[MOC] Wóz Strażacki

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

[MOC] Wóz Strażacki

#1 Post autor: Tranzystor »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: szer. 14s /wys. 16s /dł. 31s
Waga: 1.3kg
5 silników:
-PF M do skrętu
-PF XL do napędu 1:2.333
-PF XL do napędu kompresora
-PF M sterujący zaworem, podłączony razem z kompresorem
-PF M obracający działkiem wodnym

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Wozy strażackie to dosyć mało popularny temat w Lego, przy tym dosyć ciekawy, postanowiłem więc zbudować sobie jednego, w miarę małego, no i koniecznie z działkiem wodnym.
Sercem modelu jest duża pompka pneumatyczna, z wymontowaną sprężynką, napędzana dużym silnikiem z przełożeniem 1:1. Nie wiem ile potrzeba by małych pompek, aby uzyskać podobną wydajność, ale pewnie sporo.
Druga ważna rzecz - zawór. Całość działa w ten sposób, że powietrze wypycha wodę z butelki, a ta wylatuje z armatki. Jeśli przestaniemy pompować powietrze, ciśnienie w butelce będzie bardzo powoli spadać i minie kilka minut, aż woda przestanie lecieć, przy okazji oblewając pojazd. I tutaj pojawia się zawór. "Pssst" i całe powietrze z butelki ulatuje w jednej chwili. Problem może pojawić się, jeśli otworzymy zawór przy pełnym zbiorniku, wtedy zamiast powietrza wypłynie woda, robiąc kałużę pod samochodem.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Galeria Jeszcze niepubliczna, ale wszystkie zdjęcia są powyżej.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YbSfsjyrVIc[/youtube]

Awatar użytkownika
Bobofrutx
Posty: 1014
Rejestracja: 2007-08-21, 21:26
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Bobofrut

 

#2 Post autor: Bobofrutx »

Ale sympatyczna maszyna, taka karykaturalna! :D I taka czysta (zero studów), w sumie nie uważam tego za plus, ale fajnie to działa w przypadku twojej pracy. Study dla mnie są cool. Oczywiście stosowane z rozsądkiem oraz umiarem.
A ciężarówka kojarzy mi się z tą występująca w dobranocce "Strażak Sam" :d

Edyta: Nie mogę cię napatrzeć, taka jest pocieszna :D
Ostatnio zmieniony 2012-07-31, 21:21 przez Bobofrutx, łącznie zmieniany 1 raz.
Dzień bez LEGO to stracony dzień ;P
DeszczyK
Sariel pisze:Na potęgę posępnego Longera, mocy przybywaj...

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#3 Post autor: glaz_pimpur »

Kolejna bardzo udana zabawka Twojej produkcji. W dodatku wszystko podane jak na tacy, prawie że z instrukcją. Tylko lampki Ci nie mrugają. Mam nadzieję, że twoje pomysły szybko się nie skończą. Wnosisz dużo świeżości do tego działu, gdzie dotychczas królowały fasola i Kenworthy w skali 1:13
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
Scarecrow
Posty: 74
Rejestracja: 2011-06-06, 22:23
Lokalizacja: From Nowhere

#4 Post autor: Scarecrow »

Mechanizmy jakie projektujesz i upychasz w swoje modele są bardzo funkcjonalne. Zawsze brakowało mi tego w firmowych zestawach. Do pełni szczęścia brakuje syreny i mrugających światełek. Model bardzo udany pod względem funkcjonalności.

Awatar użytkownika
Jarząb
Posty: 132
Rejestracja: 2012-05-07, 09:22
Lokalizacja: Ostróda
brickshelf: jarzab

 

#5 Post autor: Jarząb »

Armatka działa! To naprawdę świetny model. W zasadzie nie ma do czego się przyczepić. Może do tego, że wydaje się trochę krótki.

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#6 Post autor: Mikolaj »

Świetna robota, trzeci raz z rzędu :D
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

Jetboy

#7 Post autor: Jetboy »

Nie często zdarzają się modele z taką funkcjonalnością. Jestem zachwycony!

Jak jest uszczelnione połączenie PF z butelką?
Wieże IR są bardzo mocno obudowane, czy to nie sprawia problemów ze sterowaniem?

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#8 Post autor: Innos »

Rewelacja, zarówno bezbłędnie działający mechanizm, jak i bardzo fajny wygląd. I tak się zastanawiam, z jednej strony wygląd jest nieco karykaturalny i zabawkowy, ale z drugiej strony, chyba nie jest oderwany od rzeczywistości i mniejsze wozy strażackie mają podobne proporcje, więc to nie jest tylko wóz z bajki o strażaku Samie. No i to jest jedna z tych konstrukcji, która ze względu na mechanizmy klasyfikuje się jako Technic, ale z wyglądu to oczywiście Model Team, czy bardziej współcześnie Creator - i po dodaniu paru ozdobnych detali na zewnątrz mogłoby spokojnie konkurować z firmowym wozem strażackim 6752.
No i duży plus za pokazanie dokładnie całej konstrukcji i mechanizmu wraz z opisem, myślę, że nikt nie powinien mieć problemu ze zbudowaniem własnej "sikawki" w razie czego.
Swoją drogą przyszło mi do głowy, że skoro mechanizm armatki wodnej jest taki udany, to na pewno nie znudziłby się widzom, gdyby go teraz "obudować" nieco bardziej kontrowersyjnym opancerzonym wozem policji, tak popularnym na co ciekawszych demonstracjach.;)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#9 Post autor: 3dom »

Świetny model. Wóz strażacki jest ładny i schludny, co na pewno jest ważne, ale największe uznanie budzi we mnie prosty i zarazem skutecznie i efektownie działający mechanizm sikawki. Szkoda, że Longer się pośpieszył z głosowaniem na MOC lipca bo jakbyś zgłosił ten model to miałbyś mój głos :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#10 Post autor: Innos »

3dom pisze:Szkoda, że Longer się pośpieszył z głosowaniem na MOC lipca bo jakbyś zgłosił ten model to miałbyś mój głos :)
Właśnie, zapomniałem, a to samo miałem napisać - wyjątkowo szybko się zgłoszenia zakończyły, szkoda, że nie zgłosiłeś wozu od razu (jeżeli w ogóle zamierzałeś), bo już by były co najmniej dwa głosy. :)

Awatar użytkownika
bart
Posty: 258
Rejestracja: 2011-07-18, 22:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: barpaw

 

#11 Post autor: bart »

Sikawka jest świetna.
Ostatnio zmieniony 2012-08-01, 10:08 przez bart, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jakeof
Posty: 134
Rejestracja: 2012-05-07, 09:21
Lokalizacja: Osięciny
brickshelf: Jakeof

 

#12 Post autor: Jakeof »

Nie miałem pojęcia że z lego można zrobić mechanizm, który będzie sikał wodą, a jednak - można;)

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#13 Post autor: Tranzystor »

Dzięki
Jetboy pisze:Jak jest uszczelnione połączenie PF z butelką?
Dziura w nakrętce jest na tyle mała, że przewód pneumatyczny nie potrzebuje uszczelnienia.
Jetboy pisze:Wieże IR są bardzo mocno obudowane, czy to nie sprawia problemów ze sterowaniem?
W domu nie, a jeżdżąc po dworze i tak trzeba celować pilotem w auto, więc nie robi to różnicy.
3dom pisze: Szkoda, że Longer się pośpieszył z głosowaniem na MOC lipca
Szkoda, myślałem że czas na zgłoszenie będzie dłuższy. Ale i tak wygra zamek Ciamka.
Innos pisze: skoro mechanizm armatki wodnej jest taki udany, to na pewno nie znudziłby się widzom, gdyby go teraz "obudować" nieco bardziej kontrowersyjnym opancerzonym wozem policji
Przewracanie minifigów armatką? Dobry pomysł. :)

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#14 Post autor: Innos »

Dejw pisze: Szkoda, myślałem że czas na zgłoszenie będzie dłuższy. Ale i tak wygra zamek Ciamka.
Chyba, że każdy tak właśnie myśląc zagłosuje na inne prace i w końcu Schloss Ciamkenstein przegra. ;) Inna sprawa, że na forum największe emocje związane są z zajmowaniem drugiego miejsca (niektórzy się w tym wręcz wyspecjalizowali), więc było o co walczyć.
Dejw pisze: Przewracanie minifigów armatką? Dobry pomysł. :)
Oczami wyobraźni już widzę pacyfikowanie demonstracji wodą pokazane w slow motion i z odpowiednio dobraną muzyką. Murowany hit. :)

Awatar użytkownika
sekua
Posty: 226
Rejestracja: 2012-06-06, 19:06
Lokalizacja: Warszawa / Radom
brickshelf: Sekua

 

#15 Post autor: sekua »

Innos pisze:
3dom pisze:Szkoda, że Longer się pośpieszył z głosowaniem na MOC lipca bo jakbyś zgłosił ten model to miałbyś mój głos :)
Właśnie, zapomniałem, a to samo miałem napisać - wyjątkowo szybko się zgłoszenia zakończyły, szkoda, że nie zgłosiłeś wozu od razu (jeżeli w ogóle zamierzałeś), bo już by były co najmniej dwa głosy. :)
Oj miałbyś, miałbyś i mój głos.

ODPOWIEDZ