[MOC] Betoniarka z pompą

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
mechu333
Posty: 34
Rejestracja: 2013-01-02, 00:07
Lokalizacja: Kępno
brickshelf: mechu333

 

[MOC] Betoniarka z pompą

#1 Post autor: mechu333 »

Od dawna przeglądam forum i postanowiłem zbudować coś czego jeszcze tu nie widziałem.
Do budowy tego modelu natchnęła mnie betoniarka która przyjechała z betonem na rozbudowę mojego domu.


Obrazek


do budowy użyłem:

2 x PF XL - napęd , rozsuwanie przednich podpór
7 x PF medium - skręt , opuszczanie podpór P+T , 2 kompresory , obrót wieży , obracanie gruszki
4 x PF switch
6 x PF lights
2 x wieże IR
1 batery box
2 małe pompki
4 duże siłowniki
2 duże siłowniki liniowe
2 małe siłowniki liniowe

Napęd XLem na dwie tylne osie w przełożeniu 1:4.2 , skręt 1:9
Początkowo było założenie aby wysięgnik rozkładał się na 4 sekcje jak w orginale, ale nie wyrabiała pneumatyka więc pozostałem przy dwóch. Każdy siłownik ma osobny kompresor.
Za pomocą przełączników uruchamiane są następujące funkcje; kompresory, obracanie gruszki, obracanie wysięgnikiem, światła.
Natomiast jazda, skręt, rozkładanie i opuszczanie podpór sterowane są z pilota.




Galeria

Przepraszam za jakość filmu, nie jest najlepsza.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZGWMf5agUBM[/youtube][img]http://[/img]
Ostatnio zmieniony 2013-09-29, 00:16 przez mechu333, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#2 Post autor: solic »

Bardzo zgrabna maszyna ci wyszła. Udało się upakować mnóstwo funkcji.
Jak na technic całkiem estetyczna. Podoba mi się budowa samej gruszki.

Szczerze mówiąc nie wiem czy istnieją takie zabudowy łączone gruszka + pompa, zazwyczaj widuje się albo osobno gruszkę albo pompę.
Ale na pewno takie 2 w 1 zdecydowanie poprawia bawialność modelu.

Ile waży twój model? Na oko wydaje się być duży i ciężki... czyli kawał solidnej maszyny:)
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#3 Post autor: M_longer »

solic pisze:Szczerze mówiąc nie wiem czy istnieją takie zabudowy łączone gruszka + pompa, zazwyczaj widuje się albo osobno gruszkę albo pompę.
Obrazek
mechu333 pisze:Do budowy tego modelu natchnęła mnie betoniarka która przyjechała z betonem na rozbudowę mojego domu.
Wiem że to czepianie się, ale ten XL w kabinie strasznie bije po oczach. Nie dałoby się go jakoś zasłonić?

Brakuje też kierownicy i lusterek :P

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

To chyba pierwsza betoniarka w wersji Lego Technic, ale może się mylę. Mi też podoba się konstrukcja gruszki oraz funkcje upakowane w samochodzie. Kiedyś też zastanawiałem się nad zrobieniem betoniarki, ale jakoś w ogóle nie miałem koncepcji właśnie na zrobienie tej gruszki. Okazuje się, że można również z ażurowych klocków zrobić taki pojazd :) Niestety całość Twojego MOC-a psuje po prostu jakość filmu :(
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#5 Post autor: noniusz »

Model fajny i bawialny - kawał dobrego Technica.

Podoba mi się kabina i wielofunkcyjność ciężarówki. Niestety końcowy efekt estetyczny psuje ten wysięgnik / podajnik betonu, bez tego auto wyglądało by o wiele lepiej. Zgadzam się też z kolegą Longerem, że tego XL'a w kabinie warto by było jakoś zakryć.

Niemniej jednak gratuluję ciekawej konstrukcji.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#6 Post autor: piotrek839 »

mechu333 pisze:7 x PF medium - skręt , opuszczanie podpór P+T , 2 kompresory , obrót wieży , obracanie gruszki
Czy to znaczy że 2 kompresory zasilają 2 silniki?

Fajny, tylko dlaczego opis taki skromny i ogólny. Mało szczegółowych zdjęć i niewyraźny film sprawiają że trzeba się wszystkiego domyślać. Widać że dużo się napracowałeś więc może zechciałbyś trochę o tym opowiedzieć. Sam pomysł na betoniarkę z pompą bardzo dobry a wykonanie naprawdę bardzo przyzwoite.

Awatar użytkownika
mechu333
Posty: 34
Rejestracja: 2013-01-02, 00:07
Lokalizacja: Kępno
brickshelf: mechu333

 

#7 Post autor: mechu333 »

Może trochę odpowiem.
solic pisze:Ile waży twój model? Na oko wydaje się być duży i ciężki... czyli kawał solidnej maszyny:)
Nie ważyłem, ale myśle że z 3 kg
M_longer pisze:Wiem że to czepianie się, ale ten XL w kabinie strasznie bije po oczach. Nie dałoby się go jakoś zasłonić?
Brakuje też kierownicy i lusterek :P
Wiem że bije po oczach, ale wykorzystałem wszystkie swoje mediumy i musiałem tam użyć XLa. Nie wiem dlaczego, ale zapomniałem o lusterkach i kierownicy, może dlatego że bardziej się skupiłem na funkcjach.
legosamigos pisze:Niestety całość Twojego MOC-a psuje po prostu jakość filmu :(
Wiem i dlatego od razu przeprosiłem, muszę sobie coś lepszego do kręcenia kupić
piotrek839 pisze:Czy to znaczy że 2 kompresory zasilają 2 silniki?
Fajny, tylko dlaczego opis taki skromny i ogólny. Mało szczegółowych zdjęć i niewyraźny film sprawiają że trzeba się wszystkiego domyślać..
Tak są 2 kompresory (medium+mała pompka) każdy siłownik ma swój, a dla tego, że na podniesionym pierwszym ramieniu i rozkładaniu drugiego ramie opadało ponieważ wyrównywało się ciśnienie w układzie. Osobne kompresory rozwiązały sprawę.

Buduje po nocach, mam mało czasu żeby to wszystko po fotografować. A rozpisywać to ja się nigdy nie umiałem.
I tak się dziwie, że tyle napisałem.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2462
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#8 Post autor: eric trax »

Mi się bardzo podoba ten MOC. Jest oryginalny i zbudowany z polotem więc to już bardzo duży plus. Nie jest co prawda pięknie oddanym cukiereczkiem ale nie o to to chodzi. Funkcjonalność i zarysy maszyny są bardzo dobrze oddane przez co bez trudu można rozpoznać co to za pojazd.

Pracowałem ponad rok obok takich maszyn i kilka rzeczy rzuca się w oczy. Według proporcji w tym przypadku skalowania do kół. Pojazd jest za duży, oprócz samej gruszki która jest odpowiednich rozmiarów, to sprawia dziwne wrażenie że ma małe kółeczka. No i wizualnie do poprawy troche rzeczy. Tak jak ktoś pisał szkoda, nie ma takich detali jak kierownica i lusterka ale wszystko przyjdzie z czasem. Czekam na kolejne moce :)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ