[MOC]SU-76

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

[MOC]SU-76

#1 Post autor: Maks »

Dzień dobry!
Obrazek
СУ-76 (SU-76) by [Maks], on Flickr

Dziś chcę przedstawić Wam swoją najnowszą pracę. Po czasie budowania dźwigów byłem już nimi zmęczony i postanowiłem wrócić do starych dobrych militariów.
Jako że czołg T-34 mam już zbudowany(który jest aktualnie w trakcie małego refreshu), postanowiłem zbudować drugi pojazd opancerzony wyprodukowany w największej liczbie podczas II wojny w Związku Sowieckim- SU-76.

Samochodnaja Ustanowka 76 to działo pancerne/niszczyciel czołgów opracowane na przedłużonym o jedną parę kół jezdnych podwoziu czołgu lekkiego T-70. Sowieci w 1942 zorientowali się, że ich czołgi lekkie są za słabo opancerzone i uzbrojone, jednak ich mobilność stoi na wysokim poziomie. Jako że dysponowali wówczas dużą liczbą dział ZIS-3, postanowili je ożenić z podwoziem T-70 tworząc pojazd o dużej jak na 42 rok sile ognia. Była to jednak jeżdżąca trumna dla załóg- pancerz był słaby, a przedział artyleryjski otwarty od góry(początkowo był zamknięty, jednak gazy wylotowe z armaty doprowadzały do duszenia się załóg).Mrutek prezentując swoją Suczkę w większej skali napisał, że często załogi które zdołały przeżyć walkę były potem stawiane przed plutonem egzekucyjnym za celowe zniszczenie wozu, w czym pewnie jest sporo prawdy. W Armii Czerwonej była przezywana Suczka, Bladź albo Gołodupy Ferdynand- z racji podobieństwa sylwetki do ponad 5 krotnie cięższego niemieckiego niszczyciela czołgów Ferdinand. Żeby moja nie była taka gołodupa, zamontowałem z tyłu karabin maszynowy DP-28.


Co do kwestii technicznych, model jest tradycyjnie dla mnie w skali 1:40, bo taka idealnie pasuje do ludzika podwyższanego o 2 plate. Szerokości SU nie da się wyrazić w studach, bo jest to 8 studów i 1 płytka bokiem. Tak wychodziło z rysunków technicznych, takie budowanie jest ciekawym wyzwaniem. Muszę zrobić fotkę spodu, tam widać jak jest to rozwiązane. Błotniki przednie zamontowane są na universal clipach z Brickarms.

http://www.brickshelf.com/gallery/MaksM ... c05507.jpg Deeplink do zdjęcia z Galerii BS. Można podmieniać numerki- od dsc05507 do 5523 z niewielkimi przerwami.

Cały Brickshelf, kiedy ocenzurują.

Pozdrawiam, Maks
Ostatnio zmieniony 2014-07-18, 17:15 przez Maks, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#2 Post autor: blizzard »

Militariów nigdy dość. Niekwestionowanym plusem w odbiorze pracy są także wyraźne zdjęcia:)

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#3 Post autor: Szerszen »

Bardzo fajny czołg a zostawienie odsłoniętej więżyczki, czy jakiegokolwiek stanowiska "transportowo - ogniowego", dziś właśnie przetestowaliśmy w Brickwarsach... to po prostu jest wtedy jeżdżąca trumna.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
Maks
Posty: 155
Rejestracja: 2014-02-19, 09:57
Lokalizacja: Gniezno
brickshelf: MaksM

 

#4 Post autor: Maks »

Dzięki za komentarze!
Szerszen pisze:Bardzo fajny czołg a zostawienie odsłoniętej więżyczki, czy jakiegokolwiek stanowiska "transportowo - ogniowego", dziś właśnie przetestowaliśmy w Brickwarsach... to po prostu jest wtedy jeżdżąca trumna.
No to fakt, ale już tak nie przesadzajmy. Zauważyć trzeba, że SU-76 miała pochylony pancerz przedni(nowoczesne rozwiązanie, tylko dwa niemieckie czołgi miały coś takiego) dobrą mobilność i dużą siłę ognia. A do takich "niezapomnianych wrażeń" załóg rękę przykładali radzieccy dowódcy, popełniając liczne błędy.

Awatar użytkownika
PatrykZ
Adminus Emeritus
Posty: 964
Rejestracja: 2008-08-06, 11:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: PatrykZ

 

#5 Post autor: PatrykZ »

Maks, swietny, bardzo dokladnie odwzorowany model.
Dzieńdobry. Czesio lóbi może i fajoskie statki.

ODPOWIEDZ