MOC Miesiąca - zasady zabawy

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
K^3
Posty: 180
Rejestracja: 2011-06-11, 19:55
Lokalizacja: Gdańsk / Tokio

#61 Post autor: K^3 »

Tranzystor pisze:Lol, Żbik, po raz kolejny zadziwiają mnie twoje interpretacje tak, żeby działały na twoją korzyść. W tym regulaminie nie ma nic co dopuszczałoby elementy ołowiane, za to są wprost zabronione:
Cytat:
elementy drukowane 3D, metalowe, cięte/piłowane
Jakby nie patrzeć, ołów to jednak metal.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#62 Post autor: Jellyeater »

Zalepianie dziur w brickach naklejkami ma zdecydowanie większy wpływ na odbiór moca niż elementy minifigów.
To fakt.

Generalnie MOC miesiąca ma mieć efekt WOW. Nawet jeżeli ktoś po to zrobił siłownik. ;-)

Robienie drugiego konkursu IMHO nie ma sensu. I MOC miesiąca często ma dosłownie kilka prac do wyboru. Zaraz bedziemy mieć więcej kategorii niż prac. I będzie np. jedna praca używająca czegoś niekoszernego. Dostanie MOC niekoszernego miesiąca z automatu? To stwarza pola do nadużyć. Albo ludzie będą celowo budować z niekoszernymi elementami, żeby mieć większe szanse. Albo na zwykłą MOC miesiąca będą już tylko jakieś MOCe ludzi co dopiero zaczynają. Coś jak to:

Obrazek :-)

IMHO dużo trudniej jest zrobić ładną naklejkę na torsik, niż złożyć diodę. Naklejka wymaga więcej umiejętności manualnych i artystycznych.
Ostatnio zmieniony 2020-07-09, 04:33 przez Jellyeater, łącznie zmieniany 1 raz.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#63 Post autor: eric trax »

Jellyeater pisze: Robienie drugiego konkursu IMHO nie ma sensu. I MOC miesiąca często ma dosłownie kilka prac do wyboru. Zaraz bedziemy mieć więcej kategorii niż prac.
To będzie konkurs jeden do roku a nie jeden w miesiącu.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
BHs
VIP
Posty: 1924
Rejestracja: 2013-04-30, 13:45
Lokalizacja: Ożarów Maz.
brickshelf: bhs

 

#64 Post autor: BHs »

eric trax pisze:W przypadku oświetlenia lego kolory można zmieniać przy pomocy klocków a i miejsca w Twoich budowlach na większe światełka się znajdzie.
Ośmielę się nie zgodzić.
W starym systemie 9v istotnie tak to działało - miało się nakładki na żarówki - czerwień, zieleń, żółć, niebieski. I teraz zadam Ci pytanie - jak gruby był ten nakładany plastik. Kto używał, ten wie.
Idźmy dalej Twoim tokiem rozumowania - mamy używać koszernych elementów do zmiany koloru światła, nieprawdaż? To zastanówmy się jakie mamy do wyboru elementy (kolor to kwestia już drugorzędna). W co włożymy lampki czy pf diody. Otóż mamy... bricki 1x1, 1x2, technic bricki z dziurką - z jednego końca np. pf światełko, z drugiego np. round plate 1x1 w kolorze trans-X. I teraz kolejne pytanie - jak zachowywać się będzie światło, przechodzące przez taki element?
Rozproszenie? Osłabienie wiązki (bo gruby plastik)? A nie daj Boże element starszy, zmatowiony... Robiłem eksperymenty (np. Korvettkapitan był MOCem wyłącznie na potrzeby zabawy światłem) i niestety Legowe obecne systemy ssą. Pod wieloma kwestiami. I myślę, nieskromnie, że w tej ocenie nie jestem osamotniony. Dlatego wiele osób, tak tu jak i gdzie indziej, szuka innej drogi. Także komercyjnie co rzecz jasna nie podoba się TLG-korpo.
A nowy Lego system będzie primo drogi (nie oszukujmy się, za firmę się płaci, o kwestii dostępności nie napiszę, bo to jest niewiadoma, może być in plus albo in minus), secundo - zakładamy że będzie robiony pod konkretny model (co znacznie obniży, przynajmniej bez modyfikacji, które tutaj będą już fuj fuj, jego wartość dla makiet).
A co z mikrodiadami - jak np. zrobić ścianę imitującą migający komputer z wykorzystaniem obecnego i przyszłego asortymentu oficjalnego?
Tyle w temacie. For your consideration (or not).
Edyta - nie koniec tematu :)
Właśnie coś robię, do tego czegoś przyda mi się oświetlenie.
Teraz aby było koszerne - mam zasilanie pf, z pf idzie kabel 45cm z wyjściem na płytki 9v (za długi w MOCu, ale jakoś go zwinę, mam nadzieję że mi sie w trybiki nie wkręci...), teraz z płytki muszę pójść tak ze 3 plate'y w górę, aby ominąć samą wtyczkę (przyłączę na 9V jest przypomnę od dołu, bo od góry jest pf). Teraz kolejne pytanie / zadanie - płytki przewodzące 9v występują w 3 odmianach 1x2, 1x4, 1x8 (w dwóch kolorach, ale znowu drugorzędna kwestia) - ile płytek będę musiał wsadzić, aby sensownie z taką konstrukcją wyjść i ukryć kabel? + płytki, stare, zaśniedziałe, dające opór prądowi (x ilość łączeń).
Zamiast tego miałbym dwie żyły ukryte nawet w szparach między klockami.
Ostatnio zmieniony 2020-07-09, 11:01 przez BHs, łącznie zmieniany 2 razy.
Żaden klocek LEGO nie ucierpiał przy tworzeniu tego MOCa.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#65 Post autor: Tranzystor »

Żbik pisze:
Tranzystor pisze:Lol, Żbik, po raz kolejny zadziwiają mnie twoje interpretacje tak, żeby działały na twoją korzyść. W tym regulaminie nie ma nic co dopuszczałoby elementy ołowiane, za to są wprost zabronione:
Cytat:
elementy drukowane 3D, metalowe, cięte/piłowane
Słabo czytasz. Elementy metalowe, to zamienniki klocków, które wzmacniają ich wytrzymałość: na przykład ośki, zębatki itd.
W tym regulaminie nie ma nic o tym, że tylko elementy które wzmacniają wytrzymałość są zabronione, więc to znowu twoja fantazja. Pręty ołowiane to elementy metalowe. Idąc tym tropem, wszelkie elementy metalowe użyte jako ozdobniki są dozwolone? A elementy piłowane jeśli nie wzmacniają wytrzymałości też?
Żbik pisze:Ja nie muszę naginać regulaminu do siebie, bo buduję niemal w 100% legalnie.
Z twoich MOCy miesiąca, w śmieciarce pręty ołowiane, wiec odpada. W Scanii logo wygrawerowane w klocku, więc odpada. Chyba, że będzie tak jak z kryteriami przyjęcia do BOP, jeśli administrator nie spełnia kryteriów to tym gorzej dla kryteriów.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#66 Post autor: Żbik »

Tranzystor pisze:W tym regulaminie nie ma nic o tym, że tylko elementy które wzmacniają wytrzymałość są zabronione, więc to znowu twoja fantazja. Pręty ołowiane to elementy metalowe. Idąc tym tropem, wszelkie elementy metalowe użyte jako ozdobniki są dozwolone? A elementy piłowane jeśli nie wzmacniają wytrzymałości też?
Obrazek
Zacytowałbym mojego znajomego ale musiałbym sobie wstawić za to osta :) Przecież to są przykładowe elementy niedozwolone, po to by zobrazować o co chodzi... Oczywiste jest, że nie będziemy wypisywać wszystkich możliwych kombinacji elementów niespełniających kryteriów. Rusz głową, chłopie, i zrozum istotę, nie czepiaj się przypadłości.
Tranzystor pisze:Z twoich MOCy miesiąca, w śmieciarce pręty ołowiane, wiec odpada. W Scanii logo wygrawerowane w klocku, więc odpada.
Odnoście prętów odsyłam do wcześniejszych moich wypowiedzi. Logo Scani było prezentem, nie zamawiałem go i nie planowałem go użyć. 5 minut i model staje się zgodny z regulaminem.
Tranzystor pisze:Chyba, że będzie tak jak z kryteriami przyjęcia do BOP, jeśli administrator nie spełnia kryteriów to tym gorzej dla kryteriów.
Skończ te dąsy. Sprawę wyjaśniłem w stosownym wątku.
Ostatnio zmieniony 2020-07-10, 00:26 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#67 Post autor: eric trax »

Sprawa chyba wymaga jaśniejszego stanowiska bo widzę, że część z was albo nie czyta wszystkiego albo nie chce zrozumieć o co tu chodzi. Tylko garstka postów ma jakiekolwiek zabarwienie merytoryczne i stara się przedstawić jakiekolwiek argumenty, reszta to nie bo nie.

Póki co cała dyskusja wygląda raczej na to, że poszczególne osoby starają się wywalczyć ustępstwa bo coś mają w planach więc każdy obstaje przy tym by urwać coś dla siebie. Tym sposobem nie dojdziemy do żadnego rozwiązania nawet jeśli chcecie abyśmy w jakiejś kwestii zmienili zdanie to wypadało by rozwinąć szerzej temat tak jak zrobił to np BHS.

Ustalmy więc fakty. Decyzje dotyczące tego na jakich zasadach odbywa się BOP i konkursy na forum zawsze należały tylko do administracji. To czy konsultacje w jakiejś sprawie odbywały się lub nie zawsze należało do grona ADM niezależnie od tego kto był w składzie. Były decyzje mniej lub bardziej kontrowersyjne.

Tematy i przykłady podnoszone przez niektórych analizując je w kontekście historii konkursu to rzeczy wręcz marginalne. Ile modeli zgłoszonych do konkursu na przestrzeni lat zawierało niedozwolone elementy? Ile z tych modeli kompletnie nie mogło by wziąć udziału bo nie pozwalało by na to zwykła podmiana klocków lub zastosowanie innej techniki w ramach regulaminu? W końcu jaki procent klocków w całości zbudowanych modelu zgłoszonych do konkursu było nie dopuszczone na nowych zasadach? Polecam się zastanowić bo to jest na prawdę procent jak nie ułamek procenta.

Oczywiście są też tematy, których nie podjęliśmy w ramach ustalenia zasad jak grawery na klockach, obciążniki, zamienniki sznurków lego, czy wewnętrzna konstrukcja stalowa (np pręt w makiecie dmac'a. Lego również stosuje metalowe szkielety do makiet tej wielkości. Po to zasady zostały opublikowane w temacie otwartym by na pewne nieścisłości zwrócić uwagę i wysłuchać merytorycznych uwag.

Tak na prawdę dyskusja toczy się o to na ile możemy sobie pozwolić stosując zamienniki klocków lego. Tak jak pisał Żbik i również wy zwróciliście na to uwagę także przez wzgląd na kwestie ekonomiczne.

Pewne argumenty były na tyle sensowne, że rozważamy też kwestię pewnych zmian do tego co napisałem wcześniej. Jednak jeśli zaraz po tym czytam post po którym opadają mi ręce to zaczynam się zastanawiać czy jakiekolwiek ustępstwo zostanie docenione.

Nagrody za konkursy wszelkiej maści to jak sami dobrze wiecie zestawy przesyłane nam przez firmę Lego. Nie chciałbym abyśmy w przyszłości musieli się tłumaczyć z tego, że przyznajemy nagrody osobom, które nagminnie stosują elementy nie tolerowane przez TLG. Wiadomym jest, że samo TLG jest świadome tematów jakie im uciekają np wspomniane oświetlenie, które odbiega od obecnych standardów. Jednak nie chcemy naciągać struny.

Druga strona medalu jest taka, że na przestrzeni lat technika mocno poszła to przodu i korzystamy z jej dobrodziejstw w ramach budowania modeli nie zatrzymując się na tym co było dostępne 10-20 lat temu. Jak więc sami widzicie temat nie jest łatwy i decyzje również nie są proste, co za tym idzie podejście 0-1 jakie prezentują niektórzy jest niestety niemożliwe do wykonania.

BHs pisze:Teraz aby było koszerne - mam zasilanie pf, z pf idzie kabel 45cm z wyjściem na płytki 9v (za długi w MOCu, ale jakoś go zwinę, mam nadzieję że mi sie w trybiki nie wkręci...), teraz z płytki muszę pójść tak ze 3 plate'y w górę, aby ominąć samą wtyczkę (przyłączę na 9V jest przypomnę od dołu, bo od góry jest pf). Teraz kolejne pytanie / zadanie - płytki przewodzące 9v występują w 3 odmianach 1x2, 1x4, 1x8 (w dwóch kolorach, ale znowu drugorzędna kwestia) - ile płytek będę musiał wsadzić, aby sensownie z taką konstrukcją wyjść i ukryć kabel? + płytki, stare, zaśniedziałe, dające opór prądowi (x ilość łączeń).
Zamiast tego miałbym dwie żyły ukryte nawet w szparach między klockami.
Gdyby tile z dachu i pokryw kombajnów nie wystrzeliły mi w twarz chętnie pokazał bym Ci ile kosztowało mnie upchnięcie świateł do tych modeli :) Jak sam zauważyłeś temat jest do obejścia to raz a dwa to chciałbym wiedzieć ile modeli wykorzystujących taką ilość elementów planujesz? Rozmawiamy o jednym hipotetycznym. Do tej pory ludzie radzili sobie używając standardowego oświetlenia, dopiero niedawno zaczęły się pojawiać moce z ledami.
BHs pisze:A nowy Lego system będzie primo drogi (nie oszukujmy się, za firmę się płaci, o kwestii dostępności nie napiszę, bo to jest niewiadoma, może być in plus albo in minus), secundo - zakładamy że będzie robiony pod konkretny model (co znacznie obniży, przynajmniej bez modyfikacji, które tutaj będą już fuj fuj, jego wartość dla makiet).
A może tak. Jeśli pojawi się nowy system oparty na tym co proponuje np Light My Bricks i będzie to oficjalny system to dopuścimy wtedy ich tańszy zamiennik tak jak w przypadku węży pneumatycznych? Na tą chwilę użycie ledów to znaczne ułatwienie i spora różnica wizualna co od razu widać w modelu. W przypadku kiedy samo lego udostępni diody i cały system nowych rozmiarów ja np nie będę miał problemu z tym aby pozwolić na użycie tańszego zamiennika.
BHs pisze:A co z mikrodiadami - jak np. zrobić ścianę imitującą migający komputer z wykorzystaniem obecnego i przyszłego asortymentu oficjalnego?
Maszyny rolnicze również mają migające światła, sprawę można rozwiązać w prosty sposób montując migającą diodę. Użycie asortymentu lego jest w tym momencie dość uciążliwe więc po prostu tego nie robię.

Tranzystor pisze:Z twoich MOCy miesiąca, w śmieciarce pręty ołowiane, wiec odpada. W Scanii logo wygrawerowane w klocku, więc odpada. Chyba, że będzie tak jak z kryteriami przyjęcia do BOP, jeśli administrator nie spełnia kryteriów to tym gorzej dla kryteriów.
To jeden z tych postów, który przekonuje mnie, że niezależnie od tego co napiszemy wiecznie będzie źle. Może zamiast przy każdej okazji przeżywać BOP do którego się nie dostałeś warto wyciągnąć wnioski? Wystarczyło zbudować i opublikować cokolwiek i wziąć udział ale lepiej się obrazić bo mamy jakiekolwiek wymagania i sączyć przy każdej okazji urazę bo decyzja odbiera szansę na granty nawet jeśli nie robi się nic przez cały rok (choć może nie robi nic to złe słowo ale nie widać efektu)?

Śmie twierdzić, że klocek grawerowany to wzgląd czysto estetyczny i w ramach nowych zasad spokojnie mógł być zastąpiony naklejką. Kwestia odważników to sprawa do przedyskutowania.

Rozpatrywanie tego, że ktoś stosował wcześniej rzeczy obecnie niedozwolone trochę mija się z celem. Wiadomym jest, że nikt wtedy nie miał z tyłu głowy ograniczeń jakie kiedyś tam zostaną wprowadzone.
Jellyeater pisze: IMHO dużo trudniej jest zrobić ładną naklejkę na torsik, niż złożyć diodę. Naklejka wymaga więcej umiejętności manualnych i artystycznych.
Nie przypominam sobie aby w regulaminie było napisane, że ma być łatwiej? Na pewno nie jest to celem wprowadzenia zmian:)

Na tą chwilę mamy kilka rzeczy, które nie zostały ujęte w regulaminie lub są warte przedyskutowania:

- obciążniki lub ich zamienniki
- zamienniki linek/sznurków lego
- klocki grawerowane
- tory customowe
- brickarms
- metalowy szkielet w przypadku bardzo dużych kontrukcji/makiet


To wszystkie rzeczy jakie budzą pewne wątpliwości i pochylimy się nad nimi raz jeszcze. Nie wykluczone, że zasady złagodzimy ale dyskusję proszę traktować choć odrobinę poważnie. Jeśli ktoś chce dorzucić swoje merytoryczne zdanie w temacie proszę się nie krępować. Chciałbym do końca weekendu określić nasze stanowisko jako ADM co do listy powyżej.
Ostatnio zmieniony 2020-07-10, 08:08 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#68 Post autor: Sariel »

Tyle spiny o konkurs który można zwyczajnie olać i oszczędzić sobie nerwów.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#69 Post autor: eric trax »

Sariel pisze:Tyle spiny o konkurs który można zwyczajnie olać i oszczędzić sobie nerwów.
Pawle Twoje zdanie znamy i decyzję szanujemy. Prosiłbym o uszanowanie decyzji innych. Jak sam zauważyłeś toczy się dyskusja co za tym idzie osób którym zależy na konkursie jest sporo.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#70 Post autor: Tranzystor »

Ja nie próbuję nic ugrać dla siebie, bo mi na tym tak nie zależy, jedynie śmieszy mnie nadgorliwość niektórych w regulowaniu czegoś co działało dobrze od kilkunastu lat. Jeśli komuś nie podobał się MOC z metalowym prętem to na niego nie głosował i tyle.

Nie potrzeba do tego idiotycznego regulaminu, gdzie elementy metalowe są zabronione, ale według Żbika jego ołowiane pręty są jednak legalne, bo są tańsze niż legowe obciążniki. Rozumiem, że rada ADM nie ma nic lepszego do roboty i co miesiąc będzie się zbierała i podejmowała decyzje które nielegalne elementy są jednak legalne, a które nie.

Oryginalne węże pneumatyczne LEGO kosztują grosze na BL, mniej od zamienników Żbika, więc nie wiem gdzie tu argument ekonomiczny i dlaczego doczekały się aż swojego punktu w regulaminie. Poza tym ty Eric Trax używasz przezroczyste przewody jako ozdobniki, a LEGO nie produkuje przezroczystych, więc czy w tej sytuacji też są legalne?

Sbrick i buwizz legalne, chociaż LEGO ma teraz elektrykę o równie dużych możliwościach, (no może poza napięciem 11V) i tu już nie przeszkadza wam, że w przyszłości będziecie musieli się tłumaczyć z tego?Ołowiane pręty Żbika mogą być, bo jak stwierdził Żbik: "nie wpływają one ani na estetyczną, ani na funkcjonalną stronę MOCa, a jedynie mają na celu obniżyć jego koszt" i tutaj interesy firmy już nie mają znaczenia? Jeśli wydrukuję sobie w 3D element który nie będzie wpływał na "na estetyczną, ani na funkcjonalną stronę", ale pozwoli obniżyć koszt, to może być czy nie?

O ile wiem to polityka LEGO jest tu liberalna i chyba nigdy LUGPOL się nie musiał tłumaczyć z powodu użycia nielegalnych technik na forum.
eric trax pisze:Gdyby tile z dachu i pokryw kombajnów nie wystrzeliły mi w twarz chętnie pokazał bym Ci ile kosztowało mnie upchnięcie świateł do tych modeli :) Jak sam zauważyłeś temat jest do obejścia to raz a dwa to chciałbym wiedzieć ile modeli wykorzystujących taką ilość elementów planujesz? Rozmawiamy o jednym hipotetycznym. Do tej pory ludzie radzili sobie używając standardowego oświetlenia, dopiero niedawno zaczęły się pojawiać moce z ledami.
W moim poprzednim modelu zmieściłem 4 x EV3, więc proponuję zakazać używania sbricków i buwizzów, bo wszystkie ich funkcje są do obejścia.

Nielegalne kable, czujniki Mindsensor/HiTechnic/innych firm są legalne czy nie? Według obecnego regulaminu nie, ale czy można wymyślić jakąś teorię na podstawie której by były legalne? Np. jeśli kabel HiTechnic jest tańszy od oryginalnego to czy jest wtedy legalny z powodu czynnika ekonomicznego i nie wpływania na estetyczną, ani funkcjonalną stronę MOCa?

Jeśli elementy chromowane są legalne, to dlaczego pomalowane nie? Chromowanie to jednak dużo większa ingerencja.
eric trax pisze:Ile modeli zgłoszonych do konkursu na przestrzeni lat zawierało niedozwolone elementy?
Z 4 MOCy miesiąca Żbika 50% byłoby nielegalne. Z moich 2 wszystkie byłyby nielegalne, no chyba, że zaprezentowałbym dźwig bez nielegalnego sznurka, wtedy tylko jeden. Z MOCy Sariela też sporo by poleciało, a to przecież powszechnie szanowane modele i pomimo tych nielegalnych rzeczy LEGO przesyła mu nawet zestawy za darmo.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#71 Post autor: Sariel »

Tranzystor pisze:Sbrick i buwizz legalne, chociaż LEGO ma teraz elektrykę o równie dużych możliwościach, (no może poza napięciem 11V) i tu już nie przeszkadza wam, że w przyszłości będziecie musieli się tłumaczyć z tego?
Dlaczego i przed kim mielibyśmy się tłumaczyć z używania SBricka czy BuWizza? Przed firmą LEGO która sama swego czasu wypuściła promocyjne video pokazujące zmotoryzowany zestaw 42029 z niedokładnie zakrytym SBrickiem w środku? :D
Ostatnio zmieniony 2020-07-10, 10:54 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#72 Post autor: eric trax »

Zastanawiałem się co za stukanie słyszę a to była Twoja klawiatura.
Tranzystor pisze:Ja nie próbuję nic ugrać dla siebie, bo mi na tym tak nie zależy, jedynie śmieszy mnie nadgorliwość niektórych w regulowaniu czegoś co działało dobrze od kilkunastu lat. Jeśli komuś nie podobał się MOC z metalowym prętem to na niego nie głosował i tyle.

Nie potrzeba do tego idiotycznego regulaminu, gdzie elementy metalowe są zabronione, ale według Żbika jego ołowiane pręty są jednak legalne, bo są tańsze niż legowe obciążniki. Rozumiem, że rada ADM nie ma nic lepszego do roboty i co miesiąc będzie się zbierała i podejmowała decyzje które nielegalne elementy są jednak legalne, a które nie.
Mnie śmieszy hipokryzja jaka wylewa się z Twoich postów i wybiórcze poruszanie tematów oraz czepianie się pojedynczych zdań tylko po to by sobie ulżyć. W Twoim poście są co najmniej dwa zdania które świadczą o tym, że nie potrafisz sobie darować idiotycznych komentarzy.
Tranzystor pisze: Oryginalne węże pneumatyczne LEGO kosztują grosze na BL, mniej od zamienników Żbika, więc nie wiem gdzie tu argument ekonomiczny i dlaczego doczekały się aż swojego punktu w regulaminie. Poza tym ty Eric Trax używasz przezroczyste przewody jako ozdobniki, a LEGO nie produkuje przezroczystych, więc czy w tej sytuacji też są legalne?
Doczekały się bo mam zamiar zawszeć jak najwięcej przypadków aby ADM nie musiała się spotykać i dyskutować nad idiotycznym regulaminem. Już pisałem, że rozliczanie mocy budowanych kilka lat wstecz to chyba zajęcie dla ludzi którym nadmiernie się nudzi i szukają dziury w całym. Wężyki o których piszesz zastosowałem bo mogłem ale nic nie stało na przeszkodzie aby były to produkty lego bo gdyby odpowiednie zapisy były wcześniej z pewnością nie włożył bym tam węży silikonowych. Czego nie rozumiesz?
Tranzystor pisze: Nielegalne kable, czujniki Mindsensor/HiTechnic/innych firm są legalne czy nie? Według obecnego regulaminu nie, ale czy można wymyślić jakąś teorię na podstawie której by były legalne? Np. jeśli kabel HiTechnic jest tańszy od oryginalnego to czy jest wtedy legalny z powodu czynnika ekonomicznego i nie wpływania na estetyczną, ani funkcjonalną stronę MOCa?
Tej kwestii nie poruszaliśmy ale nie widzę powodu by stosować zamienniki jeśli wszystkie te elementy są dostępne. Kable PF mają swoje zamienniki i nie widzę powodów by ich używać. Wszystko ma swój tańszy odpowiednik i tym sposobem można podmienić wszystko. Nie widziałem na forum moca, który używa sensorów innych firm wiec nie ma nawet precedensu by o temacie dyskutować.
Tranzystor pisze:jeśli elementy chromowane są legalne, to dlaczego pomalowane nie? Chromowanie to jednak dużo większa ingerencja.
Na to pytanie odpowiedział już Żbik i nie potrafię pojąć co do Ciebie nie dociera bo jego wypowiedź była jasna.
Tranzystor pisze:
eric trax pisze:Ile modeli zgłoszonych do konkursu na przestrzeni lat zawierało niedozwolone elementy?
Z 4 MOCy miesiąca Żbika 50% byłoby nielegalne. Z moich 2 wszystkie byłyby nielegalne, no chyba, że zaprezentowałbym dźwig bez nielegalnego sznurka, wtedy tylko jeden. Z MOCy Sariela też sporo by poleciało, a to przecież powszechnie szanowane modele i pomimo tych nielegalnych rzeczy LEGO przesyła mu nawet zestawy za darmo.
Na temat rozliczania mocy z ubiegłych lat już pisałem. Zastanawia mnie tylko czy zapomniałeś czy świadomie nie poruszyłeś kwestii drukowanych kół pasowych gdzie jednocześnie w tym samym temacie piszesz że stosowanie metalowej obrotnicy nie wchodzi w grę. Jak to wygląda na tle Twoich zarzutów.


Sariel pisze:
Tranzystor pisze:Sbrick i buwizz legalne, chociaż LEGO ma teraz elektrykę o równie dużych możliwościach, (no może poza napięciem 11V) i tu już nie przeszkadza wam, że w przyszłości będziecie musieli się tłumaczyć z tego?
Dlaczego i przed kim mielibyśmy się tłumaczyć z używania SBricka czy BuWizza? Przed firmą LEGO która sama swego czasu wypuściła promocyjne video pokazujące zmotoryzowany zestaw 42029 z niedokładnie zakrytym SBrickiem w środku? :D
Nie chciałem tak wprost o tym pisać ale między innymi z tego powodu Sbrick i Buwizz zostały dopuszczone.

Tranzystor pisze:pomimo tych nielegalnych rzeczy LEGO przesyła mu nawet zestawy za darmo.
To kolejny przykład, że Twojego zdania nie powinno się brać w dyskusji. Dalej robisz to o czym pisałem wcześniej. Na takie przypadłości są różnego rodzaju maści.
Ostatnio zmieniony 2020-07-10, 11:22 przez eric trax, łącznie zmieniany 2 razy.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#73 Post autor: legosamigos »

eric trax pisze:...Oczywiście są też tematy, których nie podjęliśmy w ramach ustalenia zasad jak grawery na klockach, obciążniki, zamienniki sznurków lego, czy wewnętrzna konstrukcja stalowa (np pręt w makiecie dmac'a. Lego również stosuje metalowe szkielety do makiet tej wielkości. Po to zasady zostały opublikowane w temacie otwartym by na pewne nieścisłości zwrócić uwagę i wysłuchać merytorycznych uwag...
No właśnie, to jak z tymi grawerkami? Dopuszczalne czy nie? Co do oświetlenia Lego. Pamiętam, gdy budowałem swoją ciężarówkę Coca-Coli, to marzyło mi się by była tak oświetlona, jak w rzeczywistości, ale nie wiem czy przy użyciu samych elementów Lego udało by mi się to osiągnąć. Oczywiście poszedłem na łatwiznę i by nie było ogromnych kosztów, kupiłem taśmę odblaskową, która, dała choć trochę ten efekt świecenia w ciemności. Poza tym taśmę odblaskową mogłem nałożyć np. na krzywiznach, jak błotniki. Klockami chyba bym tego nie osiągnął. Nie mówiąc już o naklejce z napisem CC, którą zamówiłem w drukarni do tego MOCa. Pytanie czy takie elementy jak duża naklejka wielkopowierzchniowa z drukarni, czy etykieta z butelki lub taśma odblaskowa eliminują MOCa z konkursu? Chodzi mi po głowie druga wersja ciężarówki CC z innymi funkcjami i z realnym napisem z klocków (uprzedzając pytanie, nie, nie mam żadnych profitów od firmy C-C z tego tytułu), bo pamiętam cieszyła się na wystawie zainteresowaniem
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Tranzystor
Posty: 572
Rejestracja: 2016-08-29, 17:27
Lokalizacja: Rybnik okolice
brickshelf: Tranzystor

 

#74 Post autor: Tranzystor »

Zadałem pytania o konkretne przypadki, a ty piszesz mi ogólniki i kolejne zaczepki z których nic nie wynika.
eric trax pisze:Doczekały się bo mam zamiar zawszeć jak najwięcej przypadków aby ADM nie musiała się spotykać i dyskutować nad idiotycznym regulaminem. Już pisałem, że rozliczanie mocy budowanych kilka lat wstecz to chyba zajęcie dla ludzi którym nadmiernie się nudzi i szukają dziury w całym. Wężyki o których piszesz zastosowałem bo mogłem ale nic nie stało na przeszkodzie aby były to produkty lego bo gdyby odpowiednie zapisy były wcześniej z pewnością nie włożył bym tam węży silikonowych. Czego nie rozumiesz?
Nie chodzi mi o rozliczanie starych mocy, tylko czy użyte w nich techniki byłyby legalne według nowego regulaminu. Pytałem czy użycie przez ciebie przezroczystych zamienników węży pneumatycznych jako ozdobników byłoby legalne czy nie?
eric trax pisze:Tej kwestii nie poruszaliśmy ale nie widzę powodu by stosować zamienniki jeśli wszystkie te elementy są dostępne. Kable PF mają swoje zamienniki i nie widzę powodów by ich używać. Wszystko ma swój tańszy odpowiednik i tym sposobem można podmienić wszystko. Nie widziałem na forum moca, który używa sensorów innych firm wiec nie ma nawet precedensu by o temacie dyskutować.
-W swoim ostatnim MOCu miesiąca miałem kable hitechnic do EV3. Byłyby teraz legalne czy nie?
-Czy czujniki innych firm byłyby legalne czy nie? (Były takie moce na forum, zresztą to nie zmienia sensu pytania)
-Jeden z czujników z PoweredUp ma zdejmowaną osłonkę pod którą są wyprowadzone przewody i można tam podłączyć co się chce (funkcja wspierana oficjalnie przez LEGO). Czy podłączenie tam LEDów będzie legalne czy nie?
eric trax pisze:Zastanawia mnie tylko czy zapomniałeś czy świadomie nie poruszyłeś kwestii drukowanych kół pasowych gdzie jednocześnie w tym samym temacie piszesz że stosowanie metalowej obrotnicy nie wchodzi w grę. Jak to wygląda na tle Twoich zarzutów.
No to czy wydrukowane krążki linowe byłyby legalne czy nie? Nie pytałem, bo wydawało mi się, że nie, ale może da się je też jakoś uargumentować. Co do metalowej obrotnicy, nie pamiętam co pisałem, ale metalowa obrotnica to badziew i nie głosował bym MOC miesiąca z takim czymś, bo można ten problem rozwiązać o wiele lepiej. Ale nie jest to chyba powód żeby zabraniać komuś udziału.
eric trax pisze:
Tranzystor pisze:pomimo tych nielegalnych rzeczy LEGO przesyła mu nawet zestawy za darmo.
To kolejny przykład, że Twojego zdania nie powinno się brać w dyskusji. Dalej robisz to o czym pisałem wcześniej. Na takie przypadłości są różnego rodzaju maści.
Nie mam o to bólu d., chodziło o to, że jeśli Sariel używa większości nielegalnych rzeczy jakie istnieją, a LEGO go wspiera i przysyła klocki, to twoje straszenie typu: "musimy wprowadzić zakazy bo LEGO przestanie przysyłać nam zestawy" jest nieprawdziwe.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#75 Post autor: eric trax »

Tranzystor pisze:Zadałem pytania o konkretne przypadki, a ty piszesz mi ogólniki i kolejne zaczepki z których nic nie wynika.
Odpowiedzi napisałem tak jak sformułowane były pytania. Te poniżej są znacznie bardziej konkretne.
Tranzystor pisze:Nie chodzi mi o rozliczanie starych mocy, tylko czy użyte w nich techniki byłyby legalne według nowego regulaminu. Pytałem czy użycie przez ciebie przezroczystych zamienników węży pneumatycznych jako ozdobników byłoby legalne czy nie?
Według obecnego zapisu dopuszczającego zamienniki tak. Jeśli to budzi jakiekolwiek kontrowersje nie ma problemu z tym aby dodać informację o tym żeby ich kolor pokrywał się z paletą lego co w sumie było by sensowne.
Tranzystor pisze:W swoim ostatnim MOCu miesiąca miałem kable hitechnic do EV3. Byłyby teraz legalne czy nie?
-Czy czujniki innych firm byłyby legalne czy nie? (Były takie moce na forum, zresztą to nie zmienia sensu pytania)
-Jeden z czujników z PoweredUp ma zdejmowaną osłonkę pod którą są wyprowadzone przewody i można tam podłączyć co się chce (funkcja wspierana oficjalnie przez LEGO). Czy podłączenie tam LEDów będzie legalne czy nie?
Tego tematu nie poruszaliśmy więc nie mogę odpowiedzieć za nas wszystkich. Co do podłączenia, które dopuszcza lego to sensowne było by dozwolenia takiego podłączenia, problem w tym, że na tą chwilę inne oświetlenie niż lego nie jest akceptowalne. Dobrze, że podjąłeś ten temat. Na pewno się do tego odniesiemy.

Tranzystor pisze:]No to czy wydrukowane krążki linowe byłyby legalne czy nie? Nie pytałem, bo wydawało mi się, że nie, ale może da się je też jakoś uargumentować. Co do metalowej obrotnicy, nie pamiętam co pisałem, ale metalowa obrotnica to badziew i nie głosował bym MOC miesiąca z takim czymś, bo można ten problem rozwiązać o wiele lepiej. Ale nie jest to chyba powód żeby zabraniać komuś udziału.
Drukowane krążki to drukowane klocki więc nie są legalne skoro nie akceptujemy druku 3D. Głównie dlatego, że poszerza to paletę dostępnych elementów o te których lego nie wyprodukowało np zębatki w innych rozmiarach, koła pasowe czy nowe connectory.

Metalowa obrotnica to tylko przykład. Takie elementy nie będą akceptowalne bo to rodzi kolejne dyskusje na temat możliwości użycia łożysk w osiach itd. To prosta droga do korzystania z elementów modeli RC. Co do samego pozostawiania kwestii wyboru to pisałem już wcześniej, niestety nie ma takiej opcji.

legosamigos pisze:
eric trax pisze:...Oczywiście są też tematy, których nie podjęliśmy w ramach ustalenia zasad jak grawery na klockach, obciążniki, zamienniki sznurków lego, czy wewnętrzna konstrukcja stalowa (np pręt w makiecie dmac'a. Lego również stosuje metalowe szkielety do makiet tej wielkości. Po to zasady zostały opublikowane w temacie otwartym by na pewne nieścisłości zwrócić uwagę i wysłuchać merytorycznych uwag...
No właśnie, to jak z tymi grawerkami? Dopuszczalne czy nie? Co do oświetlenia Lego. Pamiętam, gdy budowałem swoją ciężarówkę Coca-Coli, to marzyło mi się by była tak oświetlona, jak w rzeczywistości, ale nie wiem czy przy użyciu samych elementów Lego udało by mi się to osiągnąć. Oczywiście poszedłem na łatwiznę i by nie było ogromnych kosztów, kupiłem taśmę odblaskową, która, dała choć trochę ten efekt świecenia w ciemności. Poza tym taśmę odblaskową mogłem nałożyć np. na krzywiznach, jak błotniki. Klockami chyba bym tego nie osiągnął. Nie mówiąc już o naklejce z napisem CC, którą zamówiłem w drukarni do tego MOCa. Pytanie czy takie elementy jak duża naklejka wielkopowierzchniowa z drukarni, czy etykieta z butelki lub taśma odblaskowa eliminują MOCa z konkursu? Chodzi mi po głowie druga wersja ciężarówki CC z innymi funkcjami i z realnym napisem z klocków (uprzedzając pytanie, nie, nie mam żadnych profitów od firmy C-C z tego tytułu), bo pamiętam cieszyła się na wystawie zainteresowaniem
Naklejka niezależnie od wielkości jest dopuszczalna, jeśli podejmujesz osiągnąć się efekt w ten sposób to Twoje ryzyko jako ludzie ocenią taką naklejkę. Na temat taśmy ledowej stanowisko jest jasne. Jeśli robi to wrażenie na wystawach to na wystawę możesz ją założyć, tego nikt nie zabrania. W tym pytaniu nie widzę nic na tyle nie jasnego żeby nie precyzowały go obecne zapisy.
Ostatnio zmieniony 2020-07-10, 13:00 przez eric trax, łącznie zmieniany 1 raz.
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

ODPOWIEDZ