42001 Mini Off-Roader

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
greenblue
Posty: 183
Rejestracja: 2007-08-23, 22:45
Lokalizacja: Warsza

42001 Mini Off-Roader

#1 Post autor: greenblue »

42001 Mini Off-Roader

Obrazek

Seria: Technic
Rok premiery: 2013
Ilość elementów: 100
Cena: S@H: 39.99 PLN, USD 12.99, EUR 9.99, Allegro: ~35 zł
Bricklink
Brickset

Galeria na Brickshelfie

Mini Off-Roader to najmniejszy zestaw z linii Technic na rok 2013. 100 elementów, 10 minut składania i sporo zabawy na biurku.
Zapraszam do przeczytania recenzji.

Opakowanie i instrukcja

Tutaj nic nas nie zaskoczy. Opakowanie to mały kartonik o wymiarach 15.5 x 14 x 4.5 cm.
Z przodu model główny, z tyłu alternatywny, po bokach mniejsze obrazki i informacje. Standard.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek


Instrukcja to dwie książeczki 12.5 x 20 cm.

Pierwsza ma 12 (!) stron, w tym: okładka frontowa, okładka tylna, informacja o segregacji klocków, spis klocków, dwie strony z pokazanymi
innymi modelami Technic. Nie trzeba być mistrzem matematyki by policzyć, że na faktyczne instrukcje budowania pozostaje 6 stron.
I tyle wystarcza by zbudować podwozie. Sens takiego podziału instrukcji jest, bo podwozie jest wspólne dla obu modeli.
A jednocześnie zabawne jest wydzielenie takiej cienkiej broszurki.

Druga książeczka jest już bardziej treściwa. 36 stron, 23 kroki budowania nadwozia modelu głównego i 20 kroków dla alternatywnego.
Z tyłu reklama strony LEGO.com/technic oraz dzieciak na samym końcu.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek


Klocki

Zestaw jest mały - to taki technicowy starter - więc i zawartości nie ma dużo.
W pudełku znajdują się dwa woreczki z klockami + cztery opony luzem.
Kilka elementów zwracających uwagę przedstawia zdjęcie. Naklejek nie stwierdzono.

Obrazek Obrazek


Modele

Główny model to Mini Off-Roader (zresztą drugi model to też coś podobnego) - prosta konstrukcja z zawieszeniem opartym na gumkach.
Nie za bardzo wiem co napisać o tym pojeździe. Jest prosty, nie ma tu żadnej wartej odnotowania techniki budowania. Funkcjonalność
sprowadza się do otwieranych drzwi i, co ważniejsze, działającego zawieszenia. I to właśnie to zawieszenie 'tworzy' model.
Autko całkiem przyjemnie ugina się pod ciężarem dłoni, fajnie jest się pobawić nim na biurku czy nawet na podłodze.

Poniżej widać model na dwóch etapach składania: po zbudowaniu podwozia oraz losowy krok z budowy nadwozia.

Obrazek Obrazek

Gotowy pojazd prezentuje się następująco:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Elementy zapasowe pozostałe po zbudowaniu modelu głównego:

Obrazek

Pojazd przy maksymalnie ugiętym zawieszeniu:

Obrazek

Drugi model to Mini-Buggy. Autko plażowo-pustynno-młodzieżowe (?).
Jest to w zasadzie bliźniaczy pojazd. Z garstki klocków trudno wyczarować coś zupełnie odmiennego.
Przy budowie tego pojazdu (a właściwie nadwozia) moją uwagę zwrócił sposób połączenia małych
paneli z ośkami - całość usztywnia nadwozie i tworzy 'klatkę bezpieczeństwa'.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Mając gotowy pierszy model spróbowałem zamontować w nim figurkę.
Da się jakoś wsadzić do środka minifiga (trzeba rozmontować kabinę) i będzie tam (niestabilnie) siedział.
W drugim pojeździe kabina ma tylko stud szerokości, więc najwyżej mikrofig się przejedzie.

Konstrukcja (obu modeli) ma tylko jedną wadę - felerny sposób mocowania nadwozia z podwoziem. Rozwiązano to za pomocą jednej ośki 7,
która przechodzi w poprzek pojazdu. I ponieważ jest to ośka (a nie friction-piny), i ponieważ punkt mocowania jest jeden, całość jest
dosyć chybotliwa. Łatwo jest to naprawić, natomiast fabrycznie model ma takie niedociągnięcie.

Podsumowanie

Mini Off-Roader to, jak nazwa wskazuje, zestaw mini. Małe opakowanie, mało klocków, mały modelik. Ten model widzę jako prezent
dla jakiegoś siostrzeńca czy innego młodego adepta LEGO [Technic]. Myślę, że nikt, kto jest poważniej zainteresowany Techniciem,
nie poczuje potrzeby zakupu tego zestawu. Za to bez trudności złoży coś podobnego z posiadanych elementów. Z drugiej strony
każdy, kto posiada odpowiednie elementy, powinien zbudować sobie takie coś. Bawialność jest bardzo duża, model przyjemnie
"pływa" i "wybiera" przeszody. Można się bawić, np. dociążyć autko i popatrzeć jak wtedy się zachowuje na przeszkodach. Polecam.

Plusy
+ bardzo przyjemne zawieszenie
+ bawialny (wynika z powyższego)

Minusy
- brak ciekawych elementów
- chybotliwe połączenie nadwozia z podwoziem
Ostatnio zmieniony 2014-04-28, 21:35 przez greenblue, łącznie zmieniany 1 raz.
Złota dekada Lugpolu: 2008 - 2017

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#2 Post autor: Bricksley »

Fajnie, że w końcu pojawiła się recka :)

Natomiast co do zestawu, to jakoś mnie nie zachwycił. Uważam wręcz, że został na siłę wprowadzony. Wygląda nie najlepiej, a pewnie jedyne do czego nie można się przyczepić to zawieszenie. Tym zestawem się nie bawiłem, ale na podobnej zasadzie zostało zmontowane zawieszenie w alternatywnym modelu 8441 i działało to tam fajnie, więc zakładam, że i tu tak jest :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#3 Post autor: blizzard »

Mam, polecam.
Niemal wszystkie rozmiary (prócz gigantów) kół i opon wchodzą, aktualnie autko u mnie zainstalowane jest na konkretnych koliszczach,bo te "normalne" są dla mnie za małe :P

ODPOWIEDZ