322 Basic Building Set

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
PumpkinPistol
Posty: 9
Rejestracja: 2012-11-16, 10:12
Lokalizacja: Polska
brickshelf: PumpkinPistol
Kontakt:

 

322 Basic Building Set

#1 Post autor: PumpkinPistol »

Na dobry początek witam wszystkich, to jest mój pierwszy post na forum. Dziękuję administracji za dopisanie mnie do listy użytkowników.

Przeszukałem forum i ku mojemu zdziwieniu nie znalazłem recenzji żadnego zestawu z serii BASIC Building Set. Panowie, tak nie może być! W dzieciństwie posiadałem kilka zestawów tego typu, które stanowiły bazę dla moich budowli. Tak, być może budowle nie były tak szczegółowe, (choć myśląc o zestawach 7+ można polemizować). Będąc dzieciakiem ceniłem sobie jednak możliwość dowolnego budowania, zestawy Basic dawały w tym aspekcie naprawdę dużą dowolność. Ale by nie przedłużać przejdźmy do recenzji.

322 Basic Building Set
Obrazek

Rok: 1981
Liczba części: 75
Seria: Universal Building Set (Basic)

Bricklink, Brickset, peeron, Lugnet

Dzisiejszym bohaterem jest zestaw nr 322 z 1981 roku! Jest to pierwszy zestaw Lego, jaki otrzymałem prawdopodobnie ok. 1987. Zestaw składa się z 75 elementów, w zdecydowanej większości są to standardowe bricki 2x2, 2x3 i 2x4. Wszystkie elementy są dosyć duże, tak by bezpiecznie mogła się nimi bawić grupa docelowa zestawu, czyli dzieci w wieku od 3 lat.

Opakowanie i instrukcja
Obrazek
Zestaw oryginalnie dostarczony był w kartonowym pudełku o wymiarach podstawy 23 na 16 cm. Nie jestem w stanie podać wysokości, ponieważ do dzisiaj zachował mi się jedynie tył oryginalnego pudełka. Co ciekawe pudełko miało dwie warstwy – tzn. wymiar wewnętrzny pudełka był sporo mniejszy niż wymiar zewnętrzny. Front pudełka otwierał się do góry ukazując wnętrze. Po rozpakowaniu pudełko z powodzeniem mogło być wykorzystywane do przechowywania klocków. Zestaw nie posiadał instrukcji jednak ze względu na prostotę konstrukcji bardzo łatwo było je zbudować „z pudełka”.
Co ciekawe udało mi się znaleźć w Internecie zdjęcie frontu pudełka, jednak prawdopodobnie mój film jest jedynym miejscem gdzie można obejrzeć jego tył.

Klocki
Jak wspomniałem większość elementów to najbardziej podstawowe bricki, jest wśród nich jednak kilka ciekawszych jak 2x4 z uśmiechniętą/smutną buzią czy 2x2 z oczami.
Niestety utraciłem oryginalne okienko w kolorze żółtym (została mi jedynie ramka), na potrzeby tej recenzji zastąpiłem je podobnym w kolorze białym z innego zestawu).
Dokładny indeks klocków znajduje się w wideo.

Modele
Konstrukcje, jakie można wykonać przy użyciu elementów z zestawu są dość różnorodne i jednocześnie dość dziecięce (nie ukrywam, że jestem dużym fanem kaczki na kołach). Typowo dla BASICów brak jest modelu głównego. Jako że jeden obraz może być wart tysiąc słów zapraszam do obejrzenia wideo.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Vd90DsZzk4A[/youtube]

Mam nadzieje, że forma prezentacji, jaką wybrałem pod postacią filmu/animacji poklatkowej jest dopuszczalna.

Podsumowanie
Wydaje mi się, że BASICi były bardzo ciekawymi zestawami, o ile CREATORy można traktować, jako odpowiedniki wyższych serii BASIC, to nie ma obecnie wielu zestawów, które były by dobrym odpowiednikiem tej serii. Szukając takiego bardzo przypadł mi do gustu 4637 – Safari, jednak posiada on sporo drobniejsze części. Kolejny problem jest taki, iż nie są one tak jednoznacznie pozycjonowane i rodzić musi się bardziej zastanowić czy zestaw jest odpowiedni dla jego dziecka.

Zdecydowaną zaletą tej serii nad DUPLO wydaje mi się być ich pełna kompatybilność z bardziej zaawansowanymi zestawami/elementami Lego. Duplo, choć łączą się z Lego są już nieco z innej bajki.

Instrukcja pisania recenzji każe mi dokonać oceny zestawu, a nie wiem czy jestem w stanie to zrobić. Z jednej strony jest to tylko zestaw stosunkowo prostych klocków, z drugiej ma dla mnie OGROMNĄ wartość nostalgiczną. Jeśli ocena ma być subiektywna to jest to 10/10. Pierwszy zestaw, co innego mogę dać?


Zaznaczam, iż jest to pierwsza recenzja tego typu, jaką wykonałem. Zdaje sobie sprawę z pewnych niedociągnięć video jak mała płynność czy „placki” (to nie brudna matryca, a jedynie obiektyw brudny „od tyłu”). O ile spotkam się z pozytywnym przyjęciem możecie spodziewać się kolejnych podobnych recenzji. Chcę również napisać, iż mam w planach coś specjalnego tj. odbudować chyba najbardziej imponującą konstrukcję, jaką zbudowałem będąc dzieckiem – mam jej oryginalne zdjęcie, i myślę, że wielu może zaimponować. Pozdrawiam i mam nadzieję, że się podobało.
Ostatnio zmieniony 2012-11-27, 15:18 przez PumpkinPistol, łącznie zmieniany 7 razy.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#2 Post autor: Sariel »

Temat przeniesiony do Recenzji. Co on robił we Wspólnych zakupach, tego nie pojmuję.

rh

#3 Post autor: rh »

PumpkinPistol pisze:Jako że jeden obraz może być wart tysiąc słów
Ale brakuje paru słów o tym, co uważasz o tych modelach i jakie widzisz ich plusy czy minusy ... Bo o potężnej i w pełni zrozumiałej wartości sentymentalnej to już wiadomo :)

Nie podoba mi się tendencja do wideorecenzji tak szczerze mówiąc. Zdjęcia pokazują mi od razu to co potrzebuję, a wideo ... cóż, przewijanie to nie to samo. Ja osobiście bym to widział na zasadzie, że wymieniasz każdy model, dajesz zdjęcia i na koniec ten filmik - byłoby super.

Za to co do zestawu to bardzo się cieszę, że pojawiła się recenzja czegoś takiego :)

Awatar użytkownika
judam
Posty: 508
Rejestracja: 2012-08-09, 12:46
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: judam
Kontakt:

 

#4 Post autor: judam »

Według np tego zestawu a dzisiejszych zestawów np city widać jak bardzo się zmieniły klocki lego :)
Zapraszam do mojego sklepu. JuDam Store www.bricks.love

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#5 Post autor: 3dom »

judam pisze:Według np tego zestawu a dzisiejszych zestawów np city widać jak bardzo się zmieniły klocki lego :)
Ten zestaw nalezaloby raczej porownac z Basic Setami Creatora, np. takim:

Obrazek

A dzisiejsze Citi z owczesna seria Town. Ale faktycznie w obu przypadkach widac kolosalny postep :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

PumpkinPistol
Posty: 9
Rejestracja: 2012-11-16, 10:12
Lokalizacja: Polska
brickshelf: PumpkinPistol
Kontakt:

 

#6 Post autor: PumpkinPistol »

I tak, i nie. Nowe zastawy mają dużo kolorów (co chyba jest dobre), ale mając klocki w 4 kolorach miałeś ich więcej w jednym co też otwierało pewne możliwości.

Mam więcej Basiców z czasów dzieciństwa które chce opisać, niestety nie będę w stanie tego w najbliższym czasie. Mam też kilka ambitny planów w tym odbudowanie najbardziej imponującej "MOCy" jaką zbudowałem w dzieciństwie (mam zdjęcie z wtedy na wzór i na dowód :) ).

Tak więc jeśli wejście w ten klimat się wam spodobało to będzie ciąg dalszy :)

PumpkinPistol
Posty: 9
Rejestracja: 2012-11-16, 10:12
Lokalizacja: Polska
brickshelf: PumpkinPistol
Kontakt:

 

#7 Post autor: PumpkinPistol »

To jeszcze dodam może do recenzji: - model no powiedzmy sobie szczerze nie powalają, choć mają swój smaczek (moim zdaniem kaczki mimo tego że takie proste wymiatają). Zaletą BASICów jednak jest ich prostota i mnogość opcji, mając zestaw "Legoland" modele alternatywne zwykle były takie na siłę. Tu każdy modele jest równie dobry i to jest fajne.

A jak się ma więcej klocków w tym te bardziej skomplikowane zawsze przydadzą się na surowiec.

ODPOWIEDZ