5766 Log Cabin

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Która z konstrukcji podoba Ci się najbardziej?

Zestaw nr 1 - River Hut
21
18%
Zestaw nr 1 - River Hut
21
18%
Zestaw nr 1 - River Hut
21
18%
Zestaw nr 2 - Country Retreat
4
3%
Zestaw nr 2 - Country Retreat
4
3%
Zestaw nr 3 - Log Cabin
23
20%
Zestaw nr 3 - Log Cabin
23
20%
 
Liczba głosów: 117

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
sekua
Posty: 226
Rejestracja: 2012-06-06, 19:06
Lokalizacja: Warszawa / Radom
brickshelf: Sekua

 

5766 Log Cabin

#1 Post autor: sekua »

Recenzja 5766: Log Cabin

Obrazek


Dane techniczne

Seria: Creator
Liczba części: 355
Spis części: Bricklink
Rok wydania: 2011
Cena: Allegro: ok. 90,00 zł - 140,00 zł; S@H: 119,99 zł
Bricklink
Brickset


Wstęp

Cześć. Przedstawiam recenzję zestawu LEGO Creator 5766 Log Cabin (Chata z bali).

Uważam, że powyższy zestaw jest jednym z najpopularniejszych zestawów LEGO z serii Creator stanowiących średnią półkę cenową. Tym bardziej zdziwiony byłem, że na forum nie pojawiła się jego recenzja. Doszedłem do wniosku, że należało ten stan rzeczy jak najszybciej zmienić.

Z oficjalnej strony LEGO mamy możliwość dowiedzieć się, że:
Includes 1 minifigure with backpack
Features open fire with chicken on rotisserie, wooden logs, tree, opening doors and windows, canoe with paddle, and horn ornament
Unique dark red roof
Remove the roof and hinging wall section to play inside!
The first LEGOŸ Creator set to include a minifigure!
3 models in 1: Rebuilds into a country retreat and a river hut
River Hut features a brook, bridge, outdoor stove and furniture
Country Retreat features a garden, street lamp and porch light
Cabin measures over 5” (12cm) wide and 5” (12cm) tall.
Skrótowo zestaw jest pierwszym z serii LEGO Creator, który posiada minifigurkę, a ponadto unikatowe dachówki w kolorze dark red, sporo szczegółów oraz standardową opcję zbudowania trzech modeli.


Pudełko

Zestaw sprzedawany jest w standardowej jakości pudełku. Patrząc na przód pudełka zobaczymy model główny (składający się z największej ilości klocków), natomiast z tyłu przedstawiono wszystkie trzy modele. Ponadto na jednym z boków zobaczymy spis części oraz rozmiar zbudowanej lampy w skali 1:1, na kolejnych resztę podstawowych informacji o miejscach produkcji, ryzykach użytkowania itd.

Obrazek Obrazek Obrazek


Zawartość

W pudełku znajdziemy pięć woreczków, które nie zostały ponumerowane, dwie instrukcje oraz klocki rzucone luzem.

Woreczki i ich zawartość:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Klocki luzem:
Obrazek

Instrukcje:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W instrukcji głównego modelu (51 stron) zawarte są standardowe porady o segregacji klocków przed rozpoczęciem budowy, spis części oraz reklamy. Budowa składa się z 36 kroków.

Natomiast w instrukcji pozostałych modeli (83 stron) znajdziemy jedynie opis ich budowy. Budowa poszczególnych modeli składa się z odpowiednio z 55 i 43 kroków.

Ciekawe klocki:

1) Dark Red Slope 45 2 x 2, Dark Red Slope 45 2 x 4, Dark Red Slope 45 2 x 8
Obrazek

2) Dark Orange Turkey Drumstick, Short
Obrazek

3) Green Minifig, Backpack Non-Opening
Obrazek

Zestaw składa się z masy popularnych, często pojawiających się części. Ponadto pojawia się tu dosyć sporo slope'ów w kolorze dark red, które mogą być "unikatowe" (cytując TLG).


Minifigurka

Jedna z pierwszych minifigurek pojawiających się w serii Creator. Oto i ona:
Obrazek Obrazek

Minifig ma uśmiechniętą buźkę. Niebieski kolor sweterka idealnie pasuje do beżowych spodni. Dostajemy też czerwoną czapeczkę oraz całkiem unikatowy zielony plecak, który pojawiał się jedynie w 5795. Jednak nie spodziewajmy się dzieła sztuki, przede wszystkim brak tu nadruków na klockach. Jeśli TLG poszło w tę stronę mogło dać też klasyczną główkę. Pamiętajmy, że seria Creator brickami stoi, a więc może mało atrakcyjny minifig (ale zawsze jakiś minifig) jest do wybaczenia.


Zestaw nr 1 - River Hut

Obrazek

Budowa:
Obrazek Obrazek

Gotowy model:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zestaw przedstawia chatkę nad potokiem. Na zewnątrz rośnie drzewo, pod drzewem znajdziemy stolik, a nad potokiem przeprowadzony jest most. Przy chatce zobaczymy uroczy kominek, a po zdjęciu dachu ujrzymy stolik wraz z pieńkiem do siedzenia.

Klocki pozostałe po budowie:
Obrazek


Zestaw nr 2 - Country Retreat

Obrazek

Budowa:
Obrazek Obrazek

Gotowy model:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zestaw przedstawia również chatkę w obecności źródła wody, gdzieś z dala od miejskiego zgiełku, m. in. mamy możliwość nakarmić kaczuszkę - nie będzie trudno o kontakt z naturą. Domek jest rozkładany, w środku zobaczymy cieplutki kącik przy kominku i żyrandol, natomiast na zewnątrz zaprojektowano szczegóły takie jak latarnia i malutki ogródek.

Klocki pozostałe po budowie:
Obrazek


Zestaw nr 3 - Log Cabin

Obrazek

Budowa:
Obrazek Obrazek

Gotowy model:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Główny model składa się z tytułowej chaty z bali, która jest największą konstrukcją zestawu. Dostęp do środka chaty umożliwia zarówno zdejmowany dach, jak i przesuwana ściana. W środku znalazło się miejsce na skromny kominek. Pod dachem znajdziemy ozdobę z rogów. Przy jednej ze ścian chaty zobaczymy miejsce dla minifiga przy rożnie, natomiast po drugiej stronie płynie malutka rzeczka, po której można popływać kajakiem. Oczywiście nie zabrakło drzewka rozpościerającego skromną koronę w pobliżu chaty.

Klocki pozostałe po budowie:
Obrazek
(w tym miejscu kajam się - otóż robiąc zdjęcie zapodziałem gdzieś jeden żółty serek, którego na powyższej fotografii brak)


Ocena

Zestaw jest bardzo udany. Projektantom udało się wycisnąć z jego zawartości dosłownie wszystko. Chyba rzadko się zdarza, aby wszystkie trzy konstrukcje stały na tak bardzo zadowalającym poziomie. Do dziś nie jestem zdecydowany, który z modeli podoba mi się najbardziej.
Ponadto zestaw oferuje nam masę klocków, które z łatwością zostaną wykorzystane do własnych konstrukcji. Za okazyjną cenę, jaką jest ok. 90 zł, dostajemy 355 części, z których będziemy bardzo zadowoleni.
Uważam, że powyższy zestaw powinien się znaleźć w kolekcji każdego fana LEGO.


Podsumowanie

Zalety:
+ bardzo udane konstrukcje wszystkich modeli;
+ użyteczność klocków;
+ kolorystyka;
+ dobry stosunek ilości klocków do ceny;
+ brak naklejek.

Wady:
jakie wady?

Będzie krótko, po prostu gorąco polecam zaprezentowany wyżej zestaw LEGO.

Dziękuję za uwagę.
Ostatnio zmieniony 2013-03-24, 12:57 przez sekua, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#2 Post autor: Szerszen »

A ja się mogę tylko zgodzić... po zastanowieniu konstrukcja numer 1 wydaje mi się najbardziej udany per se. Drugi jest dla mnie za mało bawialny, a trzeci... cóż - gdyby poza kominkiem była choćby podłoga na tej trawie, to biłby na głowę wszystko, a tak trzeba domek samemu urządzać - ma to swoje zalety, ale ma też wady.

Sam zestaw jest faktycznie bardzo udany i warto się z nim sprężać, bo jego czas mija.
Ostatnio zmieniony 2013-03-17, 16:23 przez Szerszen, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
Kirysowaty
Posty: 740
Rejestracja: 2007-04-10, 18:39
Lokalizacja: okolice Radomia

#3 Post autor: Kirysowaty »

Bardzo solidny zestaw, dobre źródło części - przede wszystkim brązowych, ale nie tylko. Muszę przyznać, że niesamowicie podobają mi się płytki w kolorze Bright Green. Taka soczysta zieleń, przy której klasyczny zielony wygląda trochę ponuro. Fajnym detalem są lampki przy wejściu do Chaty. Razi mnie tylko brak jakiejkolwiek podłogi...
Jellyeater pisze:Jak się kupuje Lego to należy sprawdzić, czy nie zawiera demonów.

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#4 Post autor: tbzz »

Przyznam, że mi ten zestaw już dawno chodzi po głowie. Tylko ten pusty środek.. Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie by zrobić mu porządną podłogę i wyposażenie. Moim faworytem jest natomiast nie zestaw podstawowy, a zestaw nr 1 - River Hut. Dzięki za recenzję!!
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

Awatar użytkownika
Absolem
Posty: 71
Rejestracja: 2012-05-18, 08:40
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Absolem »

W ten zestaw prawdopodobnie zaopatrzę się w najbliższym czasie, miałem go kupić miesiąc temu, ale wybrałem coś innego :) Sam w sobie jest fajny, mnie najbardziej cieszy duża ilość brązowych części. W ankiecie głosowałem na zestaw okładkowy, czyli Log Cabin bo lubię prostotę i symetrię ;)

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#6 Post autor: Innos »

Zgadzam się z wszystkimi opiniami - super zestaw, trzy bardzo udane konstrukcje i świetny asortyment elementów, który przy przystępnej creatorowej cenie czyni z tego zestawu dawcę niemal idealnego. Ciemnoczerwone dachówki w sporej ilości niewątpliwie są dużym atutem, szczególnie na tle innych creatorowych domków z dachami w kolorze zwykłym czerwonym, aczkolwiek należy mimo wszystko pamiętać, że mamy tu tylko najprostsze skosy, bez narożników i czy skosów dwuspadowych wieńczących dachy. Jeszcze lepiej te dachówki wypadają w relacji do całkowitej ceny zestawu, porównywalne bogactwo skosów ciemnoczerwonych mamy tylko w Robie House, 4840 The Burrow i bodajże friendsowym obozie jeździeckim, a to wszystko są zestawy sporo droższe.
Reszta elementów 5766 to zresztą też bardzo ciekawy wybór, różnorodne elementy w samych przydatnych kolorach - w zasadzie nie sposób znaleźć tutaj cokolwiek nieprzydatnego. "Goły" ludzik bez nadruków to swoisty unikat wśród mas bogato zdobionych minifigów, a swoją prostotą pasuje do czasem grubo ciosanych creatorowych konstrukcji.

A co do zgodnej z obecnymi trendami na LUGPolu ankiety - główny model jest w porządku, ale jednak to jest tylko maksymalnie uproszczona chatka, do tego ubogo wyposażona (w zasadzie to niemal stan surowy) - dlatego zagłosowałem na River Hut, która jest ładniejsza, ciekawsza, a do tego zostaje sporo elementów, którymi dałoby się ją jeszcze wzbogacić.
Tylko jedna uwaga:
sekua pisze:Za okazyjną cenę, jaką jest ok. 90 zł
90-95zł za MISBa to w sklepach internetowych już od dłuższego czasu cena normalna, owszem, przyzwoita, warto nawet za tyle kupić, ale okazją bym tego nie nazwał, bo da się czasem upolować jeszcze o te 20-30zł mniej.
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Awatar użytkownika
Cevillus
Posty: 553
Rejestracja: 2010-04-29, 21:14
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: greenboy55

 

#7 Post autor: Cevillus »

Mam ten zestaw w swojej kolekcji i jestem z niego bardzo zadowolony :)
Paul Lego Brick Show kanał dla fanów klocków Lego

panrysiek

#8 Post autor: panrysiek »

Domek fajny ale rażący jest brak wykończenia dachu skosami dwuspadowymi, nie wiem czy są produkowane w takim kolorze ale w końcu to nie MOC- można wyprodukować lub zmienić kolor dachu!
Tak czy siak Creatora uważam za najfajniejszą linię LEGO. Budowle są o niebo lepsze niż te z CITY a jednocześnie pasują do nich skalą i można je bez problemu wrzucać na miejską makietę. Fakt, że LEGO dorzuca obecnie minfigurki do domków Creatorowych to krok w dobrą stronę- zwiększa to bawialność (zwłaszcza w przypadku dzieci, dla których to pierwszy zestaw i nie mają innych figurek).
Dzięki za reckę! :)

Awatar użytkownika
sekua
Posty: 226
Rejestracja: 2012-06-06, 19:06
Lokalizacja: Warszawa / Radom
brickshelf: Sekua

 

#9 Post autor: sekua »

Dziękuję za opinie i udział w ankiecie! :)

Prawdą jest, że nie odniosłem się do braku/ograniczonego wyposażenia budowli. Hm... Można przyjąć dwa różne spojrzenia.
Po pierwsze, myślę, że seria Creator ma przede wszystkim podkreślać, że z każdej ilości klocków (a często są nimi podstawowe, powszechnie dostępne elementy) można zbudować naprawdę dobre i konkurencyjne konstrukcje, zgodnie z przewidzianą opcją 3w1. W tym miejscu należy postawić pytanie co z funkcjonalnością lub bawialnością zestawów? Chyba należę do tej grupy osób, które uważają Creatory za (oprócz źródła klocków) typowo "półkowe" zestawy, aby po złożeniu wystawić je na jakimś domowym meblu i go podziwiać z zewnątrz. Tym samym kwestia potraktowania po macoszemu wnętrza jest akceptowalna.
Jednak z drugiej strony, mając na uwadze powyższy zestaw, dlaczego przykładowo w opcjach Log Cabin znalazły się zdejmowany dach oraz otwierająca ściana, skoro w rzeczywistości chata wieje pustkami. Aż prosi się o więcej przedmiotów domowych, albo wykończenie w postaci podłogi. Można pogdybać, że zachowując ilość klocków i stałą cenę za zestaw, wywalenie drzewka i zamiana go na poczet choćby wywołanej w naszej dyskusji podłogi, nie byłoby całkiem złym rozwiązaniem. Ale w takim przypadku straciłyby pewnie pozostałe, alternatywne budowle. Tak czy inaczej można przyjąć to, że po co nam funkcjonalność otwierania chatek, skoro taka bieda w środku.

Mając powyższe na uwadze mój wniosek jest następujący: projektanci słusznie zrobili i dlatego nie wykazywałem w wadach uwag o braku wykończenia wnętrza. Możliwe, że pewnie początkowe wersje zestawu były zgoła inne od końcowego modelu. Ponadto myślę, że zwłaszcza przy serii Creator projektanci mają największą swobodę ingerowania w finalny produkt i to nawet na końcowych etapach prezentacji pomysłu. A wszystko powiązane jest z ilością klocków, przydatnością klocków, wyglądem konstrukcji, zachowaną opcją 3in1, a ponadto wszystkie te przesłanki spajają ramy cenowe gotowego zestawu. Ale do rzeczy, co tak naprawdę chcę powiedzieć... Wnioskując, że seria Creator ma za zadanie pokazywać wszechstronność klocków, a tym samym poszerzać wyobraźnię i inspirować do różnych pomysłów, to nie można ganić zestawu za jakieś braki takich szczegółów jak wystrój wnętrza budowli. Braki można uzupełnić we własnym zakresie z posiadanych wcześniej klocków, a ponadto przy opcjach dwóch pozostałych mniejszych budowli zaprezentowanego zestawu, pozostało dość klocków, aby według własnego uznania wycisnąć z nich jeszcze odrobinkę więcej. Innym argumentem jest wspomniane już przeze mnie wyrabianie opinii o Creatorach przez pryzmat ich wystawowego charakteru, czyli oceny Creatorów mając na względzie ich zewnętrzny wygląd i pomysły wykorzystane przy ich konstruowaniu. Zatem 1)zasób klocków, 2)pomysł, 3)ogólny, zewnętrzny wygląd > 1)ilość rzadkich klocków, 2)techniki budowania, 3)szczegóły konstrukcji.

Zgodzicie się lub nie. Jedynie obawiam się, że na przyszłą bezzasadność moich wniosków mogą mieć popularność i powstawanie większej ilości zestawów takich jak 10232 Palace Cinema lub 10233 Horizon Express... ech.

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#10 Post autor: Hezar »

Naprawdę solidny zestaw, w którym każdy z modeli oferuje coś ciekawego. Biorąc pod uwagę elementy, jakie w sobie zawiera, jest to pozycja ze wszech miar warta zakupu.
W mojej ocenie najkorzystniej wypada "Log Cabin", choć "River Hut" niewiele mu ustępuje (przy okazji - pozwoliłem sobie przywrócić możliwość głosowania w ankiecie).

Bardzo dobra recenzja!

ODPOWIEDZ