[MOC] ZIŁ 131 6x6

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

[MOC] ZIŁ 131 6x6

#1 Post autor: solic »

Obrazek

Jak widać na powyższym zdjęciu limonkowy może być również kolorem maskującym:) Ale do rzeczy. Oto:

ZIŁ 131

Zdecydowałem się opublikować, pomimo, że nie jestem zadowolony z osiągów tego auta. Ale żeby poprawić osiągi konieczna będzie grubsza przebudowa, przede wszystkim myślę, że pomoże przeniesienie i uproszczenie skrzyń biegów, co wiąże się z przebudowaniem praktycznie całej ramy podwozia. Więc zapewnie jak już rozgrzebię podwozie, nie wiadomo ile zostanie tego ziła w zile. Dlatego publikuje to co jest.

Napęd:
2 x PF XL, każdy podpięty do oddzielnej liniowej skrzyni biegów. Pierwszy silnik napędza przednią oś i atrapę silnika V8. Atrapę można odłączyć dźwignią zmiany biegów w kabinie.
Drugi XL napędza dwie tylne osie. Przełożenie wynosi: na szybszym biegu 5:1, na wolniejszym biegu 8,33:1.
Skręcanie: PF Medium z przełożeniem: 7,7:1
Zawieszenie: pierwsza i druga oś: kolebki, trzecia oś pływająca.
Waga: 2,48 kg
Wymiary: wysokość: 27 studów, szerokość 24 study, długość: 64 study.

Schemat przeniesienia napędu:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Koncepcja zdublowanej skrzyni ma tą zaletę, że stosunkowo prosty i przez to niezawodny jest mechanizm zmiany biegów (mały siłowniczek śrubowy podpięty do mediuma). I nie ma problemów z synchronizacją obu skrzyń. Niestety dystrybucja napędu z takich skrzyń biegów powoduje spore straty mocy. W przyszłości spróbuję je rozdzielić i każdą ze skrzyń umieścić bliżej napędzanej osi. No i napęd poprowadzony przelotowo przez drugi most trzeba będzie zmienić, bo zdaję sobie sprawę, że to nie jest optymalne rozwiązanie.

Trochę plenerowych fotek, więcej zdjęć będzie w galerii: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=525888

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Zrobiłem też parę zdjęć z alternatywną zabudową:

Obrazek Obrazek Obrazek

Nakręciłem również krótki film. W ramach klimatu kraju rad, proszę koniecznie oglądać z włączonym dźwiękiem:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=j8Xy_lsBquY[/youtube]

Dziękuję za uwagę.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#2 Post autor: smyk »

Świetny grill i maska, ciekawe połączenie skosów i klocków technicowych. Błotniki też świetne. Bardzo dobrze to wygląda jak na klasyczny technic. Dużo dodaje ten nietypowy kolor.

Dobrze, że zdajesz sobie sprawę ze słabości osi przelotowej. Na filmie widać, że XLe męczą się nie z terenem, a ze zbyt skomplikowanym układem napędowym. Czekam z niecierpliwością na twoją kolejną trialówkę i wiele sobie po niej obiecuję.
GPM '07#2 | '08#2 | '09#5 | '10#3 | '11#4
LTTC '11#6 | '12#2 | '13#3 | '14#3 | '15#3 | '16#2 | '17#4 | '18#4 | '19#11 | '20#7 | '21#9

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#3 Post autor: Kruk »

No rewelacja !! Świetny kolor, dodaje uroku całemu modelowi, szczególnie podoba mi się kabina, a błotniki nad tylnymi kołami dodają jeszcze więcej uroku. Co do układu też mi się wydaje że za duża ilość trybów pogarsza prace trailówki, mimo że zamontowałeś 2 XL. Model jak najbardziej przemawia do mnie, gratuluje i czekam na kolejną prace w Twoim wykonaniu.
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Jetboy

#4 Post autor: Jetboy »

Podoba mi się kolor, reszte obczaje później.

Awatar użytkownika
David
Posty: 58
Rejestracja: 2013-05-07, 08:41
Lokalizacja: Dębica
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: David »

pojazd jako model wspaniały, ale odnoszę wrażenie ze strasznie się wlecze

tomaq
Posty: 231
Rejestracja: 2012-09-23, 21:04
Lokalizacja: Lubenia k.Rzeszowa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: tomaq »

Przede wszystkim kolor jest super a w trawie wygląda wspaniale! Jak rybka w wodzie sie czuje chyba :D Z wyglądu również mi sie bardzo podoba tak "na oko"bo skalowanie i dokładne repliki mnie jakoś bardzo nie interesują,żeby narzekać że np o jeden stud za długie.
Super MOC - gratuluję :P

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#7 Post autor: solic »

Dziękuję za miłe przyjęcie.
Widzę że kolor robi największe wrażenie. Wbrew pozorom limonkowe części technicowe nie są wcale trudne do zgromadzenia. Wystarczy upolować 8649 Nitro Menace i mamy solidny zapas limonków. Błotniki też są stosunkowo tanie i łatwo dostępne w tym kolorze.
David pisze:odnoszę wrażenie ze strasznie się wlecze
W końcu to trialówka:)
Żartuję, oczywiście wiadomo, że są trialówki znacznie szybsze. Tutaj układ napędowy jest daleki od optymalnego i moc silników gdzieś się po drodze traci. Poza tym nie stosuję smarowania (jakoś trudno się przełamać), nawet nie jem chipsów w trakcie budowania:)
Również przez to silniki mają trochę więcej oporów do pokonania.


Jeszcze raz dzięki, cieszę się, że się podoba.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#8 Post autor: piotrek839 »

solic pisze:Poza tym nie stosuję smarowania (jakoś trudno się przełamać),
Chcesz powiedzieć że w trialu stosują smary? Mam nadzieję że to nie prawda.

rasch22

#9 Post autor: rasch22 »

Stosowanie smarów, olei to chleb powszedni, bardzo bardzo pomaga.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#10 Post autor: 3dom »

piotrek839 pisze:
solic pisze:Poza tym nie stosuję smarowania (jakoś trudno się przełamać),
Chcesz powiedzieć że w trialu stosują smary? Mam nadzieję że to nie prawda.
No niestety obecnie trudno znalezc kogos kto nie smaruje, moze posrod nowych adeptow trialu tacy sie znajda ale wczesniej czy pozniej pewnie sie przelamia. Mnie przekonal piekny koncert knobow na jedym ze szczesliwickich podjazdow ;)

Auto wizualnie swietne. Uklad napedowy oryginalny i ciekawy ale troche niedomaga przez ilosc zebatek.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#11 Post autor: eric trax »

No ładnie ładnie. Wygląda jak rasowa trailówka. Widać że technicznie jeszcze sporo przed Tobą ale zapowiada się ciekawie.

Kabina mimo że bardzo ładna to jednak filigranowa się wydaje :(
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#12 Post autor: legosamigos »

3dom pisze:
piotrek839 pisze:
solic pisze:Poza tym nie stosuję smarowania (jakoś trudno się przełamać),
Chcesz powiedzieć że w trialu stosują smary? Mam nadzieję że to nie prawda.
No niestety obecnie trudno znalezc kogos kto nie smaruje, moze posrod nowych adeptow trialu tacy sie znajda ale wczesniej czy pozniej pewnie sie przelamia. Mnie przekonal piekny koncert knobow na jedym ze szczesliwickich podjazdow ;)

Auto wizualnie swietne. Uklad napedowy oryginalny i ciekawy ale troche niedomaga przez ilosc zebatek.
Tak z Piotrem839 gadałem i dziwiliśmy się, że czepiacie się o jakieś detale typu lusterka wycieraczki itp., a stosujecie doping w postaci smarów? Przecież te posmarowane elementy bardziej przyciągają kurz, pył, więc bardziej się niszczą po takim rajdzie na otwartej przestrzeni. Wracając do pracy Solica, to bardzo podoba mi się ten maskujący kolor. Fajnie, że zrobiłeś schemat, więc może go kiedyś wykorzystam w swoich MOC-ach, ale na pewno nie zamierzam startować w zawodach trialowych. A to że wolno jeździ, to w końcu pojazd terenowy :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#13 Post autor: 3dom »

legosamigos pisze:Tak z Piotrem839 gadałem i dziwiliśmy się, że czepiacie się o jakieś detale typu lusterka wycieraczki itp., a stosujecie doping w postaci smarów? Przecież te posmarowane elementy bardziej przyciągają kurz, pył, więc bardziej się niszczą po takim rajdzie na otwartej przestrzeni.
Najbardziej narażone na łapanie piachu są zwolnice, je nie wszyscy smarują. Najważniejsze jest żeby posmarować knoby, ewentualnie zębatki w skrzyni biegów. Te, jak się dobrze zabuduje, nie są już tak bardzo zagrożone ubrudzeniem.
Ostatnio zmieniony 2013-07-01, 13:21 przez 3dom, łącznie zmieniany 2 razy.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Uncle Jaca
Posty: 1122
Rejestracja: 2012-04-21, 14:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: jacaelnegro

 

#14 Post autor: Uncle Jaca »

Brawo!
wciąż nie umiem się napatrzyć na tą piękną pracę - tak umiejętnie żonglujesz tymi panelami... aj..! Kabina powala, dodatkowo ten nietypowy kolor. Mechanicznie jeździć powinna o wiele lepiej jak znów do niej przysiądziesz. Wbijaj z nim na zawody jak go podkręcisz i nie lękaj się dopalaczy;-) Piękna trialówka.
Ostatnio zmieniony 2013-07-01, 18:30 przez Uncle Jaca, łącznie zmieniany 1 raz.
Pies utonął, łańcuch pływa

Awatar użytkownika
lizak86
Posty: 62
Rejestracja: 2007-06-22, 22:28
Lokalizacja: Kwidzyn
brickshelf: lizak86

 

#15 Post autor: lizak86 »

No Panelami to żonglujesz majestatycznie, kolega dobrze zauważył:) Kabina świetna i te błotniki, pomysł rewelacyjny i taki prosty zarazem

ODPOWIEDZ