[MOC] Amerykańska wywrotka z przyczepą

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

[MOC] Amerykańska wywrotka z przyczepą

#1 Post autor: legosamigos »

O to moja kolejna amerykańska ciężarówka, a zarazem mój debiut MOC-a z filmem. Tym razem w wersji wywrotki, co zasugerował Szubi81, a ja tylko potwierdziłem, w tym [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?p=245248#245248]temacie[/url], wraz z przyczepą. Zestaw jest w pełni funkcjonalny, o ile można oczywiście mówić o funkcjonalności wywrotki, tzn. jeździ, skręca oraz otwiera i zamyka skrzynię załadunkową, również w przyczepie. Początkowo chciałem zrobić zdejmowaną „pakę”, jak w modelu LT 8052, ale odstąpiłem od tego pomysłu, gdyż ciężko by było wtedy zamocować silniczki. Silniczek w komorze silnikowej ciężarówki służy do... otwierania i zamykania skrzyni załadunkowej, a nie tak jak jest normalnie w samochodach do napędu pojazdu. Po prostu tak było mi wygodniej „upchać” cały PF. A poza tym najpierw zrobiłem całą konstrukcję, znaczy się ramę, szoferkę, skrzynię załadunkową, a potem to rozbierałem, by wstawić PF. Przepraszam za jakość drugiego i trzeciego zdjęcia, ale były robione telefonem komórkowym podczas budowania

Do tego modelu chciałem wykorzystać starą przyczepę, którą kiedyś zrobiłem, ale całkowicie ją jednak przerobiłem, ze względu na to, ze doszedł silniczek, a ponadto nie podobało mi się to, że przód przyczepy stał na pojedynczej podporze. Teraz jest przyczepa 3-osiowa, więc i bardziej stabilna. Również sama skrzynia załadunkowa przyczepy jest przerobiona, a mianowicie jest poszerzona o grubość 2 liftarmów, więc szerokość skrzyni ciężarówki i przyczepy jest taka sama.

Wymiary ciężarówki:
długość – 50 cm
szerokość – 16 cm
wysokość – 20 cm

Wymiary przyczepy:
długość – 44 cm
szerokość – 12 cm
wysokość – 16 cm

W całym zestawie wykorzystałem:
4 x PF M motor – (3 x w trucku, 1 x w przyczepie)
2 x PF IR receiver
2 x PF IR remote control
1 x PF battery box
1 x PF extension wire

Ok, przejdźmy do prezentacji

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6AXBlQ_j ... e=youtu.be[/youtube]

Galeria na BS
Ostatnio zmieniony 2013-04-21, 14:08 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
szubi81
Posty: 115
Rejestracja: 2011-08-01, 22:49
Lokalizacja: Reda
brickshelf: szubi81
Kontakt:

 

#2 Post autor: szubi81 »

Twoje modele są coraz ładniejsze i do tego doszły jeszcze silniki. Dla mnie super.

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#3 Post autor: m4rc1n »

Estetycznie naprawdę fajnie, gdyby nie kable przy odbiornikach. Spróbuj je jakoś inaczej zamocować, przy okazji może zyskasz kilka centymetrów kabla.

Mechanicznie też całkiem fajnie, super działa, i szczerze mówiąc, styl budowy przypomina oficjalne zestawy. Plus także za wykorzystanie praktycznie tylko elementów Technic.

Osobiście boli mnie tylko za szybki skręt, zupełnie nie pasującą do prędkości ciężarówki, a spokojnie zmieściłbyś tam większą redukcję.

Ogólnie całkiem całkiem :)
Ostatnio zmieniony 2012-10-27, 18:36 przez m4rc1n, łącznie zmieniany 1 raz.
MOCs: 4
WIP: who cares?

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

szubi81 pisze:Twoje modele są coraz ładniejsze i do tego doszły jeszcze silniki. Dla mnie super.
Dziękuję za słowa otuchy :) Silniczki musiały być, w końcu o to przecież właśnie chodzi, by Lego Technic był funkcjonalny ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
ontek
VIP
Posty: 202
Rejestracja: 2011-05-30, 20:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: ontek

 

#5 Post autor: ontek »

Świetny
szubi81 pisze:Twoje modele są coraz ładniejsze
popieram w 100%

Po kontenerach, które mnie nie specjalnie zachwyciły, teraz mnie bardzo zaskoczyłeś. Oczywiście pozytywnie.
Miałem zamiar coś podobnego zbudować w opraciu o 9397, ale czasu znaleźć nie mogę... :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

m4rc1n pisze:Estetycznie naprawdę fajnie, gdyby nie kable przy odbiornikach. Spróbuj je jakoś inaczej zamocować, przy okazji może zyskasz kilka centymetrów kabla.
Właśnie z kablami był problem. Gdybym je puścił dołem, nie wystarczyłyby do odbiornika IR. Tak samo z przedłużaczem od przyczepki do auta. Gdy puściłem dołem nie wystarczył do odbiornika IR, mimo, że ten przedłużacz ma 50 cm długości. Również kabel od silniczka w komorze silnikowej puściłem na "przełaj", bo też był za krótki
m4rc1n pisze:Osobiście boli mnie tylko za szybki skręt, zupełnie nie pasującą do prędkości ciężarówki, a spokojnie zmieściłbyś tam większą redukcję.

Ogólnie całkiem całkiem :)
Silnik odpowiedzialny za skręt na odbiorniku IR jest ustawiony na "1", więc nie wiem jak jeszcze zredukować prędkość skrętu
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

amadma
Posty: 56
Rejestracja: 2011-03-14, 21:48
Lokalizacja: Grójec

#7 Post autor: amadma »

Bardzo udany model. Świetnie się prezentuje.
Jak dla mnie to idealny by był gdyby większość elementów kabiny które są w szarym były w chromie :)
Zdaję sobie sprawe, że nie każdy lubi lub to kwestia zasobów klockowych :)
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2012-10-27, 19:03 przez amadma, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#8 Post autor: m4rc1n »

legosamigos pisze:Silnik odpowiedzialny za skręt na odbiorniku IR jest ustawiony na "1", więc nie wiem jak jeszcze zredukować prędkość skrętu
Wystarczy zwykła przekładnia, na przykład z8 na z24, problem z głowy.
MOCs: 4
WIP: who cares?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#9 Post autor: Sariel »

Fajny, ładny, proporcjonalny, wszystko na swoim miejscu. Podnoszenie paki na przyczepie robi wrażenie. Szkoda, że skręt taki szybki.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

ontek pisze:...Miałem zamiar coś podobnego zbudować w opraciu o 9397, ale czasu znaleźć nie mogę... :)
Bo to jest 9397 :)
amadma pisze:...Jak dla mnie to idealny by był gdyby większość elementów kabiny które są w szarym były w chromie :)
Zdaję sobie sprawe, że nie każdy lubi lub to kwestia zasobów klockowych :)
Pozdrawiam
Wiem, że lepiej by to wyglądało w chromie, ale pewnie te chromowe elementy kosztują dużo, dużo więcej, więc użyłem tańszych i bardziej popularnych części ;)
Sariel pisze:Fajny, ładny, proporcjonalny, wszystko na swoim miejscu. Podnoszenie paki na przyczepie robi wrażenie. Szkoda, że skręt taki szybki.
No, no, pochwała od samego Sariela brzmi dumnie :) U mnie skręt za szybki, tak jak u Ciebie za szybka ta ostatnia koparka czy tam ładowarka :D

A tak przy okazji podziwiam zawodowych kierowców, którzy kierują taki zestaw z przyczepą ze skrętną przednią osią. Powiem Wam szczerze, że cięzko manewruje się takim zestawem do tył
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#11 Post autor: piotrek839 »

m4rc1n pisze:styl budowy przypomina oficjalne zestawy.
Z tym stwierdzeniem całkowicie się zgadzam co oczywiście jest na plus.
Skręt szybki, ale czemu nie skoro jest skuteczny. Widać że ciągnie Cię w stronę Model Team. Ciężarówka duża z potencjałem do rozbudowy. Niestety nie dopatrzyłem się połączenia silnika z siłownikiem w przyczepie. Może podasz krótki opis?

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#12 Post autor: eric trax »

Uwielbiam takie zabawowe moce. Fajnie wygląda i przy tym jest funkcjonalny
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#13 Post autor: legosamigos »

piotrek839 pisze:...Niestety nie dopatrzyłem się połączenia silnika z siłownikiem w przyczepie. Może podasz krótki opis?
Połączenie jest bardzo proste, a mianowicie dokładnie tak jak w modelu LT 8052, silniczek połączony axlem z małą zębatką, duża zębatka do wału kardana i od wału kardana połączenie axlem do siłownika. Natomiast w ciężarówce jest zębatka sprzęgłowa. Tak wygląda to na obrazie

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
piotrek839 pisze:
m4rc1n pisze:styl budowy przypomina oficjalne zestawy.
Z tym stwierdzeniem całkowicie się zgadzam co oczywiście jest na plus...
Dla porówniania te 3 modele obok siebie

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Czy są podobne do siebie, oprócz przeznaczenia? Choć baza jest ta sama, to starałem się także, by w każdym modelu było coś innego, żeby nie były monotonne, także w każdym modelu są inne kominy, filtry powietrza, światła, tylnie błotniki, zbiorniki paliwa, schodki. No i zdecydowanie bardziej mi się podobają te 2 modele czerwone. Następny chyba będzie w żółci :)
Ostatnio zmieniony 2012-10-28, 10:35 przez legosamigos, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#14 Post autor: legosamigos »

m4rc1n pisze:
legosamigos pisze:Silnik odpowiedzialny za skręt na odbiorniku IR jest ustawiony na "1", więc nie wiem jak jeszcze zredukować prędkość skrętu
Wystarczy zwykła przekładnia, na przykład z8 na z24, problem z głowy.
A jak zredukować prędkość skrętu, skoro silniczek jest bezposrednio połączony axlem z 2 knobami, tak jak jest w moim modelu?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#15 Post autor: Sariel »

Zamienić knoby na zębatki?

ODPOWIEDZ