[MOC] Excavator Hyundai R220LC-9S

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
trawson89
Posty: 63
Rejestracja: 2010-11-14, 17:43
Lokalizacja: Jarosław
brickshelf: Trawson21

 

[MOC] Excavator Hyundai R220LC-9S

#1 Post autor: trawson89 »

Witam!!!

Pragnę przedstawić Wam kolejny model w moim wykonaniu jest to koparka gąsienicowa , fakt jest wizualnie zbliżona do modelu 8043 , ale to tylko pozory.
To że koparka zdalnie sterowana pojawiła się w sprzedaży nie zniechęciło mnie to do wybudowania takiej koparki.

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary:
-(podwozie i kadłub) dł.35s szer.21s wys.22s (do dachu kabiny)
-max. uniesienie łyżki 27s
Waga ok.3kg
Elementy PF:
-5x M Motor
-1x XL Motor
-3x wieże IR
-1x Battery Box
-2x Extension Wire 20cm
-2x Extension Wire 50cm
Podwozie:

W podwoziu nie ma nic specjalnego starałem się zrobić zwartą sztywną konstrukcję.

Kadłub:
W kadłubie znajdują się 3 Mediumy i 1 XL ,2 Mediumy służą do napędzania gąsienic.Trochę sobie utrudniłem bo mogłem te Mediumy umieścić w podwoziu ale nie chciałem puszczać przez obrotnice przewodów.Podczas obrotu przewody skręcały by się i po jakimś czasie mogły by się uszkodzić , a tak mam pełny zakres obrotu bez żadnych obaw ,jedyny minus tego rozwiązania jest taki że w zależności jaki obrót wykonamy samoczynnie poruszane są gąsienice.Dlaczego Mediumy do napędu? Budując koparkę głównie brałem pod uwagę operowanie ramieniem nie zamierzałem pokonywać nią jakiegoś trudnego terenu , do przejechania po prostym podłożu Mediumy radzą sobie całkiem nieźle.Do podnoszenia i opuszczania ramienia użyłem XLa , w 8043 zastosowany był Medium a ramię było dość masywne jak na taki silniczek :). Do obrotu wieży użyłem także Mediuma , umieściłem go równolegle do kabiny napęd przekazywany był kątowo przez knoby na końcu wału znajdował sie worm gear a ten napędzał zębatkę 8 zębną.W finalnej wersji knoby zamieniłem na zębatki z redukcją 1:1.667 ponieważ zmiana kierunku obrotu kadłuba była zbyt gwałtowna , ramie bujało się na prawo i lewo.

Obrazek

Ramie

Na zbudowanie ramienia poświeciłem chyba najwięcej czasu wiele razy było przebudowywane i uważam ze jest calkiem niezłe <skromny>.W ramieniu w pierwszej sekcji znajduja sie 2 Mediumy pierwszy słuzy do operowania łyzka a drugi do operowania druga sekcja ramienia.

Obrazek


Na koniec:

Galeria

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tHhtrpUi ... =g-all-lik[/youtube]

Pozdrawiam i zapraszam do komentowania:).

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#2 Post autor: noniusz »

Ciężko oprzeć się wrażeniu, że już gdzieś to widziałem... (8043).. :)

2-ga sekcja ramienia (stiel) jest bliźniaczo podobna i zabudowa nadwozia półokrągłymi panelami dodatkowo potęguje to wrażenie :) Ale nie o tym...

Model jak na swoje gabaryty pracuje niezwykle płynnie, dodatkowy plus to to, że do każdej funkcji użyłeś osobnego silniczka i nie ma tej niedogodności co w 8043, że operujemy albo ramieniem albo jazdą i obrotem.
Napisałeś o pomyśle umieszczenia silników jazdy w podwoziu, było by to do zrobienia bez puszczania kabli przez obrotnicę dokładając dodatkowy battery box do podwozia. Główny plus jest taki, że zyskujesz nieograniczony obrót a dodatkwo przy obracaniu maszyna "nie jeździ".

Dodatkowy plus za "pilota" do sterowania maszyną - jedna uwaga: w prawdziwej maszynie obrót jest na lewym joysticku, a otwieranie/zamykanie łyżki na prawym :)

Backbone
Posty: 671
Rejestracja: 2009-12-06, 17:30
Lokalizacja: Doncaster
brickshelf: backbone

 

#3 Post autor: Backbone »

Jak ja lubię oglądać nieme filmy.
I wyeliminuj to łup łup przy pracy maszyny, bo szkoda klocków na to.
A tak na serio, taka "muzyka" nie sprzyja dobremu wrażeniu przy prezentacji modelu.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#4 Post autor: Filus »

Zdecydowaną zaletą modelu jest sposób sterowania. Pilot bardzo zacny i "bawialny", jeżeli można to tak ująć. Przypatrując się, to gąsienice są chyba trochę za luźne. Generalnie skojarzenia z 8043 są jak najbardziej na miejscu, ale samo rozwiązanie mechaniki pozwala się zorientować, że jednak nie jest to kopia, a raczej wariacja na temat. A i większość koparek wygląda podobnie, więc idąc tym tropem, po co je budować;)?

Co do oprawy muzycznej. Backbone, Trawson nieraz już prezentował swoje MOCe, więc chyba nie jest żadną niespodzianką, jaki podkład będzie. Mi to nie przeszkadza. Fakt, że wolałbym tę nutę w wersji Golluma, ale ja z założenia wolę HU;). Poza tym, czy gust muzyczny świadczy od umiejętnościach budowy? Raczej nie. Więc może skupmy się na tym.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#5 Post autor: piotrek839 »

Backbone pisze:A tak na serio, taka "muzyka" nie sprzyja dobremu wrażeniu przy prezentacji modelu.
Jedni wolą muzyke a inni odgłos pracy silników, ja akurat to drugie.
Na filmie zabrakło mi prezentacji wnętrza które by pokazało iż nie jest to kopia zestawu. Metoda napędu gąsienic którą wybrałeś jest trudniejsza niż ta którą proponował noniusz. Uprościłeś sobie za to ramie dając tam silniki do bezpośredniego napędu siłowników. Generalnie zbudowałeś własną wersje koparki w oparciu o niedościgniony zestaw 8043, mi się podoba, gratuluje.

Awatar użytkownika
Methos
Posty: 227
Rejestracja: 2011-07-23, 01:19
Lokalizacja: Polska - Gniezno
brickshelf: Methos6

 

#6 Post autor: Methos »

Pierwsze wrażenie - moja 8043 tylko troszkę bardziej zabudowana ... i może troszkę szybsza, płynniejsza ... . Ale po przeczytaniu i obejrzeniu filmu już wiadomo, ze to "inna" konstrukcja. Pilot - cud malina.

ODPOWIEDZ