[MOC] Crawler

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

[MOC] Crawler

#1 Post autor: Bricksley »

Obrazek

Crawler jaki jest każdy widzi. Moc powstał 7-8 miesięcy temu a nie istnieje już od 2.5. Mimo wszystko stwierdziłem, że warto żeby pozostał po nim jakiś ślad na forum, skoro jego prezentację tak odwlekałem aż zrezygnowałem ;) Do napisania tego postu też nie mogłem się zmusić ;)

O jego budowie wspominałem kilku osobom na wystawie w Krakowie. Docelowo chciałem zbudować coś na wzór 9398 z pewnymi modyfikacjami, planowanie ukończenia moca było jeszcze przed wejściem na rynek 9398, udało się z kilku dniowym poślizgiem.

Tak jak wspomniałem wcześniej inspiracją był oficjalny crawler, stąd i napęd został zrealizowany w podobny sposób tj. po jednym silniku na most. Do tego celu wykorzystałem XLa, przełożenie w moście wynosi 25:9. Zamiast dyfrów wsadziłem knoby i podobnie jak w zestawie wykorzystałem zwolnice z Unimoga. Do skrętu zamiast serwa użyłem mediuma na sztywno (bez sprzęgła) połączonego z z12>z20. Przy takiej masie i niewielkiej drodze od silnika do belki skrętnej medium wykazywał zdolności "odbijania skrętu". Samo zawieszenie zrealizowane także tak jak w 9398 z tą różnicą, że tutaj w mostach między amora znajdował się silnik szeroki na 5s. Sposób jego zamocowania oraz amorków skracał w skrajnych wychyleniach mostu skok amorków o jakieś 1-2 mm. Rama i sposób połączenia wszystkiego też znane ;)
Obrazek Obrazek Obrazek

Co zaś tyczy się wyglądu, to chciałem zrobić coś własnego mimo iż oryginał mi się podoba. Finalnie dodatki wyszły niebieskie, choć rozważałem też limonkowe. Cała buda się podnosi celem wymiany baterii w bboxie. Na pokładzie 2 pary ledów (przód i tył).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Filmu niestety nie posiadam, ale crawler miałem na jednej z krakowskich integracji, więc koledzy mogą potwierdzić, że całkiem sobie radził :)

Jako, że tym postem chciałem zostawić po tym mocu jakiś ślad więc pozwolę sobie na małe jego podsumowanie.

Z racji iż nie posiadam opon balonowych crawler stanął na kapciach z Unimoga co średnio odbiło się na właściwościach trakcyjnych. Balony lepiej by sobie na przeszkodach radziły. Podczas swojej recki Sariel wspominał, że zamiana kombinacji z12>z20 na z8>z24 w zwolnicach poprawia zdolności terenowe konstrukcji. Początkowo nie mogłem tego sprawdzić z racji braku jednej 24 a potem przy rozbiórce już średnio się chciało, więc zagadką pozostanie to jak bardzo poprawiłyby się jego możliwości. Dla dociekliwych test ściany przechodził, także z zamontowaną budą :)

Moc do zabawy wyszedł w moim odczuciu całkiem fajny (kolegom z akademika się podobał :D), choć nie przeczę można było go lepiej zrobić. Kiedyś w przyszłości może podejdę do tematu jeszcze raz, ale prawdę mówiąc niezbyt mnie ciągnie do tych konstrukcji ;)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

Po nazwie spodziewałem się niższego, acz dłuższego pojazdu.
Ten jest fajny, kolorystyka z zakresu moich ulubionych barw.
Kapcie z Unimoga zawsze na plus ;)
Szkoda tylko, że takie pojazdy są odrealnione względem tych naszych,prawdziwych, po prostu za wysokie, i takie hmm...niewymiarowe ;x

Awatar użytkownika
krowkens
Posty: 218
Rejestracja: 2013-01-18, 14:07
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: krowkens

 

#3 Post autor: krowkens »

Fajny. Mój 9398 też jeździ na oponach z unimoga.
Wydaje mi się że rozstaw osi mógłby być ciut większy

ODPOWIEDZ