[MOC] Star 28 do przewozu napojów butelkowanych

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

[MOC] Star 28 do przewozu napojów butelkowanych

#1 Post autor: V1 »

Star 28 to najpopularniejsza polska ciężarówka. Była produkowana od 1968 do 1989 roku. Wersja napędzana silnikiem wysokoprężnym (zewnętrznie identyczna) - Star 29 - nieco krócej.

Napój, który jest wszędzie i od zawsze, niezależnie od strefy klimatycznej, rozwoju cywilizacyjnego, układów politycznych, czy przebiegu linii frontu. W pierwszych latach zawierał domieszkę kokainy - stąd nazwa.
Po wojnie dotarł do Polski dosłownie na momencik w latach 50-tych - Coca-Cola miała stoisko na Targach Poznańskich. Po odstaniu w kolejce można było łyknąć szklaneczkę rozpuszczalnika.
Od lat 60-tych importowano ją i była do kupienia w Pewexach.
Natomiast w roku 1972 (wkrótce po tym, jak Edward Gierek rozpoczął urzędowanie), w Browarach Warszawskich rozpoczęto produkcję licencyjną Coli i od tamtej pory była dostępna w kawiarniach i niektórych sklepach.
Do jej rozwożenia Starami 28/29 zaprojektowano specjalne zabudowy do przewozu napojów butelkowanych. Ten akurat ma zdjęte zasłonki, lecz na innych zdjęciach widać, że były one podwijane i rolowane u góry:

Obrazek

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Zupełnie jak z amerykańskich filmów, nie?
Stary z taką zabudową woziły również Pepsi-Colę (w nieco innym malowaniu).

Tak wygląda pusty:
Obrazek Obrazek

Nie żebym był jakimś miłośnikiem tego syfu, leję to w siebie zupełnie bezmyślnie.
Z własnego doświadczenia potwierdzam historie o właściwościach odrdzewiających. Rozpuszcza szkliwo na zębach, oraz całkowicie wypłukuje z organizmu florę bakteryjną (bardzo źle!). Dobrze wchodzi pół na pół z czerwonym winem.


Gdy zmontowałem przód do Stara 28, tak mi się spodobał, że postanowiłem zrobić trzy sztuki z różnymi ciekawymi zabudowami. 244 już widzieliście, ten jest drugi. Spróbuję jeszcze przed wystawą wrzucić trzeciego.

[ GALERIA ]

Dziękuję za uwagę,
Ostatnio zmieniony 2013-06-27, 02:08 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

goldsun

#2 Post autor: goldsun »

Napis CocaCola nie zrobiłeś klockami tylko naklejkami ? no żenada - kompletnie się nie starasz ;-)
Fajny jak wszystkie inne :-)
Pytanie: próbowałeś kierunkowskazy "wciskane" zrobić z round tile zamiast kwadratowych ? wygląda gorzej, bo za duża szpara tam gdzie jest zaokrąglenie ?

Ciehoo
Posty: 99
Rejestracja: 2012-08-29, 13:16
Lokalizacja: Będzin
brickshelf: Ciehoo2012
Kontakt:

 

#3 Post autor: Ciehoo »

Ciekawa ta zabudowa. Super efekt tych rolowanych plandek.

Szkoda, że na 6 kropek to już nie wyglądałoby tak elegancko...

Jetboy

#4 Post autor: Jetboy »

Obejrzałem kilka z ostatnich Twoich prac. Wciaż zbieram szczękę z podłogi.
Ostatnio zmieniony 2013-06-26, 06:55 przez Jetboy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#5 Post autor: bacon »

Kolejna twoja praca, która powala. Masz chłopie talent

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: Star 28 - cały czerwony

#6 Post autor: legosamigos »

V1 pisze:...Stary z taką zabudową woziły również Pepsi-Colę (w nieco innym malowaniu...
Kolejny świetny model. Bardziej właśnie kojarzę Stary z Pepsi-Colą. W wersji z Coca-Colą za bardzo sobie nie przypominam. Sam kiedyś pracowałem za młodu w C-C, ale samochody były już na bazie Volvo FL6. Bardzo fajnie zrobiony efekt podnoszenia rolet. We wspomnianym przeze mnie Volvo plandeka przesuwana była na bok, nie do góry. Powiedz co to są za elementy ożebrowania te ułożone w choinkę oddzielające poszczególne przedziały paki?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#7 Post autor: bacon »

legosamigos pisze:Powiedz co to są za elementy ożebrowania te ułożone w choinkę oddzielające poszczególne przedziały paki?
http://www.bricklink.com/catalogList.as ... String=528

kris kelvin

#8 Post autor: kris kelvin »

Boże, jakie Ty robisz piękne zdjęcia...
Chyba muszę Cię zatrudnić obok Sariela.

Awatar użytkownika
GabryS
Posty: 241
Rejestracja: 2012-04-14, 08:56
Lokalizacja: Śrem/Poznań
brickshelf: GabryS

 

#9 Post autor: GabryS »

Obłędny jak cała reszta maszyn.
Dobrze, że poprzednich nie komentowałem, bobym musiał napisać dokładnie to samo, co napisałbym pod nimi.
Świetne detale, piękne naklejki, bardzo ładne zdjęcia.
Świetnie się prezentują te wszystkie fleksy.
Czekam na kolejne twory :)
Za młody na LUGPol? -> Klub Młodych Fanów Lego zaprasza.
Blueprinty!

Nexus 7

#10 Post autor: Nexus 7 »

No i masz, kolejny fantastyczny model. I nie chodzi tylko o perfekcyjne wykonanie ale o sam wybor tych charakterystycznych, wszystkim znanych pojazdow. Karwik jest niedoscignionym mistrzem PRL-owskich zabytkow. Jak widze te jego autka to najpierw popadam w ciezka depresje, ze sam tak nie umiem ale po jakims czasie czuje sie jednak zmotywowany zeby probowac.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#11 Post autor: legosamigos »

Nexus 7 pisze:No i masz, kolejny fantastyczny model. I nie chodzi tylko o perfekcyjne wykonanie ale o sam wybor tych charakterystycznych, wszystkim znanych pojazdow. Karwik jest niedoscignionym mistrzem PRL-owskich zabytkow. Jak widze te jego autka to najpierw popadam w ciezka depresje, ze sam tak nie umiem ale po jakims czasie czuje sie jednak zmotywowany zeby probowac.
Już tak nie przesadzaj. Sam też robisz niezłe modele :) Ale zgadza się, że Karwik ma niesamowity talent
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Mrutek

#12 Post autor: Mrutek »

V1 pisze:oraz całkowicie wypłukuje z organizmu florę bakteryjną (bardzo źle!).
Nie zgadzam się - nie raz uratowała mi życie ;)
Samochód świetny. Cały czas podziwiam kierunkowskazy.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#13 Post autor: blizzard »

bacon pisze:Kolejna twoja praca, która powala. Masz chłopie talent
Prawda to.
Powinni zrobić serię City dla dorosłych, z modelami tak zaawansowanymi jak Twoje ;)
Zagraniczniaki pewno już zazdroszczą Polakom takiego Perełka, jakim jesteś i chcieliby mieć Cię za swojaka wsród budowniczych ;)

Rotmistrz
Posty: 44
Rejestracja: 2012-07-19, 22:07
Lokalizacja: PL
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Rotmistrz »

Ciekawych rzeczy można się dowiedzieć się na LUGPolu. Dotychczas nie słyszałem o takiej wersji Stara. A sam model jak zwykle na wysokim poziomie.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#15 Post autor: Ciamek »

V1 pisze:Spróbuję jeszcze przed wystawą wrzucić trzeciego.
Niebieski?
Zdrufko, Ciamek

ODPOWIEDZ