MOC Miesiąca - zasady zabawy

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

MOC Miesiąca - zasady zabawy

#1 Post autor: 3dom »

Konkurs "MOC Miesiąca" służy wybraniu najlepszej pracy opublikowanej w danym miesiącu na forum LUGPOL. Spośród zwycięzców za poszczególne miesiące wybiera się "MOC Roku" - najbardziej prestiżowy tytuł naszego forum.
Zasady zabawy:
  • 1. Temat ze zgłoszeniami zakładany jest pod koniec miesiąca, którego dotyczyć będzie głosowanie.
    2. Czas na zgłoszenia to minimum 7 dni, do dnia opublikowania ankiety.
    3. Ankieta za dany miesiąc uruchamiana jest nie wcześniej niż 5. dnia następnego miesiąca.
    4. Głosowanie na "MOC Miesiąca" trwa 5 dni.
    5. Niezależnie od ilości zgłoszonych prac, do dyspozycji mamy 1 głos.
    6. Ankieta wyłaniająca "MOC Roku" uruchamiana jest wkrótce po zakończeniu głosowania na "MOC Grudnia", trwa 5 dni, do dyspozycji jest 1 głos.
    7. Osobami odpowiedzialnymi za zakładanie tematów w dziale "MOC Miesiąca" są lokalny Moderator działu lub Administratorzy forum.
-------------------------------------------------------------------------------------------------


Dodano 05.07.2020 - eric trax


Moi drodzy. Świat się zmienia i wszystko idzie do przodu. Nie omija to także naszego klockowego podwórka. W ostatnich latach pojawiło się bardzo wiele elementów, które uzupełniają luki w asortymencie firmy LEGO. Niestety dostęp do tych elementów i to jak są one zakorzenione w kulturze AFOLskiej jest różny. W naszych konstrukcjach pojawia się coraz więcej elementów spoza systemu. Z jednej strony jest to zrozumiałe, każdy z nas chce aby jego MOC wyglądał jak najlepiej z drugiej chcemy jednak, by każdy miał równe szanse stając do konkursu. Dochodzi również temat koszerności modeli. Koniec końców promujemy produkty marki Lego. W nawiązaniu do powyższego administracja od przyszłego miesiąca wprowadza poniższe ograniczenia, które budując/zgłaszając model do konkursu MOC Miesiąca trzeba mieć na uwadze.

Przez wątek przetoczyła się dyskusja na temat słuszności bądź nie dopuszczenia niektórych elementów. Zweryfikowaliśmy swoje zdanie na ten temat i postanowiliśmy wprowadzić zmiany. Dopuszczone są elementy, które na stałe zagościły w MOCach na całym świecie do których każdy z budujących ma taki sam dostęp (gotowy produkt możliwy do kupienia). Zależy nam na utrzymaniu jak najwyższej jakości mocy i jak sami zauważyliście pewnego progu bez użycia buwizza, czy ledowego oświetlenia nie da się przeskoczyć.

Po drugiej stronie zostały elementy wg nas na tyle niekoszerne aby MOCe w konkursie nie mogły z nich korzystać. Cięcie i modyfikowanie elementów wychodzi poza standardowo dostępne elementy co znacząco może wpłynąć na sprawność, wygląd moca. Jednocześnie nie każdy ma zaplecze i możliwości by takie operacje wykonać. Drukowane elementy mimo możliwości ich kupienia również spełniają ten warunek.

Elementy dopuszczone w modelach:
- elementy chromowane,
- naklejki customowe,
- customowe Minifigi
- customowa broń dla minifigurek – brickarms itd.
- customowe tory (np. trix brix)
- moduły sterowania Sbrick, Buwizz,
- oświetlenie led dostosowane do elementów lego.
- flexy cięte na dowolny wymiar
- zamienniki węży pneumatycznych, pod warunkiem użycia węża tej samej średnicy
- zamienniki gumek Lego (recepturki)
- zamienniki linek/sznurków lego, pod warunkiem użycia podobnego materiału
- zamienniki żagli Lego, pod warunkiem użycia podobnego materiału
- elementy metalowe pod warunkiem spełniania tylko i wyłącznie funkcji balastu
- opony modeli RC (np. te z www.rc4wd.com)
- zamienniki kabli i modułów NXT/EV3, które nie zwiększają możliwości systemu w porównaniu z elementami lego.

Elementy niedopuszczalne w modelach:
- malowane elementy lego (farba w sprayu, pędzelek)
- profesjonalne elementy sterowania RC (piloty, moduły sterowania)
- klocki firm trzecich (niezależnie od tego czy ich odpowiednich występuje w asortymencie LEGO)
- elementy drukowane 3D, metalowe, cięte/piłowane
- elementy wykonane rzemieślniczo (nawet jeśli spełniają standardy wymiarów lego)
- elementy metalowe, które spełniają funkcję wzmacniającą konstrukcję (szkietlet)
- elementy grawerowane

Aktualizacja 02.05.2023:
Prace wirtualne są dopuszczalne w formie renderów tylko jeśli przedstawiają mozajkę lub obraz. W tym przypadku nie ma ograniczeń w stosowaniu klocków w nieistniejących kolorach.

Jednocześnie zostanie z nami konkurs w którym będą mogły brać udział moce korzystające z klocków nie dopuszczonych. Keep on Bricking
Ostatnio zmieniony 2020-09-13, 10:50 przez 3dom, łącznie zmieniany 5 razy.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
RacingFan
Posty: 112
Rejestracja: 2010-01-11, 17:13
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: koziol198989

 

#2 Post autor: RacingFan »

Skoro czas na zgłoszenia to minimum 7 dni to chyba ankieta powinna być odpalana po zakończeniu terminu zgłoszeń czyli najszybciej na początku 8 dnia miesiąca. Tak mi się wydaje.

Awatar użytkownika
Innos
Posty: 1026
Rejestracja: 2011-01-10, 22:01
Lokalizacja: Krakówarszawa
brickshelf: Innos

 

#3 Post autor: Innos »

Ale zgłoszenia mogą ruszyć przed końcem miesiąca i te 7 dni może minąć już 5go albo i wcześniej. Ktoś publikujący MOCa np. w ostatnim dniu miesiąca może wówczas zgłosić pracę nawet chwilę po publikacji, więc też nic nie traci. Tak w zasadzie było do tej pory i zwykle działało. :)
-He's much too bright for that.
-Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English.
-He doesn't speak good English.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#4 Post autor: 3dom »

Zdawało mi się, że zasady są proste ale skoro nie to spróbujmy je rozjaśnić kazusami:
1) zgłoszenia od 27/01 - ankieta rusza zgodnie z pkt. #3 5/02 - 7 dni z pkt. #2 zachowane z nawiązką.
2) zgłoszenia od 31/01 - czekamy 7 dni zgodnie z pkt. #2 i ankieta rusza 7/02.
3) gdyby "pod koniec miesiąca" z pkt. #1 nie zostało zachowane i zgłoszenia są od 2/02 - wówczas ankieta rusza po 7 dniach (pkt. #2) 9/02.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Kocur
Posty: 884
Rejestracja: 2014-11-30, 19:15
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kocur

 

#5 Post autor: Kocur »

czy z projektem robionym w LDD mogę sie zgłosić?
Ride the wind, take on your destiny
You gotta get much higher
Fly your flight, get over society
The world is by far much bigger!
- Samael

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#6 Post autor: 3dom »

Nie.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Kocur
Posty: 884
Rejestracja: 2014-11-30, 19:15
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kocur

 

#7 Post autor: Kocur »

ok, dzieki. więc ruszam po klocki :)
Ride the wind, take on your destiny
You gotta get much higher
Fly your flight, get over society
The world is by far much bigger!
- Samael

Awatar użytkownika
BlackKnight
Posty: 163
Rejestracja: 2013-04-15, 07:53
Lokalizacja: Myślenice
brickshelf: KMarek

 

#8 Post autor: BlackKnight »

Moja propozycja zmian dla punktów 1-3

1. Temat ze zgłoszeniami zakładany jest najpóźniej 1 dnia miesiąca, którego dotyczyć będzie głosowanie.
2. Czas na zgłoszenia jest przez cały miesiąc + 3 dni dla spóźnialskich
3. Ankieta uruchamiana jest zawsze 4go dnia kolejnego miesiąca.
Reszta bez zmian.

Dlaczego? Ktoś kto publikuje swojego moca będzie miał możliwość zgloszenia go od razu do konkursu. Nie trzeba będzie pamiętać, że za np za 3 tygodnie trzeba będzie wyczekiwać na pojawienie się wątku.
Podobnie z głosowaniem, wiem kiedy będzie to nastawiam przypomnienie i głosuję a nie wyczekuję na wątek żeby nie przegapić.

Ostatnia historia zakładania wątków do głosowania:
09-04-15 [MOC Marca 2015] - GŁOSOWANIE
11-03-15 [MOC Lutego 2015] - GŁOSOWANIE
07-02-15 [MOC Stycznia 2015] - GŁOSOWANIE
07-01-15 [MOC Grudnia 2014] - GŁOSOWANIE
03-12-14 [MOC Listopada 2014] - GŁOSOWANIE
10-11-14 [MOC Października 2014] GŁOSOWANIE
Rozrzut jak widać dość spory, mi już kilka razy zdarzyło się zajrzeć za późno albo za wcześnie i przez to nie zagłosować w ogóle.

Pozdrawiam
Kamil
Ostatnio zmieniony 2015-04-17, 09:08 przez BlackKnight, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#9 Post autor: Ciamek »

BlackKnight pisze:1. Temat ze zgłoszeniami zakładany jest najpóźniej 1 dnia miesiąca, którego dotyczyć będzie głosowanie.
2. Czas na zgłoszenia jest przez cały miesiąc + 3 dni dla spóźnialskich
3. Ankieta uruchamiana jest zawsze 4go dnia kolejnego miesiąca.
A będziesz tego pilnował?
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
BlackKnight
Posty: 163
Rejestracja: 2013-04-15, 07:53
Lokalizacja: Myślenice
brickshelf: KMarek

 

#10 Post autor: BlackKnight »

mogę pilnować :)
Czarna noc

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#11 Post autor: Waler »

Ja wiem, mi tam odpowiada obecna forma i bym jej nie zmieniał. Po pierwsze jeżeli budujesz jakiś MOC to raczej pamiętasz że coś zbudowałeś i chciałbyś to zgłosić do konkursu. Jest bufor czasowy po zakonczeniu miesiąca na zgłaszanie prac i to mi pasuje, raczej przez kilka dni nie będzie sytuacji że nie masz dostępu do Internetu i nie będziesz mógł zgłosić pracy. Temat z głosowaniem - jest do tego osobny dział i przeglądając forum widać, ze pojawił się nowy temat więc wiadomo że obywatelski obowiązek trzeba spełnić. A jak się ma problemy z pamięcią to jest ten lek, no jak mu tam... W każdym razie aptece dostaniesz.
Ostatnio zmieniony 2015-04-17, 20:47 przez Waler, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#12 Post autor: Biedrus »

Jest gdzieś post ze szczegółowym regulaminem konkursu na Moc Miesiąca? Wydawało mi się, że kiedyś takowy widziałem, ale znaleźć nie mogę. Taki żeby było napisane co można robić a co nie, jakie są nagrody itp.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#13 Post autor: Bricksley »

Biedrus pisze:Jest gdzieś post ze szczegółowym regulaminem konkursu na Moc Miesiąca? Wydawało mi się, że kiedyś takowy widziałem, ale znaleźć nie mogę. Taki żeby było napisane co można robić a co nie, jakie są nagrody itp
To jakie nagrody są dowiadujesz się praktycznie na ich rozdaniu. A chyba mi nie powiesz że chcesz budować pod nagrody? Dla mnie sam fakt że Twoja konstrukcja zostanie MOCem miesiąca jest już dość dużym wyróżnieniem :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#14 Post autor: Biedrus »

Bricksley pisze:
Biedrus pisze:Jest gdzieś post ze szczegółowym regulaminem konkursu na Moc Miesiąca? Wydawało mi się, że kiedyś takowy widziałem, ale znaleźć nie mogę. Taki żeby było napisane co można robić a co nie, jakie są nagrody itp
To jakie nagrody są dowiadujesz się praktycznie na ich rozdaniu. A chyba mi nie powiesz że chcesz budować pod nagrody? Dla mnie sam fakt że Twoja konstrukcja zostanie MOCem miesiąca jest już dość dużym wyróżnieniem :)
Szukałem posta i nie znalazłem, wydawało mi się, że taki kiedyś był, tyle. Chodziło mi głównie o regulamin, jakich klocków można używać, koszerność itp. Proszę nie dorabiać ideologi do mojej wypowiedzi.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#15 Post autor: 3dom »

Generalnie można zgłosić każdą konstrukcję. Nie ma sztywnych reguł czy np. SBrick jest ok a BrickArms nie. Naturalnie w skrajnych przypadkach ([url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?p=343084&highlight=#343084]przykład tutaj[/url]) praca mogłaby nie zostać dopuszczona do konkursu ale nie przypominam sobie takie przypadku.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

ODPOWIEDZ