[MOC] [MOD] Lego Technic - Traktor 8063 RC

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
DonPicasso
Posty: 8
Rejestracja: 2014-11-02, 21:20
Lokalizacja: Radom
brickshelf: DonPicasso

 

[MOC] [MOD] Lego Technic - Traktor 8063 RC

#1 Post autor: DonPicasso »

Obrazek

Witam.

Oto moja pierwsza praca jaka udało mi się stworzyć. Jak widać nie jest to typowy MOC tylko modyfikacja standardowego zestawy 8063 jaki udało mi się nabyć w listopadzie 2014r. Z czego jestem usatysfakcjonowany ponieważ 8063 dość ciężko dorwać zwłaszcza nowy, a już od dawna mi się podobał. Traktor został wyposażony w 2 silniki PF: M i XL. Odbiornik podczerwieni i duże pudełko na baterie AA. Reszta jest prawie taka sama jak w oryginale z mała zmianą z tyłu traktora. Oprócz jazdy traktor posiada podnoszoną przednią maskę, ruchome siodełko, dyferencjał, opuszczane tylne wysięgniki (niestety w dość ograniczonym stopniu/coś kosztem czegoś) no i oczywiście zieloną przyczepę. Zanim traktor ruszy silnik XL musi pokonać dość długą drogę zanim dostanie się do dyferencjału i przechodzi przez 3 rodzaje kół zębatych między innymi z12, z24 i z20 każde z nich występują co najmniej 2 razy więc ciężko mi obliczyć jaka jest ostateczna redukcja. Za skręt odpowiada silnik M z redukcją z8 na z24 ze sprzęgłem.

Napęd - Silnik XL
Skręt - Silnik M

Galeria

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na razie pełna galeria na BS jest jeszcze nie opublikowana ale podaje adres

Adres do galerii: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=553857

Adres do filmu na YT: https://www.youtube.com/watch?v=cRCDRl3JD6A

Film jest taki jaki jest i sama muzyka jest trochę dłuższa niż video, ale lepszego na razie nie miałem jak zrobić. Proszę więc o wyrozumiałość, to dopiero początki mojej przygody z LEGO. To chyba tyle z mojej strony.

Bardzo bym prosił o komentarze zarówno te dobre i te mniej dobre ale szczere ;)

Pozdrawiam. Picasso
Ostatnio zmieniony 2015-03-08, 19:34 przez DonPicasso, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Na plus - fajnie że się starasz zrobić coś swojego, przerabianie zestawów to dobry początek.
Na minus - ponad pięć minut filmu o ciągniku który jeździ? Spokojnie zmieściłbyś się w minucie, bo za dużo funkcji tutaj nie ma :)

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#3 Post autor: eric trax »

Fajnie fajnie ale nie lepiej wywalić atrapę silnika i tam włożyć batery box? :-)
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#4 Post autor: Bricksley »

DonPicasso pisze:przechodzi przez 3 rodzaje kół zębatych między innymi z12, z24 i z20 każde z nich występują co najmniej 2 razy więc ciężko mi obliczyć jaka jest ostateczna redukcja.
Jak ciężko idzie liczenie przełożenia na kartce lub w pamięci to polecam: http://gears.sariel.pl/
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

Mógłbyś jeszcze przyczepkę zmotoryzować i ten tylny element ciągnika (nie wiem jak to fachowo się nazywa), wtedy byłby komplet ;) Trochę nieciekawie wygląda pudełko na baterię na dachu. Może dałoby się schować BB pod ciągnik? Nie rzucałby się tak w oczy. No i jak Longer zauważył troszkę przydługi film, jak na napęd, skręt i ruchomą atrapę silnika w całym ciągniku
Ostatnio zmieniony 2015-03-08, 21:57 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#6 Post autor: CamelXP »

Podoba mi się, ale:
- jeśli mnie wzrok nie myli, dyferencjał masz niepodparty po bokach
- przydałby się mechanizm centrowania przednich kół po skręcie
Dzięki za oprowadzenie po mieszkaniu, trzeba przyznać, że masz gdzie pojeździć ;)
Ostatnio zmieniony 2015-03-09, 10:09 przez CamelXP, łącznie zmieniany 1 raz.
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

DonPicasso
Posty: 8
Rejestracja: 2014-11-02, 21:20
Lokalizacja: Radom
brickshelf: DonPicasso

 

#7 Post autor: DonPicasso »

Fajnie fajnie ale nie lepiej wywalić atrapę silnika i tam włożyć batery box? :-)

Nie posiadam na razie małego Batery Box'a i musiałem korzystać z tego dużego i na dachu go zamontowałem
- jeśli mnie wzrok nie myli, dyferencjał masz niepodparty po bokach
-
Dyferencjał trzyma się na 4 trójkątnych klockach po 2 na jeden bok

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#8 Post autor: Waler »

Jak na pierwszy MOC nie jest źle, ale mechanicznie i wyglądem dość szybko można byłoby go poprawić.
Pierwsza rzecz która rzuciła mi się w oczy po obejrzeniu ciągnika od spodu to niczym nie podparty od drugiej strony silnik medium. Wystarczy choćby TAKI klocek i jeden liftarm przypięty gdzieś do ramy by ustabilizować silnik. Choć najlepszym rozwiązaniem do tego typu jeździdeł jest serwomotor. Także polecam się w niego zaopatrzyć.

Rzeczą która trochę mi się nie podoba estetycznie to ten battery box umieszczony na dachu. Wiem, że miejsca dużo nie ma lecz starałbym się go upakować np. w tylnej ścianie kabiny.
Mógłbyś trochę pokombinować również z WOMem w ciągniku (bo widzę, że jakieś wyjście zrobione jest) tak by przekazać napęd do siłownika śrubowego w przyczepie. Wymagałoby to dodania prostej skrzyni biegów wysprzęglającej na ten czas napęd na dyferencjał ale zyskałbyś dodatkową funkcję.

Jeżeli chodzi o liczenie przełożeń kół zębatych to albo programik Sariela albo kartka papieru i ułamki proste :)
Przykładowo masz dwa przełożenia: Z12->Z20 i Z8->Z40 (wałek z Z20 połączony jest z zębatką Z8). Robisz z tego iloczyn ułamków 12/20 * 8/40 = 96/800 (0,12). Potem dzielisz 1 przez ten wynik i wychodzi gotowe przełożenie (w tym przypadku 8.33, czyli 1:8.33). Jeżeli jest nawet 20 zębatek to robisz iloczyn 20 ułamków. Moim zdaniem metoda prosta bo wymagająca kartki, długopisu i kalkulatora. Jak siedzę przy biurku i myślę jakie przełożenie dać to bez sensu grzebać w internecie, szybciej policzę manualnie.
A ha, jeżeli z ułamków wychodzi wynik powyżej 1, przykładowo Z20/Z8 i Z24/Z16 = 480/128 (3.75) to oczywiście nie ma co już dzielić tylko wychodzi przełożenie przyspieszone, 3.75:1 :)

Końcowa myśl moja taka, że jeżeli jeszcze nie czujesz się na siłach by budować własny MOC możesz niewielkim sumptem spróbować ulepszyć ten traktor właśnie choćby o WOM czy wspomniane serwo oraz wzmocnioną konstrukcję.

ODPOWIEDZ