40196 SHELL Tanker

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

40196 SHELL Tanker

#1 Post autor: SERVATOR »

40196 SHELL Tanker

Obrazek

Seria: Promotional/Shell/Racers
Rok premiery: 2014
Liczba elementów: 95 (+ 6 zapasowych)
Figurki: 0
Opakowanie: Polybag
Cena: Promocja przy zakupie paliwa na stacji SHELL: 7,49 zł lub 13,49 zł (w zależności od rodzaju paliwa); Allegro (IX’2015): ok. 30 zł
Bricklink, Brickset

Zapraszam do przeczytania przygotowanej przeze mnie recenzji polybaga z najnowszej i prawdopodobnie OSTATNIEJ serii przygotowanej wspólnie przez LEGO, SHELL i FERRARI.

Dlaczego ostatniej? Bo LEGO nie lubi już koncernu SHELL. Szczegóły sprawy możecie poznać tu: Oficjalny komentarz z TLG/Artykuł w Gazecie Wyborczej/Artykuł w Rzeczpospolitej.
Jak się okazuje sprawa ta miała istotny wpływ na promocję tej serii w Polsce. Przez długi czas wydawało się nawet, że w Polsce tej promocji już nie będzie. Na szczęście jednak obawy te się nie sprawdziły. :)

Przypomnę, że światowa promocja tej serii wystartowała już w ubiegłym roku - zanim jeszcze powstał wspomniany wyżej problem. W internecie można było wówczas znaleźć wiele zdjęć całej serii, w skład której wchodziło 6 zestawów sygnowanych logo Ferrari (w tym 4 samochody) i przedmiotowa cysterna sygnowana logo SHELL. No właśnie - cysterna nie jest w żaden sposób związana z Ferrari (a w każdym razie nie widać na niej żadnego logo tej firmy).

Dziś bardzo jest trudno znaleźć w sieci zdjęcie całej rodziny w komplecie choć oczywiście coś tam jeszcze się uchowało. ;)

Obrazek

Już po rozpoczęciu całego zamieszania z niewiadomego dla mnie powodu z większości materiałów reklamowych dotyczących tej promocji cysterna została usunięta.

Aktualna do dziś, polska reklama tej promocji wygląda tak:

Obrazek

Co ciekawe, na internetowej stronie promocji na SHELL.PL można znaleźć informacje o istnieniu tej ciężarówki.
W praktyce z dostępnością tej cysterny na stacjach jest różnie. Sprawdziłem sam, że na wielu z nich makieta z modelami pojazdów nie zawiera tej ciężarówki.

Co ciekawe w wielu krajach ciężarówka była oferowana jako edycja limitowana - dostępna w bardzo ograniczonym czasowo zakresie (np. przez tydzień). U nas, choć również opisywana jako LIMITOWANA, teoretycznie, jest dostępna przez cały czas trwania promocji.

Mając to wszystko na względzie, mam przeczucie, że model ten stanie się za jakiś czas dość poszukiwanym przez kolekcjonerów kąskiem. Jak więc macie taką możliwość, to zachęcam Was do kupna tego zestawu.

Wracając do opisywanego zestawu.

Polybag jest spory (19,5 cm x 18,5 cm) i zaskakująco ciężki (85 g).

Obrazek

Zawartość opakowania stanowią: duuużo klocków wrzuconych luzem, mniejszy woreczek z drobnymi elementami oraz foliowa saszetka zawierająca instrukcję, naklejki i okolicznościowy kartonik z obrazkiem całej serii.

Obrazek

Ilość wrzuconych do polybaga klocków (z których część jest naprawdę sporych) jest dużym zaskoczeniem. Każdy z domowników, który spojrzał na to co wysypałem z saszetki komentował, to mniej więcej słowami "Dużo tych klocków. To wszystko było w tej torebce?".

Fajnie, że ktoś pomyślał o tym żeby instrukcja i naklejki były usztywnione kartonikiem bo dzięki temu możemy się cieszyć z ich "świeżego" wyglądu.
Po wyjęciu zawartości dwóch mniejszych woreczków całość prezentuje się tak:

Obrazek

Zwróćcie uwagę, że kartonik jest dwustronnie zadrukowany. Na jednej stronie jest link do informacji o promocji a na drugie zdjęcie zestawów dostępnych w promocji. Tu również nie ma cysterny!
Dość zaskakująca jest papierowa instrukcja w formie wielokrotnie złożonej połowy kartki formatu A3 (uciętej po dłuższym boku). Osobiście spotkałem się z takim formatem po raz pierwszy.

Obrazek

Obrazek
Zdjęcia instrukcji pochodzą z zasobów BrickInstructions.com.

Zestawik (a w zasadzie pełnoprawny ZESTAW) składa się z 95 elementów (+ 6 dodatkowych drobiazgów). Szczegółowa ich lista jest TU.
W odróżnieniu od pozostałych samochodzików z tej promocji, jako jedyny nie posiada napędu pull-back z czego ja akurat się bardzo cieszę.

Trudno jest wskazać elementy, które zasługują na szczególną uwagę. W zasadzie jedynym klockiem, który wykracza poza zakres standardowych elementów otrzymywanych w polybagach jest Brick, Modified 2 x 4 x 2 with Studs on Sides.

Obrazek

Czymś co może kiedyś się do czegoś przydać jest również

arkusz naklejek z logo SHELL.
Obrazek

Budowa pojazdu jest bardzo przyjemna. Zamiast fotek z poszczególnych etapów budowy (na instrukcji widać wszystkie jej kroki), osobom ciekawym proponuję obejrzeć TEN dość krótki filmik.

Łapiemy za klocki i po kilku minutach... TA DAM!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po budowie zostało jeszcze kilka drobiazgów...

Obrazek

Pojazd całościowo wygląda bardzo fajnie. Ma jasną, typową dla koncernu Shell kolorystykę.
Model zbudowany jest praktycznie bez studów na wierzchu. Moją pierwszą myślą było więc żeby dorzucić te "brakujące" białe tilesy 2x4 na górę zbiornika paliwa. Po chwili jednak stwierdziłem, że nawet po tej operacji nie będzie on tak ładnie odwzorowany jak kolekcjonerskie modele plastikowe czy metalowe a jednocześnie może wówczas stracić cały swój klockowy urok.

Jedynym, jak dla mnie istotnym niedociągnięciem projektantów tego modelu jest szyba w szoferce. Czarny brick poza który wyraźnie wystaje dach jakoś mi tu nie pasuje. Z boku wygląda to wręcz brzydko.

Obrazek

Na szybko zrobiłem szybę z 3 przezroczystych bricków 1x2. Mi już nawet takie rozwiązanie bardziej się podoba.

Obrazek

Kształt szoferki od razu przywołuje na myśl amerykańską ciężarówkę. Przeglądając internet trudno jest jednak znaleźć zdjęcia tego typu, krótkich 3-osiowych ciężarówek z logo Shell. Najbardziej podobna wydaje się być ciężarówka Freightliner Columbia.

Obrazek

Ciekawostką jest fakt, że "podobny" promocyjny polybag z cysterną, LEGO wspólnie z SHELL wypuściło też już prawie 30 lat temu.

Obrazek

W sumie to smutne, że na naszych oczach skończyła się już pewna epoka. :(

Przy okazji przygotowywania recenzji przytrafiło mi się coś zabawnego. Zawsze wydawało mi się, że instrukcje w małych zestawach są tak czytelne, że nie sposób pomylić się przy ich budowie - zwłaszcza ludziom, którzy dość często mają z klockami do czynienia.
Okazało się jednak, że przeglądając internet, można trafić na takie "kwiatki". ;)

Obrazek

Najpierw się z tego pośmiałem ale potem stwierdziłem, że to może być fajny pomysł na MOD tego zestawu.

Niedługi czas potem powstała ta oto tylnozsypowa wywrotka z kruszywem TWZK 2014S (jeżeli się pomyliłem, to Bricksley/Karol błyskawicznie wyprowadzi mnie z błędu). ;)

Obrazek

Więcej fotek tej ciężarówki jest TU a skomentować ją możecie [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=26162]TU[/url].

Podsumowując:

+ BARDZO DOBRA cena = nawet niecałe 8 groszy za element!!!
+ fajny kolor = zawsze przyda się garść świeżo wyglądających białych klocków na wymianę za te już pożółkłe.
+ marka SHELL = z czasem zestaw może zwiększyć swoją wartość.

- kiepsko wymyślona przednia szyba (czarny brick 1x4) = zbyt mocno wystający poza nią dach.
- prawie żadnych ciekawych/rzadkich elementów.

Moja finalna ocena: 10/10
Ja zamówiłem już wśród znajomych kilka takich zestawów „na szafę” – co i Wam polecam uczynić. :)
Ostatnio zmieniony 2015-09-23, 17:46 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 5 razy.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

Świetny zestawi jeszcze lepsza recenzja. :)

Ciekawe jaką to może mieć wartość za kilka lat.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#3 Post autor: tbzz »

Świetna recenzja. Szczegółowo opisałeś bardzo ciekawego polybaga. No i zdjęcia oczywiście również pierwsza klasa. Podoba mi się, że dodajesz od siebie modele alternatywne. Wzbogacają recenzję. :) Cysterna jak dla mnie to najlepszy z modeli.
Dziś bardzo jest trudno znaleźć w sieci zdjęcie całej rodziny w komplecie choć oczywiście coś tam jeszcze się uchowało. ;)
Może na dniach wrzucę recenzję całości, to fotek w sieci znajdzie się więcej. ;)
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#4 Post autor: 3dom »

Zestaw kosztuje 7,49 lub 13,49.

Cysterna bardzo fajna, zaskakująco dużo klocków jak na polybaga. Ale w moim rankingu zestawów z tej promocji jest na dalszym miejscu ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#5 Post autor: bacon »

Bardzo fajna recenzja. To mój ulubiony zestaw z tych promocyjnych Shella i LEGO, udana konstrukcja.

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#6 Post autor: Biedrus »

Kupiłem ją pierwszą z serii, zaskoczyło mnie to że było tyle klocków.Spoko jest.

Awatar użytkownika
halerz
Posty: 176
Rejestracja: 2015-02-07, 16:03
Lokalizacja: Cieszyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: halerz »

Ja również byłem pozytywnie zadziwiony liczbą klocków w woreczku, zestaw estetyczny, choć z szybą to racja. Dzięki za recenzję!
SERVATOR pisze:Ja zamówiłem już wśród znajomych kilka takich zestawów „na szafę” – co i Wam polecam uczynić.
Wykonano! ;)

Awatar użytkownika
gmkkk
Posty: 1005
Rejestracja: 2014-06-24, 21:06
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: gmkkk

 

#8 Post autor: gmkkk »

W ogóle te polybagi mają dużo części, wszystkie, wszystkie są bardzo ładne, szczególnie ten tanker i myjnia. W takich cenach warto brać. Seria ta jest bardziej dopracowana niż poprzednia

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9 Post autor: SERVATOR »

Dodałem fotkę z szybą zrobioną z 3 przezroczystych bricków 1x2. Szału nie ma ale moim zdaniem jest lepiej niż w oryginale (czarny brick na szybę w takim dużym modelu to dla mnie pomyłka).
3dom pisze:Ale w moim rankingu zestawów z tej promocji jest na dalszym miejscu ;)
Który uznajesz za fajniejszy i dlaczego?

Awatar użytkownika
Jahoo
Administrator
Posty: 963
Rejestracja: 2012-12-09, 23:28
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#10 Post autor: Jahoo »

gmkkk pisze:W ogóle te polybagi mają dużo części, wszystkie, wszystkie są bardzo ładne, szczególnie ten tanker i myjnia. W takich cenach warto brać. Seria ta jest bardziej dopracowana niż poprzednia
+1, to swietni dawcy. Same wyscigowki kijowe i naklejkowe, ale myjnia/meta/ciezarowka sa super.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#11 Post autor: 3dom »

SERVATOR pisze:Który uznajesz za fajniejszy i dlaczego?
Top 3 bo 1 cieżko wybrać:
  • 40190 Ferrari F138 polybag - bo F1, śledzę F1 od jednocyfrowego wieku a w F1 od zawsze kibicowałem Ferrari, było kilka bolidów Ferrari w tej skali, ten jest zdecydowanie najlepszy
  • 40191 Ferrari F12 Berlinetta polybag - po prostu mi się bardzo podoba, klasyczne czerwone Ferrari :)
  • 40192 Ferrari 250 GTO polybag - klasyka w niestandardowym kolorze, strasznie mi się podoba mimo kompletnie skopanego tyłu, ostatnio na urlopie kupiłem kolejnego i strasznie mnie korciło żeby drugi złożyć :D
Stacja, meta i tanker są fajne ale autka bardziej mi się podobają - moje wyjście z DA zaczęło się od Tiny Turbos a te autka są trochę w ich stylu :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12 Post autor: SERVATOR »

A widzisz. Ja mam "żółtka". Strasznie go chciałem bo strasznie nie podobały mi się te gotowe przody (jak z Cars-ów) w niebieskim i czerwonym. Jak już go mam, to zachwyt opadł. On jest strasznie mikry a bez naklejek wygląda biednie. Na szczęście pozłacane felgi są fajne. :)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#13 Post autor: 3dom »

Mnie też żółty wyjątkowo się nie podoba, taki nijaki, szybka fatalna. Za to autka z Carsów mi się lubię ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#14 Post autor: Waler »

Świetna recenzja Krzyśku. Podoba mi się porównanie do odpowiednika prawdziwego pojazdu oraz sam MOD na końcu recki. Choć ten siłownik w kiprze to mało stabilny jest, nie :)? Zestaw mi się podoba, choć wywalił bym z niego te sportowe felgi na rzecz bardziej "poważnych". Trochę klocek taki, szkoda, że nie ma napędu pullback jak Iveco z poprzedniej serii. Co prawda słabo jeździło, ale chociaż coś się ruszało (bardziej bawialne jak dla dziecka).

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#15 Post autor: Bricksley »

SERVATOR pisze:Niedługi czas potem powstała ta oto tylnozsypowa wywrotka z kruszywem TWZK 2014S (jeżeli się pomyliłem, to Bricksley/Karol błyskawicznie wyprowadzi mnie z błędu). ;)
Wywrotka zawsze brzmi dobrze ;)

Choć seria powstała głównie dla aut sportowych to i mnie ciężarówka najbardziej przypadła do gustu, po prostu jest fajna :)
Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ