4529 Iron Man

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

4529 Iron Man

#1 Post autor: KUKUS »

Była niedziela. Powoli zaczynało się ściemniać. Właśnie kończyłem partyjkę League of Legends z kolegami, gdy usłyszałem głoś rodzicielki zapraszający mnie na zewnątrz. Nie miałem wyboru, musiałem pozostawić znajomych i opuściwszy swoją pieczarę udałem się na wyznaczone miejsce.

Okazało się, że rodzina przygotowała mi małe przyjęcie urodzinowe. Był szampan, był tort (właściwie ciasto upieczone przez moją siostrę, którego już niestety nie ma, ale mogę Wam powiedzieć, że wyszło wyjątkowo pyszne - zapewne dzięki odpowiedniej konsystencji biszkoptu i jagód zanurzonych w czerwonej galaretce)... no i były też podarunki; bystry czytelnik wnet pojmie, co wówczas mogłem otrzymać (a jeśli nie, to podpowiedzią może być powyższa recenzja).

A tak nawiasem - wspominałem, że przez dwa ostatnie miesiące siostra męczyła mnie, żebym zbudował Iron Mana? :D


Zdaje sobie sprawę, że recenzja będzie budziła kontrowersje, ale czasami trzeba poczuć ten dreszczyk adrenaliny :D


4529
Obrazek

Obrazek
Seria: Super Heroes
Podseria: Marvel Universe
Rok produkcji: 2012
Liczba klocków: 44
Liczba figurek: 0
Cena: allegro ~50 zł PLN, s@h - 64.99 PLN

SPIS CZĘŚCI
PEERON (jeszcze nie ma)
BRICKLINK
BRICKSET

GALERIA



Obrazek

Obrazek
Tony Stark – miliarder, jeden z najbardziej pomysłowych wynalazców technologii wojskowej. Podczas podróży służbowej zostaje ranny i porwany przez terrorystów. Aby utrzymać się przy życiu, konstruuje reaktor łukowy, dzięki któremu odłamki metalu, który go raniły, nie dochodzą do serca. Buduje też nowoczesny kostium-zbroję, aby uciec porywaczom. Z czasem produkuje coraz nowsze i potężniejsze wersje kostiumu i postanawia ich używać do zwalczania przestępczości jako Iron Man. Jego głównymi wrogami byli m. in. Mandaryn, Whiplash, Crimson Dynamo (rosyjski przestępca Iwan Wanko) czy terrorystyczna grupa AIM kradnąca jego technologię. Współpracował z Kapitanem Ameryką i Thorem. Członkek elitarnej grupy superherosów Avengers.
~ Wikipedia, Wolna Encyklopedia



Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Tektura, z której wykonano opakowanie jest miła w dotyku i odbija padające na nią światło. Pudełko nie jest jakoś specjalnie duże, ale małe też nie. Na przedniej ściance umieszczono grafikę przedstawiającą Iron Mana unoszącego się ponad chmurami i strzelającego ze swojego lasera - zapewne do jakiegoś złego oprycha. Wśród wszechobecnych logów "Super Heroes" czy "Avengers" widzimy dodatkowo symbol "Marvel-a" - w końcu zestaw jest licencjonowany ...

Z tyłu zaprezentowano nam alternatywny model Iron Mana (wystarczy zrobić kilka drobnych przeróbek modelu głównego) oraz funkcje figurki (system łączników rodem z Hero Factory zapewniający wysoką bawialność zestawu oraz przedłużacze kończyn). Dowiadujemy się też o możliwości połączenia Iron Mana z Kapitanem Ameryką w celu stworzenia większego monstrum, które - przynajmniej w moim osobistym odczuciu - nie wygląda aż tak tragicznie (co jednak nie oznacza, że nie dokonałbym kilku zmian - tarcza jest tutaj zbędnym dodatkiem, a nogi wymagają rozbudowania).

Boczne ścianki posiadają logo LegoClubu, informację o licencji (akurat na zdjęciu przykrytą kodem kreskowym sklepu), ostrzeżenia przed zadławieniem (w wielu językach) oraz głowę naszego bohatera w skali 1:1.



Obrazek

Obrazek
W skład zestawu wchodzą:
- instrukcja
- wrzucony luzem szkielet oraz magazynek
- mały woreczek na drobnicę
- duży woreczek na elementy pancerza



Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Instrukcja ze względu na sposób zszycia jest raczej nietypowa; w standardowych zestawach kartki połączone są przy krótszej ściance, tutaj jest odwrotnie - ma to taką zaletę, że kartki się nie przewracają samoczynnie, dzięki czemu łatwiej jest zrobić fotografie do recenzji.

Książeczka składa się łącznie z 28 stron. Większość z was zapewne przyzwyczaiła się do znajdujących się na pierwszych stronach wskazówek Lego dotyczących segregacji klocków itd. Zamiast tego w 4529 umieszczono krótki komiks przedstawiający Iron Mana ratującego ludzkość przed asteroidą (nawiasem mówiąc - szkoda, że Slizery nie miały takiego herosa). Powoli standardem staje się otaczanie czarnych elementów białą obwódką, co jest widoczne także w recenzowanym zestawie. Przeglądając kolejne kartki możemy zauważyć twarze kilku bohaterów: wspomnianego już wcześniej Kapitana hAmeryki, Hulka oraz Iron Mana. Gotowy model możemy już oglądać na stronie 21.

Na dalszych stronach znajdziemy:
- spis elementów
- reklamę innych zestawów z serii Super Heroes (wraz z grafiką przedstawiającą mega-herosa oraz model alternatywny)
- reklamę Hero Facotry
- reklamę zwyczajnych zestawów z Super Heroes (z minifigami)
- LegoClub, formularz zgłoszeniowy oraz rozzłoszczonego dzieciaka z wielkim napisem "WIN"



Obrazek
Przyjrzyjmy się teraz elementom, wchodzącym w skład recenzowanego zestawu.

Części wrzucone luzem:
Obrazek Obrazek
czyli znany już nam z serii Hero Factory szkielet (identyczny, jak np. u Rocki XL; Bulk 3.0 - jako, że jest niewielkim robotem - posiada nieco węższy szkielet) oraz gumowy magazynek (podobny posiada Rocka 4.0).

Mały woreczek:
Obrazek

Obrazek
... znajdziemy tutaj m.in. przedłużacze kończyn (te ciemnoszare elementy), niebieskie ostrza od mieczy świetlnych czy nowy typ kulki, przez którą można przeciągnąć axla (jej starszy odpowiednik znalazł się jeszcze w pierwszej serii Bionicle).

Duży woreczek:
Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
... czyli łączniki, kończyny, pancerz, elementy broni oraz głowa bohatera, która została zapakowana do oddzielnego woreczka. Piersi wzbogacono stylowym nadrukiem, nic nie trzeba było naklejać.

Nietypowe elementy:
Obrazek
... czyli lasery wystrzeliwane przez naszą broń.

Porównanie torsu Hero Factory z torsem Iron Mana:
Obrazek Obrazek
Tors Super Heroes posiada więcej szczegółów, niż jego odpowiednik z Hero Factory, co zasługuje na plus. Dodatkowo zawiera on parę wypustek, umożliwiających zamocowanie kolejnych elementów. System łączenia klocków pozostał jednak identyczny.

Głowa herosa:
Obrazek Obrazek
Muszę przyznać że projektanci całkiem sprytnie poradzili sobie z problemem przymocowania głowy do reszty ciała, aczkolwiek wymagało to użycia śruby. Jest to mój drugi zestaw Lego, który posiada takie dodatki - wcześniej podobny system zastosowano w [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=6459]policyjnym samolocie morskim[/url] z serii city.

Pozostałe elementy:
Obrazek
Czyli jeden symboliczny half-pin, dla którego na pewno znajdę jakieś praktyczne zastosowanie.



Obrazek

Model Główny:
Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Wypadałoby powiedzieć dwa słowa o złożonym modelu. Będę szczery - do pięknisiów to on nie należy, ale nie jest tak tragicznie, bo w przeciwieństwie do HF projektanci zagospodarowali plecy figurki. Jeżeli zaś chodzi o proporce kończyn, to - pomijając zbyt długie stopy - jest lepiej, niż np. u Bulka 3.0. Głowa Iron Mana jest jednym elementem, ale - przynajmniej w moim prywatnym odczuciu - nie jest zła i na pewno znajdę dla niej jakieś sensowne zastosowanie - jeśli nie teraz to w niedalekiej przyszłości. Patrząc z perspektywy człowieka budującego roboty z części Bioniclowych i HF, występujące w zestawie elementy zbroi wyglądają na dość użyteczne (szkoda tylko, że przy dłoniach widoczny jest szkielet, a naramienniki trochę nie pasują do naszego bohatera). Detale tworzące laser zostały dopracowane, aczkolwiek wolałbym, aby w 4529 przyłożono większy nacisk na uzbrojenie rąk. Patrząc z boku zauważamy paskudną szparę, znajdującą się pod ramieniem - tutaj też przydałaby się jakaś dodatkowa osłona. Gumowy magazynek oraz błękitny laser aż proszą się o wykorzystanie w jakimś MOC-u.

Poniżej prezentuje wam bardziej szczegółowe zdjęcia detali:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Model Alternatywny:
Obrazek

Obrazek Obrazek
Sporo czasu minęło, od kiedy Lego zrezygnowało z modeli alternatywnych, dlatego też miłym zaskoczeniem było nawiązanie do korzeni poprzez umieszczenie zdjęcia alternatywnego Iron Mana. Co prawda w zestawie nie dostajemy instrukcji potrzebnej do jej zbudowania, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie aby takową pobrać z sieci (podziękowania dla użytkownika mlempicki za link). Zawsze też można ją zbudować w oparciu o rysunek, znajdujący się na tyle pudełka / instrukcji.

Figurka ta przyjmuje bardziej klimatyczne pozycje niż jej poprzednik, co zapewne spowodowane jest laserem umieszczonym w miejscu lewej dłoni. Wciąż jednak nie podobają mi się naramienniki.



Obrazek

Porównanie z Hero Factory:
Obrazek
- mógłbyś trochę zrzucić na wadze, wiesz!?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Iron Man i Rocka XXL:
Obrazek Obrazek



Obrazek

Obrazek
4529 to typowy zestaw przeznaczony dla dzieci (no i być może dla 22-latków interesujących się mechami i budujących je wykorzystując elementy Bionicle/HF). Konstrukcja nie sprawia problemów, jest prosta jak budowa cepa i powinna dać maluchowi dużo frajdy. Do tego dochodzi jeszcze możliwość stworzenia modelu alternatywnego, a jakby jeszcze było tego mało - możemy zbudować Megazorda (po połączeniu Iron Mana z Kapitanem hAmeryką). Model jest bawialny, nic nie odpada, można trochę z nim poszaleć. Warto też wspomnieć o szybkiej i łatwiej możliwości modyfikowania figurki. Główny bohater jest rozpoznawalną postacią - nie otrzymujemy tu jakiegoś tam Bulka czy Rocki, ale Iron Mana - którego wszyscy powinniśmy kojarzyć.

Niestety każdy kij ma dwa końce - dzięki licencji zestaw jest bardzo drogi i - gdybym sam miał go kupować - poważnie bym się nad tym zastanowił; 44 części za 60 złotych to trochę drogo (za 1 część wychodzi około 1,5 zł). Do tego razi niedopracowanie figurki - dobrym przykładem mogą być jej ramiona.

Fani Iron Mana mogą zainteresować się zestawem, osobiście jednak poleciłbym kupno nielicencjonowanego, tańszego setu z Hero Factory (więcej elementów za bardziej rozsądną cenę).



Obrazek
+ bawialność
+ rozpoznawalny bohater
+ kolorystyka
+ przydatne elementy (dla osób budujących roboty z Bionicle/HF)
+ bardzo ładna instrukcja, komiks
+ grafika
+ model alternatywny

+/- megazord...
+/- brak naklejek
+/- instrukcja alternatywna wymaga pobrania z sieci

- mało elementów
- niedopracowana figurka (np. naramienniki)
- CENA
Ostatnio zmieniony 2012-07-17, 13:38 przez KUKUS, łącznie zmieniany 2 razy.

GrublukTheGrim
Posty: 243
Rejestracja: 2011-04-29, 21:22
Lokalizacja: Znikąd

#2 Post autor: GrublukTheGrim »

Bardzo mi się podoba Twoja recenzja.
Nie przepadam za zastwami Lego tego typu (wolę System), dlatego tym lepiej mi się ją czytało. Nie pławisz się w pochwałach dla opisywanego modelu, otwarcie piszesz co jest fajne, a co Cię razi. I o to chodzi.
Z tegorocznych zestawów najbardziej podoba mi sie wizualnie Iron man oraz Hulk, lecz nie zamierzam ich kupować. Tym lepiej było dla mnie zapoznać się z opisem, który przygotowałeś. No i zaskoczyła mnie tak mała ilość elementów. Nie analizowałem tego szczegółowo, ale myślałem, że jest ich zdecydowanie ponad 100... ;-)

mlempicki
Posty: 4
Rejestracja: 2006-09-30, 22:18
Lokalizacja: Kraków

#3 Post autor: mlempicki »

Instrukcja modelu alternatywnego istnieje i jest dostępna na stronie Lego:
http://marvelsuperheroes.lego.com/en-us ... .aspx#4529
Model główny
Obrazek
Model alternatywny
Obrazek
Model Combi z 4597 Kapitan Ameryka
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2012-07-17, 13:13 przez mlempicki, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#4 Post autor: KUKUS »

mlempicki, dziękuję Ci za zwrócenie uwagi dotyczącej modelu alternatywnego - recenzja została już poprawiona pod tym kątem.
GrublukTheGrim pisze:Bardzo mi się podoba Twoja recenzja. (...) Nie pławisz się w pochwałach dla opisywanego modelu, otwarcie piszesz co jest fajne, a co Cię razi. I o to chodzi.
Dzięki, takie słowa mobilizują :D
Niestety zestaw idealny nie jest i wymaga trochę poprawek. I boli fakt, że otrzymujemy zaledwie 44 elementy...
Ostatnio zmieniony 2012-07-17, 13:45 przez KUKUS, łącznie zmieniany 2 razy.

goldsun

Re: 4529 Iron Man

#5 Post autor: goldsun »

Ten zestaw ma taki być, bo
KUKUS pisze:...
4529 to typowy zestaw przeznaczony dla dzieci
...
moim zdaniem pod tym kątem sprawdza się idealnie - mój syn (lat 5) zbudował ten zestaw sam (bez zaglądania do instrukcji gwoli ścisłości). A później zmieniał go już sam nie wiem ile razy :-). I IMHO właśnie pod tym kątem ten zestaw (i podobne) powstał - nie po to, żeby budować z niego "niewiadomoco", tylko, żeby był IronManem i kropka. Zwłaszcza, że, jak sam napisałeś "jest rozpoznawalny na 1wszy rzut oka".

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#6 Post autor: 3dom »

Zaciekawil mnie ten klocek. Jego wymiary to 2x kolo pasowe? Rewolucji w trialu pewnie nie spowoduje ale moze kiedys się przyda...;)

A zestaw nawet ladny, choc uczciwie przyznam, ze mnie bioniclo-HF-twory nie kreca.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

crises

#7 Post autor: crises »

Iron Man, obok Batmana jest moim ulubionym superbohaterem. W wydaniu klockowym podoba mi się jednak trochę mniej niż gacek. Sam bym go sobie nie kupił, ale dla miłośników stylu Hero Factory jest jak znalazł. Największą zaletą wydaje się być duża pozowalność - ten system zawiasów sprawuje się bardzo dobrze (o ile jest tak samo jak w HF). Podziwiam Twój zapał do recenzowania tych zestawów, bo w zasadzie więcej tutaj jest pisania o pudełku i instrukcji, niż o samych klockach.
KUKUS pisze:Tektura (...) i odbija padające na nią światło.
Tak jak każdy przedmiot, który możemy zobaczyć.

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#8 Post autor: KUKUS »

goldsun pisze: nie po to, żeby budować z niego "niewiadomoco", tylko, żeby był IronManem i kropka. Zwłaszcza, że, jak sam napisałeś "jest rozpoznawalny na 1wszy rzut oka".
I tak pokombinuję trochę z tym modelem :P Niemniej cieszę się, że jest on bardzo bawialny i się nie rozpada.
3dom pisze:Jego wymiary to 2x kolo pasowe? Rewolucji w trialu pewnie nie spowoduje ale moze kiedys się przyda...;)
Zgadza się, 2 koła pasowe wystarczą:
Obrazek Obrazek
crises pisze:Sam bym go sobie nie kupił, ale dla miłośników stylu Hero Factory jest jak znalazł.
Zakładając, że jakby był na promocji to tak ;)
crises pisze:ten system zawiasów sprawuje się bardzo dobrze (o ile jest tak samo jak w HF)
System jest identyczny jak w HF, nie ma problemów z poruszaniem figurki
crises pisze:Podziwiam Twój zapał do recenzowania tych zestawów, bo w zasadzie więcej tutaj jest pisania o pudełku i instrukcji, niż o samych klockach.
Raz zrecenzuje, to potem rozwalę i będę mógł coś innego wybudować :P
crises pisze:Tak jak każdy przedmiot, który możemy zobaczyć.
Pisząc to miałem namyśli, że powierzchnia jest trochę bardziej gładka niż w pudełkach zwykłych, nielicencjonowanych zestawów, przez co trochę trudniej ją sfotografować tak, żeby widoczna była grafika bez niepotrzebnych odbić światła. A przynajmniej tak mi się wydaje ;)
Ostatnio zmieniony 2012-07-18, 12:03 przez KUKUS, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#9 Post autor: 3dom »

KUKUS pisze:
3dom pisze:Jego wymiary to 2x kolo pasowe? Rewolucji w trialu pewnie nie spowoduje ale moze kiedys się przyda...;)
Zgadza się, 2 koła pasowe wystarczą:
Obrazek Obrazek
Dzięki QQS. Chyba zapoluje na te elementy ;)
Ostatnio zmieniony 2012-07-18, 12:28 przez 3dom, łącznie zmieniany 1 raz.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

crises

#10 Post autor: crises »

KUKUS pisze:Pisząc to miałem namyśli, że powierzchnia jest trochę bardziej gładka niż w pudełkach zwykłych, nielicencjonowanych zestawów, przez co trochę trudniej ją sfotografować tak, żeby widoczna była grafika bez niepotrzebnych odbić światła. A przynajmniej tak mi się wydaje ;)
Tektura chyba polakierowana jest. Mam zestaw z Supermanem i pudełko też się błyszczy. Całkiem efektownie to wygląda swoją drogą.

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#11 Post autor: KUKUS »

To prawda, ale zamiast szałowego opakowania wolałbym trochę więcej klocków :P

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#12 Post autor: Mikolaj »

A ja powiem, że nie podoba mi się ani trochę. Jest paskudny, wygląda jak jakaś chińska zabawka, a naklejka na klacie to straszne pójście na łatwiznę ze strony projektanta.
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

Awatar użytkownika
Absolem
Posty: 71
Rejestracja: 2012-05-18, 08:40
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Absolem »

Recenzja miła, szczególnie wstęp ;)

Sam Iron Man jest, moim skromnym zdaniem, jedyną udaną postacią z serii "bioniclowatych" postaci Lego Marvel Universe. Mi się podoba, jest prosty, ładny kolorystycznie i bez zbędnych bajerów. No i jest mile proporcjonalny :)

Awatar użytkownika
Benny
Posty: 230
Rejestracja: 2008-03-22, 11:24
Lokalizacja: Będzin
brickshelf: Benny888

 

#14 Post autor: Benny »

Podpsuję się pod powyższą opinią. Oryginalny Iron Man to postać przypominająca robota, więc oddanie go w robotoidalnej stylistyce jeszcze daje radę, choć parę poprawek by się przydało, zbędne jest zwłaszcza to super mega działo naramienne.

Natomiast inne postacie Marvela/DC w tej stylistyce to małe koszmary.

Awatar użytkownika
bart
Posty: 258
Rejestracja: 2011-07-18, 22:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: barpaw

 

#15 Post autor: bart »

Twoja (bardzo dobra) recenzja tylko utwierdziła mnie w tym co o zestawach z superbohaterami uważam od momentu jak je zobaczyłem - są koszmarne.
Ostatnio zmieniony 2012-07-24, 00:01 przez bart, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ