44000 Furno XL

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

44000 Furno XL

#1 Post autor: KUKUS »

Hero Factory raczej nigdy nie cieszyło się dużym powodzeniem wśród polskich AFOLi. Seria 3 i 4 trzymały poziom, jednakże najnowsza odsłona z linii "Brain Attack" może wzbudzać kontrowersje. Bo o ile pomysł wydaje się interesujący - robaki kontrolujące mózgi swoich ofiar (zważywszy, że wszelkiego rodzaju zombiaki wciąż są na topie; a tak nawiasem - też macie wrażenie powtórki z maskami Bohroków, kontrolującymi Toa? Czy też larw, znajdujących się w Rakshi?), o tyle niestety wykonanie kuleje (a w każdym razie nie za taką cenę!).

Jedynym modelem, który moim zdaniem trzyma jaki-taki poziom jest recenzowany tutaj Furno XL. Nie mówię, że nie mam zastrzeżeń co do jego konstrukcji, bo to nieprawda, ale wszystkiego dowiecie się z niniejszej recenzji.



44000
Obrazek

Obrazek
Seria: Hero Factory
Rok produkcji: 2013
Liczba klocków: 103
Liczba figurek: 0
Cena: 62-80 zł (allegro), S@H PL: 79,99 zł

Video-recenzja:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FaVPY-6y1-o[/youtube]

SPIS CZĘŚCI
PEERON
BRICKLINK
BRICKSET

GALERIA

Wątek na blogu



Obrazek
Obrazek
Lego.com pisze:Uwaga, FURNO! Galaktyka jest atakowana przez obce mózgi! Pora szykować się do walki. Wyposażymy cię w ognisty miecz i ognistą tarczę, pelerynę, pancerny wizjer, kolczaste naramienniki i zatrzaski blokujące rdzeń bohatera. Mamy nadzieję, że nowe, potężniejsze narzędzia rozpalą twój entuzjazm i wymierzysz tym mózgom sprawiedliwość!


Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
W przeciwieństwie do wcześniejszych XL-i, zamiast tradycyjnego pudełka otrzymujemy nieco większą saszetkę. Opakowanie zajmuje mniej miejsca od swojego kartonowego poprzednika, a do tego posiada zaczep, dzięki któremu do środka nie dostają się drobinki kurzu (należy jednak ciąć nieco powyżej linii, oznaczonej po drugiej stronie). W środku, oprócz instrukcji, można przechowywać złożony zestaw, czy też zwykłe klocki.

Na przedniej stronie znajdziemy grafikę, przedstawiającą Furno XL skąpanego w ogniu, w pozycji świadczącej o jego szlachetnym pochodzeniu. Dominującymi tu kolorami są: czerwień, żółć i zieleń. Opis loga serii pominę, bo to oczywiste, że musi się znajdować, warto jednak zwrócić uwagę na pewien tajemniczy laptop, z którego wybiega radosny robaczek - otóż zakup tego zestawu umożliwia nam otrzymanie 1000 punktów do gry internetowej Hero Factory. Nie wiem, nie sprawdzałem, ale być może zainteresuje to jakiegoś czytelnika?

Z drugiej strony opakowania widzimy, że po połączeniu Furno z Pyroxem powstaje coś na kształt Megazorda (który wygląda nieco lepiej od swoich oryginalnych kolegów). Oprócz tego znajdziemy tu głowę w skali 1:1, kolejne informacje o kodzie do gry oraz tradycyjne ostrzeżenia przed zadławieniem.



Obrazek
Obrazek
W skład zestawu wchodzą:
- 3 luźne elementy
- 1 duży woreczek (większe części) i 1 na pelerynę
- 1 mały woreczek (drobnica)
- 1 instrukcja



Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Instrukcją jest cienka książeczka, składająca się z 40 stron. Jej skład jest następujący:
- fragment historii z HF (strony 2-3)
- ilustracja z posortowanymi częściami (str. 4)
- instrukcja właściwa (str. 5 - 30)
- spis elementów (str.31)
- reklama gry HF (sr.32-33)
- reklama strony internetowej HF (str.34-35)
- reklama pozostałych modeli z serii (str.36-37)
- reklama programu, wychwytującego twarz i zamieniającego ją w potwora (str.38)
- reklama Lego Club
- rozwrzeszczony dzieciak z wielkim napisem "WIN!"

Poszczególne kroki instrukcji są czytelne, czarne elementy dla przejrzystości oddzielono białą obwódką. Mnie osobiście cieszy fakt, że autorzy dodali fragment komiksu. Szkoda tylko, że nie zadbano o jakiś usztywniacz do książeczki ...



Obrazek
Większy woreczek:
Obrazek
Obrazek Obrazek
Ciekawszymi elementami są płomienie oraz klocek przypominający minę morską, który co prawda wystąpił już w Black Phantomie, jednakże zamiast koloru czarnego otrzymujemy ciemny srebrny.

Czaszka, a więc ten przezroczysty, żółty klocek nie posiada żadnego wyrazu twarzy, zyskując na uniwersalności.

Płaszczyk:
Obrazek
Obrazek
Nie ukrywam, że kupując zestaw bardzo liczyłem na ten właśnie element! Do tego dość miły w dotyku! Jako ciekawostkę powiem, że wystąpił już w zestawie z królem Mathiasem (8796) z dużych rycerzy Knights Kingdom, wtedy był jednak w kolorze szarym.

Mniejszy woreczek:
Obrazek
Obrazek

Elementy wrzucone luzem:
Obrazek


A skoro jesteśmy przy elementach:
Obrazek
warto zauważyć, że seria wprowadziła nowy typ torsu/pancerza. Zaletą tego klocka jest fakt, iż posiada znacznie więcej detali od swojego poprzednika.

Po zbudowaniu całości zostają nam 2 elementy:
Obrazek



Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Najwyższy czas przejść do opisu głównego modelu. Na pierwszy rzut oka wygląda on nieźle, chociaż odnoszę wrażenie, że twórcy z każdą następną linią potęgują błędy popełnione przy XL-ach - co nowsza seria, to mniej uzbrojenia! Pamiętacie Rockę XL, którego jedna noga zbudowana była z 2 torsików? W porównaniu do recenzowanego tu Furno, to było mistrzostwo! Co więcej, strasznie boli cena zestawu - jak już koniecznie chcecie dać uboższą figurkę, to nie zwiększajcie jej ceny!

Głowa Furno wygląda następująco:
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
nie wiem jak Wam, ale mi się ta główka podoba. Jako ciekawostkę dodam nawet, że w filmie nasz bohater miał taki wysuwany faceplate, jak Optimus.
Osłonkę można podciągnąć na dół lub do góry - w zależności od potrzeby. Według fabuły, ma ona chronić głowę przed potworkami, przejmującymi kontrolę umysłu.

Przyjrzyjmy się torsowi herosa:
Obrazek
Obrazek
Jak już wcześniej wspomniałem, buduje go element będący nowym typem pancerza. Na pochwałę zasługują liczne, rozlokowane tutaj detale. Niemniej uważam, że po obu bokach przydałoby się dodatkowe uzbrojenie.

Tył modelu:
Obrazek
jest chyba najsłabszą stroną zestawu i tłumaczy, dlaczego twórcy zdecydowali się na płaszcz. Chociaż dla obrony warto podkreślić, że wiele oryginalnych transformersów ma je jeszcze gorzej rozplanowane ...

Główną bronią jest pokryty ogniem miecz:
Obrazek
Nie wiem jak Wam, ale długie, srebrne ostrze mi się podoba. Co prawda, jako samodzielny mieczyk jest trochę za małe, ale jako fragment czegoś większego - w sam raz! No, i do tego odnóża rodem z Galaxy Squadu!

Nie możemy jednak zapomnieć o tarczy:
Obrazek
Przypomina ona ostrze, jakie posiadał Sentinel Prime w filmie Bay'a. Może to podobieństwo jest nieco karykaturalne (nie obraziłbym się, gdyby je nieco wydłużyli), ale przynajmniej sporo tu ciekawych detali (nie zabrakło nawet dużej litery "H").

Na zakończenie - przyjrzyjmy się artykulacji zestawu:
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Model jest w pełni bawialny, kończyny umożliwiają robienie różnych ciekawych i nietypowych pozycji. Do tego kryzysowa redukcja masy spowodowała, że figurka trzyma się dobrze podłoża - aby ją przewrócić, potrzebne jest mocniejsze dmuchnięcie. Jak widać, nawet w wadach można się dopatrzeć zalet ;) System kulkowy, powstały za czasów Bionicle (Ba! A nawet Slizerów) jest na tyle dobry, że wciąż się go wykorzystuje ...



Obrazek
Furno i Optimus:
Obrazek

zgniatanie robaków z kosmosu:
Obrazek
Obrazek

I na koniec - czyżbym widział tu zalążki transformacji?
Obrazek



Obrazek
Najnowsza seria HF do mnie nie przemawia, a 44000 jest tylko wyjątkiem potwierdzającym regułę. Widoczne są tu jak na dłoni cięcia budżetowe, co jest trochę niepokojące i przykre. Z drugiej jednak strony projektanci zadbali o dodatkowe detale, urozmaicając tym samym wygląd figurki. Problem jest taki, że Furno XL posiada fajne, niełamliwe klocki, ale niestety jest ich trochę mało (zwłaszcza pancerza; porównajcie sobie chociażby z Rocką XL!). Nie wolno zapomnieć też o wysokim poziomie artykulacji kończyn czy szeroko pojętej bawialności. Niby można połączyć model z setem 44001, ale przy cenie oscylującej w okolicy 80 zł za zestaw kto by chciał jeszcze dopłacać?

Reasumując - zestaw jest trochę niedopracowany, ale warty uwagi - jeżeli tylko znajdziecie ofertę w bardziej przyzwoitej cenie ...



Obrazek
+ nowe, pełne detali elementy (głowa, tors, płomienie, tarcza)
+ płaszczyk!!
+ drobnica z Galaxy Squad
+ artykulacja kończyn
+ kolorystyka
++ wysoka bawialność

+/- brak naklejek
+/- saszetka zamiast tekturowego pudełka

- niedociągnięcia konstrukcyjne (boki, plecy)
-- cena!!

Awatar użytkownika
Kirysowaty
Posty: 740
Rejestracja: 2007-04-10, 18:39
Lokalizacja: okolice Radomia

#2 Post autor: Kirysowaty »

KUKUS pisze:No, i do tego odnóża rodem z Galaxy Squadu!
Słucham? Ten element miał swoją premierę w serii Ninjago!

Nigdy nie zbierałem żadnych Bionicle ani Hero Factory, ale ten model jakoś wyjątkowo przypadł mi do gustu i poważnie zastanawiam się nad jego zakupem. Niektóre elementy wydają mi się bardzo atrakcyjne i przydatne dla kogoś, kto buduje modele z kategorii Action Figures - płaszcz, kolczasta kula, ostrze...

Wciąż udoskonalam konstrukcję mojej Miss Piekła i niektóre klocki z HF wydają się być dla mnie użyteczne w tym zakresie. Mam jeszcze pytanie co do zastosowanych w tej serii stawów kulkowych - czy są takie same, jak wcześniej (np. w Exo-Force), czy różnią się jakoś?
Jellyeater pisze:Jak się kupuje Lego to należy sprawdzić, czy nie zawiera demonów.

Jetboy

#3 Post autor: Jetboy »

Pelerynka jest świetna i na pewno przyda się tu i tam. na szczęście mamy BL i całego zestawu nie trzeba kupować :)
Recenzja jak zwykle wzorcowa.

Awatar użytkownika
KUKUS
VIP
Posty: 852
Rejestracja: 2007-06-25, 09:50
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kukus
Kontakt:

 

#4 Post autor: KUKUS »

Kirysowaty pisze:Słucham? Ten element miał swoją premierę w serii Ninjago!
Faktycznie, zwracam honor :p
Kirysowaty pisze:Niektóre elementy wydają mi się bardzo atrakcyjne i przydatne dla kogoś, kto buduje modele z kategorii Action Figures - płaszcz, kolczasta kula, ostrze...
To jeden z powodów, dlaczego zdecydowałem się jednak na zakup tego zestawu.
Kirysowaty pisze:Mam jeszcze pytanie co do zastosowanych w tej serii stawów kulkowych - czy są takie same, jak wcześniej (np. w Exo-Force), czy różnią się jakoś?
Elementy z Exo-Force spokojnie się zmieszczą w tych z 44000 - tak samo, jak elementy z klasycznych Bionicle (zrobiłem nawet mały test, łącząc HF z Bionicle). Lego raczej słynie z uniwersalności elementów ;) Różnice są, ale bardziej natury kosmetycznej - przykładowo, ten czarny klocek robiący za kręgosłup naszego bohatera ma takie drobne dziurki w tych kulkach (nie mam pojęcia, poco to, ale będąc szczerym mi to obojętne).
Jetboy pisze:Pelerynka jest świetna i na pewno przyda się tu i tam. na szczęście mamy BL i całego zestawu nie trzeba kupować :)
No niestety, cena zestawu trochę odpycha, a z promocjami to bywa różnie.
Jetboy pisze:Recenzja jak zwykle wzorcowa.
A dziękuję, planuję w te wakacje napisać jeszcze jedną i wreszcie wziąć się za budowanie ...

ODPOWIEDZ