[MOC] MAN TGS Wywrotka

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

[MOC] MAN TGS Wywrotka

#1 Post autor: M_longer »

Chyba nigdy nie zbudowałem tak szybko ciężarówki...

Obrazek

Założenie było proste - zbudować [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?p=324057#324057]na konkurs[/url] ciężarówkę w skali pasującej do ładowarki Volvo. Mam prawie skończonego TGSa, z którego skopiowałem kabinę, reszta powstała w przeciągu kilku dni. Rama i napęd są pancerne, nic się nie ugina ani nie strzela. Za jazdę odpowiada XL, za skręt servo. Paka jest podnoszona przez L-kę. Też jest bardzo wytrzymała i mam nadzieję że nic z niej nie będzie odpadać :)
Drobnym mankamentem było to, że wywrotka ma wozić fasolę, więc mechanizm podnoszenia musiał być mocny. Dlatego zdecydowałem się na wywrót na bok. I wyszło tak jak widać poniżej:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Kabina się odchyla, ułatwiając dostęp do battery boxa (jeden z wymogów to zasilanie ciężarówki ze zwykłego boxa PF)

Obrazek


Film:
https://www.youtube.com/watch?v=EB-3_eBcWlY

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

Heeeej :) wreszcie. Na bieżąco obserwowałem poczynania w budowie, żółciutka prezentuje się ładnie. Brakuje mi tylko naklejki Lugpola :)
Powodzenia w konkursie

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#3 Post autor: Bricksley »

Wywracałbym :D Generalnie bardzo fajnie się prezentuje i choć na początku żółte błotniki średnio mi się widziały to teraz dobrze się komponują. Jedyne minus to gdzieniegdzie prześwitujący czysty Technic, który średnio wygląda w skorupie MT, ale z drugiej strony wymogi konkursowe zrobiły swoje ;)
Ostatnio zmieniony 2014-07-07, 15:32 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

Nadkola lepiej wyglądały w kolorze ciemnoszarym lub czarnym, ale skoro już tak zdecydowałeś, trudno :) Rozumiem, że drzwi kabiny nie otwierają się, są na stałe, tak? Paka wygląda solidnie, mam zaś obawy do tych dwóch mini siłowników, ale mam nadzieję, że testowałeś, więc powinno być ok
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#5 Post autor: M_longer »

legosamigos pisze:ale mam nadzieję, że testowałeś, więc powinno być ok
Zerknij na film, na pace podnosi litrowy sok.
Drzwi kabiny się nie otwierają, bo miało być prosto. W holowniku się otwierają :)

Awatar użytkownika
Maciej Drwięga
Posty: 1109
Rejestracja: 2004-08-08, 13:00
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: maciejd

 

#6 Post autor: Maciej Drwięga »

Ladne. Trochę zbyt jednolite i nudne (żadnych lin obwiązanych na ścianie czołowej kipra). Błotniki kabiny mogły by być DBG albo czarne (DBG lepsze). Za małe "eło eło" na dachu - przezroczyste round brick 1x1 były by lepsze. Pod kiprem od prawej strony możesz też dać liftarmy "L" ale bez pinów, ewentualnie ośkę ze studem na łańcuchu jako rygiel.
Pisałem już, że fajne? :) Super pracują siłowniki do podnoszenia kipra - bardzo realistyczne tempo.
Maciej
-----
Na warsztacie kolejowo, ale jeszcze nie wiem co... pewnie kawałek bocznicy kolejowej, na ten cały bałagan.

Awatar użytkownika
ManiekManiak
Posty: 814
Rejestracja: 2008-09-07, 21:00
Lokalizacja: Ostrołęka
brickshelf: ManiekManiak

 

#7 Post autor: ManiekManiak »

Ładny MAN, ale:
- jak się mają tym bawić dzieci i taki mały ktoś wjedzie w burtę ładowarką to nie wiem czy ona wytrzyma, to jednak bricki, testowałeś?
- burta przez którą się zrzuca urobek nie zamyka się przy złożeniu paki do poziomu, czy nie będą wypadać przez nią fasolki/inne balasty jak się załaduje do maxa? to chyba wada kiprowania na bok niestety.

Wygląd zdecydowanie na plus. Żółte błotniki mogą być. Czarne piny ze zderzaka - nie wyglądałoby lepiej z szarymi?
Twój aparat dziwnie działa (to szukanie ostrości).

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#8 Post autor: bacon »

Fajna, zwrotna ciężarówka. Tylko tyyyyyle tego żółtego, że aż w oczy razi ;)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#9 Post autor: M_longer »

Maciej Drwięga pisze:Błotniki kabiny mogły by być DBG albo czarne (DBG lepsze)
Wiem, ale kanciaki z płytek mnie nie przekonują. Na zamawianie czarnych było już za późno, a tak w ogóle to LEGO powinno wypuścić te łuczki w DBG :)
Maciej Drwięga pisze: Za małe "eło eło" na dachu - przezroczyste round brick 1x1 były by lepsze.
Czy ja wiem?
Obrazek

Poza tym nie mam przezroczystych pomarańczowych :P
ManiekManiak pisze:- jak się mają tym bawić dzieci i taki mały ktoś wjedzie w burtę ładowarką to nie wiem czy ona wytrzyma, to jednak bricki, testowałeś?
Wytrzyma. Testowałem wjeżdżając w to L 580. Burta się ugnie do przodu, ale nie rozsypie się.
ManiekManiak pisze:- burta przez którą się zrzuca urobek nie zamyka się przy złożeniu paki do poziomu, czy nie będą wypadać przez nią fasolki/inne balasty jak się załaduje do maxa? to chyba wada kiprowania na bok niestety.
To wada klocków... Zarówno burta, jak i podłoga paki są teoretycznie proste, więc powinny pasować idealnie, prawda?

W rzeczywistości podłoga wygląda tak:
Obrazek

Więc na krawędziach paka leciutko haczy o burtę. Nie wiem czy nie zrobię zaraz jakiegoś mechanizmu domykania do niej i będzie spokój.
ManiekManiak pisze: Czarne piny ze zderzaka - nie wyglądałoby lepiej z szarymi?
Czarne według mnie wyglądają lepiej, holownik ma zamiast nich pryszcze, czyli bricki 1x1 ze studem, o: http://www.majhost.com/gallery/M-longer ... gs_cab.png
ManiekManiak pisze:Twój aparat dziwnie działa (to szukanie ostrości).
Ze zdjęciami to dłuższa historia. Kabel do mojego aparatu zaginął podczas przeprowadzki, więc musiałem się posiłkować Xperią żony. Wyszło nie najgorzej, ale aparat jednak robi lepsze zdjęcia. Dopiero w poniedziałek się odnalazł, więc film już był kręcony aparatem (nie chciało mi się jeszcze raz robić zdjęć).
bacon pisze:Tylko tyyyyyle tego żółtego, że aż w oczy razi ;)
Kurczaczki też są żółte i nikogo w oczy nie rażą :P

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#10 Post autor: 3dom »

No no, efekt końcowy super. Bardzo schludny model. Wszystko działa jak należy, dobra robota :) Chociaż z gotową kabiną miałeś farta ;)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

Dobra, zrobiłem domykanie paki, teraz nic nie wypadnie :)

Obrazek Obrazek

A tak to działa:

https://www.youtube.com/watch?v=qlJHZuefOpw

Rozważam usunięcie dolnej warstwy płytek z burty, zamykałaby się płynniej. A przez szczelinę wysokości jednej płytki fasola raczej nie wypadnie, nie? ;)
Ostatnio zmieniony 2014-07-08, 15:46 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ManiekManiak
Posty: 814
Rejestracja: 2008-09-07, 21:00
Lokalizacja: Ostrołęka
brickshelf: ManiekManiak

 

#12 Post autor: ManiekManiak »

Świetne rozwiązanie. Zdejmij warstwę i sprawdź jak będzie wyglądać, ale przypuszczam że estetyka nie ucierpi.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#13 Post autor: 3dom »

Sprytne. Chyba nie ma co usuwać, na filmie widać, że burta się zatrzaskuje przez wygięcie axla.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#14 Post autor: M_longer »

3dom pisze:Sprytne. Chyba nie ma co usuwać, na filmie widać, że burta się zatrzaskuje przez wygięcie axla.
Mhmm... początkowo były tam lifty, ale raz że zajmowały o studa szerokości więcej, a dwa że teraz mam tam axle 3 + 5,5, więc ośka połączona z burtą jest lekko odginana ku górze i lepiej domyka całość.

Teraz mam już w tej ciężarówce dwa kardany, żaden nie przenosi napędu :-)

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#15 Post autor: Kruk »

Jak ja Cie szczerze nienawidzę ;D Wywrotka jest obłędna tak jak Twoja wcześniejsza do Liebherr'a L 580, uwielbiam takie cacuszka w skorupce Model Team, jednym słowem ukraść. Czekam na kolejne prace ,a jak na razie idę podziwiać dalej to cacko ;D.
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

ODPOWIEDZ