[MOC] Wielka Maszyna Losująca Lotto GBC

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
judam
Posty: 508
Rejestracja: 2012-08-09, 12:46
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: judam
Kontakt:

 

[MOC] Wielka Maszyna Losująca Lotto GBC

#1 Post autor: judam »

Wielka Maszyna Losująca LOTTO.

Historia Powstania:
Pomysł aby zbudować dużą maszynę z kulkami LEGO powstał podczas LEGO Weekend FAN 2013 w Dani. Było tam kilka maszyn GBC lecz ani jednej z dużymi kulkami LEGO. Udało mi się zdobyć około 60 kulek dużych z mindstorma. Są to kulki wielkości 51mm lub 6 studów.
Nie mam tyle miejsca na budowanie abym samemu zbudował cała maszynę GBC więc myślałem nad inną ciekawą mniejszą maszyną.
I tak pewnego wieczoru wpadł mi pomysł aby zbudować wielką maszynę losującą LOTTO.

Pomysł rozrysowałem na kartce i zaczęła się budowa. Na taką dużą maszynę potrzebna jest ogromna ilość dużych klocków więc wyszukałem wszystko co mam i zacząłem od budowania podstawy. Po kilku różnych opcjach, przeróbkach, i próbach zatwierdziłem ostateczny projekt.
Maszyna miała być budowana wg takiego wzoru:
Obrazek

Miała składać się z kilku podstawowych elementów i tak od góry:
1. Podajnik na kulki w którym będą one sobie oczekiwały na uruchomienie maszyny.
2. Plansza na której będą się mieszać kulki.
3. Dolny podajnik na kulki wylosowane.
4. Taśmociąg do transportowania kulek na górny podajnik.

Jej zasada działania miała być następująca:

1.Kulki są w górnym podajniku.
2.Po czym następuje zwolnienie blokady i kulki wpadają na plansze mieszającą.
3.Mieszają się po czym zostaje wylosowane 6 kulek które dają ostateczny wynik.
4.Po odczytaniu wyniku maszyna przechodzi w tryb transportowania wszystkich kulek do górnego podajnika.

Etapy budowy oraz różne zastosowania, pomysły itp można przeczytać w temacie:
http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=21369

Czy moje założenia w planowaniu maszyny się udały oceńcie sami.

I w taki oto sposób powstała WIELKA MASZYNA LOSUJĄCA LOTTO.


Dane techniczne:
Sterowanie dwoma kostkami EV3,
3 Silniki EV3 Large Servo Motor
2 Silniki EV3 Medium Servo Motor
Czujnik dotyku i czujnik podczerwieni.
Czas budowy 6 miesięcy
Ilość klocków 5.000
Rozmiar: 1,5 metra na 1,5 metry wysokość 1 metr.

Maszyna pracuje w następujący sposób:
Na początku kulki znajdują się w górnym podajniku. Mieści się tam 49 ponumerowanych kulek od 1 do 49. Zostaje zwolniona blokada i kulki spadają na tacę mieszającą. Podczas mieszania zostaje wylosowanych 6 kulek które poprzez zapadnie w tacy, ustawiają się w dolnym podajniku do taśmociągu. Po wylosowaniu konkretnej ilości kulek w tym przypadku 6 zostaje uruchomiony podajnik taśmowy który transportuje kulki do górnego podajnika. W momencie gdy 6 wylosowanych kulek znajduje się w górnym podajniku można odczytać wynik losowania. W tym momencie maszyna czeka aż potwierdzimy jej nasz odczyt wyniku. Po przyciśnięciu czujnika dotyku maszyna przechodzi w tryb transportowy i wszystkie kulki znajdujące się w tacy mieszającej zostają przetransportowane do górnego podajnika w celu oczekiwania na następne losowanie.

Maszyna została zaprezentowana publicznie po raz pierwszy podczas Pyrkonu 2014. Tam właśnie został nagrany filmik z działaniem maszyny.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Vp77yLmRFJo&[/youtube]
Link do Youtube


I kilka zdjęć maszyny. Jednakże lepiej obejrzeć filmik.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Wiem że zdjęcia i filmik są niezbyt profesjonalnie zrobione ale w tym całym zamieszaniu nie miałem czasu na to a w tym momencie maszyna leży w częściach.


Maszyna wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród publiki, co mnie najbardziej ucieszyło.
Rzekłbym że była numerem jeden podczas całej wystawy LEGO na Pyrkonie.
Proszę o ocenę szczególnie osoby które widziały ją na żywo podczas wystawy, ponieważ wielokrotnie słyszałem opinie że na "żywo" maszyna prezentuje się o wiele wiele lepiej.

Awatar użytkownika
nisiia
Adminus Emeritus
Posty: 875
Rejestracja: 2013-11-24, 21:01
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nisiia

 

#2 Post autor: nisiia »

Myślę, że komentarz zasłyszany w tle w filmiku mówi sam za siebie - "jakie to fajne! chciałbym mieć taką maszynę w domu, wieeesz..." :)
za dzień, za dwa
za noc, za trzy...

Awatar użytkownika
Forsil
Posty: 96
Rejestracja: 2013-01-16, 11:43
Lokalizacja: Turek
brickshelf: matipro123
Kontakt:

 

#3 Post autor: Forsil »

Oczywiście że maszyna była główną atrakcją :) Największe tłumy były właśnie przy stoisku z twoim MOCem. Biedna maszyna zatarła już nawet sobie pojedyncze elementy przez te 3 dni . Moja propozycja na przyszłość to dodać podajnik do liczenia kulek. Najprostszy jaki znam to na ośkę dać cztery łopaty które wciskały by kulki pomiędzy ściankami w których byłby czujnik dotyku. Czasami maszyna liczyła kulke za mało albo za dużo.
Ostatnio zmieniony 2014-03-24, 19:37 przez Forsil, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
judam
Posty: 508
Rejestracja: 2012-08-09, 12:46
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: judam
Kontakt:

 

#4 Post autor: judam »

Już mam plan aby czujnik podczerwieni zamienić na czujnik Ultrasonic. Chyba będzie lepiej pracował

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Czytałem wcześniej tematy WIP odnośnie Twojej maszyny losującej. Powiem tak, sam pomysł na taka maszynę jest super, ale wydaje mi się, że silniczki się męczą podciągając na linkach rogi pojemnika/tacy z kulami. Jest po prostu za duża powierzchnia do podciągania a do tego masa tych kulek robi swoje. Właśnie przez te "bujanie" kulek, wg mnie, troszkę słabo się mieszają. Chyba w tym przypadku lepsze by było jakieś mieszadełko, by bardziej zmiksować liczby. Nie wiem czy nie lepsze by były w tym przypadku zwykłe piłeczki ping-pongowe, choć są nie Legowe :) No i wydaje mi się, że "wybrane numery", czy jak kto woli wylosowane mają problem do wpadnięcia do tej dziury
Ostatnio zmieniony 2014-03-24, 20:41 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
judam
Posty: 508
Rejestracja: 2012-08-09, 12:46
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: judam
Kontakt:

 

#6 Post autor: judam »

Już pisałem to w WIP że taca wisząca to było główne moje założenie, więc niezmienne. W praktyce sprawuje się to całkiem dobrze. Mam plan aby dołożyć po dwa silniki i wtedy zrobię przełożenie i będzie się szybciej mieszać. Jednakże już jest bardzo dobrze. Wiele osób mi mówiło, że niespodziewało się że ludzie będą stać parę minut przy maszynie i czekać na zakończenie a jednak się tak działo :)

Sprawa mieszania jest też potwierdzona przez wielu, że jest wystarczająca. Już w momencie spadku kulek z górnego podajnika do tacy mieszającej się tak wymieszają że wystarczyło by bez dodatkowego mieszania, więc na pewno żadnego dodatkowego "mieszadełka" nie będę stosował.
Kulki pinpongowe są dużo mniejsze. Więc nie ta skala. No i nie legowe. Te kulki są wielkości piłki od tenisa a nie pinpongu.
A nie rozumiem
legosamigos pisze:No i wydaje mi się, że "wybrane numery", czy jak kto woli wylosowane mają problem do wpadnięcia do tej dziury
o co Ci dokładnie chodzi ?
Ostatnio zmieniony 2014-03-24, 21:53 przez judam, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#7 Post autor: Mrosik »

Rozmawiałem ze znajomym, który był na Pyrkonie - powiedział, ze właśnie ta maszyna robiła największe wrażenie. Żałuję, że nie widziałem całego cyklu działania, ale cały czas było dużo ludzi.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#8 Post autor: noniusz »

Ilość zastosowanych w modelu paneli powala, tak samo zresztą jak rozmiar i rozmach całego przedsięwcięcia.

Zastanawiam się, czy mechanizm mieszania piłek mógłby być bardziej agresywny bo przy zastosowaniu obecnego czekając na wynik LOTTO można by niejedno piwo wypić:)

ODPOWIEDZ