[WIP] kompaktowy 3-sekcyjny boom teleskopowy

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

[WIP] kompaktowy 3-sekcyjny boom teleskopowy

#1 Post autor: noniusz »

Analizując post kolegi Jakeof i jego MOC [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?p=326799#326799]Liebherr LTR 1100[/URL] tak się zastanawiam, czy można zbudować kompaktowy ładnie wyglądający i działający 3-sekcyjny boom do wykorzystania chociażby w modelu dźwigu tej skali?

Czy można by zbudować taki wysięgnik chociażby z wykorzystaniem tego klocka?

Obrazek

Tak sobie trochę podłubałem i wyszło mi coś takiego:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Niestety mam tylko 4 panele 1 x 2 x 2 - Solid Studs z zestawu 6941, więc więcej nie zbudowałem. W ten otwór bardzo ładnie pasuje brick obudowany z 3 stron wąskim kaflem, nie ma ani za dużego luzu, ani zbyt dużego tarcia, wewnętrzny element przesuwa się bardzo swobodnie. Z zewnątrz też szło by ładnie zabudować brickami.

W ten sposób otrzymujemy w pełni sprawny 3-sekcyjny dający sie zmechanizować wysięgnik o szerokości 4 kropek.

Czy ktoś kiedyś próbował? A może ktoś z dostateczną ilością tych paneli dostrzeże potencjał w tym pomyśle i spróbuje stworzyć taki wysięgnik?

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#2 Post autor: Bricksley »

Dla modeli statycznych pomysł może być ok, trzeba by zapewne troszkę nad nim posiedzieć, ale może coś ciekawego wyjdzie. Niestety nie tak łatwo już idzie kiedy chcemy zmechanizować wysięgnik. Całość wtedy nam się mocno powiększa, bo i konstrukcja musi być znacznie mocniejsza ze względu na działające naprężenia, a tych przy rozsuwaniu się trochę będzie. Niestety przy tego typu elementach w Lego największym wrogiem jest tarcia, może przy próbach wydaje się ok, to przy powiększaniu całości okazuje się, że nie da rady. Właśnie w tej chwili leży przede mną 3 sekcyjny wysięgnik do modelu Technic, szerokość 5s, zrobiony w stylu MT, waży już sporo i niestety nie działa idealnie. Największe problemy właśnie z za dużego tarcia i działających sił wynikają. Myślę, że w tym temacie jest jeszcze sporo do zrobienia :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
adamski
Posty: 80
Rejestracja: 2014-02-23, 12:41
Lokalizacja: Wielka Brytania
brickshelf: adamski

 

#3 Post autor: adamski »

Sam pokazałeś, że się da :) Wszystko jednak zależy od tego, co chcesz tym podnosić. Jeśli to ma tylko wyglądać, to jak najbardziej, można kontynuować tę koncepcję. Pewnie gdyby spiąć dodatkowo górę i dół na końcu tego wysięgnika, to nie powinno się rozlecieć przy podnoszeniu czegoś.
Ostatnio zmieniony 2014-07-14, 22:40 przez adamski, łącznie zmieniany 1 raz.

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: cody1976 »

W skali minifig nie przejdzie, wysięgnik o przekroju 4x4 będzie wyglądać groteskowo, szczególnie przy modelu wielkości LTR 1100.

cody1976

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#5 Post autor: M_longer »

cody1976 pisze:W skali minifig nie przejdzie, wysięgnik o przekroju 4x4 będzie wyglądać groteskowo, szczególnie przy modelu wielkości LTR 1100.
Dobrze że o tym nie wiedziałem :))

Obrazek
noniusz pisze:Czy ktoś kiedyś próbował? A może ktoś z dostateczną ilością tych paneli dostrzeże potencjał w tym pomyśle i spróbuje stworzyć taki wysięgnik?
A co do bomu, tak, próbowałem, mam gdzieś chyba w którymś pudle wysięgnik do LTRa 11200 tak zrobiony. Jednak przy większej długości opór staje się bardziej odczuwalny, nie widzę szans na wysuwanie tego jak w 42009.

Co mi przypomniało że miałem go zbudować...

cody1976
Posty: 225
Rejestracja: 2013-08-20, 18:45
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: cody1976 »

Widziałem Twój model, i uważam go za najlepszy w tej skali, wyprofilowywanie krawędzi głównego wysięgnika dużo daje, ale i tak wysięgnik wydaje mi się za "klocowaty" na LTR1100. Oglądałem ten żuraw na żywo w fabryce w Ehingen i uwierz mi to naprawdę wyjątkowo niepozorna wędka jak na "żuraw 100-tonowy". Już bardziej podchodzi mi pod LTR1220.


cody1976
Ostatnio zmieniony 2014-07-15, 06:55 przez cody1976, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#7 Post autor: noniusz »

adamski pisze:Wszystko jednak zależy od tego, co chcesz tym podnosić. Jeśli to ma tylko wyglądać, to jak najbardziej, można kontynuować tę koncepcję. Pewnie gdyby spiąć dodatkowo górę i dół na końcu tego wysięgnika, to nie powinno się rozlecieć przy podnoszeniu czegoś.
W zasadzie to nie do końca chodzi o dźwiganie czegoś, w końcu to tylko garść klocków połączonych ze sobą. Koncepcja jest taka aby uzyskać działające odwzorowanie 3-sekcyjnego wysięgnika.
M_longer pisze:A co do bomu, tak, próbowałem, mam gdzieś chyba w którymś pudle wysięgnik do LTRa 11200 tak zrobiony. Jednak przy większej długości opór staje się bardziej odczuwalny, nie widzę szans na wysuwanie tego jak w 42009.
Jeśłi gdzieś zalega u Ciebie to postaraj się odkopać i wrzucić jakieś zdjęcia.
Pytanie jaki długi zrobiłeś ten wysięgnik? Ja myślałem o czymś długości ok. 30-40 kropek i zasada działania tak jak w 42009 czy 8421 czyli wysuwanie ostatniej sekcji cięgnami ze sznurka.

ODPOWIEDZ