[MOC] Kontrabanda krzyżacka w natarciu

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

[MOC] Kontrabanda krzyżacka w natarciu

#1 Post autor: PatrykZ »

Skleciłem mały mocyk z klocków, które chwilowo pomiędzy mocami mogłem dowolnie rozdysponować. Jako, że pojawiło się wiele prób zbudowania kogi i innych statków z okresu średniowiecza, uznałem, że oryginalna będzie sznika, czyli statek o którym nie wiadomo prawie nic. Część mądrych twierdzi, że miał dwa maszty, podczas gdy reszta mądrzejszych, ku którym ja się przychylam, twierdzi, że jeden. I myślę, że tak mogło być gdyż była to mała jednostka rzeczna, ewentualnie przybrzeżna morska służąca głównie celom transportowym. W czasach Wojny Trzynastoletniej pomiędzy Polską, a Zakonem najęte przez obydwie strony szniki obok innych jednostek pełniły funkcje zaopatrzeniowe, transportowe dla wojsk zaciężnych, patrolowe, a nawet wojenne co miało miejsce na wodach Zalewu Wiślanego. Ot takie tam sobie maleństwo...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dzieńdobry. Czesio lóbi może i fajoskie statki.

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#2 Post autor: Szerszen »

Fajny, trochę ich tam za gęsto... no ale w sumie kontrabanda... to ile się, tylu się "upchło".
Nie jestem przekonany do tej wieżyczki/kabinki z tyłu... jakoś mi tak nie leży... zupełnie na łódce tego typu.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#3 Post autor: V1 »

Dziobnica, ster, żagiel - to mi się podoba.
I podstawka - piękna, elegancka. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby pasek nie był czerwony, a ciemnoniebieski.

Reszta jest do kitu.
Obrys kadłuba stanowczo zbyt kanciasty, a przy pionowych burtach można zrobić bardzo płynny obrys.
Kasztel, czy jak to się zwie (chodzi mi o budkę na rufie) - tutaj nawet nie trzeba zmieniać konstrukcji, bo to kolory na niej się rozjeżdżają.
Rozmieszczenie, ale też sama ich ilość - biały, żółty, brązowy, zielony, czarny - przynajmniej o 2 za dużo).
Ogólnie kolorystycznie cały statek jest niespójny. Wierzę, że mogło tak być w rzeczywistości, ale tutaj to wygląda słabo. Dodatkowo mało przekonująco wygląda biel na linii wodnej, gdzie zbiera się najwięcej syfu. Albo beż zamiast białego, albo ciemnozielono do samej wody.
Maszt - malowany w dwukolorowe paski - raczej nie obręcze do opuszczania rei, bo zdaje mi się, że to znacznie późniejszy wynalazek, o ile w ogóle reje były opuszczane - tutaj można było użyć brązowych i czarnych axle joinerów - nie byłoby wcięć, które są w beczułkach. Ale chyba byłoby lepiej w ogóle bez pasków. Bo spójrz od środka do rufy: masz trzy kolumny pasków w różnych kolorach - maszt w brązowo-czarne, na kasztelu biało-żółte, na sterze biało-czarne. Za dużo tego.
Przez tłok na pokładzie trudno zauważyć jego konstrukcję i detale na nim, a szkoda. (Mógłbym się przynajmniej czepnąć czegoś konkretnego :) Chyba jeden koń i o 3-4 ludków mniej dobrze by zrobiło.

I przydałyby się choćby symboliczne ślady na wodzie.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#4 Post autor: PatrykZ »

Dzięki za uwagi. Robiony był tak na szybko w międzyczasie i śladu po nim już nie ma :-)
Zastanawia mnie jak można zmniejszyć kanciastość biorąc pod uwagę, że na pokładzie nie mogą pojawić się szpary wynikające z modelowania. W większych jednostkach układam fleksy maskujące i tilesy. Tu przyznam, że nie wiem jak. Stąd efekt kanciastości i serki układane snotem.
Dzieńdobry. Czesio lóbi może i fajoskie statki.

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#5 Post autor: zgrredek »

PatrykZ pisze:jak można zmniejszyć kanciastość biorąc pod uwagę, że na pokładzie nie mogą pojawić się szpary wynikające z modelowania.
A czemu nie mogą? Jakieś drobne szpary na pewno nie rzucałyby się w oczy. A na pewno mniej niż kanciastość.

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#6 Post autor: Innos »

Pomysł i tło historyczne bardzo ciekawe, ale i mi pierwsze rzuciły się w oczy kanciaste burty, chyba sam sobie narzuciłeś wysoko postawioną poprzeczkę i teraz mało wyrzeźbiony i zaokrąglony kadłub rzutuje na ocenę całości, nawet, jeśli była to tylko relaksacyjna łupinka zrobiona w tzw. międzyczasie.
zgrredek pisze:A czemu nie mogą? Jakieś drobne szpary na pewno nie rzucałyby się w oczy. A na pewno mniej niż kanciastość.
No właśnie, w końcu łajba naprawdę pływać nie musi, więc mało widoczne szpary (a przy tym ścisku to już potencjalnie zupełnie niewidoczne) są jak najbardziej akceptowalne, skoro pozwolą na lepsze modelowanie kadłuba.
A tak swoją drogą ciasnota na pokładzie może nieco utrudnia odbiór, przyglądanie się detalom, ale nadaje realizmu kontrabandzie, mi więc nie przeszkadza.
Zawsze fajnie pooglądać takie historyczne prace i dobrze, że tą także opublikowałeś, zapewne kiedy zbierze Ci się znowu na budowanie czegoś takiego, nawet tylko dla własnej rozrywki, to pewnie uwzględniwszy uwagi innych komentujących będziesz mógł swoje konstrukcje jeszcze ulepszyć. :-)
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#7 Post autor: PatrykZ »

Dzieki Innos za ocenę, bardzo lubie Twoje komentarze :-) Staram sie poruszać mało popularne tematy nawet w międzyczasie. Wasze uwagi sa bardzo przydatne, dzieki nim staram sie ulepszac w miarę możliwości każda następna budowle. Aktualnie "kontrabande" wchlonela fleuta "Bialy Lew", która tworzy sie na odsiecz "Wodnikowi" do makiety bitwy morskiej. Choc przyznać musze, ze siermiezne knagi nadal w kilku miejscach beda występowały :-D
Dzieńdobry. Czesio lóbi może i fajoskie statki.

ODPOWIEDZ