Poszukiwana stosunkowo prosta planszówka :)

Dział przeznaczony na dyskusje i prezentacje gier planszowych, bitewnych (Brikwars etc.), rpg i innych z użyciem produktów LEGO.

Moderatorzy: Szerszen, Mod Team, Szerszen, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Poszukiwana stosunkowo prosta planszówka :)

#1 Post autor: SERVATOR »

Dziś w WIPie Szerszenia dotyczącym gry morskiej ujawniło się kilku dyskutantów z dużą znajomością tematu planszówek (Johan, X3qtor). :)
Mam do Was pytanie.
Szukam jakiejś stosunkowo prostej a wciągającej planszówki w którą mieliście okazję grać, która spełniałaby poniższe wymagania:
- max. 4 graczy
- kilka pionków dla każdego z graczy (najchętniej różnej "wartości")
- dająca się ogarnąć wzrokiem plansza
- bez skomplikowanych kart a najlepiej bez żadnych
- dość prosta mechanika = nieco bardziej skomplikowana niż "chińczyk" ;)
- rozgrywka długości ok. 30-40 minut
Moglibyście coś polecić?

Pytanie wrzucam do tego działu bo mam nadzieję, że być może Wasze podpowiedzi zainspirują mnie do zrobienia czegoś podobnego przy użyciu klocków Lego.
Ostatnio zmieniony 2015-01-27, 12:05 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kocur
Posty: 884
Rejestracja: 2014-11-30, 19:15
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kocur

 

#2 Post autor: Kocur »

moi koledzy polecają Osadników z Catanu, ja sam polecam Talisman (Magia i Miecz).
Ride the wind, take on your destiny
You gotta get much higher
Fly your flight, get over society
The world is by far much bigger!
- Samael

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: SERVATOR »

Doprecyzuję prośbę.

W grze nie może być skomplikowanych kart. :)

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1392
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#4 Post autor: glaz_pimpur »

SERVATOR pisze:Doprecyzuję prośbę.

W grze nie może być skomplikowanych kart. :)
Karty zapewniają losowość i walczą z nudą kostek.
W tym momencie pozostają tylko bitewniaki. Albo szachy, backgammon, warcaby itp,
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#5 Post autor: Szerszen »

Bardzo się mylisz Głazie, moim zdaniem.

Całkiem przyjemnie mi się grało w Hobbita - co prawda posiada karty ale... służą one do pojedynkowania się na zasadzie większa wygrywa, jednak gra ta posiada trochę małych i ostrych elementów - więc dla zbyt młodych dzieci może być niewskazana.

http://www.rebel.pl/repository/thumbnai ... .924x0.jpg


Bardzo fajnie, mimo nieco skopanej instrukcji gra się też w Smallworld - proste do opanowania a przy tym za każdym razem inne "zestawienia". Fakt, przyda się ktoś dorosły, kto będzie uczciwie trzymał pieczę nad najmłodszymi.
http://www.rebel.pl/repository/thumbnai ... .924x0.jpg

Jest też taka gra Piraci - w czarnym pudełku, typowo "licytatorska" ale moje latorosle opanowały ją bez problemów parę lat temu. W skrócie - zbiera się flotę piratów.
http://www.rebel.pl/repository/thumbnai ... .924x0.jpg

To tak na szybko.
Ostatnio zmieniony 2015-01-27, 12:20 przez Szerszen, łącznie zmieniany 2 razy.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
LordXun
Posty: 54
Rejestracja: 2015-01-06, 13:03
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: LordXun »

SERVATOR pisze:Doprecyzuję prośbę.

W grze nie może być skomplikowanych kart. :)
"Osadnicy z Catanu" mając o prawda karty, ale są na prawdę proste - 5 "talii" z nich symbolizuje po prostu posiadane surowce, a szósta posiada dosłownie jednozdaniowe opisy działania (przy czym 90% tej talii składa się z jednej i takiej samej karty) - http://boardgamegeek.com/boardgame/13/settlers-catan

Jeszcze prostsze byłoby "Wsiąść do Pociągu", czyli "Ticket To Ride", gdzie karty symbolizują jedynie kolor, jaki trzeba zbierać. A gra jest na prawdę wciągająca i grywalna pomimo prostej mechaniki - http://boardgamegeek.com/boardgame/9209/ticket-ride
Ostatnio zmieniony 2015-01-27, 12:18 przez LordXun, łącznie zmieniany 1 raz.
LordXun

Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 916
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

#7 Post autor: Johan »

"Osadnicy z Catanu" to bardzo dobra gra jako pierwsza z "nowoczesnych" planszówek, zasady nie są zbyt skomplikowane, jest interakcja między graczami, rozgrywki niby podobne ale nie takie same z uwagi na losowanie planszy. Na 3-4 osoby gra się przyjemnie, na dwie trochę nudno. Rozgrywka spokojnie może się zamknąć w 40 minutach jeśli gracze znają już zasady. (Plansza została już zrobiona z LEGO nie raz i nie dwa, można znaleźć źródło inspiracji).
Co do skomplikowanych kart: w tej grze występują karty symbolizujące surowce, które na pewno nie mogą być zaliczone do tej kategorii oraz karty rozwoju, które też nie powinny sprawić dużego problemu.

Z innych gier, w które grałem i mogę polecić: w stronę większej prostoty (ale chyba aż za bardzo) są "Pędzące żółwie", gra niby dla dzieci od 5 lat, ale bardzo sprytnie zaprojektowana i sprawdza się w zasadzie w każdym wieku. Często gramy jako przerywnik ze znajomymi pomiędzy poważniejszymi tytułami.

W stronę większego skomplikowania: "Neuroshima Hex". Gra planszowa nad którą spędziłem chyba najwięcej czasu. Gra się świetnie w dwie, trzy, cztery osoby, a zdarzało nam się grać i w osiem (ale to już trzeba dokupić rozszerzenia) i się nieźle bawić. Nie ma kart, nie ma kości, są żetony, które symbolizują jednostki i które układa się na planszy. Ma dużą głębię strategiczną, ale wymaga rozegrania kilku partii aby zapoznać się z zasadami. Jak masz coś z Androidem to mogę Ci podesłać wersję cyfrową żebyś sobie zagrał i przetestował.
Aha, no i ma świetny klimat post-apo i jest najbardziej rozpoznawalną polską planszówką ;)


Edycja: Ano tak, jest jeszcze całkiem przyjemny "Smallworld" i "Wsiąść do pociągu", ale obie to raczej gry na 2h+ niż do 40min.

Jeszcze bardzo dobrą i szybką grą karcianą (ale karty są bardzo proste i jest ich niewiele typów) jest "List miłosny". Tylko tematyka nie wszystkim musi podejść ;)
Ostatnio zmieniony 2015-01-27, 12:24 przez Johan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8 Post autor: SERVATOR »

Jesteśmy na forum fanów klocków LEGO. Celem jest zrobienie gry z klocków.
Skomplikowane karty to utrudnią lub nawet uniemożliwią.
Nie chcę zrobić gry 1-1 jak oryginał ale chętnie rozszerzyłbym jakiś oryginalny pomysł.

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#9 Post autor: Szerszen »

No i jeszcze nie wymieniliśmy króla wśród tytułów - Ryzyko. Gra bitewna, która wymaga strategii i taktyki, karty w zasadzie są bonusem (dobiera się komplety, żeby dostać posiłki, można to rozwiązać losowaniem bricków z zamkniętego "pudełka"), a kostek jest 5 - 3 dla atakującego i 2 dla broniącego.
Ostatnio zmieniony 2015-01-27, 12:26 przez Szerszen, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Remeek
Posty: 20
Rejestracja: 2014-10-18, 12:26
Lokalizacja: Sosnowiec
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Remeek »

Ja również często grywam w planszówki.

Od siebie mogę polecić "Kolejkę", gra z czasów PRL są karty ale obrazki na kartach mogą być również klockami. Pionki są kolorowe. Plansza prosta.

Druga gra to "Ryzyko", trochę bardziej skomplikowana ale minifigi mogą spokojnie zastępować wojsko.

Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 916
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

#11 Post autor: Johan »

Jeżeli patrzysz pod kątem przede wszystim zbudowania z LEGO, to chyba jednak "Osadnicy..." będą najlepszym wyborem. Planszę i pionki da się świetnie odwzorować, wiele osób już to udowodniło. Kości sześciościenne oczywiście w LEGO występują. Zamiast kart surowców można użyć np. bricków w pięciu różnych kolorach, funkcjonalność niewiele na tym straci. A z kart ulepszeń można na początku całkiem zrezygnować, zaburzy to trochę rozgrywkę, ale nadal powinno być bardzo grywalne.
Ostatnio zmieniony 2015-01-27, 12:30 przez Johan, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12 Post autor: SERVATOR »

Ryzyko - ciekawie brzmi.
Czy TE zasady są ok?

Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 916
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

#13 Post autor: Johan »

"Ryzyko" odradzam. Gra ma stanowczo zbyt dużo losowości, niewiele zależy od decyzji gracza, więc bywa nudna i frustrująca, a zwycięstwo nie sprawia satysfakcji.

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#14 Post autor: Szerszen »

Oj Johan, zupełnie się nie zgodzę - ale może to kwestia partnerów do grania.

@Servator Tak, te zasady w ogólności są ok, ale przebadaj temat, bo obecnie klonów ryzyka jest multum, włącznie z modyfikacjami. W wersji najprostszej... to nie musi być ziemia.

Osadników z Catanu w sumie też polecam.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1392
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#15 Post autor: glaz_pimpur »

Szerszen pisze:ale może to kwestia partnerów do grania
I piwa!
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

ODPOWIEDZ