Hegemon
Posty: 275
Rejestracja: 2011-05-15, 19:47
Lokalizacja: Pyrlandia
brickshelf: Hegemon78
Kontakt:

 

#14 Post autor: Hegemon »

Echh... Przepiękny.

Szkoda, że to nie wznowienie serii MT. Chętnie bym go kupił. I nawet nie przeszkadza mi ta ilość chromów.

Napisałbym coś więcej ale chyba już wszystko zostało napisane. Oczywiście mowa o pozytywach. Negatywów nie zauważam. No chyba, że informację o rozebraniu tego cuda można zaliczyć do negatywów.
"Wiwat Krwawy Hegemon"

Moja kolekcja LEGO

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#15 Post autor: V1 »

Fajny. Duży. Długi.
Wiem, że takie są, ale już w oryginale wyglądają na pokracznie długie.
Sprytnie wkomponowane wieżyczki IR. I włącznik.
Bardzo sprawnie sobie radzi, szczególnie z podnoszeniem paki ku mojemu zaskoczeniu. Taka długa i ciężka.

Mam 2 pytania - dlaczego boczne słupki są pochylone, a środkowy - pionowo?
I drugie - po prawej stronie jest taka sama skrzynka ze stopniem wejściowym jak po lewej. Dlaczego tylne skrzydełko jest na niej obrócone o 90 stopni?
\/1 ______________

ODPOWIEDZ