[MOC] Heli Heavy Transport

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Fiołkowa Furia
Posty: 63
Rejestracja: 2007-12-12, 22:03
Lokalizacja: Wrocław/Wieluń
brickshelf: Fiolkowa-Furia

 

[MOC] Heli Heavy Transport

#1 Post autor: Fiołkowa Furia »

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Tego Oshkosha chciałem zbudować od dość dawna, ciekawy jak przegub przy takim układzie mostów będzie się sprawował. Po wybraniu modelu musiałem ustalić na jakich kołach go postawić. Wybrałem 56x26 ponieważ chciałem, żeby model był raczej mały i żwawy (w szczególności mam tu na myśli przegub). Ponadto taka mała skala ułatwia budowę przednich mostów jako, że nie ma praktycznie możliwości zrobienia ich skrętnych z racji konieczności użycia dyfrów. Zawieszenie za to postarałem się oddać w miarę realistycznie. Wózek tworzony przez dwa mosty połączone małą obrotnicą, amortyzowany jest dwoma resorami z miękkich axli, wspomaganymi przez 4 szare sprężynki.
Obrazek
Z napędu nie jestem zadowolony, napędowe XLe (przełożenie 4:7) brzydko wiszą przed wózkami i strasznie się gibają gdy zawieszenie pracuje. Przelotowe mosty to też takie sobie rozwiązanie. Niestety nic bardziej eleganckiego nie udało mi się zmieścić.
Obrazek
Przegub z kolei działa bardo fajnie, łamie się szybko i w dużym zakresie, od - 90° do 90° w jakieś 3 sekundy. Mechanicznie jest zrobiony bardzo prosto, jeden XL obraca dużą obrotnicą.
Obrazek
Kabina z liftarmów, nic ciekawego. Tył podobnie, byle tylko bboxa, Xla i wieżę IR schować. Początkowo zabudowa tyłu sięgała końca pojazdu, ale musiałem ją zmienić, ponieważ po przeliczeniu klocków okazało się, że zostało zdecydowanie za dużo zapasu. No to trzeba coś dobudować, żeby nie było tak biednie.
Przyczepa pozwoliłaby zachować pełną zabudowę ciężarówki, ale cofanie takim zestawem jest irytujące i nie ma nic wspólnego z bawialnością. Poza tym nie miałem dodatkowych 8 ani nawet 6 identycznych kół, a dwuosiowa to trochę lipa i nuda. No to powstała naczepa lawetowa (laweta naczepowa?).
Obrazek
Jej zawieszenie tworzą dwie kolebki wzdłużne, ponadto ma prostą wciągarkę na tyle. I składane podpory, żeby nie leżała cały czas.
Obrazek
Załadunek na nią odbywa się nie jak to ma miejsce zazwyczaj, poprzez najazdy z tyłu. Nie, słabo by to wyglądało, ponieważ koła naczepy są duże, ponadto potrzeba jeszcze trochę miejsca na pracę zawieszenia. Zatem wjeżdżamy przez przód, który po wyciągnięciu trzech elementów rozkłada się na płasko.
Obrazek
Jak nie musi być idealnie płasko, to wystarczy nawet jeden element.
Obrazek
Widoczne czarne cosie to pasy transportowe zrobione z gumek 2x1 i liftarmów 2x1x0.5.
Obrazek
Ostatni model z zestawu, helikopter, budowałem na szybko, ponieważ czas naglił. Nie jest to żaden odwzorowany model rzeczywisty, starałem się po prostu zmieścić parę funkcji w czymś co przynajmniej z grubsza będzie wyglądało jak śmigłowiec. A te funkcje to napędzane przez XLa poprzez dwubiegową skrzynię biegów wirniki, przy czym kąt natarcia łopat głównego można płynnie regulować. Każde koło zawieszone jest na wahaczu wzdłużnym. Modelem można jeździć sterując HOGiem albo całym kadłubem, przednie koło ma pełną swobodę obrotu.
Po włożeniu baterii helikopter zaczął dość mocno ciążyć w skutek widać jak laweta siada.

Elementów łącznie wyszło ~1286.

Filmik jest zrobiony, będzie wrzucony jutro jak podskoczę pod jakieś WiFi (internet na tą chwilę mam tylko w telefonie). Niestety się niemile rozczarowałem, ponieważ mój WMM nie umie zapisywać w FHD. Ani nawet HD. Zatem jakość bez szału.

Filmik, nie porywa, ale mniej więcej widać jak to działa:
http://youtu.be/RNxPnrwHp68

Galeria powinna być gdzieś tutaj: www.brickshelf.com/gallery/Fiolkowa-Fur ... yTransport

Dziękuję za uwagę, w najbliższym czasie mam nadzieję pokazać kilka starych MOCy, które czekają na publikację, a doczekać się nie mogą.

PS. Tekst pisałem na telefonie więc proszę o wyrozumiałość jeśli chodzi o błędy/niebanglości ewentualne.

Edita, może ktoś powiedzieć mi, co robię źle z tagami? //W adresie brakowało Ci przed www: "http://" //Karol
Ostatnio zmieniony 2014-12-30, 14:53 przez Fiołkowa Furia, łącznie zmieniany 11 razy.

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#2 Post autor: piotrek839 »

Fajny zestaw, szczególnie helikopter. Do skrętu dałbym słabszy silnik niż XL :)

ODPOWIEDZ