[MOC] Specialized Demo 8

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

[MOC] Specialized Demo 8

#1 Post autor: dirtzone »

Specialized Demo 8

Obrazek

Specialized - Firma produkująca rowery
Demo - model roweru/ramy

Przeznaczeniem roweru, którego spróbowałem odtworzyć z klocków jest Downhill, w skrócie i potocznej mowie DH, po polsku "zjazdówka".

Trochę suchych informacji zaczerpniętych z Wikipedii:
"Downhill (DH, po polsku "zjazd") – jedna z ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego, polegająca na indywidualnym zjeździe rowerem na czas po stromych, naturalnych stokach. Ścieżki zjazdowe są często bardzo wąskie, kamieniste czy poprzecinane wystającymi korzeniami. Nierzadko są też urozmaicone uskokami o różnej wysokości (dropami), które są najbardziej widowiskowe, lecz są też powodem najbardziej niebezpiecznych wypadków w zjeździe. ..."

Mówiąc w skrócie, DH jest zapie[CENZURA]niem, rowerem w dół po kamieniach wielkości telewizorów :P

Obrazek

Przy budowie skupiłem się przede wszystkim na odzwierciedleniu działania zawieszenia FSR i ogólnej geometrii/proporcjach.
Na prawdę nie łatwo utrzymać proporcje "lego roweru", gdzie przesunięcie o jednego studa, któregokolwiek z elementów, sprawia rozjechanie kątów całej ramy we wszystkie strony.
Ogólnie jestem zadowolony, bo upakowałem wszystko co trzeba w kompaktowych jak na Lego rozmiarach.
Jedynie nie zrobiłem linek i manetek, bo rower robił się za bardzo "napakowany" i przypominał bardziej motocykl. A zależało mi na smukłym wyglądzie.

Sam posiadam Specializeta SX Trail (zdjęcie), jest to troche lżejsza odmiana Demo, z mniejszym skokiem zawieszenia. A to ja i mój rower (zdjęcie)

Funkcje:
- W pełni funkcjonalne zawieszenie
- Skrętna kierownica
- W pełni działający mechanizm korbowy, napędzający koło przez łańcuch.
- Przerzutka co prawda nie zmienia przełożeń, ale napina łańcuch jak w rzeczywistości.
- Przedni napinacz łańcucha, który uniemożliwia spadnięcia łańcucha z przedniej zębatki.

link youtube: Specialized Demo

Galeria
Sorki za brak filmiku, jak działa. Ale nagram już po nowym roku.

-------------------
EDYCJA POSTU:
FILM
-------------------



Obrazek
Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2015-01-02, 18:39 przez dirtzone, łącznie zmieniany 1 raz.

szelmo
Posty: 22
Rejestracja: 2014-01-07, 11:56
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: szelmo »

Fajowy! Czekam na filmik....

Awatar użytkownika
X-Yuri
Posty: 65
Rejestracja: 2010-08-03, 21:48
Lokalizacja: Stąd
Kontakt:

#3 Post autor: X-Yuri »

O ja Cie. Pełen zachwyt. Zbudowałeś jedno z moich lego marzeń! No, prawie. Sam rowerowo nie do końca wiem czemu uwielbiam Konę Stinky (choć nigdy nie jechałem ani nawet na żywo nie widziałem!), ale chodzi o sam model roweru z zawieszeniem z LEGO!

Sam z Technic miałem jedynie amorek i koła z 8251 Sonic Cycle (+ wiele Bionicle'owo-Slizerowej drobnicy) więc nigdy nie wyszło mi z tego nic sensownego, zapomniałem w sumie o tych próbach już... aż do dziś.

Ach, stara miłość... (niestety me rowerowanie skończyło się jak poznałem dziewczynę, obecnie narzeczoną... życie stało mi się zbyt miłe by szaleć, a grzeczna jazda nie dawała jakoś frajdy xD)

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#4 Post autor: Mrosik »

Bardzo fajny. Nie masz żadnych talerzy żeby zrobić imitację hamulców tarczowych?

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#5 Post autor: dirtzone »

X-Yuri pisze:Sam rowerowo nie do końca wiem czemu uwielbiam Konę Stinky
Kiedyś o mały włos nie kupiłem sobie Kony Coiler(ten sam rodzaj zawieszenia co stinky, tylko mniejszy) umówiłem się ze sprzedającym z allegro na konkretną cenę, ja zalicytuje, a on zakończy aukcje. Zalicytowałem.. a tu niespodzianka, pojawiły się dwa podbicia z kont, które miały zero punktów;] Więc darowałem sobie robienie interesu z gościem.

Co do Lego Kony Stinky, to już ją przerabiałem :)
Obrazek
X-Yuri pisze:niestety me rowerowanie skończyło się jak poznałem dziewczynę, obecnie narzeczoną... życie stało mi się zbyt miłe by szaleć, a grzeczna jazda nie dawała jakoś frajdy xD
Wiem co jest xD Kiedyś moja dziewczyna miała naprawdę przerąbane, z moim rowerowaniem. Np. na tym zdjęciu z wakacji widać ile jest jej na zdjęciu, a ile roweru, którego naprawdę tam nie było;]
Mrosik pisze:Bardzo fajny. Nie masz żadnych talerzy żeby zrobić imitację hamulców tarczowych?
A właśnie mam jeden biały :P Dam go na przód, ale to już jutro z wiadomych przyczyn :)

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6 Post autor: SERVATOR »

Kiedyś zbudowałem jako ozdobę na tort urodzinowy mojego syna TEN rower....

Obrazek

Ja zrobiłem taki. To był symbol, że dzieciak dostanie na urodziny rower (urodziny były w styczniu, rower był w kwietniu). No i nie był to Specialized a Kross :)

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2014-12-31, 19:10 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#7 Post autor: dirtzone »


Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8 Post autor: SERVATOR »

Fajne blokady łańcucha. No i zgina się lepiej niż ten co ja pokazałem. Podoba mi się. :)

Awatar użytkownika
Kalais
Posty: 554
Rejestracja: 2014-11-30, 19:17
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9 Post autor: Kalais »

O, moje klimaty :)

Fajny rowerek! W pierwszej chwili skojarzył mi się z freeridówką od Commencala jakoś, ale to chyba głównie przez kolor ;)

Obrazek

Gratuluję wykonania :) Dobra robota.

Przemo
Posty: 18
Rejestracja: 2014-01-13, 00:21
Lokalizacja: Pszczyna
brickshelf: przemo

 

#10 Post autor: Przemo »

Ostatnio znajomy kupił sobie taką karbonową ramę i przyznam że zawieszenie FSR działa jak należy :)

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#11 Post autor: Mrosik »

Proponuje zrobić pedały z technic bricków 1x1.

mandrax2150

#12 Post autor: mandrax2150 »

rewelacyjny MOC - sam śmigam w dh choć teraz już bardziej enduro ale zawsze miło jest zobaczyć porządną zjazdówkę w wersji LEGO, a mało takich MOC'y

dwu-półka jest, napinacz łańcucha również :) zastanawiam się tylko co tam za tylna osią wystaje na 2 study ?

ten drugi model też fajny, system zawieszenie 4-zawiasowy jak w moim Rockriderze

pozdrawiam

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#13 Post autor: legosamigos »

Jak zobaczyłem Twojego MOCa, skojarzył mi się właśnie z kolejnym rowerem boyboy25boy`a :) Nawet kolorystycznie podobny ;) i sam kiedyś wykorzystałem część roweru bb25b do swojej [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=22555]rikszy[/URL]. Plus za Metallicę :D
Ostatnio zmieniony 2015-01-03, 16:30 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#14 Post autor: dirtzone »

Mrosik pisze:Proponuje zrobić pedały z technic bricków 1x1.
Ale u mnie są pedały typu spd, czyli wpinane w buta :P
Obrazek
mandrax2150 pisze: zastanawiam się tylko co tam za tylna osią wystaje na 2 study ?
Tam jest zaczepiona gumka http://brickset.com/parts/4544140 napinająca łańcuch.
legosamigos pisze:Plus za Metallicę :D
:)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#15 Post autor: M_longer »

dirtzone pisze:Ale u mnie są pedały typu spd, czyli wpinane w buta :P
Znaczy się jak rower leci w przepaść to Ty razem z nim?

ODPOWIEDZ