[MOC] GROVE GMK 4100B

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

[MOC] GROVE GMK 4100B

#1 Post autor: Bricksley »

Żuraw mobilny GROVE GMK 4100B - skala ~ 1:22

Obrazek

Miło mi zaprezentować najnowszego, a zarazem największego i najbardziej złożonego mojego MOCa do tej pory. Skąd pomysł na żurawia? W zasadzie nie ma co tutaj się doszukiwać, ot rok temu szukałem (a właściwie nie mogłem się zdecydować) co by tu zbudować. I tak podczas poszukiwań wpadł mi w ręce ten GROVE, mimo iż żurawia miałem w dość dalekich planach to nie wiedzieć czemu zdecydowałem się zbudować go teraz ;)

Dla tych co lubią wiedzieć ile czego w środku jest:
- 1x PF XL,
- 5x PF M,
- 1x 43362c01 ,
- 4x wieża IR,
- 1x bbox AAA,
- 2x PF LED,
- 1x przejściówka/przedłużka 20cm,
- 1x przejściówka/przedłużka 50cm,
- 1x krótki kabelek 9V,
- 16 cardanów ;)

Choć MOC duży to nie będę się dużo rozpisywał ;)

Podwozie:
Zacznijmy od samego dołu, a więc napędu. W podstawowej wersji żurawia napęd jest 3 osie oraz 4 są skrętne, natomiast opcjonalnie jest 8x8x8 i na taką wersję się zdecydowałem. Za napęd odpowiedzialny jest XL umieszczony centralnie pomiędzy drugą i trzecią osią, na każdej osi dyfer, półosie oparte o cardany. Do skrętu użyłem mediuma wraz ze sprzęgłem. Jeśli chodzi o promień skrętu to pierwsza i ostatnia oś mają identyczny - największy promień, zaś druga i trzecia także mają identyczny, ale nieco mniejszy. W podwoziu znajdziemy także jednego mediuma do obsługi podpór. Wiem, dla tej wielkości żurawi powinny być wysuwane, ale raz, że jest tam ciasno, a dwa miałem niestety ograniczony czas na budowę. Choć jak tak patrzę to myślę, ze jest możliwość wybudowania zgrabnych rozsuwanych podpór. Mimo wszystko podobają mi się takie (no i w końcu mogłem w większej ilości wykorzystać małe siłowniki). Ostatnim mechanizmem w podwoziu jest obrót wieży. W tej roli znakomicie sprawdziła się kostka (lżejsza wersja), która ma bardziej kompaktowe rozmiary niż medium, a przy tym daje się łatwo zamocować w ramie z liftów. Generalnie cała mechanika podwozia oparta jest na konstrukcji z liftów, bricki posłużyły do wzmocnienia i zrobienia wsparcia dla poszycia. Za kabiną znajdują się 2 wieże IR i mały bbox, zasilanie do reszty żurawia poprzez obrotnicę doprowadzone jest przewodem (co przeszkadza w obrocie wieży w nieskończoność ;), ale 360° bez problemu wchodzi).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Wieża
Wieża z podwoziem połączona jest za pomocą technicowej obrotnicy i tu ciekawostka: dół obrotnicy pochodzi z wersji liftarmowej zaś góra ze starej brickowej. Za stabilizację wieży podczas obrotu odpowiada z24 zamontowana (luźno) po przeciwnej stronie do z8 napędzającej obrotnicę. Wysięgnik w oryginale ma dużo za dużo sekcji jak na legową wersję, tak więc zdecydowałem się na trzy sekcje, które optymalnie wyglądają w MOCu tej wielkości. I tu przy okazji należą się podziękowania dla Longera za pomysł na użycia technicowych paneli do obudowy wysięgnika. Pierwotnie chciałem dół zrobić podobnie jak górę wysięgnika z zaokrąglonych bricków i choć da radę to w miarę zmontować to rodzi się problem z wytrzymałością takiego rozwiązania. A tak panele nadają wytrzymałość i fajnie wyglądają (na początku obawiałem się mieszanki technica i MT). Za wysuw wysięgnika standardowo w tego typu konstrukcjach wykorzystałem mediuma. PF M posłużył także do podnoszenia wysięgnika (siłownik mechaniczny nowego typu) oraz wciągarki. Za masę przeciwwagi w dużej mierze odpowiadają 3 stare silniki 2838c01 (147g).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Z wyglądu i funkcjonalności jestem generalnie zadowolony. Choć zdaję sobie sprawę, że np. wysięgnik powinien być nieco dalej osadzony, a przeciwwagi powinny mieć nieco inny kształt (podobnie jak podpory). Zapewne niektóre elementy można by zrobić inaczej, ale na swoje usprawiedliwienie mam fakt iż model był przygotowywany pod wystawę i był to generalnie wyścig z czasem (bo niestety w ciągu roku od rozpoczęcia budowy przez większość czasu nie miałem dostępu do klocków). Tak jak napisałem na wstępie jest to mój najbardziej złożony model przy którym co nieco się nauczyłem i z dotychczasowych prac jestem najbardziej zadowolony ;)

Galeria

Film

Mile widziane komentarze :)
Ostatnio zmieniony 2014-08-15, 11:50 przez Bricksley, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#2 Post autor: V1 »

Ze wszech miar imponujący.
Bardzo mi się podobał na wystawie.
Taki zwarty i prawdziwy.

Tylko lina mogłaby być grubsza.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: SERVATOR »

Mniam! Zaraz będę smakował filmy i zdjęcia (jak się upublicznią).

A na już. Planujesz porównanie do 42009?

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#4 Post autor: Bricksley »

SERVATOR pisze:zdjęcia (jak się upublicznią).
W galerii są tylko te zdjęcia co na wszystkich miniaturkach, tak więc klik w miniaturkę i masz pełną rozdzielczość :)
SERVATOR pisze:A na już. Planujesz porównanie do 42009?
Nie, bo zestawu nie posiadam ;)
V1 pisze:Tylko lina mogłaby być grubsza.
W zasadzie kupiłem grubszą, ale okazała się za sztywna i brzydko się odkształcała.
Ostatnio zmieniony 2014-08-14, 11:45 przez Bricksley, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
ManiekManiak
Posty: 814
Rejestracja: 2008-09-07, 21:00
Lokalizacja: Ostrołęka
brickshelf: ManiekManiak

 

#5 Post autor: ManiekManiak »

Bawiliśmy się na wystawie, daje radę. Podobają mi się zwrotnice, pewnie gdzieś wykorzystam:)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

Wszystko fajnie, tylko jakoś wcześniej nie zwróciłem uwagi na te dwa mediumy wystające pod kabiną. Nie dałoby się ich jakoś podnieść/cofnąć?

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#7 Post autor: Bricksley »

M_longer pisze:Nie dałoby się ich jakoś podnieść/cofnąć?
No niestety nie ma tam miejsca na jakiekolwiek manewry. Gdybym nie potrzebował takiej dużej redukcji to o te 2s można by cofnąć lub nawet nieco inaczej zamontować.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#8 Post autor: blizzard »

M_longer pisze:Wszystko fajnie, tylko jakoś wcześniej nie zwróciłem uwagi na te dwa mediumy wystające pod kabiną. Nie dałoby się ich jakoś podnieść/cofnąć?
A mnie się one właśnie najbardziej podobają bo dzięki nim jest tak jakoś...inaczej.

Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 289
Rejestracja: 2012-03-26, 11:24
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
brickshelf: bonczyk85

 

#9 Post autor: bonczyk85 »

Fajna maszyna, tak wizualnie jak i technicznie, jak zobaczyłem na wystawie to zrobiła na mnie duże wrażenie. A na żywo robi naprawdę jeszcze lepsze wrażenie niż na zdjęciach.
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?

Awatar użytkownika
Filus
Posty: 596
Rejestracja: 2010-08-08, 20:37
Lokalizacja: Śląsk
brickshelf: Filus

 

#10 Post autor: Filus »

Karol pisze: Jeśli chodzi o promień skrętu to pierwsza i ostatnia oś mają identyczny - najmniejszy promień, zaś druga i trzecia także mają identyczny, ale nieco większy.
Tutaj nie powinno to być odwrotnie napisane? 1/4 większy, a 2/3 mniejszy?

Model zaprawdę zacny. Wygląda bardzo dobrze, jest funkcjonalny i bardzo MT, mimo zachowanej bawialności, wynikającej z funkcji. Jakbym się miał czegoś czepić to ewentualnie wybrakowania świateł. Zarówno z przodu, jak i z tyłu przydałoby się dołożyć jeszcze po jednym zestawie. Z przodu świeci tylko po jednym, choć są podwójne. Natomiast z tyłu podświetla tylko połowę. Jest to typowe czepianie się na siłę, choć jednak zwróciło moją uwagę w natłoku ochów i achów;).

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#11 Post autor: Bricksley »

Filus pisze: Karol napisał/a:
Jeśli chodzi o promień skrętu to pierwsza i ostatnia oś mają identyczny - najmniejszy promień, zaś druga i trzecia także mają identyczny, ale nieco większy.


Tutaj nie powinno to być odwrotnie napisane? 1/4 większy, a 2/3 mniejszy?
Racja, mój błąd :) Tyle tych osi można się pogubić :P

Co do wybrakowanych świateł. Z przodu w chwili obecnej ze względu na sposób zamontowania reszty oświetlenie nie ma możliwości dołożenia dodatkowych ledów. Jeśli chodzi o tył, to faktycznie miejsce jest. Problem się pojawia jak chcemy doprowadzić dalej. Ta nieszczęsna kostka pośrodku przewodu, pod kaflami jest tak napakowane, ze nie ma gdzie jej wstawić. Z drugiej strony pojedyncze oświetlenie rozumiem tak, że z przodu te drugie to światła długie, zaś z tyłu świecą się tylko mijania, a te drugie to światła stopu :)
Pozdrawiam :)

ODPOWIEDZ