[MOC] Ciągnik siodłowy ciężarówka

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Forsil
Posty: 96
Rejestracja: 2013-01-16, 11:43
Lokalizacja: Turek
brickshelf: matipro123
Kontakt:

 

[MOC] Ciągnik siodłowy ciężarówka

#1 Post autor: Forsil »

Jest to mój pierwszy MOC pokazany na tym forum

Na samym forum jestem dopiero 2 tygodnie i z tego co widzę jestem tu najmłodszy. Klocki towarzyszyły mi od dzieciństwa i nigdy nie miałem dark age chociaż klocki w wieku od 12 w górę to duży wstyd i miałem niecały rok przerwy, ale dzięki mojemu koledze który też ma tyle lat co ja i ma gdzieś wszystkich i zbiera klocki nie czuje tego że to hobby jest tylko i wyłącznie dla dzieci.


Co do ciężarówki


Ciągnik powstał jakieś pół roku temu i jest to moja 3 poważniejsza ciężarówka. Sama ciężarówka nie posiada żadnych ciekawych funkcji poza tym że jeździ i skręca. Do napędu użyłem silnika XL z przełożeniem 1:1 który napędza poprzez 13 knobów 4 tylne koła. Do skrętu kół użyłem silnika M z redukcją 1:9. Jazda ciężarówką jest nie komfortowa przy mocniejszym skręcie przednie koła się blokują. XL nie daje rady rozpędzić tej ciężarówki. Nie jestem zadowolony z tej ciężarówki właśnie głównie z powodu tych wad jezdnych myślę że dużo by dały mechanizmy różnicowe ale nie chce już przerabiać tego zbuduje nową lepszą ciężarówkę. Jestem zadowolony z samej bryły choć wiem że kanciasta chyba trzyma jakąś ogólną skale.





Zbieram klocki na coś większego, na przykład Scanię w skali tych kół. Na razie brak mi przynajmniej 2 kół i chęci rozbrojenia tej ciężarówki i Unimoga.


Galeria BS



Obrazek
Ostatnio zmieniony 2013-01-28, 18:24 przez Forsil, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

Galeria nieupubliczniona jeszcze, ale wnioskując po jedynym zdjęciu, za wysoka ciężarówka do tych kółek, trochę proporcje leżą.

Awatar użytkownika
Forsil
Posty: 96
Rejestracja: 2013-01-16, 11:43
Lokalizacja: Turek
brickshelf: matipro123
Kontakt:

 

#3 Post autor: Forsil »

Sorki ale nie ogarniam tego bs jak to upublicznić?

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

Forsil pisze:Sorki ale nie ogarniam tego bs jak to upublicznić?
Lektura tego powinna być obowiązkowa...
http://www.00453005_0000002.pl/artykuly.php?show=48681

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#5 Post autor: blizzard »

Forsil pisze:Sorki ale nie ogarniam tego bs jak to upublicznić?
"Samo przez się" się zrobi, za jakiś czas, trzeba poczekać ;)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

Forsil pisze:Do napędu użyłem silnika XL z przełożeniem 1:1 który napędza poprzez 13 knobów 4 tylne koła
Czemu aż 13 knobów?
Forsil pisze:Jazda ciężarówką jest nie komfortowa przy mocniejszym skręcie przednie koła się blokują.
A ograniczyłeś w jakiś sposób skręt kół, tak aby się nie blokowały (domyślam się że zahaczają o nadkola)?
Forsil pisze:XL nie daje rady rozpędzić tej ciężarówki.
XL daje radę rozpędzić wiele rzeczy. Jeśli chciałbyś żeby jeździła szybciej, musiałbyś zwiększyć przełożenie, na przykład do 3:1, czyli zębatki z24 i z8.
Forsil pisze:Zbieram klocki na coś większego, na przykład Scanię w skali tych kół.
Scanii w tej skali (około 1:17) powstało już dużo i trudno będzie wymyślić coś nowego. :)

Fajnie że jest czerwona. Niefajnie że brakuje jej detali, takich jak lusterka i stopnie pod kabiną. gdyby zderzak był gładki, bez tych wszystkich studów, polepszyło by to wygląd. Dziura z tyłu kabiny wygląda źle.

Awatar użytkownika
Forsil
Posty: 96
Rejestracja: 2013-01-16, 11:43
Lokalizacja: Turek
brickshelf: matipro123
Kontakt:

 

#7 Post autor: Forsil »

Forsil napisał/a:
Do napędu użyłem silnika XL z przełożeniem 1:1 który napędza poprzez 13 knobów 4 tylne koła


Czemu aż 13 knobów?
[/quote]

Z doświadczenia wiem że inne zębatki lubią się kruszyć a ponieważ knoby są chyba niezniszczalne i nie miałem problemu żeby ich tu użyć wsadziłe ich aż 13.
Forsil napisał/a:
Jazda ciężarówką jest nie komfortowa przy mocniejszym skręcie przednie koła się blokują.


A ograniczyłeś w jakiś sposób skręt kół, tak aby się nie blokowały (domyślam się że zahaczają o nadkola)?
Zahacza o nadkola na które już nie miałem pomysłu żeby ustawić je inaczej ale to nie jedyny problem.Brak dyfra powoduje że skręcenie pojazdem jest ciężkie dla silnika.
Forsil napisał/a:
XL nie daje rady rozpędzić tej ciężarówki.


XL daje radę rozpędzić wiele rzeczy. Jeśli chciałbyś żeby jeździła szybciej, musiałbyś zwiększyć przełożenie, na przykład do 3:1, czyli zębatki z24 i z8.
Raczej wolałbym więcej mocy niż prędkości.Może później dam film i wyjaśni pare rzeczy.
Forsil napisał/a:
Zbieram klocki na coś większego, na przykład Scanię w skali tych kół.


Scanii w tej skali (około 1:17) powstało już dużo i trudno będzie wymyślić coś nowego. :)

Fajnie że jest czerwona. Niefajnie że brakuje jej detali, takich jak lusterka i stopnie pod kabiną. gdyby zderzak był gładki, bez tych wszystkich studów, polepszyło by to wygląd. Dziura z tyłu kabiny wygląda źle.
Więc jest jakieś wyzwanie.

Co do detali.fakt model jest niedopieszczony.Dziura z tyłu jest spowodowana brakiem miejsca na Baterry Box a technic bricki mają wzmocnić konstrukcje.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

M_longer pisze:
Forsil pisze:Sorki ale nie ogarniam tego bs jak to upublicznić?
Lektura tego powinna być obowiązkowa...
http://www.00453005_0000002.pl/artykuly.php?show=48681
Chodzi również o to, czy nie wstawiłeś jakiś niecenzuralnych zdjęć :D na BS, dlatego moderatorzy muszą sprawdzić co tam jest :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#9 Post autor: Tranzystor »

Z doświadczenia wiem że inne zębatki lubią się kruszyć a ponieważ knoby są chyba niezniszczalne i nie miałem problemu żeby ich tu użyć wsadziłe ich aż 13.
No to już wiesz dlaczego słabo jeździ.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

Pytanie po co aż 13 knobów, skoro pewnie wystarczyłyby dwa? Masz jakieś zdjęcie jak wygląda przeniesienie napędu? Co do zębatek, owszem, czasem kruszą się w trialówkach, nie wiem co musiałoby się stać żeby skruszyły się w tak małym, lekkim modelu którym jeździsz zapewne głównie po podłodze.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

Forsil pisze:Z doświadczenia wiem że inne zębatki lubią się kruszyć
Zębatki mogą ulec uszkodzeniu jeśli są źle zabudowane. Poza tym tutaj tak na oko (galerii nadal niet) wystarczyłoby 5 knobów.
Forsil pisze:Zahacza o nadkola na które już nie miałem pomysłu żeby ustawić je inaczej ale to nie jedyny problem
Można zmniejszyć zakres ruchu samych zwrotnic.
Forsil pisze:Brak dyfra powoduje że skręcenie pojazdem jest ciężkie dla silnika.
Brak dyfra powoduje że tylne koła blokują cały pojazd.

Awatar użytkownika
Forsil
Posty: 96
Rejestracja: 2013-01-16, 11:43
Lokalizacja: Turek
brickshelf: matipro123
Kontakt:

 

#12 Post autor: Forsil »

http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=521501

Mam kilka zmiażdzonych z8 a właśnie takich musiałbym tu użyć .Model który zmiażdzył z8 ważył chyba 2,5k ten waży dużo mniej więc w sumie dały by rade.Sprubuje może wcisnąć tam dyfry i zobacze jak to jeździ.

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#13 Post autor: Cieślu »

Trzynaście knobów to dużo za dużo. Tyle to ja nie miałem w swoim trialowym 10x10 :) Przy takiej nikłej masie nie ma szans żeby cokolwiek połamać przy jeździe na podłodze. Wystarczyłyby nawet cienkie bevele. Szczerze mówiąc nie wiem nawet jak by tam się miało zmieścić tyle knobów. Zabiłeś moc w tym biednym autku.

Muszę też się przyczepić do wyglądu. Światła sprawiają wrażenie umieszczonych byle gdzie. Ten szary, studowy zderzak też uroku nie dodaje. Podobnie jak słupki. Cała ciężarówka jest moim zdaniem za wąska, a na pewno jej kabina.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
Forsil
Posty: 96
Rejestracja: 2013-01-16, 11:43
Lokalizacja: Turek
brickshelf: matipro123
Kontakt:

 

#14 Post autor: Forsil »

Podziwiajcie mistrza knobów

Obrazek

i jeszcze 2 przy samym silniku

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#15 Post autor: M_longer »

Forsil pisze:Podziwiajcie mistrza knobów
Tak jak mówiłem, wystarczyłoby 5. Nie lepiej było użyć z16?

ODPOWIEDZ