[MOC] Weisse Loewe

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

[MOC] Weisse Loewe

#1 Post autor: PatrykZ »

Znów pomysł na typ statku, projekt i wykonanie po stronie mistrzów z Holandii. Jako jednostka typowo handlowa zaangażowana w przewóz kontrabandy dla Szwedów została zarekwirowana przez wiernych Koronie Gdańszczan. W związku z potrzebą Oliwską statek został dozbrojony i przystosowany do walki w charakterze okrętu wojennego. Ze względu na słabą siłę ognia pełnił funkcje pomocnicze - "flankujące" w eskadrze dowodzonej przez wiceadmirała Witte z galeonu "Wodnik". Nazwa niestety niemiecka tłumaczona na polski: "Biały Lew". Niemiecka maniera we flocie polskiej i komisji morskiej, do której w zasadzie nie garnęli się rdzenni Polacy była wszechobecna. Załogi stanowili więc głównie gdańscy obywatele Polski pochodzenia niemieckiego. Ale nie brakowało tam Kaszubów, a nawet Małopolan - uciekinierów z dóbr księcia Zasławskiego. Może więc naszych bitnych górali, którzy za chlebem udali się nad wielką wodę?

Fleuta to dziwny, choć pomysłowy statek. Pękaty kadłub miał na celu pomieścić dużo towaru, wąskie pokłady wpłynąć na niskie opłaty celne w portach. Im szerszy i dłuższy pokład, tym cło było wyższe. Ciekawostką była pękata bez pawęży rufa z charakterystycznym oknem dla sternika dzierżącego rumpel. Kilkadziesiąt lat później w XVIII wieku Holendrzy ulepszyli system prowadzenia płetwy sterowej wprowadzając pierwszy raz właśnie na fleucie nowy wynalazek - szturwał zwany kołem sterowym.

Uzbrojenie okrętu nie jest książkowe, gdyż uzbroiłem go w większą liczbę dział jak wskazują na to źródła. Według lustracji okręt miał ich 8 różnego kalibru plus działa niesklasyfikowane bliżej, określone mianem miotaczy kamieni, ja podarowałem mu 14, z czego tylko 2 poważnego kalibru - bastardy, 4 pół kartauny, 2 serpentyny, 2 ćwierć kartauny i 4 falkonety na kasztelu rufowym :-)

W trakcie bitwy "Biały Lew" szedł w sukurs "Wodnikowi" ostrzeliwując "Solena". Nie zdążył abordażować, gdyż "Solen" wyleciał już w powietrze. W przeciwieństwie do szwedzkiego "Papegojana", który pokazał się, oddał kilka strzałów i w panice zawrócił, "Biały Lew" czynnie zaangażował się w walkę oraz po części w nieudaną pogoń za okrętami przeciwnika.

Później go rozbrojono i odesłano do cywila...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

"Detale":

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I załoga gotowa w ~ 80%:

Obrazek
Dzieńdobry. Czesio lóbi może i fajoskie statki.

Awatar użytkownika
Belfast
Posty: 387
Rejestracja: 2009-06-24, 22:01
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Diabel

 

#2 Post autor: Belfast »

Ładny ! Ale lepiej wygląda z daleka bo z bliska widać kanciastość kadłuba.

EDIT : O pierwszy jestem :)
Ostatnio zmieniony 2013-01-19, 17:28 przez Belfast, łącznie zmieniany 1 raz.
Lepsze jutro było wczoraj, a świat zamienił wrażliwość na wydajność !

Belfast

Awatar użytkownika
Cevillus
Posty: 553
Rejestracja: 2010-04-29, 21:14
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: greenboy55

 

#3 Post autor: Cevillus »

Piękny ! Widać że makieta "Bitwa Morska" będzie rewelacyjna :D
Ostatnio zmieniony 2013-01-19, 17:53 przez Cevillus, łącznie zmieniany 1 raz.

Jeleń
Posty: 8
Rejestracja: 2012-06-02, 10:40
Lokalizacja: Babimost

#4 Post autor: Jeleń »

Jak dla mnie bardzo ładny i jak dla mnie to nie jest jakiś bardzo kanciasty.

Mrutek

#5 Post autor: Mrutek »

Bardzo ładny - podoba mi się bardziej niż poprzedni.

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#6 Post autor: glaz_pimpur »

Fajne są te detale, zwłaszcza lampa rufowa, oraz wykończenie pokładu.
Z czego robisz flagi? To jest jakiś cienki plastik czy jednak karton?
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Rotmistrz
Posty: 44
Rejestracja: 2012-07-19, 22:07
Lokalizacja: PL
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Rotmistrz »

Okręt robi wrażenie. Podoba mi się, że budujesz kadłuby własnoręcznie, wychodzą Ci one znakomicie. Do tego olinowanie, które wymaga poświecenia zapewne dużo pracy, ale efekt końcowy znacznie podnosi estetykę modelu.
Ostatnio zmieniony 2013-01-19, 21:11 przez Rotmistrz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Seba_wse
Posty: 151
Rejestracja: 2011-06-30, 21:47
Lokalizacja: Kraina Gryfitów

#8 Post autor: Seba_wse »

Jak konstrukcja kadłuba, kruchy czy się trzyma? Można go przenosić jedną ręką?

Z daleka wygląda bardzo zacnie, z bliska trochę gorzej, ale jak na tą skalę chyba jest bardzo dobrze:) Na jakich zdjęciach/szkicach się wzorowałeś?

Awatar użytkownika
Dr. Ops
Posty: 99
Rejestracja: 2011-01-14, 21:23
Lokalizacja: Jaworzno

#9 Post autor: Dr. Ops »

Bardzo podobają mi się statki, które nie są zrobione z gotowych części. Ten jest śliczny, żadne kanty nie przeszkadzają, to jest właśnie sens budowanie, a nie używanie wielkich elementów. Bardzo mi się podoba !
Żagle to papier czy też jakiś sztywny materiał ? :p

REX
VIP
Posty: 585
Rejestracja: 2009-08-25, 19:59
Lokalizacja: Chojnice

#10 Post autor: REX »

Patrząc na kolejny model mający zasilić makietę, "Bitwa pod Oliwą" zapowiada się nader interesująco.
Nie mogę się tylko przekonać do tego cylindra z gumka i piórkiem (choć nie wiem jak inaczej to piórko tam umocować).
Może gdyby końcówkę piórka (właściwie podstawę) włożyć w kawałeczek rurki "pneumatycznej" i dopiero czarną lub białą gumką umocować tuz nad rondem byłoby ładniej.

Najważniejsze jest jednak to, że jeśli jest to faktycznie cylinder z piórkiem, to całkiem tu nie pasuje.
Pierwszy cylinder - 1797 r
Bitwa pod Oliwą - 1627 r

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#11 Post autor: smyk »

Lubię czytać te historyczne wprowadzenia, z których nic nie rozumiem. Wiedz, że dzierżysz kaganek oświaty na forum.

A gdy się model ogląda, aż chce się budować statki. Mimo, że nie ma się pojęcia o nich.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#12 Post autor: Żbik »

Masz Patryku talent i zacięcie! Nic tylko gratulować i pozazdrościć :) Bitwa morska krok po kroku powstaje i czuję, że będzie na co popatrzeć.

Awatar użytkownika
Seba_wse
Posty: 151
Rejestracja: 2011-06-30, 21:47
Lokalizacja: Kraina Gryfitów

#13 Post autor: Seba_wse »

Jakby ktoś miał ochotę na samodzielne wykonanie koszernej linki to tu jest filmik

http://www.youtube.com/watch?v=lJus-nyaaFM
Ostatnio zmieniony 2013-01-21, 01:53 przez Seba_wse, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#14 Post autor: PatrykZ »

Dzięki Belfast :-) Przyznam, że nad kanciastością pracowałem na tyle na ile wg. moich zdolności to możliwe :-)

Pewnie Cevillus, musi być rewelacyjnie :-)

Jeleń, dzięki za miłe słowa.

Cieszę się Mrutku, że Tobie podoba się, mnie chyba też nawet bardziej :-)

Glaz, oflagowanie wydrukowane jest na zwykłym papierze na drukarce laserowej. Trzeba tylko pogimnastykować się ze sklejeniem dwóch płaszczyzn i wykonaniem bruzdy na maszt flagowy. Później kilka przewalcowań we dwie strony ołówkiem i falująca na wietrze flaga gotowa :-)

Tak Rotmistrzu, uważam, że duże elementy kadłuba to zbyt duże pójście na łatwiznę, nie wykorzystuję ich :-)

Seba, kadłub jest dość spójny, choć słaby i do góry nie uniesie się okrętu, żaby pozostał cały. Ekspozycja skazana jest na podstawkę bez możliwości podnoszenia samego modelu. Jest to pewien kłopot logistyczny, ale do rozwiązania. Papegojana zapakowałem już na wystawę i przewiozłem autem w specjalnie przygotowanym kartonie z wysuwanym dnem, linami stabilizującymi maszty oraz wyściółką gąbczastą. Obeszło się bez uszkodzeń :-)

Przy budowie fleuty wzorowałem się na książce "Żaglowce", rysunkach zamieszczonych w necie pierwszej fleuty z 1595r, rycinach i opisach z książki "Bitwa pod Oliwą" wyd. Bellona.

Dr. Ops, żagle wykonałem ze starego sztywnego prześcieradła.

Rex, co do cylindra zgadzam się. Chciałem uzyskać taki efekt: http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Bacc ... 3_Waza.jpg
Czyli kapelusz o małym rondzie z piórkami, co trochę nie wypaliło. Czekam na akcesoria do ludzików, finalnie zastąpię go czarnym, typowym siedemnastowiecznym kapeluszem z szerokim rondem.

Smyku, bez przesady, zdarza się, że mylę się w faktach, żaden tam ze mnie guru historyczny :-) Może zechciałbyś wybudować jakiś okręt? Będzie mile widziany, mogę pomóc :-)

Zbiku, dziękuję za uznanie, ale z tym moim talentem to bez przesady :-)
Też mam nadzieję, że makieta się spodoba.

Zdradzę tylko, że następny w kolejce okręt to "Żółty Lew" Cevillusa :-)
Dzieńdobry. Czesio lóbi może i fajoskie statki.

Awatar użytkownika
Kirysowaty
Posty: 740
Rejestracja: 2007-04-10, 18:39
Lokalizacja: okolice Radomia

#15 Post autor: Kirysowaty »

Okręt robi wrażenie, mimo pewnej kanciastości kadłuba i drobnych niedoskonałości widocznych dopiero z bliska. Aż sobie z ciekawości wszedłem i poczytałem o bitwie pod Oliwą. :P
Jellyeater pisze:Jak się kupuje Lego to należy sprawdzić, czy nie zawiera demonów.

ODPOWIEDZ