[MOC] Ciężarówka / Hakowiec 8x4

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#16 Post autor: M_longer »

madlyR pisze:Jak brak rejestracji, to dorzucę jeszcze wycieraczki :P.
O widzisz. Zasadniczo jeśli chodzi o wygląd to zabawa z takimi detalami zaczyna się gdy masz już w zasadzie gotowy model :)

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#17 Post autor: noniusz »

Ok, jak się bawić to się bawić...
Świadkowie donoszą, że pojawiła się jeszcze jedna Edyta w pierwszym poście :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#18 Post autor: M_longer »

noniusz pisze:Ok, jak się bawić to się bawić...
Świadkowie donoszą, że pojawiła się jeszcze jedna Edyta w pierwszym poście :)
Robimy zakłady ile jeszcze ich będzie?

Światła z pomarańczowymi kierunkami są lepsze, biała tablica też. To teraz zrób tak:
Płytki za grillami zmień na czarne lub DBG, nie będzie tyle żółtego wystawać. Obróć przednie koła, niech to koło pasowe wystaje poza felgę.

madlyR

#19 Post autor: madlyR »

..bo dobra Edytka nie jest zła!

Pisząc o białych światłach 2x2 nie myślałem o usunięciu 1x2 pomarańczowych :D. Przy szerokim grilu może to nie wyglądać, ale warto sprawdzić.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#20 Post autor: noniusz »

M_longer pisze:
noniusz pisze:Ok, jak się bawić to się bawić...
Świadkowie donoszą, że pojawiła się jeszcze jedna Edyta w pierwszym poście :)
Robimy zakłady ile jeszcze ich będzie?

Światła z pomarańczowymi kierunkami są lepsze, biała tablica też. To teraz zrób tak:
Płytki za grillami zmień na czarne lub DBG, nie będzie tyle żółtego wystawać. Obróć przednie koła, niech to koło pasowe wystaje poza felgę.
za chwilę chyba wątek zmienię z MOC na WIP :) tą płytkę postaram się zmienić na DBG, jak wstawię czarny to raczej zamiast grilla zrobi się czarna plama. Co do kół - tu się zastanowię albo po prostu sprawdzę bo: albo koła będą zbyt wewnątrz albo będą wystawać jako jedyne (poza lusterkami) za obrys auta. Niezaprzeczalnym jest na pewno, że z kołami pasowymi na zewnątrz przednie koła będą wyglądać bardziej realistycznie.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2432
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#21 Post autor: dmac »

Z uwagami Longera do wyglądu modelu zasadniczo się zgadzam, ale drobne niedostatki wcale mi nie przeszkadzają podziwiać sprawnego działania maszynerii (choć do ideału brak może jeszcze ciut większej prędkości). Pamiętam, jak lata temu zachwycałem się (do posiku!) hakowcem zbudowanym przez Jennifer Clark - może stąd dodatkowy plus dla Autora, za przywołanie w pięknym stylu miłych wspomnień :) .
Gratulacje i tak trzymać!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#22 Post autor: noniusz »

dmac pisze:do ideału brak może jeszcze ciut większej prędkości
Masz na myśli prędkość jazdy? Teraz tak sobie myślę, może faktycznie warto wstawić skrzynię - do przemieszczania się jazda szybka, do załadunku (celowania w kontener) jazda wolna.
dmac pisze:Pamiętam, jak lata temu zachwycałem się (do posiku!) hakowcem zbudowanym przez Jennifer Clark
Tak, ten model jest naprawdę ciekawy, w szczególności, że powstał przed erą zdalnego sterowania oraz siłowników śrubowych, same zębatki, czysty Technic...

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#23 Post autor: legosamigos »

Powiem krótko. Zdecydowanie o wiele lepiej wygląda po tych przeróbkach :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#24 Post autor: Mrosik »

Ciekawie działają mechanizmy, szkoda tylko, że hak tak przeskakuje, ale chyba nie da się inaczej. Kabina po poprawkach wygląda lepiej, ja bym ją jeszcze obniżył o 1 lub 2 study.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#25 Post autor: noniusz »

Mrosik pisze:Ciekawie działają mechanizmy, szkoda tylko, że hak tak przeskakuje, ale chyba nie da się inaczej. Kabina po poprawkach wygląda lepiej, ja bym ją jeszcze obniżył o 1 lub 2 study.
Hak przeskakuje z kilku powodów, po pierwsze za jego ruch odpowiada 1 siłownik śrubowy, napędzany bezpośrednio, bez żadnej redukcji z silnika M. Po drugie, przez zastosowanie tych pośrednich "dźwigników" do podnoszenia haka generują się strasznie luzy, w szczególności, że te cienkie liftarmy połączone są ze sobą axlami, nie pinami. No i po trzecie hak zbudowany jest z liftarmów, nie z bricków, więc przy obciążeniu (wciąganiu kontenera) też się nieznacznie odkształca i działa jak sprężyna.

Co do proporcji i wysokości - bardzo luźno (słowo klucz :) sugerowałem się 4-osiową Scanią, wysokość kabiny mniej więcej się zgadza:

Obrazek

Być może, gdyby kabina po bokach i z tyłu nie była taka kanciasta, to wrażenie było by inne, ale na razie brak odpowiedniego budulca w dostatecznej ilości...

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#26 Post autor: Mrosik »

To w takim razie podniósłbym linie okien o 1-2 study do góry.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

Final version... ?

#27 Post autor: noniusz »

Kto lubi odgrzewane kotlety? :)

W ramach terapii w oczekiwaniu na klocki z BOPa trochę podłubałem przy swoim modelu i wprowadziłem kilka zmian:

KABINA

1) Wygładziłem dach, Slope, Curved 6 x 1 zastapiłem Slope, Curved 4 x 1 No Studs . dzieki temu nie ma tego brzydkiego schodka, dodatkowow dach jest niższy o 1/3 bricka

2) Tył kabiny na załamaniu dachu i tylnej ściany zaokrągliłem za pomocą Brick, Modified 2 x 4 x 1 1/3 with Curved Top , wygląda zdecydowanie lepiej.

3) zmieniłem linię dolną drzwi i tą skośną nadbudowę nad przednim błotnikiem, wstawiłem tam slope 3x1 zwykły i inverted. dzięki temu wyeliminowałem dziury z nadbudowy, linia połączenia drzwi z kabiną jest jednolita.

4) zmieniłem zawiasy drzwi z czarnych na żółte, drzwi i kabina są teraz bardziej jednolite

5) Nieznacznie przebudowałem dolną cześć przedniego zderzaka. Zamieniłem slope curved 3x1 i okragłe światełko na slope curved 4x1, wgląda lepiej, błotnik jest gładki i jednolity.

Obrazek Obrazek Obrazek

RAMA AUTA

1) Błotniki z tyłu. Wyrzuciłem wszystkie kątowe liftarmy tworzące tylne błotniki i zastąpiłem je błotnikami z czarnego kotka, górę błotnika wygładziłem kafelkami, wygląda o niebo lepiej

2) Błotniki 2-giej osi. Tu również wyrzuciłem wszystkie kątowe liftarmy i zastąpiłem je zawiasami wykończonymi kafelkami.

3) Zbiorniki na paliwo. Wyrzuciłem te gotowce rodem z 8285 i wstawiłem nowe zbudowane z zaokrąglonych bricków i kafli

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

MECHANIKA

1) przede wszystkim wprowadzieł zmianę w przekazaniu napedu między 3-cią a 4-tą osią, Na tym połączeniu zamieniłem 4 połówki zębatek z12 na stare zębatki z14. Połówi zębatek z12 miały tendencję do zsuwania się z szarej ośki 3L, przez co jazda bardzo łatwo się blokowała. Zębatki z14 siedzą ciasno i nic się nie blokuje.

2) Niestety, ale pomimo słusznej uwagi Longera na założenie kół osi skrętnych kołem pasowym na zewnątrz musiałem powrócić do pierwotnej opcji. Okazało się, że przy skręcie koła są zbyt głęboko osadzone i dotykają elementów ramy, nie kręciły się i auto mogło jeździć tylko prosto.
Koła z powrotem obróciłem i do środka felgi założyłem czarne Technic, Disk 3 x 3

Obrazek Obrazek

Jak się podoba?

Cieślu
VIP
Posty: 1263
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#28 Post autor: Cieślu »

noniusz pisze:Jak się podoba?
Wygląda znacznie lepiej ale ta szpara w drzwiach dalej jest paskudna. Z tego co widzę z tej perspektywy to można ją zapchać brickiem 1x1. Drzwi będą się nieco trudniej otwierać, ale z drugiej strony przecież nie wahlujesz nimi cały czas.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#29 Post autor: noniusz »

Cieślu pisze:szpara w drzwiach dalej jest paskudna
To nie jest paskudna szpara w drzwiach tylko dziadowski schodek:) W zasadzie to nawet szło by to przebudować, nawet jakiś pomysł jest. Zobaczę czy mam odpowiednie klocki i dostatecznie dużo cierpliwości.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#30 Post autor: M_longer »

noniusz pisze:Niestety, ale pomimo słusznej uwagi Longera na założenie kół osi skrętnych kołem pasowym na zewnątrz musiałem powrócić do pierwotnej opcji.
To teraz patrz jaki Longer ma przepis na mocowanie kół, które się kręca bez oporów i nie mają prawa spaść podczas manewrów nawet w najcięższych ciężarówkach:

Obrazek

To są felgi bez tego wystającego wyjścia na axla. I tak, jest to połączenie nielegalne, bo pin jest ściśnięty w połowie.
Jak masz koła pasowe które ciasno wchodzą na osie, to trzeba użyć młotka żeby to ściągnąć z osi ;)
Ostatnio zmieniony 2014-12-12, 20:10 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ