[MOC] Ropa Euro Maus

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
trawson89
Posty: 63
Rejestracja: 2010-11-14, 17:43
Lokalizacja: Jarosław
brickshelf: Trawson21

 

#16 Post autor: trawson89 »

Liczyłeś ile metrów pochłonęło to ustrojstwo?
Szczerze to nie liczyłem ale tak na oko w samym pojeździe jest około 10 metrów wężyków.Ogon liczy 19 wężyków z czego każdy ma 2 metry czyli 38 metrów.Łącznie 48 metrów.
Budowałeś z głowy czy skalowałeś go ze zdjęć schematów?
Nie skalowałem modelu dlatego są zagubione proporcje.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#17 Post autor: legosamigos »

Widzę, że Eric Trax robi kombajn do zbierania buraków i aż dziwne, że taka skomplikowana maszyna jak Ropa Euro Maus "tylko" doczyszcza te buraki, i jak mi się wydaje, jest bardziej zaawansowana pod względem technicznym niż Holmer Terra Dos T3, czyli kombajn, ale może się mylę
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#18 Post autor: eric trax »

legosamigos pisze:Widzę, że Eric Trax robi kombajn do zbierania buraków i aż dziwne, że taka skomplikowana maszyna jak Ropa Euro Maus "tylko" doczyszcza te buraki, i jak mi się wydaje, jest bardziej zaawansowana pod względem technicznym niż Holmer Terra Dos T3, czyli kombajn, ale może się mylę
Nie licząc przystawek do pobierania buraków z pryzmy czy wyorywania ich z gleby maszyny są bardzo podobne, sam burak musi pokonać podobną ilość taśm i elementów czyszczących. Holmer jest maszyną bardziej skomplikowaną choć nie jest to jakaś ogromna różnica.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#19 Post autor: legosamigos »

eric trax pisze:
legosamigos pisze:Widzę, że Eric Trax robi kombajn do zbierania buraków i aż dziwne, że taka skomplikowana maszyna jak Ropa Euro Maus "tylko" doczyszcza te buraki, i jak mi się wydaje, jest bardziej zaawansowana pod względem technicznym niż Holmer Terra Dos T3, czyli kombajn, ale może się mylę
Nie licząc przystawek do pobierania buraków z pryzmy czy wyorywania ich z gleby maszyny są bardzo podobne, sam burak musi pokonać podobną ilość taśm i elementów czyszczących. Holmer jest maszyną bardziej skomplikowaną choć nie jest to jakaś ogromna różnica.
To wystarczyłoby, żeby jedna i ta sama maszyna robiła po doczepieniu lub odczepieniu np. lemiesza lub/i innych elementów, a tak potrzebne są aż 2 skomplikowane maszyny :) Ale fajnie, że powstają takie dziwne i niespotykane maszyny, przez co macie pole do popisu zaprezentowania tego z klocków :) A co czyszczenia owych buraków, czy nie można by je opłukać pod ciśnieniem po prostu wodą, tylko potrzebna tak skomplikowana maszyna? :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#20 Post autor: eric trax »

legosamigos pisze: To wystarczyłoby, żeby jedna i ta sama maszyna robiła po doczepieniu lub odczepieniu np. lemiesza lub/i innych elementów, a tak potrzebne są aż 2 skomplikowane maszyny :) Ale fajnie, że powstają takie dziwne i niespotykane maszyny, przez co macie pole do popisu zaprezentowania tego z klocków :) A co czyszczenia owych buraków, czy nie można by je opłukać pod ciśnieniem po prostu wodą, tylko potrzebna tak skomplikowana maszyna? :D
mówiłem o ogólnym zarysie i drodze czyszczenia poza tym to wiadomo róznica jest w konstrukcji

Jeśli chodzi o spłukiwanie wodą to już sprawa w samej cukrowni gdzie kiedyś z aut były spłukiwane wodą buraki, teraz już tej praktyki się nie stosuje bo ziemia na burakach przykleja się kiedy jest mokra. A jeśli jest sucha odpada bez problemu i jest dużo mniej zanieczyszczeń a im czystsze trafiają do cukrowni i w próbce jest mniejszy poziom zanieczyszczeń stawka jest wyższa :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

decor1decor

#21 Post autor: decor1decor »

legosamigos pisze:To wystarczyłoby, żeby jedna i ta sama maszyna robiła po doczepieniu lub odczepieniu np. lemiesza lub/i innych elementów, a tak potrzebne są aż 2 skomplikowane maszyny :)
Cukrownia nie ma miejsca na magazynowanie tylu tysięcy ton buraków, Dlatego rolnicy którzy mają podpisaną umowę z cukrownią mają z góry określony czas dostarczenia buraków do cukrowni. Kombajn jak zbiera buraki to wysypuje je na jedno miejsce. I czekają "one" na załadunek na tiry.(nawet do 3miesięcy, nawet gdy są przymrozki ). Więc do tego służy doczyszczarka do buraków: transportuje buraki na ciężarówkę, tira, a przy okazji oczyszcza je z ziemi.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#22 Post autor: legosamigos »

decor1decor pisze:
legosamigos pisze:To wystarczyłoby, żeby jedna i ta sama maszyna robiła po doczepieniu lub odczepieniu np. lemiesza lub/i innych elementów, a tak potrzebne są aż 2 skomplikowane maszyny :)
Cukrownia nie ma miejsca na magazynowanie tylu tysięcy ton buraków, Dlatego rolnicy którzy mają podpisaną umowę z cukrownią mają z góry określony czas dostarczenia buraków do cukrowni. Kombajn jak zbiera buraki to wysypuje je na jedno miejsce. I czekają "one" na załadunek na tiry.(nawet do 3miesięcy, nawet gdy są przymrozki ). Więc do tego służy doczyszczarka do buraków: transportuje buraki na ciężarówkę, tira, a przy okazji oczyszcza je z ziemi.
Dzięki za wyjaśnienie :) Nie ukrywam, że jestem laikiem w takich nietypowych maszynach rolniczych, dlatego jeszcze raz dziękuję za wyjaśnienie i całego procesu zbierania, przechowywania i doczszczania buraków ;) W takim razie czekam z niecierpliwością na kombajn do zbioru budowany przez Erica Traxa do kompletu
Ostatnio zmieniony 2013-03-28, 11:25 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
trawson89
Posty: 63
Rejestracja: 2010-11-14, 17:43
Lokalizacja: Jarosław
brickshelf: Trawson21

 

#23 Post autor: trawson89 »

Ja też czekam z niecierpliwością na prezentacje , gdzieś na YouTube widziałem już ta maszynę w wersji lego .Jestem ciekawy jak będzie wyglądać w Twoim wykonaniu .

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#24 Post autor: eric trax »

Troche poczekacie jeszcze ale efekt powinien być zadowalający, w każdym razie gorzej od bizona nie będzie :)


edit:

Tutaj jest pokazany ale szału nie ma :P

http://www.youtube.com/watch?v=4rBE62OboD0
Ostatnio zmieniony 2013-03-28, 17:20 przez eric trax, łącznie zmieniany 2 razy.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#25 Post autor: legosamigos »

eric trax pisze:Troche poczekacie jeszcze ale efekt powinien być zadowalający, w każdym razie gorzej od bizona nie będzie :)


edit:

Tutaj jest pokazany ale szału nie ma :P

http://www.youtube.com/watch?v=4rBE62OboD0
No coś się tam krystalizuje, znaczy się powstaje. W jednym z Twoich postów napisałeś, że kombajn będzie gotowy na jesień, choć niezłą zimę mamy tej wiosny :D ale mam nadzieję, że do zbiorów buraków zdążysz. W końcu doczyszczarka jest gotowa do akcji, ale plonów nie ma :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#26 Post autor: eric trax »

legosamigos pisze: No coś się tam krystalizuje, znaczy się powstaje. W jednym z Twoich postów napisałeś, że kombajn będzie gotowy na jesień, choć niezłą zimę mamy tej wiosny :D ale mam nadzieję, że do zbiorów buraków zdążysz. W końcu doczyszczarka jest gotowa do akcji, ale plonów nie ma :D
brak czasu i weny mnie przerósł. Projekt jest około 3 razy bardziej zaawansowany niż bizon więc swoje musi na biurku odstać, jeszcze 2 miesiące potrzebuje :)

Nie róbmy offtopa

Trawson po co są te kółka pod spodem pojazdu?
Ostatnio zmieniony 2013-03-28, 17:59 przez eric trax, łącznie zmieniany 2 razy.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#27 Post autor: piotrek839 »

Świetna maszyna, dużo funkcji, ale poruszanie się jej chyba Ci nie wyszło. Na filmie nie pokazałeś czy model jeździ na szybkim biegu i czy skręca. Te małe kółeczka chyba trochę w tym przeszkadzają. Mam też kilka pytań.

Czy wahacze są na sztywno?
Czy rurki łączące przewody pneumatyczne są legowe, bo takich jeszcze nie widziałem?
Gdzie można kupić poza "BL" przewody do pneumatyki takie jak u Ciebie?
Jak wygląda u Ciebie pulpit do sterowania pneumatyką, możesz pokazać jakieś zdjęcie?

Świetna muzyka i film oraz animacje. Gratuluje MOCa.

Awatar użytkownika
trawson89
Posty: 63
Rejestracja: 2010-11-14, 17:43
Lokalizacja: Jarosław
brickshelf: Trawson21

 

#28 Post autor: trawson89 »

Trawson po co są te kółka pod spodem pojazdu?
Te kółka zastosowałem aby cały ciężar nie spoczywał na głównych kołach.Pojazd sporo waży wahacze wyginały się niemiłosiernie:).
Czy wahacze są na sztywno?
Tak wahacze są na sztywno zamontowane.
Czy rurki łączące przewody pneumatyczne są legowe, bo takich jeszcze nie widziałem?
Wszystkie rurki są z serii Lego.
Gdzie można kupić poza "BL" przewody do pneumatyki takie jak u Ciebie?
Ja te przewody kupiłem w sklepie motoryzacyjnym , fakt nie są tak giętkie jak z serii lego mają nieco grubsze ścianki ale średnica jest odpowiednia no i ciężko jest je przepchać przez otwór w lift armie.Taki wężyk nie jest drogi 1m 2zł byłem tez w sklepie ogrodniczym z kosiarkami itp. i był wężyk węglowy cały czarny giętki w starych zestawach z pneumatyka był dostępny ale 1m takiego węża 20 zł...
Jak wygląda u Ciebie pulpit do sterowania pneumatyką, możesz pokazać jakieś zdjęcie?
Szału niema zawory jeden za drugim .

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#29 Post autor: solic »

Ilość mechanizmów niesamowita. Zastanawiam się, na ile łatwo da się opanować sterowanie tym wszystkim. Masz wszystkie przełączniki jakoś oznaczone, czy po prostu pamiętasz która wajcha czym porusza?
Jak koledzy wcześniej pisali duży plus za nietypowość tematu i za bardzo dobry film.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#30 Post autor: Żbik »

Bardzo sympatyczny model! Estetycznie trochę kuleje i bałagan "na pokładzie" (węże i przewody idą jak popadnie) ale funkcjonalnie rewelacja. Sporo funkcji. Pneumatyka mogłaby działać płynniej (może zawory na serwach PF?). No i całość można by spróbować zrobić w pełni zdalnie sterowaną (kolejna wersja?).

ODPOWIEDZ