[MOC] D-50 / ŁM-50

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

[MOC] D-50 / ŁM-50

#1 Post autor: V1 »

Dobry wieczór!

Polski ciągnik gąsienicowy D-50 Mazur powstał jako rozwinięcie radzieckiego ciągnika KD-35/50. Był produkowany w latach 50-70.
Używano ich w rolnictwie, leśnictwie i budownictwie.
Najciekawszą wersją była ŁM-50, czyli ŁADOWARKA PRZEDSIĘBIERNA-ZASIĘRZUTNA.
(To nie żart, ten rodzaj maszyny rzeczywiście tak się fachowo nazywa :)
Ponad ciągnikiem były zamontowane dwie szyny, po których na rolkach jeździł czerpak, ciągnięty przez linę. Tylna część szyn była zamontowana uchylnie, na sprężynach - napełniony czerpak 'łamał' je i urobek się wysypywał.
Do dziś zachowała się w Polsce prawdopodobnie tylko jedna taka ładowarka, ale ciągle nie mam czasu pojechać i obejrzeć jej z bliska.
Produkowano również spychacz z pługiem podnoszonym linami (SM-50), oraz (później) - hydrauliczny.

Mazury miałem gotowe zimą, a tu niedawno Thietmaier wyskoczył z czerwonym KD-35 ! No więc zebrałem się w sobie i niniejszym prezentuję.
Strasznie ciężko mi było zrobić zdjęcia, na których kolor zielony odpowiadałby rzeczywistości. Zatem nie odpowiada.
Zielony ma zdjęte boczne pokrywy silnika. Ma poprzyczepiane liny i haki, bo służy do karczowania pni. Niestety nie miałem pod ręką legowego pniaka, żeby to zaprezentować. Może kiedyś.

Czerpak w ładowarce nie jeździ po szynach, ani nawet bęben z liną się nie obraca. Ale można łychę umieszczać w dowolnym położeniu, a linę przewijać po rozmontowaniu bębna. Tylko odrobinę kłopotliwe :) Do dołu nie składa się tylna część szyn, a jedynie wysięgnik z kołem pasowym. To wystarcza do umocowania łyżki w położeniu końcowym.

Brązowo-ciemnobrązowy jest póki co nie do zbudowania, tak samo jak cały ciemnozielony, niestety:
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Film pokazujący działanie ładowarki przedsiębierno-zasięrzutnej

Na Flickr:
[ FILM ]

I na Youtube:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Yp69gFi9pM8[/youtube]
--------------------------------------------------------------------------------------------------


Dziękuję za uwagę,
Ostatnio zmieniony 2013-06-07, 20:41 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

Re: D-50 / ŁM-50

#2 Post autor: dmac »

Sama słodycz, Macieju.
Przedsiębierno-zasięrzutna słodycz :D .
Co do kolorów - zielony wyszedł akurat nieźle, za to czerwony Ci wyblakł, ale to nie ma żadnego znaczenia wobec uroku modeli.

Jakie to części robią za czerwone bloczki między szynami, w przedniej części modelu? Wyglądają jak Technic bushe 1/2, ale... czerwone?
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
benny80
Posty: 162
Rejestracja: 2004-06-28, 10:13
Lokalizacja: Katowice
brickshelf: benny80
Kontakt:

 

#3 Post autor: benny80 »

Świetne modele, a do tego wspaniale odwzorowane. I nie szkodzi że nie działają, za to wyglądają!
I miło, że wciąż są chętni na wskrzeszanie takich nietypowych, prl-owskich wynalazków. Brawo! ;)

ps. dmac, to są chyba pierwsze bushe, te z lat 70-tych, choć mogę się mylić.
Pozdrawiam! B. ;)
______________
27.02.2009 AD
27.07.2011 AD

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#4 Post autor: PatrykZ »

Z przyjemnością ogląda się jak wskrzeszasz to czego już dawno na drogach i placach budów nie ma. Również przyznaję, że są świetne. A o wersji z łychą przedsiębierną i wyrzucającą urobek za siebie dowiaduję się po raz pierwszy.
Dzieńdobry. Czesio lóbi może i fajoskie statki.

Awatar użytkownika
makorol
Posty: 666
Rejestracja: 2004-11-20, 09:55
Lokalizacja: Bystrzyca / Wrocław
brickshelf: makorol

 

#5 Post autor: makorol »

dmac pisze:Jakie to części robią za czerwone bloczki między szynami, w przedniej części modelu? Wyglądają jak Technic bushe 1/2, ale... czerwone?
A to nie kawałki tego: ?
Obrazek

Modele piękne. Może i wstyd przyznać (a może nie), ale taką ładowarkę widzę pierwszy raz. Już myślę jakby tu zrobić ją działającą w większej skali (ale chyba kształt szyn byłby dość dużym problemem...)
Pozdrawiam, Makorol.

REX
VIP
Posty: 585
Rejestracja: 2009-08-25, 19:59
Lokalizacja: Chojnice

#6 Post autor: REX »

Świetne modele. Szczególnie z racji rozbudzonych wspomnień. Jako dziecko "biegałem" podglądać jak coś takiego pracuje.

Awatar użytkownika
Jakeof
Posty: 134
Rejestracja: 2012-05-07, 09:21
Lokalizacja: Osięciny
brickshelf: Jakeof

 

#7 Post autor: Jakeof »

Coraz to dziwniejsze i zmyślniejsze modele wychodzą z Twojego warsztatu, aż strach pomyśleć co to będzie za parę lat ;)

Awatar użytkownika
GabryS
Posty: 241
Rejestracja: 2012-04-14, 08:56
Lokalizacja: Śrem/Poznań
brickshelf: GabryS

 

#8 Post autor: GabryS »

Super się prezentują.
Szczególnie ładowarka robi spore wrażenie.
Podziwiam to, jak powiązałeś te wszystkie linki. Wygląda to fenomenalnie, ale pewnie nie mało zachodu kosztowało.
Za młody na LUGPol? -> Klub Młodych Fanów Lego zaprasza.
Blueprinty!

Awatar użytkownika
Misterzumbi
Zasłużony
Posty: 1469
Rejestracja: 2006-06-20, 01:21
Lokalizacja: z piekła
brickshelf: misterzumbi
Kontakt:

 

#9 Post autor: Misterzumbi »

Zasierzutna... Tylko w Polsce. A nima z dachem? Buuu.

Tak czy siak, jedyna szkoda ze ten zasiezutny ma zamkniete pokrywy silnika...
Maciej Drwięga pisze:czas naświetlania zdjęcia nie ma wpływu na przezroczystość Jeraca.
kris kelvin pisze: Boże chroń Lugpol.

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#10 Post autor: tbzz »

Realna maszyna :) Bardzo przyjemne dla oka odwzorowanie. Gratulacje! Swoją drogą mój dziadek takowe naprawiał ;)
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#11 Post autor: 3dom »

Kolejny znakomity model. Film pierwsza klasa. Choć poklatkowy wygląda bardzo fajnie, dodatkowe efekty pasują klimatem do modelu. Czyżbyś zaczynał tradycyjną wiosenną ofensywę MOCy? ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#12 Post autor: glaz_pimpur »

Bardzo ładne te traktorki. Zwłaszcza ta zasięrzutna przedsiębierność. Trzeba przyznać, że w tamtych czasach również po drugiej stronie kurtyny jeździły takie duperelki, np Bristol 10HP, do którego się niedawno przymierzałem.
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

ODPOWIEDZ