[MOC] WATCHM3N BOT

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Firan
Posty: 83
Rejestracja: 2013-12-01, 13:42
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Firan

 

[MOC] WATCHM3N BOT

#1 Post autor: Firan »

To mój pierwszy moc. Niezbyt wyszukany pod względem konstrukcyjnym (za wiele elementów to ja tam nie wrzuciłem no i skorzystałem z kilku standardowych pomysłów mindstorms) ale wydaje mi się, że jest na tyle bawialny żeby się nim pochwalić.

Nie przekopywałem zbytnio działu mindstorms ale z tego co widzę nie ma tu za wiele mocy tego typu więc być może przecieram szlaki dla konstruktorów robotów.

Nie przedłużając...pomysł zrodził się całkiem niedawno. Moja luba oświadczyła, że w ciągu dwóch tygodni sprowadzi do naszego mieszkania psa. Cały w strachu zacząłem myśleć co zrobić aby zabezpieczyć moje zbiory lego. Ostatecznie postanowiłem zrobić robota, którego będę mógł obsługiwać z sieci 3G/4G (czyli praktycznie wszędzie za pomocą mojego telefonu) i który prześle mi obraz tego co aktualnie widzi. Dodatkowym pomysłem było dorzucenie armatki aby mógł trochę potrollować psa, który mógłby się nim za bardzo zainteresować.

Jak to zostało zrobione?

Jako bazę mojego projektu użyłem bricka EV3 z 3 dedykowanymi motorami (2 Large motory do napędzania gąsek i 1 Medium do wyrzutni kulek).

Do bricka dołączyłem kartę sieciową WiFI http://www.edimax.com/en/produce_detail ... 7&pl1_id=1 która standardowo jest kompatybilna z brickiem EV3.

Do zdalnej obsługi robota wykorzystałem mój komputer stojący w tym samym mieszkaniu i podłączony do tej samej podsieci WiFI, który z kolei zdalnie mogę obsługiwać telefonem przez zdalny pulpit.

Jak obsługiwać zdalnie Mindstorma ze swojego PC? Na kartę SD wgrałem nową dystrybucję javy zwaną LeJos http://www.lejos.org/ i stworzyłem program, którym mogłem zdalnie sterować motorami mojego robota. (na filmie można zobaczyć prosty panel z 5 przyciskami do obsługi ruchu robota).

Do streamingu obrazu z widoku robota użyłem telefonu z Androidem (Samsung Galaxy Ace) ponieważ starsze telefony są o wiele tańsze od bezprzewodowych kamerek IP. Obraz z telefonu na PC przesłałem aplikacją AirDroid.

Do obsługi zdalnego pulpitu z mojego PC użyłem Splashtop Streamera ponieważ daje najwięcej funkcji i jest w miarę niezawodny (dodatkowo posiada serwis umożliwiający połączenie z komputerem nawet jeśli jesteśmy poza siecią lokalną)

Kilka zdjęć mojego robota:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=T4SdQJh-ZlY[/youtube]
Ostatnio zmieniony 2014-03-05, 01:25 przez Firan, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#2 Post autor: Szerszen »

Wytresuj psa, aby przynosił wystrzelone kulki w zębach i ładował do magazynku ;-)

A pomysł na robota bardzo mi się podoba.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

spacelord
Posty: 951
Rejestracja: 2007-06-21, 16:23
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: spacelord
Kontakt:

 

#3 Post autor: spacelord »

Bardzo fajne. Mimo że chyba większa część pracy poszła na nie-legowe rzeczy - czyli spięcie wszystkiego razem tak żeby działało.

Nie za bardzo śledzę mindstormy... Myślałem, że programy można tylko w tym legowym sofcie pisać (choć moja niewiedza jest spora, jeszcze się okaże że ten legowy soft to też jakaś java...) - a tu wychodzi, że też w czymś normalniejszym (choć ja tam javy nie lubię). I rozumiem że w tej javie da się wszystko - cały program + GUI do tego? I czy da się w tym napisać program, który komunikuje się przez sieć i jest bez GUI (odpalony gdzieś w tle np)?

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#4 Post autor: CamelXP »

Fajny i bardzo rozbudowany system dozoru zdalnego, choć podejrzewam, że celowanie do ruchomego celu może być trudne, a trafienie będzie graniczyło z cudem. Nie prościej zrobić automatycznego strażnika rodem z Obcego, który by po prostu strzelał do wszystkiego co się rusza?

<poprawnoscPolityczna>
Potępiam strzelanie do istot żywych.
<\poprawnoscPolityczna>
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Awatar użytkownika
Firan
Posty: 83
Rejestracja: 2013-12-01, 13:42
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Firan

 

#5 Post autor: Firan »

@Szerszen
Widziałem gdzieś rozbudowanego robota...robił go chyba piotrek839, który wrzucał sobie kulki do koszyczka - jest to jakiś pomysł na szukanie i ładowanie wystrzelonych kulek, tylko tamten robot był bardzo złożony i sterowany przez IR PFów.

@spacelord
Tak, da się zrobić dużo więcej rzeczy w javie niż w standardowym do tego przeznaczonym sofcie. Program, który komunikuje się przez sieć i jest bez GUI też. Ja napisałem bardzo prosty programik do zdalnego sterowania bez użycia żadnych sensorów. Dopiero zaczynam przygodę z LeJOSem więc wszystko przede mną.

@CamelXP
Można zrobić też zautomatyzowanego strażnika ale strzelanie do wszystkiego co się rusza to niezbyt mądre posunięcie. Trafienie w cel to tylko kwestia kalibracji, a celowanie nie jest teraz bardzo trudne ponieważ armatka jest przy oczku kamery.
Strzelanie w tym momencie to raczej forma straszaka niż celowanie by trafić.

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Durzy »

Mój pies pogryzł mi 3-4 klocki. Nauczyłem go, że tak nie wolno i później mogłem mu chować przysmaki w mieście Lego zbudowanym na podłodze nie bojąc się o klocki (części leżące luzem na ziemi nawet starał się nie deptać, a co dopiero gryźć). Lepiej, taniej i skuteczniej na dłuższa metę psa nauczyć. Jeśli będziesz nie trafiać w psa to być może potraktuje to jako zabawę (rzucanie zabawek) i nie daj Boże zadławi się kulką. Jeśli będziesz w niego trafiać to będziesz !@#$%, a pies również może zadławić się kulką.

Awatar użytkownika
Firan
Posty: 83
Rejestracja: 2013-12-01, 13:42
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Firan

 

#7 Post autor: Firan »

Spokojnie :) Temat z psem to była tylko inspiracja do zbudowania takiego robota. Dla wszystkich miłośników zwierząt: żadnemu psu nie stanie się krzywda :)
Ostatnio zmieniony 2014-03-05, 11:30 przez Firan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sirius
VIP
Posty: 368
Rejestracja: 2012-09-09, 11:11
Lokalizacja: Olsztyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Sirius »

Świetny robot. Dla mnie to czarna magia żeby coś takiego zaprogramować.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#9 Post autor: Bricksley »

Pomysłowa rzecz :) Nie myślałeś, żeby zrobić sterowanie z klawiatury/pada? Pamiętam, że sterowanego padem robota kiedyś Sariel zrobił, fajnie to wyglądało i działało.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Firan
Posty: 83
Rejestracja: 2013-12-01, 13:42
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Firan

 

#10 Post autor: Firan »

Myślałem o tym. Mało tego. Mam kinecta i spróbuję zrobić sterowanie gestami :)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#11 Post autor: Bricksley »

Firan pisze:Mam kinecta i spróbuję zrobić sterowanie gestami :)
Fajny pomysł :) Sam jakoś nigdy nie miałem okazji korzystać z tego typu sprzętu, ale nieco zabawnie to wygląda jak ludzie wymachują rękami przed konsolami w marketach ;)
Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ