7945 Fire Station

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Łogo
Posty: 25
Rejestracja: 2014-11-30, 19:16
Lokalizacja: Warmia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

7945 Fire Station

#1 Post autor: Łogo »

Obrazek

Rok wydania: 2007
Liczba klocków: 599 (Brickset),
Liczba figurek: 4
Cena: nowa ok. 400 zł, używana ok. 200 zł (Allegro)

WSTĘP
Jako, że nie dawno dołączyłem do grona forumowiczów, a nie chciałbym jedynie korzystać z ogromu wiedzy tu zgromadzonej, postanowiłem dać także coś od siebie. Stąd mój debiut w dziale recenzje. Na pierwszy ogień postanowiłem zaprezentować Wam jeden z moich najnowszych nabytków, czyli remizę strażacką. W tym miejscu chcę jeszcze dodać, że do klocków wracam po paroletniej przerwie. Z tego co pamiętam ostatnim złożonym przeze mnie zestawem była także remiza strażacka (6389). Musicie więc wybaczyć, ale w swoim opisie mogę się skupiać na rzeczach, które Wam są doskonale znane, ale dla mnie po takiej przerwie stanowią niemałą nowość.

OPAKOWANIE I INSTRUKCJA
Niestety ani tego ani tego nie posiadam. Zestaw dostałem jako niekompletny gratis przy zakupie większej ilości używanych zestawów. Okazało się, że jednak, że brakuje jedynie 6 klocków, które dołożyłem ze swoich i tym samym zestaw stał się w pełni kompletny. Składając go korzystałem z instrukcji zamieszczonych w sieci. Pierwsze wrażenie miałem takie, że jest ona strasznie gruba. Za moich czasów były to książeczki, ale nie takie liczące po 60 stron. Po przejrzeniu kolejnych rysunków zrozumiałem w czym tkwi różnica. Kiedyś na jednym rysunku dodawano najczęściej kilka klocków, teraz każdy rysunek to praktycznie dodanie kolejnego, pojedynczego elementu. Może dzieciom składa się to łatwiej, chociaż nie wiem czy nie za łatwo. Moim zdaniem w klockach fajnie czasem w niektórych momentach pogłówkować.

ELEMENTY
Co do elementów budowlanych to jak łatwo się domyślić większość jest koloru czerwonego. Z ciekawszych elementów rzuciły mi się w oczy przesuwane drzwi, których nie kojarzę ze starszych modeli. Drugim ciekawym elementem, a w zasadzie całą konstrukcją jest podnośnik zamontowany na jednym z samochodów.

BUDYNEK
Obrazek
Budynek remizy bardzo przypadł mi do gustu. Jest bardzo bawialny i po prostu mi się podoba. Składa się z trzech oddzielnych modułów, którymi możemy bawić się w wersji złączonej, jak i rozłączonej. Na pewno zwiększa to bawialność całego zestawu. W skład całości wchodzą dwa moduły garażów – jeden większy na samochód z podnośnikiem oraz jeden mniejszy na samochód dowódcy (?). zwróciłem uwagę, że mimo iż system otwierania drzwi do garażów jest taki sam jak w moim starym zestawie, nie zacina się tak często jak w remizie 6389.

Obrazek

Trzeci moduł to pomieszczenia biurowe. Znalazło się tam miejsce dla osoby przyjmującej zgłoszenia, małego pomieszczenia socjalnego z ekspresem do kawy, a także pomieszczenia sypialnego. Do wykonania łóżka mam właśnie jedno zastrzeżenie. Moim zdaniem o wiele lepiej wyglądałoby gdyby zostało pokryte elementami gładkimi, coś na wzór łóżek w Friendsach. Drugim mankamentem jest fakt budowy całej konstrukcji na płytkach o dziwnych rozmiarach, nijak pasujących do płyt drogowych, ale z tego co widzę taki teraz jest standard.

POJAZDY
W zestawie mamy do zabawy dwa pojazdy. Wydaje mi się, że jest to wersja nieco biedniejsza bowiem w starszych zestawach najczęściej mieliśmy do czynienia jeszcze z helikopterem gaśniczym. Tu jest jego brak przez co nie mamy opcji wspomożenia akcji gaśniczej z powietrza.

POJAZD BOJOWY
Obrazek
Duży wóz straży pożarnej z zamontowanym na pace podnośnikiem. Nie mogę powiedzieć, że mnie zawiódł. Powiem więc, że bardzo mi się podoba. Jest naprawdę ładny, a podnośnik daje kupę zabawy. Tu muszę dodać, że to moja pierwsza konstrukcja na 6 studów, więc pojazd wydaje mi się wręcz ogromny, przynajmniej porównując go do moich starych straży i nie tylko. Pojazd jest w pełni funkcjonalny.

Obrazek

Został wyposażony z jednej strony w wąż gaśniczy, z drugiej zaś w mały schowek na niezbędne narzędzia. Jedynym mankamentem może być jedynie fakt, że podczas bardziej dynamicznej zabawy konstrukcje podnośnika może się odczepić od samochodu bazy.

POJAZD DOWÓDCY
Obrazek
O ile na duży samochód nie miałem prawa narzekać to pojazd dowódcy jest już lekkim rozczarowaniem. Z tego co jednak pamiętam w przypadku remizy strażackiej zawsze jeden pojazdów był bardziej wypasiony od drugiego. Tym samym mamy niejako podtrzymaną tradycję. Tym razem wóz dowódcy wyposażony został jedynie w maskę i butlę z tlenem. Żadnego innego sprzętu gaśniczego w nim nie znajdziemy, a szkoda.

PODSUMOWANIE
Ogółem niewątpliwie zestaw uważam za udany i co najważniejsze bardzo bawialny. Remiza najzwyczajniej w świecie mi się bardzo spodobała. Na tyle, że mogę jej wybaczyć te parę minusów. Kończąc recenzję przyszło mi do głowy jeszcze jedno. Jak wiadomo strażacy coraz rzadziej zajmują się gaszeniem pożarów, za to coraz częściej biorą udział w ratowaniu ofiar wypadków. W tym przypadku niestety brak jakiegokolwiek sprzętu ratowniczego w postaci pił do cięcia metalu itp.

ZA
- zestaw bawialny
- możliwość zabawy budynkiem jako całością, a także rozdzielenie go na oddzielne moduły
- duży plus za samochód z podnośnikiem
- ogółem jest ładna

PRZECIW
- brak śmigłowca
- dziwne płytki budowlane (przynajmniej jak dla mnie)

P.S Jak już pisałem na początku jest to moja pierwsza recenzja, mam nadzieję, że znajdą się osoby, którym się spodoba, jednocześnie mam nadzieję, że spełnia ona wymogi formalne tego działu.
Ostatnio zmieniony 2014-12-20, 01:35 przez Łogo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ZepsutyKlocek
Posty: 49
Rejestracja: 2014-12-14, 23:10
Lokalizacja: Wieruszów

#2 Post autor: ZepsutyKlocek »

Całkiem fajna remiza. Trochę jak na moje za dużo szyb, nie podoba mi się. I chyba gdzieś zgubiłeś drabinę :P Poza tym te autko strazaka to takie jak by na siłę zrobione byle było..

Wielki minus że brak helikoptera skoro jest dla niego lądowisko..

badziu1
Posty: 14
Rejestracja: 2012-03-21, 14:06
Lokalizacja: B-B
brickshelf: -

 

#3 Post autor: badziu1 »

Podnośnik na duży plus ! Przydałoby się zdjęcie minifigów :)

Łogo
Posty: 25
Rejestracja: 2014-11-30, 19:16
Lokalizacja: Warmia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Łogo »

ZepsutyKlocek pisze: Wielki minus że brak helikoptera skoro jest dla niego lądowisko..
Trochę źle mnie zrozumiałeś. Remiza nie ma ani lądowiska ani śmigłowca:)

Faktycznie zapomniałem o minifigach. Przy okazji następnej recenzji na pewno nie popełnię tego błędu:)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#5 Post autor: Bricksley »

Tak duży zestaw i tylko 6 zdjęć?
Pozdrawiam :)

Łogo
Posty: 25
Rejestracja: 2014-11-30, 19:16
Lokalizacja: Warmia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Łogo »

Faktycznie trochę mało, poprawię się przy kolejnej recenzji.

ODPOWIEDZ