[WIP] MAZ 7907

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

[WIP] MAZ 7907

#1 Post autor: Waler »

Nadszedł ten moment w którym "dream come true". Tak jak obiecałem, zacząłem robić model po maturach.
Wziąłem się za niego od poniedziałku i oto co do tej pory udało mi sie zmajstrować:
Obrazek Obrazek Obrazek
Wykonałem też plan modelu w skali 1: około 1
Obrazek
(obok leży linijka 70cm)
Budowę zacząłem od kabiny a dokładniej boku jej boku. We wtorek doszła para drzwi i zaczątek grilla, w środę leniuchowałem, a dziś go dokończyłem i zrobiłem prowizoryczną przednią szybę oraz zderzak.
Most napędowy mniej więcej zarys dostał juz przed majem, ale w międzyczasie go udoskonaliłem. Zwrotnica powstała w jakiś kwietniowy weekend i przedwczoraj skopiowałem ją x16.
Generalnie na razie wszystko idzie zgodnie z planem nawet cudem wymiary trzymają się +/- 5mm.
Model buduję w skali 1:19, szacunkowa długość to ok 1.5 metra.
Z racji tego, że mam teraz sporo wolnego praktycznie codziennie zamierzam budować Maza.

Wcześniej wpadłem też na pomysł nałożenie na koła ozdobnych dekli, by nadać pojazdowi trochę "sowieckiego" wyglądu.
Jak uważacie, która wersja jest lepsza, ta po lewej, czy po prawej stronie?
Obrazek
Mam nadzieję że model mi się uda złożyć oraz liczę na jakieś podpowiedzi/sugestie z Waszej strony.


Czy znalazłaby się jakaś dobra duszyczka z odpowiednimi uprawnieniami, aby przerzucić temat z wolnej dyskusji: http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=16562 do tego WIP?
Z góry dziękuję.

Yeti
Posty: 95
Rejestracja: 2011-07-05, 23:21
Lokalizacja: Malbork, Mikoszewo

#2 Post autor: Yeti »

W końcu ruszyłeś, coś pięknego z tego powstanie.
Te kółeczka to skąd masz?


Silną moc w Tobie wyczuwam, padawaniexD (Maturka zdana?)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#3 Post autor: 3dom »

Yeti pisze:Te kółeczka to skąd masz?
Pewnie z bricklinka:P Czarne felgi są z jakiegoś pojazdu Ninjago.

Szkoda, że nie 1:13 i wersja trialowa no ale i tak czekam na rozwój projektu. Wg mnie lepsze dekle po prawej.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#4 Post autor: Filus »

Waler93 pisze:Jak uważacie, która wersja jest lepsza, ta po lewej, czy po prawej stronie?
IMO obie są nijakie, jeżeli miałyby zostać tak, jak prezentujesz. Lepiej byłoby tą ze studami na wierzchu wykorzystać, ale nadbudować jeszcze jakiś wzorek/krzyż (z kafli?), coby to jakąś felgę przypominało. MAZik będzie jeździł na tych 81ynkach?

Użycie w zwrotnicach podwójnych racków ma służyć do przekazywania napędu dalej, do następnej? Nie lepiej byłoby tutaj wykorzystać drugiej możliwości, tj. długości promienia zataczania samej zwrotnicy? Uprościłoby to znacznie konstrukcję, nie musiałbyś stosować przekładni pomiędzy każdą skrętną osią.

Trzecie zdjęcie w Twoim poście, te małe coś, co to?

Swoją drogą musisz mieć naprawdę od groma klocków i kół, żeby się porywać na coś tak ogromnego.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#5 Post autor: blizzard »

Filus pisze:Trzecie zdjęcie w Twoim poście, te małe coś, co to?
Przyjrzyj się drugiemu zdjęciu, z tego "małego czegoś" wychodzi ośka na koło :)
Mylący może być tylko czarny element, bo na zdjęciu nr2 jest czerwony.
Ostatnio zmieniony 2012-05-17, 21:11 przez blizzard, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#6 Post autor: Waler »

Yeti pisze:(Maturka zdana?)
No pewnie, w sumie trudno jej NIE zdać. Formalności w postaci wyników 29 czerwca.
3dom pisze:Yeti napisał/a:
Te kółeczka to skąd masz?

Pewnie z bricklinka:P Czarne felgi są z jakiegoś pojazdu Ninjago.
Tak to właśnie było... Czarne felgi występuja tylko w jednym zestawie.
Filus pisze:MAZik będzie jeździł na tych 81ynkach?
Tak, zakupiłem już 24 takie koła z czarnymi felgami.
Filus pisze:Użycie w zwrotnicach podwójnych racków ma służyć do przekazywania napędu dalej, do następnej? Nie lepiej byłoby tutaj wykorzystać drugiej możliwości, tj. długości promienia zataczania samej zwrotnicy? Uprościłoby to znacznie konstrukcję, nie musiałbyś stosować przekładni pomiędzy każdą skrętną osią.
Podwójny gear rack będzie zamontowany tylko na 1-szej i 2-giej osi. Służy on by zwiększyć siłę skrętu i je trochę usztywnić. Bo co jak co, ale luzy klockowe są sporawe. 3 i 4 oś nie odgrywają już takiego znaczenia przy skręcie i nie muszą być precyzyjne.
Co do tej "drugiej możliwości" to zapodaj jakieś zdjęcia.

Trzecia fotka to zwrotnica...Obrazek

Yeti
Posty: 95
Rejestracja: 2011-07-05, 23:21
Lokalizacja: Malbork, Mikoszewo

#7 Post autor: Yeti »

BTW>
http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?S=2506-1 stąd np.?

Co to znaczy Counterpart na bricklinku?
Bo wpisane jest niby 8 kół w tym zestawie... O co z tym chodzi?
Hmn... Czy to jest ta sama felga co w Unimogu?

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#8 Post autor: Waler »

Yeti pisze:Co to znaczy Counterpart na bricklinku?
Counterpart to odpowiednik. I tak jak jest podane w tym zestawie mogą znajdować się albo felgi starego typu (3 oczka) lub nowe (6 oczek).
Yeti pisze:Hmn... Czy to jest ta sama felga co w Unimogu?
Nie, to jest felga pasująca do opon 81.6 czyli trochę mniejsza od tej z moga.
Ostatnio zmieniony 2012-05-17, 21:35 przez Waler, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#9 Post autor: Filus »

Waler93 pisze:Co do tej "drugiej możliwości" to zapodaj jakieś zdjęcia.
To rozwiązanie zostało zastosowane już nawet w oryginalnym zestawie 8053 (polecam przejrzeć też reckę mojego autorstwa;)). Zdjęcie masz tutaj: klik.

Dla pełnej jasności możesz też przyjrzeć się samej instrukcji 8053 (jest w necie). Dostosowanie działania tego mechanizmu to jedynie dobranie długości promienia wodzącego zwrotnicy do kolejnych kół (im dłuższe ramię promienia oznacza mniejsze wychylenie się zwrotnicy). Wtedy cały układ napędzający racki sprowadza się do jednej osi z tymi samymi zębatkami przychodzącymi na racki. Nie wiem, jak to się będzie sprawować przy większej ilości osi, ale generalnie moim zdaniem jest to lepsze i wytrzymalsze rozwiązanie, niż dobieranie przekładni, a i luzów zdecydowanie mniej.
Ostatnio zmieniony 2012-05-17, 22:03 przez Filus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#10 Post autor: Waler »

Filus, wiem już o co chodzi. Jutro postaram się przyjrzeć i przetestować to na swoim projekcie, tylko muszę rozebrać jeszcze swojego Ziła 132 bo tam mam utopionych 10 ramek i sporo "podstawowych" elementów. Wtedy zbuduję "połowę" Maza (czyli 6 osi) i włożę dyfry. Dopiero potem zobaczę które rozwiązanie jest lepsze.
Chodzi mi o to, by zminimalizować opory podczas skrętu bo jak wiadomo każde koło będzie pokonywało inną drogę podczas skrętu, a jednak całośc będzie połączona JEDNĄ OSIĄ z dyframi i na niej mogą pojawiać się duże naprężenia.

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#11 Post autor: Filus »

Waler93 pisze:Wtedy zbuduję "połowę" Maza (czyli 6 osi) i włożę dyfry. Dopiero potem zobaczę które rozwiązanie jest lepsze.
Błędne założenie. Jeżeli chciałbyś przetestować moją propozycję, to musisz liczyć się z przebudową skrętnych osi (oddalanie racka od zwrotnic). Innymi słowy nie ma możliwości, by w jednej ramie przetestować oba rozwiązania, bez jej gruntownej przebudowy (tyczy się to skrętu).

Awatar użytkownika
Barteq
Posty: 157
Rejestracja: 2009-04-02, 10:06
Lokalizacja: Białystok
brickshelf: Barteq

 

#12 Post autor: Barteq »

Pod takim ciężarem mosty będą się rozjeżdżać. Na twoim miejscu spiąłbym Liftarmy 3 x 3 T-Shape liftem 13 od góry.

Awatar użytkownika
Jantin
Posty: 473
Rejestracja: 2006-08-23, 08:37
Lokalizacja: Warszawa

#13 Post autor: Jantin »

Wpisanie w Google "MAZ 7907" wyrzuca LUGPol na drugiej stronie :D

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#14 Post autor: 3dom »

Z wieloma specyficznymi autami tak jest, szukając jakiegoś Ginafa zwykle trafimy na galerię Emila :P
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#15 Post autor: Waler »

Ostatnio się trochę obijałem, ale co nieco się posunęło

Obrazek Obrazek Obrazek

Coś czuję, że za niedługo czeka mnie mały przestój bo budulec mi się kończy (zwłaszcza bardzo potrzebne lifty 11l i T-shape). Nie wspominając o samych dyfrach na których zakup potrzeba 100zł.
Pożyjemy zobaczymy co się da zrobić, na razie buduję dalej to co mogę.

ODPOWIEDZ