[MOC] PKP Bhp / Bipa - wagon piętrowy

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#16 Post autor: Maciej Drwięga »

Waler93 pisze:Czy wagoniki będą jeździć tylko w parze, czy planujesz dobudować drugi zestaw by były 4 sztuki?
4 sztuki to powinny być dobudowane dwa wewnętrzne człony. Wtedy całkowita długość wynosiła by około 200 kropek, co jest już przesadą - tak długiego peronu nie mam. Ten krótki zestaw mieści się idealnie :)
Waler93 pisze:Fakt faktem, że zwłaszcza na zakrętach te odchylanie się "rękawa" wagonu wygląda co najmniej śmiesznie :).

Już wiem co miałeś na myśli mówiąc, że zakręty robi się w tunelach.
A można było to jeszcze paskudniej zrobić ;) Dlatego łuki z prostych torów są takie sexy. I mają średnicę kilku metrów :(
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2557
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#17 Post autor: V1 »

Wygląda super, chociaż strasznie oszczędzasz aparat. Widać głównie dach i trochę boki, niewiele.

Nie wiem czym są ciemnoszare wstawki na końcach dachu.
Podwozia nie widać, wstawiłeś tam wózek trzyosiowy pośrodku?
Bardzo sprytny przebug! Ale odłamywanie kawałków wagonów mi się nie podoba. Nie wystarczyłoby samego przegubu zamocować na zawiasach? I gdyby tak jeszcze obniżyć go o płytkę poniżej poziomu dachu.
Na dachu zamiast kratek chyba lepiej by pasowały jasnoszare 'sztabki złota'. Kąpiel w wodzie kolońskiej zmywa 'metallic silver' i zostaje lbg.
Drzwi, stopnie, poręcze, naklejki - super.

Ta lokomotywa uciągnęłaby dwa takie wagony?
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#18 Post autor: Maciej Drwięga »

V1 pisze:Nie wiem czym są ciemnoszare wstawki na końcach dachu.
Są bezstudowym uzupełnieniem dachu - po 5 kropek z każdej strony. Niestety te elementy nie występują w LG/LBG :(
V1 pisze:Podwozia nie widać, wstawiłeś tam wózek trzyosiowy pośrodku?
Pisałem w wątku, że wózek Jacobsa jest dwuosiowy - 3jka była by nieco zbyt długa i na zakrętach ociera się o schodki.
V1 pisze:Bardzo sprytny przebug! Ale odłamywanie kawałków wagonów mi się nie podoba. Nie wystarczyłoby samego przegubu zamocować na zawiasach? I gdyby tak jeszcze obniżyć go o płytkę poniżej poziomu dachu.
Więc tak - zabieg celowy. Żeby żaden zawias nie otwierał się zbyt mocno i była zachowana względna symetria przy zakrętach lewo-prawo, potrzeba ich w sumie cztery. Oczywiście da się to zrobić mając przegub na 4 kropki ale... on w rzeczywistości jest bardzo wąski. Zrobiłem więc po 1 studzie przegubu w old dark gray, żeby tak nie drażnił przy jeździe na wprost.
Obniżenie da się zrobić, rzeczywiście może fajnie wyglądać.
V1 pisze:Na dachu zamiast kratek chyba lepiej by pasowały jasnoszare 'sztabki złota'. Kąpiel w wodzie kolońskiej zmywa 'metallic silver' i zostaje lbg.
O widzisz. Przy okazji zanabędę i podmienię :) Dziękuję :)
V1 pisze:Ta lokomotywa uciągnęłaby dwa takie wagony?
Po prostej bez problemu. Na zakręcie 180st "normalnym LEGO" tarcie jest spore, lokomotywa ciągnie, ale magnesiki słabo trzymają i przy większej mocy/prędkości na zakręcie wagony się odczepiają. To nie jest problem, bo nie planuję tak ciasnych zakrętów na swojej makiecie a nawet gdyby, to wystarczy zmienić sprzęg i gotowe.
Dwa silniki 9V na mniej więcej połowie mocy z zasilacza spokojnie dają radę. W sumie 3 takie 2-wagonowe zestawy też by pewnie pociągnęło po prostym i równym, ale na zakrętach by padło. No i przegrzały by się po godzinie czy dwóch ciągłej jazdy jak znam życie. Nie ważyłem ich, ale wagoniki mają pewnie 1,5-2kg wagi, fafka też lekka nie jest.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2557
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#19 Post autor: V1 »

Nie wiem co to wózek Jacobsa... Pośrodku jest trzyosiowy, a na końcach dwuosiowe i myślałem że to o nich piszesz.
Pod względem wizualnym dwuosiowy pośrodku chyba jest w zupełności do zaakceptowania.
Wrzuć normalną galerię, to nie będzie trzeba sobie wyobrażać.
Są bezstudowym uzupełnieniem dachu
Aaaaa.... Tak przez chwilę myślałem, ale policzyłem study i że przy przegubie jest jeszcze 1 stud, to stwierdziłem, że to jednak po coś. A przecież ten stud to już przegub...
A to na końce dachu: http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=4861 ?
Jest w LG. Bo on się chyba powoli rozpłaszcza.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#20 Post autor: Maciej Drwięga »

V1 pisze:Nie wiem co to wózek Jacobsa... Pośrodku jest trzyosiowy, a na końcach dwuosiowe i myślałem że to o nich piszesz.
O nich. Jacobsa - wózek, na którym opierają się pudła dwóch sąsiadujących wagonów. Pewnie na styk dało by się wsadzić 3 osie jedna obok drugiej, ale to też zwiększyło by jeszcze bardziej tarcie tego wózka na zakrętach (i tak naprężenia są tam spore). Nie ma sensu. Ładniej go tylko zabuduję.
V1 pisze:Wrzuć normalną galerię, to nie będzie trzeba sobie wyobrażać.
Jeszcze kilka detaili chcę dorobić, zanim obfocę go dokładnie. Ale pewnie kiedyś będzie. W tym tempie za około .. rok ? ;)
V1 pisze: to na końce dachu: http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=4861 ?

Jest w LG. Bo on się chyba powoli rozpłaszcza.
Rzeczywiście to by było super, dodałem do łonted lysty, więc zanabędę przy okazji.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#21 Post autor: Bricksley »

Waler93 pisze:Wagony piękne, choć mi jako młodszemu pokoleniu kojarzą się tylko i wyłącznie w żółto - niebieskich barwach.
Wiek podobny, ale mnie przyszło jeździć tylko szarymi, później widywałem też pomarańczowo-żółte.

Ładnie to wygląda, masz może więcej zdjęć niż te 2?
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#22 Post autor: Waler »

Karol pisze:Wiek podobny, ale mnie przyszło jeździć tylko szarymi, później widywałem też pomarańczowo-żółte.
Zapewne w rożnych rejonach były różne kolory :P. Mi za to pomarańczowe to tylko kojarzą się popularne kible, pewnie w takim malowaniu też tylko na Mazowszu :)

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#23 Post autor: Maciej Drwięga »

Karol pisze:Ładnie to wygląda, masz może więcej zdjęć niż te 2?
Nie mam. Pewnie kiedyś zrobię, teraz bardzo na szybko to wszystko było kończone.
Waler93 pisze:Zapewne w rożnych rejonach były różne kolory :P.
Raczej w różnym okresie. Z tego co pamiętam do Bipa/Bhp były malowane na:
- oliwkowy (mój faworyt)
- zółto-niebieskie
- żółto-zielone (tak zwana jajecznica ze szczypiorkiem)
Waler93 pisze:Mi za to pomarańczowe to tylko kojarzą się popularne kible
Pomarańczowe? EN57 były oryginalnie malowane na żółto-niebieski kolor. Takie czerwono-pomarańczowe to chyba chodzi o ED72.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#24 Post autor: Bricksley »

Maciej Drwięga pisze:Pomarańczowe? EN57 były oryginalnie malowane na żółto-niebieski kolor. Takie czerwono-pomarańczowe to chyba chodzi o ED72.
Pierwszy z brzegu przykład:
Obrazek

EN-57 pamiętam żółto-granatowe, choć teraz widuje się raczej niebieskie. Swego czasu nie wiem czy nie widziałem w malowaniu jak piętrusy czyli żółto-pomarańczowy, ale głowy nie dam.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#25 Post autor: Maciej Drwięga »

No rzeczywiście. Ale dziwadło :( I brzydki jest :(

Dla ciekawskich: http://arekmiz.friko.pl/Malowanie%20EZT.htm
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#26 Post autor: Maciej Drwięga »

Mały update - wagony w swoim środowisku naturalnym - czyli na stacji :)

Obrazek
PKP Bhp / Bipa doubledecker pulled by PKP SM42 by Maciej Drwięga, on Flickr
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#27 Post autor: dmac »

Za każdym razem, kiedy patrzę na Twojego pięknego piętrusa, żal mi cośtam ściska, że nie dało się kontynuować produkcji klocków w starym ciemnoszarym. Ja pamiętam te wagony i żaden kolor LEGO nie pasuje do nich lepiej :) .
A swoją drogą - masz jakiś plan co do tego, o ile jeszcze rozbudujesz tę makietę? Już jest ogromna.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#28 Post autor: 3dom »

Nadziwić się nie mogę, że jeszcze nie napisałem, że piękne wagony Ci wyszły ;) A na makiecie to już zupełnie cud malina.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#29 Post autor: Maciej Drwięga »

dmac pisze:Ja pamiętam te wagony i żaden kolor LEGO nie pasuje do nich lepiej
Zgadzam się - najlepiej oddaje nasz kolejowy oliwkowy kolor w palecie LEGO. Jeszcze można by było próbować dk green imitując świeżo malowany skład. Old dk gray jest jednak bardzo klasyczny i kolejowy.
dmac pisze:A swoją drogą - masz jakiś plan co do tego, o ile jeszcze rozbudujesz tę makietę? Już jest ogromna.
Mam. Po około 35-40 płyt bazowych 48x48 z każdej strony, żeby pomieścić to, co chcę: fajne zapętlenie torów, rynek i ogólnie centrum miasta na małym wzgórzu, po drugiej stronie wzgórze porośnięte lasem, tunel, zapętlenie torów. Szkicuję to w bluebricku i pewnie za kilka dni wywieszę oficjalny plan "tego chcę" :)
3dom pisze:Nadziwić się nie mogę, że jeszcze nie napisałem, że piękne wagony Ci wyszły ;) A na makiecie to już zupełnie cud malina.
To jest niedopuszczalne niedopatrzenie :)
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#30 Post autor: 3dom »

Przepraszam, obiecuję poprawę następnym razem :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

ODPOWIEDZ