[MOC] Konna drabina obrotowa

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Ciehoo
Posty: 99
Rejestracja: 2012-08-29, 13:16
Lokalizacja: Będzin
brickshelf: Ciehoo2012
Kontakt:

 

[MOC] Konna drabina obrotowa

#1 Post autor: Ciehoo »

Brakowało mi czegoś co mógłbym postawić koło remizy w charakterze pomnika, symbolu historii straży pożarnej. Inspirację znalazłem podczas tegorocznej Industriady gdy z Juniorem wybraliśmy się do Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach .

Obrazek

Wśród wielu eksponatów można znaleźć między innymi sprzęt strażacki, do którego przemieszczania niezbędne było zaprzęgnięcie koni. Moją uwagę przykuła konna drabina obrotowa z 1910 roku o konstrukcji drewnianej z elementami stalowymi.
Na jej przykładzie powstał mój niewielki modelik. Zdaję sobie sprawę z jego niedoskonałości, ale klimaty dyliżansów, powozów, itp. były mi dotychczas obce.

A tak powstało coś co stanie na cokole przed moją jednostką:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Tutaj będzie GALERIA, ale nie ma tam wiele zdjęć;)

Wszelkie uwagi mile widziane, gdyż wkraczam na całkiem nowy grunt :)

Awatar użytkownika
David
Posty: 58
Rejestracja: 2013-05-07, 08:41
Lokalizacja: Dębica
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: David »

wspaniała praca ! małe jest piękne! :-)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: Konna drabina obrotowa

#3 Post autor: legosamigos »

Ciehoo pisze:...Wśród wielu eksponatów można znaleźć między innymi sprzęt strażacki, do którego przemieszczania niezbędne było zaprzęgnięcie koni. Moją uwagę przykuła konna drabina obrotowa z 1910 roku o konstrukcji drewnianej z elementami stalowymi.
...
Bardzo ładny ten wóz strażacki. Mała, prosta i miła dla oka konstrukcja. Faktycznie przed większością remiz strażackich są takie wehikuły czasu jako symbol dawnej, a więc konnej straży, jak to kiedyś bywało. Jeśli dobrze pamiętam w Gdańsku też coś podobnego jest oraz [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=9907&highlight=stra%BFacki]Star 25[/URL], który kiedyś zaprezentował V1. Czy u Ciebie też się obraca ta drabina czy tylko podnosi się góra-dół?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
zgrredek
Posty: 2259
Rejestracja: 2007-12-10, 08:01
Lokalizacja: Ankh-Morpork
brickshelf: zgrredek
Kontakt:

 

#4 Post autor: zgrredek »

Ciehoo pisze:wkraczam na całkiem nowy grunt
Grunt jest bardzo ciekawy i pełen inspiracji.
Nie wiem jak ten "wóz drabiniasty" wyglądał w naturze. Chodzi o kolorystykę. Bo ilekroć widziałem jakieś podobne sprzęty w muzeach to przeważnie całe były malowane na czerwono. Może i ten warto by było tak "pomalować" nawet jeśli naprawdę czerwony nie był?

Nexus 7

#5 Post autor: Nexus 7 »

Zgrredk ma oczywiście racje, popatrzylem właśnie na stronie Centralnego Muzeum Pozarnictwa i tam takie pojazdy są czerwono - czarne i prezentują sie znakomicie.
A sama praca bardzo zgrabna i będzie swietnie pasować do remizy.

Ciehoo
Posty: 99
Rejestracja: 2012-08-29, 13:16
Lokalizacja: Będzin
brickshelf: Ciehoo2012
Kontakt:

 

#6 Post autor: Ciehoo »

Legosamigos,
Oczywiście, że się obraca oraz podnosi, a nawet wysuwa ;)

Zgrredku,
Ten eksponat właśnie taki był. Czerwone były tylko elementy jak u mnie. Generalnie brąz (dobrze zakonserwowane drewno), czerń lub stalowy (elementy metalowe) oraz jakieś drobiazgi mosiężne i obowiązkowo czerwone błotniki :)

Nexus 7,
Samochody owszem są czerwono czarne z dodatkiem bieli. Natomiast epoka "konna" to zdecydowanie przewaga drewna.
Stoi tam także ciekawy, rzeźbiony eksponat, z terenu dzisiejszej Holandii bodajże. Ma blisko 300 lat! Piękna ręczna robota :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: Konna drabina obrotowa

#7 Post autor: legosamigos »

Ciehoo pisze:...gdyż wkraczam na całkiem nowy grunt :)
Czyżby remiza 2 w starym stylu? Z beczkowozami i innymi pojazdami pożarniczymi z tamtego okresu, gdy były konne drabiny obrotowe?
Ciehoo pisze:Legosamigos,
Oczywiście, że się obraca oraz podnosi, a nawet wysuwa ;)...
To, że się podnosi i wysuwa, to widziałem wcześniej, ale teraz dopiero powiększyłem sobie to zdjęcie i faktycznie widzę, że drabina jest ciut obrócona :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ