[MOC] (???) Miasteczko 2013

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
allesandrus
Posty: 70
Rejestracja: 2012-05-21, 18:35
Lokalizacja: Wlkp.
brickshelf: allesandrus

 

[MOC] (???) Miasteczko 2013

#1 Post autor: allesandrus »

Obrazek

Idąc siłą rozpędu poddaję pod ocenę Forum zeszłoroczną makietę; w [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?p=308767#308767]temacie niżej[/URL] pisałem już o wszystkich "zasadach makiet". Niestety, rozpoczęta wtedy tendencja do niewykończenia miasta trwa nadal, więc i tutaj niewiele jest miejsc, z których jestem w pełni zadowolony. Makieta powstawała od lipca 2012 i ukończona (w sensie doprowadzenia do poniższego stanu) została we ferie zimowe 2013 roku. Rozbiórka latem, została z tego ćwierć-dywanowa uliczka z najlepszymi budynkami, która stoi obecnie (kiedyś pewnie zrobię zdjęcia itd.). Zaludnienie tylko zewnętrzne, na potrzeby wystawowo-fotograficzne.

Obrazek

Także w tym wypadku trzeba się jeszcze bardziej zastanowić nad oznaczeniem [MOC] w temacie: w poprzedniej makiecie wszystko było przynajmniej "My"; tym razem wraz z bratem budowaliśmy wspólne miasto, więc blisko połowa klocków należała do niego (choć plus jest taki, że tym razem wykorzystany został cały dywan, na którym zwykły stać makiety). Tak zatem: wszystkie budynki na powyższym zdjęciu w prawo od parkingu i dużego, białego budynku - są brata (czyli tu nie mam prawa mówić "MOC"); w lewym górnym rogu znajduje się zakątek modularowy, o którym mogę powiedzieć co najwyżej "My"; niebieski budynek na rogu naprzeciwko Grand Emporium jest na początkowych zdjęciach mój, ale ponieważ nie byłem z niego zadowolony, zadałem bratu znane z poprzedniego wątku pytanie i później pojawia się już nowy; w końcu o reszcie mogę powiedzieć "My Own Creation", chociaż podejrzewam, że znaleźć można kilka zapożyczeń ze znanych już konstrukcji.
Z całego miasta najbardziej i tak podoba mi się parking, chociaż może być trudno z niego wyjechać ;)

Zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I jeszcze z placu budowy:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Teraz druga część, czyli budynki (ale tylko ze "swojej" części/swoich części):

1) Piekarnia/ciastkarnia - jeden z pierwszych powstałych i dwóch zachowanych budynków; konstrukcja typowo modularowa, natomiast po raz pierwszy udało się zastosować opcję "tapeta", czyli na zewnątrz budynek jest raczej zielony, wewnątrz - żółty. Poza tym całkowicie wyposażona została sama piekarnia (także w ludzi), którą lubię mimo ponurych ścian.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

2. Komenda policji - wielki, masywny, biały kloc, ale pod względem obronności nie najgorszy (poza brakiem okien z dwóch stron). Wyposażony w ludki, pojazdy i elementy podłóg. Na górze coś, co ma przypominać antenę. Więźniowie też są :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

3. Czerwono-czarny dom - budowany jako ostatni (w wersji przejściowej z jesieni 2012 stał na jego miejscu żółty prostopadłościan z czerwonym dachem), ale mój faworyt mimo dziwnego ubarwienia i oczywiście braku wykończenia. Jako pierwszy w historii ma pomalowane na biało sufity i wyjmowane poszczególne piętra (konstrukcja troszkę a'la "fasadowa"). Można też łatwo zmieniać lub zdejmować doniczki z kwiatkami.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Aha, dziwne elementy: łuk to efekt połączenia z Emporium, a tajemniczy szlaczek na ścianie to zarys pagórka przy/na którym stał.

4. Szkoła - powstający długo i w strasznych mękach budynek dopiero w ostatniej fazie został zaadoptowany na małą szkołę. Podoba mi się w nim tylko klasa, bo tylko na nią miałem jakiś pomysł. Nie wiem, czy zgodziliby się ze mną tamtejsi uczniowie, bo tapeta "daje po oczach", a kaloryfer musiał montować wyjątkowo twórczy inżynier.
Mała budka obok miała być biurem podróży; ostał ino szyld.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

5. Biało-różowo-czerwony dom ze sklepem - modular z lekko widocznymi niedoborami, bo białe elementy wykończyła mi policja. Cieszę się z użycia niestandardowej jak na mnie techniki przy oknach na pierwszym piętrze. To stąd kradłem szyld do sklepu westernowego.
Miał to być mięsny dla rzeźników z 6. serii, ale skończyłem tylko kafelki i wrzuciłem na górę kilka różowych mebelków.

Obrazek Obrazek Obrazek

6. Niebieski podwójny sklepik - tu też dawał o sobie znać brak elementów; wykończone są tylko podłogi i kilka półek, a najbardziej podobał się płot.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

7. Niebieski narożnik - tym razem budynek brata na koniec; chyba najbardziej ozdobiony budynek w mieście, lepszy od poprzednika (tam ciekawymi elementami była "dziura" w tynku oraz podłoga z bricków na płasko).

Obrazek Obrazek Obrazek

8. Żółty dom był już prezentowany.


To chyba na tyle, przy moim zapale do pracy nieprędko pojawi się coś nowego, ale w miarę możliwości będę działał (może recenzja jakaś?) :)


GALERIA

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#2 Post autor: Maciej Drwięga »

Klasyczny styl budowania może się podobać i dodaje klimatu, niektóre ujęcia dość realistyczne. Fajne. Widać sporo serca włożonego.
Musicie uważać, bo zaczynacie zbliżać się do wymiarów, gdzie rozbudowa powinna iść tylko w jednym kierunku - inaczej stracicie możliwość przyglądania się centralnej części dioramy.
allesandrus pisze:Także w tym wypadku trzeba się jeszcze bardziej zastanowić nad oznaczeniem [MOC] w temacie: w poprzedniej makiecie wszystko było przynajmniej "My"; tym razem wraz z bratem budowaliśmy wspólne miasto, więc blisko połowa klocków należała do niego (choć plus jest taki, że tym razem wykorzystany został cały dywan, na którym zwykły stać makiety). Tak zatem: wszystkie budynki na powyższym zdjęciu w prawo od parkingu i dużego, białego budynku - są brata (czyli tu nie mam prawa mówić "MOC");
Masz. "My" w "My Own Creation" nie odnosi się do własności klocków, ale do faktu, że nie jest to gotowy zestaw LEGO. Ilu jest autorów, nie ma tu znaczenia :)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#3 Post autor: Szerszen »

Szczerze mówiąc wypas... jak dla mnie... miasteczko żyje i wszystko na swoim miejscu. Może tylko szkoda, że czerwony dom ma też czerwone rusztowania
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#4 Post autor: 3dom »

Praca z rozmachem, w pełni zasługuje na tytuł MOCa. Widać duży progres w porównaniu ze wcześniejszą makietą. Praca tętni życiem, sporo się na niej dzieje. Fajnie, że pomyślałeś o takich szczegółach jak np. sygnalizacja świetlna. Jeżeli w tym roku budujesz kolejną koniecznie pokaż ją na warszawskiej wystawie ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
allesandrus
Posty: 70
Rejestracja: 2012-05-21, 18:35
Lokalizacja: Wlkp.
brickshelf: allesandrus

 

#5 Post autor: allesandrus »

Tutaj również dziękuję za komentarze; cieszę się, że nie jest najgorzej.

Wymiary się nie zwiększą, chyba że będzie nowy dywan.

Domyślałem się, że "MOC" to pojęcie ogólne, ale jakoś bardziej przemawiałoby do mnie coś w rodzaju "HOC" ;)

Rusztowania były - jak znaczna część makiety w tym czasie - wybitnie tymczasowe i racja, że nie wyszły najlepiej.

Przy obecnym terminarzu nową makietę mogę czasem skończyć (jeśli w ogóle) koło września, więc z Warszawą będzie raczej ciężko. Ewentualnie niektóre ocalałe elementy i/lub pozostałe konstrukcje, które nie są zbyt mocno poniżej średniego poziomu budowania mógłbym przez kogoś z okolicy przekazać.

Jeszcze kilka pytań do bardziej doświadczonych budowniczych i estetyków: Jakie uwagi krytyczne? Nad czym powinienem pracować, na co zwrócić uwagę w przyszłości?

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#6 Post autor: 3dom »

allesandrus pisze:Jakie uwagi krytyczne? Nad czym powinienem pracować, na co zwrócić uwagę w przyszłości?
Wiecej swoich konstrukcji, mniej z instrukcji ;) Reszta przyjdzie sama bo talent masz.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#7 Post autor: Maciej Drwięga »

To ja jeszcze dodam: nieco więcej detali, trochę więcej realizmu, staraj(cie) się używać kolorów mniej standardowych (dark tan, tan, dark red, dark gray). Wychwytuj kawałki rzeczywistości i staraj się je pokazać na makiecie. Generalnie nie zapominaj, aby wyrabiać swój styl budowania. To ważne :)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

ODPOWIEDZ