6981 Aerial Intruder

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Havoc

6981 Aerial Intruder

#1 Post autor: Havoc »

6981 AERIAL INTRUDER

Obrazek

Dane techniczne:

Seria: Blacktron II
Rok produkcji: 1991
Liczba elementów: 267
Liczba figurek: 2
Spis części: BL
Cena: Używany można dostać na BL, a czasem nawet na allegro w cenie 150-200 zł,
natomiast jedyny dostępny obecnie MISB na BL kosztuje ok 710 zł.

Linki:
BRICKSET
BRICKLINK

Oto flagowy pojazd frakcji Blacktron II. Nie był to największy ale chyba najbardziej rozpoznawalny zestaw z tej klasycznej serii.


PUDŁO:
Klasyczne podełko z unoszonym wieczkiem (cudo, zawsze uwielbiałem zaglądać do pudełek przed otwarciem i oglądać zawartość poukładaną w plastikowych wytłoczkach) i alternatywnymi modelami przedstawionymi z tyłu (również cudo :), bardzo często zdarzało mi się próbować ułożyć pokazane tam modele).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


ZAWARTOŚĆ:
Mamy tu dwa ludziki, szybę z logo Blacktron II i 2 czarne bricki 1x16 ułożone w wytłoczkach oraz 4 worki z elementami.

Obrazek

Oprócz tego dostajemy również książeczkę serwisową i katalog...
Obrazek

Obok tej strony katalogu nie mogłem przejść obojętnie ;) :
Obrazek

...oraz oczywiście instrukcję.

INSTRUKCJA
Na okładce widać rzecz jasna model główny natomiast z tyłu pokazane są 2 z 4 modeli alternatywnych zaprezentowanych na tylnej ściance pudła. Kolejne etapy budowy modelu pokazywane są na klasycznym tle (powierzchni planety). Wszystko ładnie i czytelnie.

Obrazek Obrazek Obrazek


MODEL
'Powietrzny intruz' jest bardzo podobny pod względem budowy (i kto wie czy nie wzorowany na nim) do pojazdu z serii Futuron STARDEFENDER 200 z 1987 roku.

Obrazek

3 elementy widoczne na zdjęciu obok 'intruza' to cały 'zapas' jaki został po budowie.
Warto wspomnieć również, że szyba z logo 'B' to unikat, występowała tylko w 2 zestawach (włącznie z tym). Drugim zestawem była baza Blacktrona - Alpha Centauri Outpost, tam występowała w ilości 2 sztuk.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Funkcje:
Obie kabiny są otwierane, zarówno przedni jak i boczne włazy każdej z kabin. Radar na czubku środkowej szyby jest obracany. Można by powiedzieć, że to dodatkowa funkcja, a tych nigdy za wiele ale w tym wypadku uważam, że radar ten powinien być statyczny. Jest 'luźno' osadzony więc przy jakimkolwiek ruchu statku obraca się w różne strony. Według mnie denerwujące ale co kto lubi.

Obrazek

Z tyłu mamy otwierany właz a pod nim sprytnie zamocowany jetpack. Szkoda, że tylko jeden. Pojazd wydaje się być 'podwójny w każdym calu', a tu się okazuje, że sprzęt tylko dla jednego pilota. Dodatkowa uwaga - skrytka jest źle zaprojektowana. Gdy jetpack jest umieszczony w środku włazu nie da się domknąć. Niby drobiazg ale jednak.

Obrazek

Główna atrakcja czyli otwieranie środkowej szyby:
Najpierw odchylamy na boki 2 ramiona blokujące szybę (aby nie otwierała się sama np. przy locie do góry nogami).
Obrazek

Potem chwytamy za wspomniany wcześniej radar i unosimy do góry do oporu...
Obrazek

...a następnie podnosimy jeszcze wyżej i szyba zaczyna się podnosić, a wraz z nią rampa z pojazdami naziemnymi zaczyna się opuszczać i pojazdy same z tej rampy zjeżdżają.
Jeśli nie ma ich akurat w środku to po otwarciu szyby rampa nie opadnie (potrzebuje do tego dodatkowej masy w postaci właśnie tych dwóch samochodzików).
Obrazek

Obie kabiny można odłączyć, a każda może być osobnym pojazdem:
Obrazek

W sumie na upartego można powiedzieć, że mamy tu 6 pojazdów. Główny, 2 kabiny, 2 samochodziki i jetpack. 'Na upartego' bo jetpack to właściwie nie pojazd, a główny kadłub bez kabin to właściwie nie pojazd bo i pilotować tego nie ma wtedy jak :)
Obrazek Obrazek

Ogólnie 'intruz' jest zestawem bardzo bawialnym i ciekawie zaprojektowanym (nie licząc małego błędu ze skrytką). Polecam każdemu kto docenia geniusz klasycznego space :)
Ostatnio zmieniony 2013-03-24, 13:36 przez Havoc, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 289
Rejestracja: 2012-03-26, 11:24
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
brickshelf: bonczyk85

 

#2 Post autor: bonczyk85 »

Fajna recenzja, łezka się w oku kręci na wspomnienia starych katalogów i pudełek z wieczkami, mimo że tego zestawu akurat nigdy nie miałem.
Jedna rzecz mnie ciekawi - przystępując do pisania recenzji, miałeś ten zestaw MISB?
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?

Awatar użytkownika
SzU
Posty: 67
Rejestracja: 2012-08-24, 08:57
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: SzU
Kontakt:

 

#3 Post autor: SzU »

Wspaniały zestaw, pozazdrościć pudełka :)
W dzieciństwie marzył mi się po nocach, kupiłem go dopiero kilkanaście lat później :)
Recenzja fajna, darowałbym sobie tylko "efektowny" napis przy głównym zdjęciu. Jak to mówią, "try helvetica" :D
Dołączam się do powyższego pytania o misb.

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#4 Post autor: tbzz »

'Powietrzny intruz' jest bardzo podobny pod względem budowy (i kto wie czy nie wzorowany na nim) do pojazdu z serii Futuron STARDEFENDER 200 z 1987 roku.
Dokładnie mam takie samo wrażenie. Taki odpowiednik Stardefendera.
Sam zestaw z całym wyposażeniem, pudłem itd..pozazdrościć. I piszę to nie tylko jako kolekcjoner leciwych zestawów. Co do recenzji - bez uwag :)
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

M-Tron
Posty: 29
Rejestracja: 2011-06-30, 21:44
Lokalizacja: Lublin

#5 Post autor: M-Tron »

Nie ma co się rozpisywać - po prostu piękny zestaw :D (do Blacktronów FG zawsze już będę miał sentyment bo od nich zacząłem przygodę ze Space i Lego w ogóle ). Szkoda że Lego dziś już nie robi takich zestawów ani nie planuje reedycji starych Space'ów... Co do MISB - gratuluję :D

Awatar użytkownika
Hegemon
Posty: 275
Rejestracja: 2011-05-15, 19:47
Lokalizacja: Pyrlandia
brickshelf: Hegemon78
Kontakt:

 

#6 Post autor: Hegemon »

Jak on pięknie wygląda z tymi lśniącymi szybkami.

Jednak dla mnie jest wyższość M-tronów nad Blacktronami.
M-Tron pisze:Co do MISB - gratuluję :D
Co do MISB to sądząc po zdjęciach - już nie jest MISB. :)
"Wiwat Krwawy Hegemon"

Moja kolekcja LEGO

Havoc

#7 Post autor: Havoc »

Hegemon pisze:Jednak dla mnie jest wyższość M-tronów nad Blacktronami.
Ja ich lubię po równo, no może 51 do 49 % dla M:tron za MCM, którego czczę :)

Tak, był MISB i już nie jest.

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#8 Post autor: Hezar »

Ze wszech miar fantastyczny zestaw, który w moim prywatnym rankingu jest jednym z najlepszych, jeżeli chodzi o "Space" - oczywiście gratuluję zdobycia go w stanie nienaruszonym. A właśnie - tutaj aż prosi się, żebyś napisał co nieco o tym, jak wpadł w Twoje ręce, ile Cię to kosztowało itp.
Recenzja bardzo poprawna i przyjemna w odbiorze, choć chciałoby się, żeby samego tekstu i zdjęć było jeszcze więcej. Taki klasyk zasługuje na to bez żadnych wątpliwości - można o nim czytać i podziwiać jego wygląd dosłownie bez końca ;^)

Havoc

#9 Post autor: Havoc »

Hezar pisze:tutaj aż prosi się, żebyś napisał co nieco o tym, jak wpadł w Twoje ręce
Wpadł w moje ręce na BL, jak w sumie 99% rzeczy, które teraz AFOLom wpadają w ręce ;)
Hezar pisze:choć chciałoby się, żeby samego tekstu i zdjęć było jeszcze więcej
Zdjęcia robiłem chyba z każdej możliwej perspektywy, nie chciałbym sztucznie powiększać recenzji.

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#10 Post autor: Hezar »

Havoc pisze:Zdjęcia robiłem chyba z każdej możliwej perspektywy, nie chciałbym sztucznie powiększać recenzji.
To jak najbardziej zrozumiałe - po prostu trzeba wziąć na mnie małą poprawkę, gdyż dla mnie im więcej w recenzji, tym lepiej (a już szczególnie w opisie takiego unikatu) ;^)
Ostatnio zmieniony 2013-03-24, 14:05 przez Hezar, łącznie zmieniany 1 raz.

Amal

#11 Post autor: Amal »

Dziękuję Ci za tą recenzję. Ja ów zestaw nabyłem w Pewexie, ale niestety upływ czasu zatarł pamięć o cenie. Pojazd ten ma przede wszystkim agresywny wygląd ścigacza międzygwiezdnego, zdolnego do przeróżnych akrobacji. No i tutaj sedno sprawy - akrobacje w stylu pętli i różnych innych przechyłów nie są możliwe, gdy na pokładzie są pojazdy, gdyż one po prostu nie są przymocowane do statku, toteż przy aktywnej zabawie po prostu wypadają. Nie przypominam sobie, aby mój zestaw miał wadę skrytki jetpacka, o której wspomniałeś, ale tak mnie zaciekawiłeś, że zaraz go poszukam i - po raz pierwszy od paru lat - złożę.

Havoc

#12 Post autor: Havoc »

Amal pisze:No i tutaj sedno sprawy - akrobacje w stylu pętli i różnych innych przechyłów nie są możliwe, gdy na pokładzie są pojazdy, gdyż one po prostu nie są przymocowane do statku, toteż przy aktywnej zabawie po prostu wypadają.
A tutaj powiem, że wcale nie :) Zrobiłem nim kilka akrobacji, m.in. do zdjęcia do góry nogami i okazało się, że pojazdy są na tyle 'obudowane', że nie wypadają. (no chyba, że zapomnisz zabezpieczyć środkową szybę ;) )

Amal

#13 Post autor: Amal »

Havoc pisze: A tutaj powiem, że wcale nie :) Zrobiłem nim kilka akrobacji, m.in. do zdjęcia do góry nogami i okazało się, że pojazdy są na tyle 'obudowane', że nie wypadają. (no chyba, że zapomnisz zabezpieczyć środkową szybę ;) )

Masz rację. One fizycznie nie wypadają, jednakowoż grzechoczą, sprawiając wrażenie, że zaraz wypadną.Jeśli szybki nie zabezpieczę, to katastrofa murowana. Tak czy inaczej - zestaw świetny, a Twoja recenzja ze wszech miar potrzebna i fachowa.

Awatar użytkownika
Absolem
Posty: 71
Rejestracja: 2012-05-18, 08:40
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Absolem »

Ja z tych starych Space miałem zaledwie dwa, może trzy malutkie zestawy, kumple tez jakieś mieli, ale uważam je za ikonę Lego zaraz obok Castle i Pirates. Sam zestaw świetny, bardzo ładny, podobają mi się te dwie boczne kabiny i ogólnie funkcjonalność i niesamowita bawialność zestawu. No i te woreczki z klockami z charakterystycznymi dziurkami... pamiętam je doskonale, zawsze miałem wrażenie, że są takie kruche :) Z resztą w dotyku nie przypominają tych współczesnych woreczków, bardziej mi się zawsze kojarzyły z jakimś rodzajem elastycznego papieru :)

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#15 Post autor: Kruk »

Briggs pisze:Ja z tych starych Space miałem zaledwie dwa, może trzy malutkie zestawy, kumple tez jakieś mieli, ale uważam je za ikonę Lego zaraz obok Castle i Pirates. Sam zestaw świetny, bardzo ładny, podobają mi się te dwie boczne kabiny i ogólnie funkcjonalność i niesamowita bawialność zestawu. No i te woreczki z klockami z charakterystycznymi dziurkami... pamiętam je doskonale, zawsze miałem wrażenie, że są takie kruche :) Z resztą w dotyku nie przypominają tych współczesnych woreczków, bardziej mi się zawsze kojarzyły z jakimś rodzajem elastycznego papieru :)
Dokładnie mam to samo, też raptem trzy zestawy ze starego Space i wystarczy ,że sobie o nich przypomnę to od razu rozbudzają się tamte emocje i te pomysły na stacje kosmiczną ;D Ahhh to były czasy. Łezka się kreci, aktualne zestawy jakoś nie trzymają tego klimatu.
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

ODPOWIEDZ