60059 Logging Truck

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

60059 Logging Truck

#1 Post autor: Prezes »

Recenzja 60059: Logging Truck

Obrazek

Dane techniczne:
Seria: City
Rok premiery: 2014
Liczba klocków: 228szt.
Liczba figurek: 2
Liczba worków z częściami: 2 duże woreczki + 2 małe woreczki
Spis części: BrickLink
Cena: 79,99zł (sklep stacjonarny / Bydgoszcz)

Brickset
BrickLink

Z początku, kiedy pierwszy raz przeczytałem spis zestawów na rok 2014, był to mój numer 1. Temat nieokiełznany jeszcze w formacie Lego City. Zielony truck, z balami drzewa. Oczami wyobraźni widziałem amerykańską ciężarówkę z przyczepą, wysięgnikiem za kabiną ... Oczekiwania były wysokie i porównując z pozostałymi "nazwami" właśnie po tej pozycji spodziewałem się najwięcej. Jak wyszło ?

Opakowanie:
Dobrze dopasowane: 26cm x 19cm i 6cm wysokie. Wydaje się standardowym pudłem na średnie zestawy. Wewnątrz nie ma przecież niczego nadgabarytowego. No właśnie. Patrząc na pudełko zauważamy surowość zestawu. Znany trójpodział został zachowany, czyli: podwozie, kabina i paka. Ta ostatnia, która często jest najważniejszą częścią, niemal dekorującą całość, w tym przypadku jest skąpa. Ale nie oceniajmy książki po okładce. A jak wygląda ów okładka w szczegółach ?

PRZÓD I TYŁ
Obrazek Obrazek

GÓRA I DÓŁ
Obrazek Obrazek

LEWO I PRAWO
Obrazek Obrazek

Instrukcja:
Książeczka o prostokątnym kształcie. Typowa, niczym szczególnym, nie wyróżniająca się instrukcja. 46 kroków montażu, z czego pierwsze 24 to idealnie symetryczna konstrukcja.
Obrazek

Worki i etykiety:
Obrazek Obrazek

Minifig:
.. i tu pierwsza zaleta zestawu ! Dwójka uśmiechniętych drwali. Każdy z nich na swój sposób pocieszny. Obaj w koszulach w kratę z niedopiętymi kołnierzykami. Ten wizualnie starszy, ze śmiesznym rudym zarostem wygląda jak szkot. Drugi, młodszy w okularkach, z piłą łańcuchową. Dobrze, że oba minifigi, są od siebie tak bardzo różne, mimo iż wykonują podobne czynności. Różne odcienie ubrań, różne główki, różne nakrycia głów, słuchawki i różne narzędzia. Super piła ! Jedynym minus, to fakt, że szkotowi giną gdzieś kombinerki i młotek w gaciorach ... ;-)
Obrazek Obrazek

Ciekawe klocki:
Obrazek 4163290: Ball Coupling Friction/Fork
Obrazek 4656483: Mini Head "No. 929"
Obrazek 6055313: Flat Tile 2X2 Round W. Hole Ø4.85
Obrazek 6022484: Mini Upper Part
Obrazek 6037621: Lattice For Frame 4X6
Obrazek 4667888: Claw 3M W. Grip

Foty z budowy:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Gotowy model:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

=== === === === ===

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

ZA:
+ ciekawy temat,
+ układ chwytaka/podnośnika,
+ osłona dachu kabiny,
+ gratis, w zestawie, choinki,
+ soczysty zielony kolor,
+ niewiele etykiet, zestaw mógłby bez nich nieźle funkcjonować,

PRZECIW:
- krzesełko na wieżyczce chwytaka = naiwna konstrukcja
- no i jak się tam wchodzi ? :-)
- dwie bale drzewa to za mało = trzy, to moim zdaniem, powinien być minimum w tym zestawie
- lusterka za mocno odstają,
- zamiast niebieskiego plate'a między tylnymi światłami dałbym plate'a z hakiem, albo uchwyt pod przyczepę,

Podsumowanie:
Hmm... ani grzeje, ani ziębi. Z jednej strony cieszy, z drugiej rozczarowuje. Ciekawe minifigi, piła ale to przecież ciężarówka ma tu być najważniejsza. Jednym słowem: DOBRY. Mimo zauroczenia nazwą konstrukcja wydaje się być prosta, nieskomplikowana, wręcz banalna. Szkoda, bo podobnie jak [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=21997]60061: Airport Fire Truck[/url] ma potencjał. Można byłoby rozbudować chwytak, dorobić przyczepę, która może byłaby kopią paki, ale rozbudowałaby całość, nadając masywności konstrukcji. Wydaje mi się, że kabina powinna być a'la 60056: Tow Truck. Może długa naczepa zamiast krótkiej paki ? Może żółty/pomarańczowy zamiast zielonego ?
Ostatnio zmieniony 2014-01-26, 14:13 przez Prezes, łącznie zmieniany 2 razy.

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: cody1976 »

Recenzja i zdjęcia jak zwykle na najwyższym poziomie. Ten zestaw i Tow Truck na pewno trafi do mojej kolekcji. Jak piszesz można go było bardziej dopracować, szczególnie żuraw z chwytakiem. Zanim pokazały się pierwsze przecieki byłem przekonany, że ciężarówka będzie typowym 'amerykańcem" z silnikiem przed kabiną i naczepą, później ukazało się coś takiego:

http://i.nahraj.to/f/sRI.png

Niestety prawda okazała nieco mniejsza i skromniejsza, mimo tego na pewno go kupię. Jeszcze raz wielkie dzięki za profesjonalną recenzję.

cody1976

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#3 Post autor: 3dom »

Recenzja na najwyzszym poziomie, zdjecia również - niektore wygladaja niemal jak rendery. Dobra robota :)

Zestaw oryginalny i calkiem ciekawy. Moze jak się trafi jakas wyprzedaz -50% to się skusze...
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

tizz

#4 Post autor: tizz »

Do tego modelu rzeczywiście bardziej pasowałoby coś bardziej amerykańskiego, najlepiej w stylu Gemsa, ale jak się nie ma co się lubi... zestaw i tak będzie świetnym uzupełnieniem dla 60021, a to ulubiony zestaw syna, dlatego dla mnie Logging Truc to absolutny must have. Dzięki Twojej recenzji wiem, że warto go nabyć.
Boję się tylko o wysięgnik chwytaka. Wygląda to to na mało solidną konstrukcję.

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Prezes »

tizz pisze:Boję się tylko o wysięgnik chwytaka. Wygląda to to na mało solidną konstrukcję.
Myślę, że najsłabszą cechą chwytaka jest jego bezwładność. Chwytasz model, a chwytak obraca się samoistnie. Nie jest to urządzenie, które wymaga większej siły, aby wprawić w obrót. Troche irytuje, tymbardziej, że w rzeczywistości nie jest tak jak w modelu. Uchwyt, kolce, ramię wydają się solidne i tu nie obawiałbym sie, że konstrukcja ugnie czy urwie się pod ciężarem. Podobne rozwiązanie zastosowane jest w ramieniu koparki z [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=21722]4203[/url].
BTW: Bardziej zastanawia mnie dlaczego bale drewna nabite są na długie axle ? Aby nie pękały w czasie zabawy ?
3dom pisze:Zestaw oryginalny i calkiem ciekawy. Moze jak się trafi jakas wyprzedaz -50% to się skusze...
Myślisz, że będzie gdzieś przecena do 40zł ? Daj znać jak będzie, to ja się podłączę pod zamówienie :-)

Dzięki za odzew w temacie.

tizz

#6 Post autor: tizz »

Prezes pisze:Bardziej zastanawia mnie dlaczego bale drewna nabite są na długie axle ? Aby nie pękały w czasie zabawy ?
O! A to ciekawe! W przytaczanym przeze mnie 60021 nie ma żadnych axli. A samych bali jest dużo więcej, więc statystycznie większa szansa, że się któryś złamie :) Ale może to dlatego, że te z wirolotu wydają się być odrobinę krótsze..

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#7 Post autor: 3dom »

Prezes pisze:Myślisz, że będzie gdzieś przecena do 40zł ? Daj znać jak będzie, to ja się podłączę pod zamówienie :-)
Może Tesco, Carrefour, ale pewnie pod koniec roku.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: cody1976 »

3dom pisze:
Prezes pisze:Myślisz, że będzie gdzieś przecena do 40zł ? Daj znać jak będzie, to ja się podłączę pod zamówienie :-)
Może Tesco, Carrefour, ale pewnie pod koniec roku.
Tu jest za 55 zł, możliwy odbiór osobisty, ale dla kogoś z Krakowa przy wysyłce oferta traci na atrakcyjności:

http://tablica.pl/oferta/ciezarowka-do- ... eb0682ac58

cody1976

tizz

#9 Post autor: tizz »

No to może ja się załapię. Dzięki za namiar

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#10 Post autor: tbzz »

Tak jak napisałeś Prezes. Ni grzeje ni ziębi. Ma zbyt wiele braków jak dla mnie. Plus to kilka ciekawych elementów. W katalogu wydawał mi się ciekawszy niż po przeczytanej (jak zwykle b.dobrej) recenzji. Dzięki za urealnienie!
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

piotrk80
Posty: 25
Rejestracja: 2013-09-25, 14:02
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: piotrk80 »

Super recenzja!
Najlepsza jest piła-wypas!

francis83
Posty: 25
Rejestracja: 2012-05-19, 09:50
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: francis83 »

Bardzo ładne zdjęcia.

Rewelacyjnie wygląda piła.

Mam pytanie a propos chwytaka. Jak on pracuje? Można się nim śmiało pobawić? Utrzymuje te bale drewna przy przenoszeniu?

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Prezes »

Jak już pisałem sam chwytak jest bezwładny. To jego największy mankament. Jeśli chodzi o element chwytająco-przenoszący nie ma problemów. Całość nie opada po uniesieniu, nawet gdy jest obciążony balą. Zęby chwytaka bez problemu się rozchodzą i dosyć ciężko chodzą, więc same z siebie się nie otwierają. Chwytakiem trzeba jednak chwycić balę w środku, za wystające "gałęzie" w przeciwnym razie wyślizgnie się zębom.
BTW: Set stoi u mnie nieruchomo, więc ciężko mi cokolwiek powiedzieć o długoterminowej bawialności: trwałość, ocena z punktu widzenia dziecka itp.

francis83
Posty: 25
Rejestracja: 2012-05-19, 09:50
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: francis83 »

Prezes pisze:Jak już pisałem sam chwytak jest bezwładny. To jego największy mankament. Jeśli chodzi o element chwytająco-przenoszący nie ma problemów.
Dziękuję za odpowiedź. Pisząc "chwytak" chodziło Tobie o ramię, tak?
Ostatnio zmieniony 2014-02-04, 15:40 przez francis83, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: Prezes »

francis83 pisze:Dziękuję za odpowiedź. Pisząc "chwytak" chodziło Tobie o ramię, tak?
Raczej miałem na myśli całą żółtą konstrukcję, tj. żółty słupek, krzesełko i ramię wraz z chwytającymi kłami. Okrągłe bricki osadzone są na axle'u, który dodatkowo przechodzi przez płaskiego, okrągłego plate'a z dziurką, wylistowanego w ciekawych klockach. Ów plate przymocowany jest do podstawy (nieruchomy), a żółta konstrukcja kręci się na axle'u (ruchomy) - stąd bezwładność i swoboda w obracaniu.

ODPOWIEDZ