Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
SERIA Exploriens
Autor Wiadomość
Havoc
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-16, 22:45   SERIA ExploriensWSTĘP

W 1996 roku Lego wypuściło serię Exploriens. Wspominam ją z równie wielkim sentymentem jak M:Tron. Biały kolor i niebieskie szyby przywodziły na myśl Futuron, a w połączeniu z trans neon green i detektorami w kontrastującym tr red 'Odkrywcy' wyglądali moim zdaniem jeszcze lepiej. Znakiem rozpoznawczym serii były magnetyczne naklejki, które pokazywały 3 różne obrazy w zależności czy patrzyliśmy na nie gołym okiem, przez niebieski lub czerwony detektor. Niestety seria doczekała się tylko jednego 'rzutu', a zestawów nie było za dużo.


MINIFIGURKI:

Od lewej: Pilot (badacz bez aparatu tlenowego), Nova Hunter (szefu wszystkich szefów, yyy wszystkich badaczy), badacz z aparatem tlenowym i android.
Android to w zasadzie 'Ann Droid', żeńska odmiana androida występującego w serii Spyrius. Razem z Nova Hunterem pojawiła się w grze 'Lego Racers', a także była inspiracją do stworzenia postaci 'Explorien Bot' w Lego Universe.


ZESTAWY:
Zestawów było osiem (w tym jeden wystąpił w 2 wersjach) oraz jeden service pack.

1858 DROID SCOUT / CLOUD CRUISERRok produkcji: 1996
Liczba elementów: 23

Mały pojazd latający pilotowany przez Ann Droid (tutaj zamiast światełka na głowie kobita ma założony hełm). Najmniejszy zestaw w serii ale zawierający sporo ciekawych elementów. Mamy tu exploriens'owy komputerek, slope z logo serii, dwoma małymi silniczkami po bokach możemy poruszać, a i droid ma broń (detektor?) w ręku. Całkiem sporo jak na zwykły impuls.


6815 HOVERTRONRok produkcji: 1996
Liczba elementów: 29

Osobisty pojazd szefa wyposażony w ruchomy panel słoneczny i mini ekran holograficzny. Kształt pojazdu zapewnia mu możliwość szybkiej zmiany kierunku lotu, a stery hovertrona przypominają te ze skuterów wodnych. Nova Hunter ma również do dyspozycji podręczny detektor.


6854 ALIEN FOSSILIZERRok produkcji: 1996
Liczba elementów: 53

Mały pojazd naziemny wyposażony w detektory oraz ruchomy obrotowy chwytak magnetyczny. Na ramieniu chwytaka umieszczony jest podręczny detektor. W zestawie znajdziemy również skamielinę (płytkę z naklejką magnetyczną), którą można umieścić na specjalnym miejscu z tyłu pojazdu. Hełm badacza jest połączony z detektorem (raczej nie w celu dostarczania tlenu). Przypuszczalnie obraz z detektora jest przekazywany bezpośrednio do wyświetlacza w hełmie.


6856 PLANETARY DECODERRok produkcji: 1996
Liczba elementów: 80

Całkiem spore latadło i bardzo bawialne. Z przodu mamy dwa ruchome detektory, ruchome silniki na skrzydłach umożliwiające pionowy start i lądowanie oraz wielki obrotowy nadajnik z dodatkową antenką i rozkładanymi panelami słonecznymi. Na skrzydłach transportowane są dwie 'skamieliny'. Nie zabrakło tu również podręcznego detektora dla badacza.

Unikatowe elementy:
- biały wystąpił tylko w 2 zestawach
- tr dark blue wystąpił w 4 zestawach


6899 NEBULA OUTPOSTRok produkcji: 1996
Liczba elementów: 158

Mini baza odkrywców. Exploriens najwyraźniej postanowiło nadrobić za M:Tron, który nie miał statycznej bazy i dlatego w tej serii pojawiły się aż dwie. Nazywana przez złośliwych 'Cebula Outpost' jest niezwykle bawialnym zestawem. W dolnym module znajdziemy dwa ruchome ramiona, jedno z chwytakiem magnetycznym, drugie z detektorami i obrotowy ekran holograficzny, a także dwie 'skamieliny'. Dwie boczne ściany można rozłożyć. Górny moduł jest obrotowy, można go również zdemontować i podzielić bazę na 2 niezależne części.
W górnym module mamy dwie otwierane szyby, dwie ruchome anteny na szczycie, mini ekran holograficzny, pod szybami jest zamontowane ruchome ramię z przekaźnikiem. Są tu także dwa różne podręczne detektory - po jednym dla każdego badacza. U podstawy konstrukcji znajdują się 4 silniki odrzutowe służące do wystrzelenia outpostu na orbitę.

Unikatowe elementy:
- biały wystąpił tylko w 2 zestawach
- tr dark blue wystąpił w 4 zestawach


6938 SCORPION DETECTORRok produkcji: 1996
Liczba elementów: 196

Największy naziemny pojazd Exploriens. Ciekawie skonstruowany i bardzo funkcjonalny. Z przodu znajdują się ruchome ramiona, jedno z chwytakiem magnetycznym, drugie z detektorami. Umieszczono na nich również dwa podręczne detektory. Na dziobie zamontowano ruchomy sensor, a na dachu panel słoneczny. Szybę kabiny można otworzyć (szkoda, że Lego z tego prawie całkowicie zrezygnowało, zdejmowane szyby to nie to samo).
W tylnej części, którą można odczepić, znajduje się wieżyczka obrotowa z mini ekranem holograficznym i ruchomym przekaźnikiem. Jest tu też schowek z otwieraną szybą, w którym schowane są dwie 'skamieliny'.

Unikatowe elementy:
- biały wystąpił tylko w 2 zestawach
- tr dark blue wystąpił w 4 zestawach


6958 ANDROID BASERok produkcji: 1996
Liczba elementów: 267

Główna baza Exploriens, chociaż jak na główną bazę to wydaje się trochę uboga, no ale spójrzmy najpierw na pozytywy. Mamy tu pojazd naziemny i latający. Ten pierwszy jest bardzo ładnie 'wpasowany' w bazę, ma zamontowany sensor z przodu i obrotową wieżyczkę z przekaźnikiem i mini ekranem holograficznym. Obok miejsca kierowcy znajdziemy podręczny detektor. Baza ma ciekawy system otwierania kopuł. Można je otworzyć ręcznie za uchwyty i w trakcie otwierania zobaczyć jak obrotowa antena z panelami słonecznymi na czubku się przesuwa lub odwrotnie - przesunąć antenę i wtedy kopuły 'same' się otworzą. Po lewej stronie bazy znajduje się urządzenie z detektorami i dwoma 'skamielinami'. Pojazd latający ma przymocowany podręczny detektor, który, nie wiadomo czemu, jest podłączony rurką do hełmu pilota.
Niestety Android Base jest bardzo mała i mieści się tylko na powierzchni 16x32. Projektanci mogli się bardziej postarać i wrzucić ją chociaż na 32x32, a na pozostałej powierzchni utworzyć jakieś prowizoryczne lądowisko dla latadła. Niestety, baza wygląda jakby ją ktoś z tyłu rąbnął siekierą, a 'samolocik' musi lądować na dywanie/stole. Wnętrze znajdujące się pod kopułą jest trochę pustawe, ot jeden komputer i ekran holograficzny, mogli tu chociaż jakiś sprzęt dorzucić. Urządzenie z detektorami natomiast jest tak skonstruowane, że po włożeniu 'skamielin' w żaden sposób już ich nie wyciągniemy bo są tam umieszczone na styk. Trzeba albo częściowo rozłożyć to ustrojstwo albo przechylić i wysypać zawartość co przy tej konstrukcji całości raczej odpada.
Niestety muszę przyznać, że ogólnie rzecz biorąc mała baza w tej serii wypada znacznie lepiej niż duża.

Unikatowe elementy:
- tr dark blue występuję w 4 zestawach
- tr dark blue występuje w 4 zestawach
- tr red występuje tylko w 2 zestawach
- absolutny unikat - w białym kolorze występuje tylko w tym zestawie w ilości 1 szt!
- białe występują tylko w tym zestawie!
- biały występuje tylko w 3 zestawach
- białe występują w 4 zestawach
- biały występuje w 4 zestawach


6982 EXPLORIEN STARSHIPRok produkcji: 1996
Liczba elementów: 662

Ukoronowanie całej serii, największy zestaw Exploriens. Jest tu tyle funkcji, że nie wiadomo od czego zacząć... W przedniej części mamy kokpit z otwieraną szybą połączony ze znajdującym się za nim laboratorium, w którym z kolei umieszczono ekran holograficzny. Po bokach są dwa dodatkowe kokpity z otwieranymi szybami i miejscami dla załogi. Nad laboratorium, którego 'dach' można otworzyć, zamontowany jest ruchomy radar z panelami słonecznymi. Na środku statku mamy przewężenie, które świetnie się sprawdza jako uchwyt jeśli chcemy starshipem 'polatać' :) Na zwężeniu tym mamy również dwa schowki - w jednym są dwie 'skamieliny', a w drugim podręczny detektor. Tylna część jest bardzo rozbudowana, a skrzydła mają potężną rozpiętość. Przed skrzydłami znajdują się dwa ruchome ramiona. Jedno wyposażone jest w chwytak magnetyczny, a drugie w detektory. Nad nimi góruje wielki obrotowy przekaźnik, który schowany jest pod dwoma rozkładającymi się panelami. Na bokach skrzydeł zamontowane są silniki odrzutowe, które można odczepić (chociaż nie wiadomo po co, bo nigdzie indziej ich nie przyczepimy). Z tyłu znajdziemy doczepiany pojazd naziemny z ruchomymi ramionami i przymocowanymi do nich dwoma podręcznymi detektorami. Jedno ramię ma chwytak magnetyczny, a drugie szczypce. W przypadku tego zestawu nareszcie stwierdzono, że nie wszystko co odkryją Exploriens musi być skamieliną i może niekoniecznie być przyjazne dlatego starship został wyposażony w całkiem spory arsenał.
Statek potrafi się również transformować:Z przodu wystarczy przełożyć małą dźwignię aby 'pochylić' kabinę pilota, na skrzydłach natomiast odginamy dwie blokady i wyciągamy technic axle co spowoduje 'złożenie' skrzydeł w dół. Nie wiem tylko czemu ta transformacja ma służyć (przejście w hiperprzestrzeń? :) )
Często pojawiało się też pytanie po co te koła pod skrzydłami - ano po to, że jak statek ląduje i ma te skrzydła złożone to dzięki tym kołom mogą się one ładnie 'rozjechać' do pozycji wyjściowej.
Oczywiście nawet ten super statek ma swoje minusy. Jest trochę za mało podręcznego sprzętu dla badaczy, laboratorium jest puste (tylko ekran holograficzny, a mogłoby się tam trochę tego wspomnianego wcześniej sprzętu zmieścić). No i najważniejsze - dziury. Po prostu straszące dziury w kadłubie. Badacze zostaliby wyssani w przestrzeń w sekundę. Najbardziej odkryta jest tylna część laboratorium oraz boczne kokpity (od spodu wygląda to fatalnie).
Mimo tych minusów zestaw jest po prostu świetny, bardzo bawialny i świetnie zaprojektowany (chodzi o kształt całości, nie o dziury).

Unikatowe elementy:
- tr dark blue wystąpił w 4 zestawach
- tr dark blue wystąpił w 4 zestawach
- absolutny unikat - biały wystąpił tylko w tym zestawie w ilości 1 szt!
- biały wystąpił tylko w 3 zestawach
- biały wystąpił tylko w 2 zestawach
- biały wystąpił tylko w 2 zestawach


1737 SCORPION DETECTORPowyższy zestaw to nic innego jak zwykły Scorpion Detector, tyle że wydawany w promocyjnym opakowaniu w limitowanej edycji. Ta wersja dostępna była tylko w US (brzmi znajomo, prawda?)


5129 SPACE ACCESSORIES (EXPLORIENS)Rok produkcji: 1996
Liczba elementów: 25

Mały zestaw dodatkowych elementów dla serii Exploriens. Są tu nie tylko klocki ale i naklejki (trzy holograficzne i dwie magnetyczne)


DODATKI:

PLAKAT
NAKLEJKASądząc po języku w jakim jest napis, naklejka ta była dostępna tylko u naszych zachodnich sąsiadów. Ciekawe kiedy Lego zrobi coś na wyłączność dla PL... no cóż, ALLES ROGER COMMANDER.


PRZYPINKAA na przypince Nova Hunter dryfujący w przestrzeni. Są dziury w statku więc musiało go w końcu wyssać.


BRELOKI znowu Nova Hunter, ten gość jest wszędzie, chyba rzeczywiście jest szefem wszystkich szefów...


PUZZLEBardzo ciekawy pomysł, według opisu na opakowaniu są tu dwie układanki - jedna to scena z zestawami, a druga to kosmiczna sceneria, której można użyć jako podłoża dla prawdziwych zestawów.


T-SHIRT

Niestety nigdzie nie ma fotki takiego T-shirtu ale według brickipedii koszulka została wypuszczona w 1997 roku i bazowała na 'UFO Theme' więc prawdopodobnie łączyła zarówno elementy serii Exploriens jak i UFO wypuszczonej właśnie w 1997 roku.


REKLAMA TV (od 0:39 i od 1:26)PODSUMOWANIE

Niestety Exploriens to kolejna niedoceniona seria, która zniknęła równie szybko jak się pojawiła, a szkoda bo miała potencjał. Ciekawie zaprojektowane zestawy, dobrze dobrana kolorystyka i bawialność na wysokim poziomie przemawiały za kontynuacją no ale teraz pozostaje tylko powspominać. No i te godziny spędzone przed katalogami...
Ostatnio zmieniony przez Havoc 2013-02-28, 00:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Gotfryd 

Wiek: 45
Dołączył: 23 Sty 2011
Wpisy: 14
Skąd: Tuchów
Wysłany: 2013-02-16, 23:43   

Bardzo dobry opis.
Z wstydem przyznam, że nie miałem pojęcia o tej serii :-)
 
 
 
 
Kirysowaty 
Książę Elfów


Wiek: 31
Dołączył: 10 Kwi 2007
Wpisy: 632
Skąd: okolice Radomia
Wysłany: 2013-02-17, 00:15   

Jedna z moich ulubionych serii Space. Byłem zawsze zafascynowany ich "spotkaniem" z UFO. Katalogi i inne materiały wydawały się sugerować, że Exploriensi zbyt intensywnie poszukiwali życia w kosmosie, za bardzo starali się odkryć COŚ poza ludzką cywilizacją, a to ich wścibstwo w końcu doprowadziło do odkrycia, które ich zniszczyło...

Przypominam sobie, że miałem 6854 i 6856, a 6815 był moim pierwszym zestawem LEGO w ogóle (do tego jeszcze impuls ze Spyriusa i już miałem wiele godzin wyśmienitej zabawy!). Niestety, część elementów pogubiłem, a reszta jest dość zniszczona od intensywnej zabawy. Kusi mnie czasem, żeby kupić sobie Cebulę w stanie MISB. Wygląd tej bazy-wieżyczki cały czas robi na mnie wrażenie.
_________________
Jellyeater napisał/a:
Jak się kupuje Lego to należy sprawdzić, czy nie zawiera demonów.
Ostatnio zmieniony przez Kirysowaty 2013-02-17, 15:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Cthulhu
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-17, 00:23   

Jedna z moich pierwszych serii LEGO, fajna recenzja :)
 
 
 
Conrack1410
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-17, 00:43   

Seria fajna ale nudna. Dlaczego nudna? Bo nic sie tu nie dzieje, nie ma roznorodnosci. Wszystko wyglada podobnie: ta sama kolorystyka, te same figurki. Brak alternatywy w zabawie- podziału na dobrych i złych, białych i czarnych ( nie chodzi o kolor skóry) itd.

Fajne przypomnienie serii. Masz racje, była i jest niedoceniona. Jest fajna designersko :)
 
 
 
bonczyk85 
58kyzcnob


Wiek: 35
Dołączył: 26 Mar 2012
Wpisy: 289
Skąd: Wyszków/Warszawa
Wysłany: 2013-02-17, 01:01   

Miałem jeden z zestawów z tej serii, malutki 6815, więc tym przyjemniej czyta się opis całości. Seria ta zresztą była całkiem udana, o wiele bardziej mi się podobała od wydanego po niej UFO, i nie wiem czy potem ukazała się jeszcze jakaś sensowna seria z gatunku Space. Faktycznie szkoda, że Exploriensi mieli taki krótki żywot (wyssało ich wszystkich w kosmos przez te dziurawe statki?).
Można nieco ubolewać na dosyć słabymi zestawami stacjonarnymi. Za to funkcjonalność i rozmiary flagowego zestawu serii rzeczywiście robią wrażenie, aż dziwne że ten cały statek nie rozlatuje się, gdy go wziąć w rękę.
_________________
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?
 
 
 
Piterko 


Wiek: 31
Dołączył: 23 Sie 2008
Wpisy: 533
Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Wysłany: 2013-02-17, 05:30   

Miuałem najmniejszy z zestawów, kumple posiadali cebula outpost :D Najlepsze były te elementy X ray, świecące pod kątem i ogólnie przezroczyste. Naukowcy w kosmosie lego to było w zasadzie coś nowego...jeśli oczywiście zakładamy, że Mroźnoplanetarni skupiali się na tworzeniu rakiet i walce z Blacktronem :D
Ten ludzik z rudymi wąsami zawsze wyglądał jakoś tak dziwnie. Przez umiejscowienie mikrofonu czasem miałem wrażenie, że to są nawet usta a ludzik jest tak naprawdę kobietą :D Och dziecięca wyobraźnia.
Exploriensi używali do pomocy cyborgów, czyżby zgadali się ze Spyriusem? A może to był uniwersalny model, który wszedł do produkcji? (coś jak C-3PO)
Ogólnie w 96 widać pewien trend - statki bardzo przypominają te z Aquazone - mamy sporo schowków, otworów, szybek, magnesów, wszystkiego co najlepsze :D No i radarowe blastery, kto nie lubi radarowych blasterów?

Niestety, jeśli chodzi o "przeciwników" to ciężko ich usytuować - UFO walczyło z Insektami, zaś potencjalni przeciwnicy - Robo Raiders - ukazali się jedynie za oceanem. Potem przestrzeń kosmiczna stała się wyjątkowo pusta, wszak pojawiło się Star wars.
Co do mnie, zawsze zerkałem na ten statek exploriensów, aczkolwiek w tamtym czasie moją uwagę przykuwał mocniej Western, zaraz potem Aquazone. Po prostu jakoś tak tego nie czułem,jak to było w przypadku Spyriusa i Mroźnoplanetarnych. Przypominam sobie jednak moment w którym latałem hovertronem po pokoju, bo był po prostu...inny, fascynujący.

Wspaniała recenzja, czyściuteńkie zdjęcia, widzę, że w opisach serii zapanował trend "pokazana prawdziwych modeli" bez zdjęcia z pudełka/instrukcji. Pokazuje to oddanie i ilość pracy włożonej w cały projekt. No i kiedy seria jest taka dosyć mała, fajnie pokazać ją na zdjęciu, jak się prezentuje. Brawa!

PS: Jeżeli Ann to kobieta...widać jej części! Perwersja!
Ostatnio zmieniony przez Piterko 2013-02-17, 05:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Amal
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-17, 11:51   

Havoc wspaniała recenzja !! Jako fan lego space posiadam cała serię Exploriens, ale Twoja recenzja dostarczyła mi sporo informacji, które skrzętnie upchnąłem w swoich zwojach mózgowych. Ja natomiast zauważyłem, że logistycy Lego tak bardzo chcieli wykonać super statek, że przy pracy nad starship-em troszkę przedobrzyli - czasem podczas zabawy potrafi się rozlecieć, ale tak czy inaczej seria jest super. Jeszcze raz dziękuję za recenzje i zdjęcia.
 
 
 
aditoma 


Wiek: 34
Dołączył: 14 Gru 2011
Wpisy: 155
Skąd: Lublin
Wysłany: 2013-02-17, 13:56   

Super opis! Miałem 6856, pamiętam że mi ojciec z delegacji z Paryża przywiózł;) fakt bawialność była nieziemska;)
Ostatnio zmieniony przez aditoma 2013-02-17, 14:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
 
Dantes 

Wiek: 33
Dołączył: 16 Sty 2013
Wpisy: 60
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2013-02-17, 13:57   

Z tej serii miałem tylko pojazd szefa. Ale jako całość nie przemawiała do Mnie :)
_________________
Nawet kobieta nie da Ci tego, co mogą dać Ci klocki Lego!

oO
 
 
 
 
Havoc
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-17, 17:10   

Cieszę się, że recenzja się podobała/przydała. W końcu po paru miesiącach udało mi się wygospodarować tyle wolnego czasu, żeby ją dokończyć. Napisałem ją głównie z sentymentu do serii i w celach hmm...'edukacyjnych' :) bo raczej wątpię, żeby po jej przeczytaniu komuś zachciało się kupować takie starocie :)
 
 
 
pikeman 


Wiek: 32
Dołączył: 29 Mar 2011
Wpisy: 31
Skąd: Brzesko
Wysłany: 2013-02-17, 17:31   

Ja tam nabieram coraz większej ochoty na jakiś średni rozmiarow zestaw z Exploriensów, a Twoja recenzja miała w tym swój udział. : )
 
 
 
 
bonczyk85 
58kyzcnob


Wiek: 35
Dołączył: 26 Mar 2012
Wpisy: 289
Skąd: Wyszków/Warszawa
Wysłany: 2013-02-17, 18:12   

Havoc napisał/a:
bo raczej wątpię, żeby po jej przeczytaniu komuś zachciało się kupować takie starocie :)

Ależ dlaczego, fanów takich staroci tutaj nie brakuje:). Każdy opis starszej serii ma wielką wartość nie tylko sentymentalną, ale pomaga również podjąć decyzję o ewentualnym zdobyciu składających się na nią zestawów. Albo chociaż jednego, tak symbolicznie, gdyż częstokroć skompletowanie całości wymaga zasobnego portfela...
_________________
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?
 
 
 
VanKrawiec 
Niekwestionowany lider niczego


Wiek: 30
Dołączył: 24 Sie 2007
Wpisy: 34
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2013-02-17, 18:27   

bonczyk85 napisał/a:
Havoc napisał/a:
bo raczej wątpię, żeby po jej przeczytaniu komuś zachciało się kupować takie starocie :)

Ależ dlaczego, fanów takich staroci tutaj nie brakuje:). Każdy opis starszej serii ma wielką wartość nie tylko sentymentalną, ale pomaga również podjąć decyzję o ewentualnym zdobyciu składających się na nią zestawów. Albo chociaż jednego, tak symbolicznie, gdyż częstokroć skompletowanie całości wymaga zasobnego portfela...
Może nie koniecznie ktoś będzie chciał kupić, ale wprowadza trochę nowe (świeże) spojrzenie na serię. Mimo, że sam posiadam dwa zestawy Exploriensów i zmarnowałem bite godziny (dni?) gapiąc się na katalogi i plakaty z serii, to jednak z przyjemnością czyta się takie opisy.

Jakoś wpadło mi w oko:
Havoc napisał/a:
MINIFIGURKI:
Od lewej: Pilot (badacz bez aparatu tlenowego), Nova Hunter (szefu wszystkich szefów, yyy wszystkich badaczy), badacz z aparatem tlenowym i android.
Mam wrażenie, że na fotce to pierwszy od lewej właśnie ma aparat tlenowy, a trzeci jej nie ma - odwrotnie niż napisałeś. Taka pierdoła, ale należy mi się odznaka wnikliwego czytajca. Wygrałem coś jeszcze?
Ostatnio zmieniony przez VanKrawiec 2013-02-17, 18:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Havoc
[Usunięty]

Wysłany: 2013-02-17, 19:08   

VanKrawiec napisał/a:
Mam wrażenie, że na fotce to pierwszy od lewej właśnie ma aparat tlenowy, a trzeci jej nie ma - odwrotnie niż napisałeś. Taka pierdoła, ale należy mi się odznaka wnikliwego czytajca. Wygrałem coś jeszcze?

Błąd :) Aparat tlenowy jest u trzeciego od lewej (rura idąca wzdłuż torsu).
PS Tak też podaje brickipedia ;)
 
 
 
Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich wpisów
Nie możesz usuwać swoich wpisów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,051 sekundy. Zapytań do SQL: 10