[MOC] Ciężarówka i sztaplarka gąsienicowa

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

[MOC] Ciężarówka i sztaplarka gąsienicowa

#1 Post autor: legosamigos »

Obrazek

Witam serdecznie!

Dziś chciałem przedstawić ciężarówkę jako uzupełnienie do mojej [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=22144]sztaplarki gąsienicowej[/URL]. Była jeszcze przyczepa do przewożenia tej sztaplarki, ale niestety ten wózek widłowy ślizgał się na rampie i w ogóle nie mógł wjechać na przyczepę, mimo, że były na rampie gumowe łączniki 1x2, tak więc zrezygnowałem z przyczepy. Ciężarówka jeździ, skręca i ma otwierane burty na boki. Może auto wygląda troszkę nieproporcjonalnie ze względu na dość szeroką pakę, bo aż na 21 kropek, ale z tył auta dałem bliźniacze koła, stąd taka szerokość paki, by burty przy otwieraniu nie zahaczały o koła czy zbiorniki.

Dane techniczne:
Długość: 48 cm
Szerokość: 17 cm
Wysokość: 17 cm z owiewką na dachu
Waga: 1894 gr.

Obrazek

Power Functions:
2 PF silniki M
1 PF silnik XL
1 PF pojemniki na baterie
2 PF piloty IR
2 PF wieże IR

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Galeria na BS

Film na YT
Ostatnio zmieniony 2014-03-23, 15:10 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Durzy »

Te samochody osobowe jakoś tak nie pasują do skali (choć biały jest bardzo ładny ładny).

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#3 Post autor: Bricksley »

Durzy pisze:(choć biały jest bardzo ładny ładny).
Biały i czerwony samochód pochodzą z zestawu: 6753: Highway Transport ;)
Ostatnio zmieniony 2014-03-24, 12:22 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Durzy »

legosamigos, wybacz, że się nie wypowiadam bezpośrednio o Twoim MOCu, dla mnie obecne technic to zbyt wielka "czarna magia". Jedyne co pomyślałem, że skoro sztaplarka nie chce sama wjechać na przyczepę to może potrzebna jej jakaś winda, albo ukryte małe, napędzane koła/rolki na rampie? Ona jest za ciężka, czy te gąsienice są z tak bardzo "plastikowej gumy"?


Karol, kolejny już raz dzięki za informację! Dzięki Tobie wyszukałem ten ciekawy zestaw* na necie, przejrzałem instrukcję i widzę, że gdyby nie brak bocznych reflektorów i bocznych górek-podpórek dachu to widzę, że mógłbym sobie sam taki samochód zbudować.

*Ciekawy zestaw, bo jeden z bardzo nielicznych w którym najbardziej podoba mi się opcjonalny model (żuraw), a wszystkie trzy są na dość wysokim poziomie.

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#5 Post autor: Cieślu »

Durzy pisze: Ona jest za ciężka, czy te gąsienice są z tak bardzo "plastikowej gumy"?
Nie mają nic wspólnego z gumą. Są zwyczajnie plastikowe i mają bardzo słabą przyczepność. O sztaplarce już się wypowiadałem, natomiast ciężarówka budzi u mnie mieszane uczucia. Kabina wygląda bardziej jak od śmieciarki niż wywrotki, bardzo przypomina Mercedesa Econic.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Durzy »

Cieślu pisze:Nie mają nic wspólnego z gumą.
O! One są z takiego samego materiału jak stare, czarne łańcuchy technic?

To może należałoby zmniejszyć tę paletkę gąsienicową i sięgnąć po:

Obrazek

Pojazd na gąsienicach bez przyczepności to dla mnie patologia.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#7 Post autor: Bricksley »

Durzy pisze:Pojazd na gąsienicach bez przyczepności to dla mnie patologia.
Oprócz przyczepność trzeba pod uwagę wziąć jeszcze masę. Pojazdy na gąsienicach nie zostały stworzone po to by jeździć po gładkim utwardzonym podłożu, tylko w teren. Prawdziwe maszyny gdy poruszają się na tego typu utwardzonych nawierzchniach także tracą swoje możliwości trakcyjne. W realnych maszynach płyty gąsienic masz stalowe a nie gumowe, niektóre nawet są pozbawione ostróg, ale masa swoje robi :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#8 Post autor: piotrek839 »

Durzy pisze:Pojazd na gąsienicach bez przyczepności to dla mnie patologia.
To nie patologia tylko ogromna zaleta. W Lego nie wyobrażam sobie by ogniwa mogłyby być powleczone gumą. Dobrą alternatywą a zarazem kompromisem są gąsienice które pokazałeś na zdjęciu. Krótkie i w całości ale za to gumowe i z bieżnikiem.

Autko ładne chyba pierwsze nie budowane na podstawie zestawu. Szkoda że zrezygnowałeś z rampy, myślę że "przyczepność" była do zrobienia.

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Durzy »

Karol pisze:Pojazdy na gąsienicach nie zostały stworzone po to by jeździć po gładkim utwardzonym podłożu, tylko w teren. Prawdziwe maszyny gdy poruszają się na tego typu utwardzonych nawierzchniach także tracą swoje możliwości trakcyjne. W realnych maszynach płyty gąsienic masz stalowe a nie gumowe
W prawdziwych pojazdach do jazdy po nawierzchniach utwardzonych (ulicach) stosuje się gumowe nakładki na gąsienice ;)

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#10 Post autor: noniusz »

Pomimo tego, że nie wzorowałeś się na żadnym aucie to tak jak wcześniej pisałem gdzieś pogubiłeś proporcje.
Model na swój sposób jest urodziwy, przypomina jakieś specjalistyczne 1-osobowe wozidło przemysłowe.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#11 Post autor: legosamigos »

No tak, zapomniałem napisać, że po raz kolejny, jako ładunku, użyłem samochodów z zestawu 6753, choć pisałem o tym przy tej mojej sztaplarce gąsienicowej, a link do sztaplarki jest również w tym temacie

@Durzy - na podjazd sztaplarki na rampę wpływają jeszcze inne czynniki, jak choćby kąt nachylenia rampy, ciężar pojazdu, jak wspomniał Karol i pewnie jeszcze inne czynniki by się znalazły. Gdyby te łączniki wystawały troszeczkę ponad liftarmy lub panele, wtedy sztaplarka pewnie by podjechała. Niestety plastik o plastik zawsze będzie się ślizgał
Cieślu pisze:...Kabina wygląda bardziej jak od śmieciarki niż wywrotki, bardzo przypomina Mercedesa Econic.
A przypomina? Hmm, to uznam to za komplement :) choć pewnie gdybym dał znaczek Mercedesa, to pewnie byście mi wytykali, że nie jest podobny :D Ale fakt faktem jest, że troszkę podpatrywałem kabinę tego Mercedesa. Poza tym to nie jest wywrotka :) Auto ma tylko otwierane burty na bok. Gdyby była wywrotka mógłbym również zrobić węższą pakę

@noniusz - tak jak pisałem na wstępie, gdybym dał pojedyncze koła, wtedy paka byłaby węższa, więc i proporcje byłyby lepsze (tak mi się wydaje), ale dałem bliźniaki, więc paka musiała być min. o 1 kropkę szersza niż opony i zbiornik paliwa, by burty swobodnie się otwierały, choć i tak burty nie otwierają się do końca, co widać na zdjęciu poniżej

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2014-03-24, 22:40 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#12 Post autor: M_longer »

O.

I to jest to o czym Ci smęciłem parę razy - własna kabina i rama są 100 razy lepsze od kopii z zestawu.

ODPOWIEDZ