[MOC][LDD]Wóżek z hot-dogami

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Jantin
Posty: 473
Rejestracja: 2006-08-23, 08:37
Lokalizacja: Warszawa

[MOC][LDD]Wóżek z hot-dogami

#1 Post autor: Jantin »

Przedstawiam wóżek z hotdogami, fragment większego projektu w LDD, który zeń wyjąłem i wykorzystuję do ćwiczenia renderowania konstrukcji w programie POV-Ray:

Obrazek
Hot-dog car by Jantin Rawke, on Flickr
(1024x768, "CustomHQ" radiosity: koło 2,5h renderowania największej części, niżej o metodzie przyspieszania renderu szyb. Biały pasek u góry to "niebo")

Powyższe zdjęcie jest najlepszym renderem z uzyskanych. Procedura stworzenia takiego obrazka jest prosta, jak już mamy na komputerze LDD, konwerter LDD-to-POVRay i, oczywiście, POV-Ray - darmowy program do renderowania (ja mam najnowszą wersję 3.7, sporo internetowych dyskusji jest o wersjach poprzednich, które były, zdaje się, wolniejsze). Najpierw konwerterem produkujemy parę plików (.pov i .ini) na podstawie .lxf, następnie wkładamy je do renderera i czekamy na efekt. Kamera jest ustawiona jak w naszym .lxf.

Obrazek
Hot-dog car by Jantin Rawke, on Flickr
("Szybkie" ustawienia radiosity się mszczą niską jakością, najlepiej widać to na ekspedientce)

Nie jestem ekspertem, zbliżam się powoli do pułapu wiedzy, jaki jest mi potrzebny, czyli jak zrobić, żeby relaksacyjna konstrukcja z kompa wyglądała lepiej niż w ldd, ale bez nadmiernych ambicji (do nich jest soft komercyjny). Z moich dotychczasowych prób wynika, że ważne dla jakości obrazka i czasu renderowania są:

- Wielkość modelu (oczywiście)
- Rozdzielczość docelowa - POV-Ray pozwala nam wybrać spośród standardowych rozdzielczości oraz czy chcemy AntyAliasing, czy nie. Generalnie chcemy, mimo, że to przedłuża zauważalnie pracę. Rozdziałkę też lepiej wziąć dużą, mimo, że znacząco wydłuża to rysowanie. Poniżej to samo ujęcie w różnych rozdzielczościach:

Obrazek
burgercarnotrans40m1024x768 by Jantin Rawke, on Flickr
(1024x768, "Custom" radiosity: 40 minut renderowania)

Obrazek
burgercarnotrans11m720x400 by Jantin Rawke, on Flickr
(720x480, "Custom" radiosity: 10 minut renderowania)

- Przezroczyste klocki lub ich brak - POV-Ray ich generalnie nie lubi. Powyżej macie autko bez szyb, komputer rysował je 10 minut. Ta sama fotka, z tymi samymi ustawieniami, ale z przezroczystymi klockami na pokładzie renderowała się półtorej godziny.
- Ustawienia światła, konkretnie parametr "Radiosity" - ma równie wielki wpływ. Konwerter z LDD ma zestaw presetów do wyboru, na stronie programu są w skrócie objaśnione. Wybranie szybkiego istotnie przyspiesza render, ale również pogarsza jakość.

Na Eurobricksach (o tutaj) odkryłem metodę przyspieszania renderu przezroczystych elementów. W skrócie, rysujemy model bez szyb "na wypasie", a model z szybami i maskę do odróżniania trans od nie-trans klocków na najszybszych ustawieniach. W GIMPie nakładamy jedno na drugie i voliá. Dzięki temu zdjęcie u góry powstało w 3 godziny, nie w 23 :P

Obrazek
The owner :D by Jantin Rawke, on Flickr

Sam model, uważam, mi wyszedł uroczy i wiarygodny. Poskładanie go w LDD zajęło mi jeden wieczór. Zapraszam do dyskusji o modeliku i o renderowaniu :)

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#2 Post autor: Szerszen »

Ładnie wyszły te rendery... to, że POVRay wymaga trochę czasu przy przezroczystościach, to nic dziwnego, przynajmniej jeszcze parę lat temu był to w końcu Raytracer a nie Renderer, a to w takim wypadku istotna różnica.

Chyba się skuszę na zabaweę tym konwerterem, zwłaszcza że ostatnio musiałem znów wrócić do LDD w projektowaniu a to co mi on zostawia jako "zrzut" ekranu niestety tak sobie wygląda.
Ostatnio zmieniony 2015-01-29, 07:57 przez Szerszen, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
judam
Posty: 508
Rejestracja: 2012-08-09, 12:46
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: judam
Kontakt:

 

#3 Post autor: judam »

Praktycznie nie do odróżnienia czy to render czy foto
Zapraszam do mojego sklepu. JuDam Store www.bricks.love

Awatar użytkownika
LordXun
Posty: 54
Rejestracja: 2015-01-06, 13:03
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: LordXun »

Po pewnych elementach jeszcze odróżnisz - np po całkowitej jednolitości koloru i oświetlenia na dużych powierzchniach (biały bok), bez najdrobniejszego pyłku, zarysowania czy nieregularności oświetlenia. Ale poza tym to już ciężko ;)

@Jantin Bardzo ładny MOCyk. Pochwalisz się całym projektem?
LordXun

Awatar użytkownika
ELEMENT
Posty: 542
Rejestracja: 2013-12-30, 15:14
Lokalizacja: Poznań/Yorkshire
brickshelf: PP-ELEMENT

 

#5 Post autor: ELEMENT »

Miło by było gdybyś przy okazji takich przemyśleń wypisał specyfikację wykorzystywanego kompa. Wystarczą podstawy: rodzaj, ilość i taktowanie pamięci podręcznej, model karty graficznej i jej pamięć, model procka, liczba rdzeni i prędkość.

Bez tych danych ciężko określić komuś ile jego maszynie może zająć takie zadanie :)

Przy okazji - na czas renderowania spory wpływ mają ustawienia jakości jakie wybierzesz w LDD to POV...

Może porobimy testy prędkości? Ten sam plik w tej samej rozdzielczości i z tymi samymi ustawieniami porenderować na różnych maszynach i zweryfikować co ma największe przełożenie na całkowity czas pracy. Zawsze mnie to interesowało :-)
Ostatnio zmieniony 2015-01-29, 11:33 przez ELEMENT, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#6 Post autor: Szerszen »

Element... i jeszcze spis programów działających w tle... ;)
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
ELEMENT
Posty: 542
Rejestracja: 2013-12-30, 15:14
Lokalizacja: Poznań/Yorkshire
brickshelf: PP-ELEMENT

 

#7 Post autor: ELEMENT »

No już bez przesadyzmu ;-) Zakładam, że jak renderujesz, to zamykasz co się da i korzystając z przerwy od komputera układasz prawdziwe klocki (tj. materialne).

Fakt jest natomiast taki, że to co jeden będzie rodził przez 40 minut inny zrobi w 10... Znając życie zależność jest paraboliczna - z początku opłaca się zwiększać np. pamięć, ale po osiągnięciu jakiegoś pułapu dalsza inwestycja mija się z celem...

Awatar użytkownika
Jantin
Posty: 473
Rejestracja: 2006-08-23, 08:37
Lokalizacja: Warszawa

#8 Post autor: Jantin »

Szerszen pisze:Ładnie wyszły te rendery... to, że POVRay wymaga trochę czasu przy przezroczystościach, to nic dziwnego, przynajmniej jeszcze parę lat temu był to w końcu Raytracer a nie Renderer, a to w takim wypadku istotna różnica.
Tu mnie masz, nie wiem, czy to technicznie renderer, czy to raytracer, napisałem "renderer" bo mi sensownie brzmiało jako określenie programu :P
Praktycznie nie do odróżnienia czy to render czy foto
Początkowo też tak myślałem, po kilku renderach zaczynasz wyłapywać różnice między nimi i niedoskonałości względem rzeczywistości - choćby te, o których wspomina LordXun.
LordXun pisze:Pochwalisz się całym projektem?
Planuję. Tyle tylko, że tutaj mamy jakieś 130 klocków w tym 6 przezroczystych, a całość ma prawie 5500 w tym ze 200 przezroczystych ;p
ELEMENT pisze:Miło by było gdybyś przy okazji takich przemyśleń wypisał specyfikację wykorzystywanego kompa. Wystarczą podstawy: rodzaj, ilość i taktowanie pamięci podręcznej, model karty graficznej i jej pamięć, model procka, liczba rdzeni i prędkość.
Myślałem o tych czasach jako o porównaniu skali - żeby pokazać jak wpływają różne parametry. Ale: Laptop bez żadnych upgradów, grafika NVIDIA GeForce GTX 660M, proc Intel i7 2,4GHz, na liście menedżera jest 8 razy, to zgaduję, że 8 rdzeni ^^
ELEMENT pisze:Zakładam, że jak renderujesz, to zamykasz co się da i korzystając z przerwy od komputera układasz prawdziwe klocki (tj. materialne).
Cóż... nie mam obecnie klocków w domu :D Osobiście wolę renderować 3 godziny i jednocześnie sobie puścić muzykę, odpisać na maile, czy cokolwiek, niż renderować 2 godziny i nie robić nic ;p

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#9 Post autor: Szerszen »

W uproszczeniu - Raytracer śledzi ścieżki fotonów ze źródeł światła... i liczy liczy i jeszcze raz liczy jak co się odbija w czym i kiedy i dlaczego. Renderer "tylko" generuje obiekty 3D, symulując ogólnie oświetlenie. W sumie w terminologii Raytracer jest też Rendererem (kurde jak ja kocham takie zazębianie), tylko z racji algorytmów daje bardziej realistyczny efekt - co widać na Twoich obrazkach.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
LordXun
Posty: 54
Rejestracja: 2015-01-06, 13:03
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#10 Post autor: LordXun »

Jantin pisze:na liście menedżera jest 8 razy, to zgaduję, że 8 rdzeni ^^
To ja tak tylko dla ścisłości - w przypadku i7 to, o ile dobrze się jeszcze orientuje, są raczej cztery rdzenie + hyper threading stosowany przez Intela od czasów P4, czyli takie "wirtualne" rdzenie :)
LordXun

Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 286
Rejestracja: 2007-12-03, 14:11
Lokalizacja: wawa
brickshelf: bartekmi

 

#11 Post autor: bartek_mi »

Jakbyś zrobił ścianę z czerwonych bricków to od razu byśmy poznali, że render - by był zbyt równy kolor...

Raytracing to metoda renderingu (tak jak rasteryzacja, skanlinie, radiosity, raycasting i inne które z lubością już zapomniałem a umieć swego czasu musiałem)

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#12 Post autor: Szerszen »

Powiem tak... zrenderowałem już mojego Karve... trwało długo ale dało radę... ale chyba bardziej niż na transach Povray zabija się na... zębatkach. 1.5h na renderowaniu dwóch zębatek i końca nie widać. Jak skończy, zobaczycie efekty ;-) - ale w dziale gier.

Edit:
2 zębatki z36 z paroma dodatkami... fakt w dużej rodzielczości... 15-16 godzina... chyba idzie już ostatni przebieg. Do jutra może... skończę ;-)

DELL AMD A4-3300M 6GB RAM Windows 7 x64
Ostatnio zmieniony 2015-02-03, 08:40 przez Szerszen, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#13 Post autor: CamelXP »

Szerszen pisze:2 zębatki z36 z paroma dodatkami... fakt w dużej rodzielczości... 15-16 godzina... chyba idzie już ostatni przebieg. Do jutra może... skończę ;-)
U mnie już drugą noc leci podwozie 8x4 z dyframi, rackami itd i już jest 46% :D
Rozdzielczość 1280x768, trzy źródła światła (im więcej, tym wolniej), procek i5 4 rdzenie, 8Gb pamięci.

Jantin, jak już masz jakieś doświadczenia z renderowaniem, to może pokuś się o mały tutorial, na pewno wielu z nas się przyda.
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#14 Post autor: Szerszen »

78% skompletowane (chyba) ostatniego przebiegu... - to cały czas ten sam... Następnym razem nie puszczę obrazka większego niż 800x600 ;-)
Ostatnio zmieniony 2015-02-05, 23:35 przez Szerszen, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
Jantin
Posty: 473
Rejestracja: 2006-08-23, 08:37
Lokalizacja: Warszawa

#15 Post autor: Jantin »

CamelXP pisze:Jantin, jak już masz jakieś doświadczenia z renderowaniem, to może pokuś się o mały tutorial, na pewno wielu z nas się przyda.
Właściwie mogę spróbować, choć większość wiedzy zawarłem już w dwóch wątkach z MOCami :D
Szerszen, serio Ci się chce 4 dni renderować 2 zębatki? :D Na przyszłość polecam: zmniejszyć jakość (przy konwertowaniu pliku jest pasek "Quality" na dole, domyślnie najwyższa 11, przy 9 raczej nie ma tragedii), zejść z Radiosity - spośród trzech, których używam "Fast" jest najszybsza (dosłownie kilka minut zajmuje cała kamienica 1920 x 1080), "Normal" akceptowalna, "Custom" - kilka godzin, ale obrazek jak żyletka. AntyAliasing też w sumie można zostawić, jeszcze nie jestem pewien, czy jest wart czasu, o jaki przedłuża render.
A, jeszcze edycja, w zakładce "Model" konwertera można też ustawić jak dokładnie ma modelować klocki. Różnica między najsłabszym a najlepszym jest kolosalna.
Ostatnio zmieniony 2015-02-06, 23:33 przez Jantin, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ