[MOC] Ladowarka kolowa

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Valiaur
Posty: 39
Rejestracja: 2014-11-02, 21:25
Lokalizacja: Londyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Ladowarka kolowa

#1 Post autor: Valiaur »

Ladowarka lyzkowa wzorowana na tej konstrukcji Sariela.

Jest to moj pierwszy "powazny" pojazd z technica, popelnilem przy nim mnostwo bledow ale tez sporo sie nauczylem.
Mialem go nie pokazywac (bo troche wstyd ;D ), ale ze wzgledu na to ze niedlugo go rozloze (chce zbudowac lepsza wersje) postanowilem go zaprezentowac z pobudek czysto sentymentalnych ;)

Ladowarka ma praktycznie cale wnetrznosci takie same jak w pierwowzorze:
naped 2xPF L - naped na 4 kola, dyf na kazdej osi, tylna os ma zawieszenie wahadlowe
skret PF M + 2 male silowniki
podnoszenie lyzki PF XL + 2 duze silowniki
wychylanie lyzki PF M + 1 duzy silownik
wszystkie silniki znajduja sie w tylnej czesci pojazdu

Jedyna malo istotna modyfikacja to uzycie kilku elementow z Unimoga(8110) - portal axle przy kolkach oraz ball joint na przegubach.

W praktyce ladowarka jezdzi i skreca dosyc sprawnie. Jest jednak kilka wad, ktore strasznie irytuja:
Lyzka ma ograniczony zakres ruchu w gore - ma mocowanie w zlym miejscu.
Niskie zawieszenie - dodalem na spodzie belki zeby wzmocnic rame.
Malutko miejsca w kabinie - ledwo wcisnalem jakis fotel.
W kolejnej konstrukcji postaram sie uniknac tylu bledow.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2015-04-14, 12:59 przez Valiaur, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Fajnie że jest taka wygładzona, ale brakuje mi jednego: filmu pokazującego jak działa.

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#3 Post autor: eric trax »

Na mnie również robi spore wrażenie. Powinieneś nakręcić jakiś film
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Valiaur
Posty: 39
Rejestracja: 2014-11-02, 21:25
Lokalizacja: Londyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Valiaur »

Milo ze sie Wam podoba. Uzecie skorki typu model team to dla mnie cos nowego. Fajnie takie wykonczenie wyglada, szkoda ze musi to tyle wazyc ;)

Postaram sie nakrecic jakic filmik w ten weekend.

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#5 Post autor: Waler »

Nie widząc filmu mogę wypowiedzieć się jedynie w sprawach wizualnych. Lubię dobrze zbudowane Model Teamy i Twoja konstrukcja nie jest wyjątkiem - jest bardzo ładna. Lecz na pierwszy rzut oka zmieniłbym tutaj 3 rzeczy:
1. Ramiona łyżki wydaja się być takie cienkie i słabe podług całej konstrukcji. Zamiast liftarmów lepiej byłoby użyć po całości technic bricków i obudować to skosami.
2. Łyżka. No aż prosi się o większą łychę z Volvo
3. Z Volvo przydałyby się jeszcze felgi. Żółte pasowałyby o niebo lepiej.

jaret79
Posty: 29
Rejestracja: 2015-02-07, 16:08
Lokalizacja: Gdynia

#6 Post autor: jaret79 »

Ładna...nawet bardzo ładna...ale czekam na film .
To w końcu to Lego Technic a nawet najlepsze zdjęcia nie pokażą tego jak ona działa.
Ostatnio zmieniony 2015-04-11, 14:01 przez jaret79, łącznie zmieniany 1 raz.
8047 ex8053 ex8070 ex8110 8260 8297 8448 42004 42007 ex42030 42036 42037 ex42039 ex42043

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#7 Post autor: SAMOLOT »

Bardzo fajny model. I faktycznie do pełni szczęścia brakuje tylko łyżki z Volvo. Czekam na film

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

Zgadzam się z przedmówcami odnośnie łyżki, że powinna być ta od Volvo, no i przede wszystkim film z działania poszczególnych funkcji. Wzorowałeś się na jakimś konkretnym modelu ładowarki?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Valiaur
Posty: 39
Rejestracja: 2014-11-02, 21:25
Lokalizacja: Londyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Valiaur »

legosamigos pisze:Wzorowałeś się na jakimś konkretnym modelu ładowarki?
Przy budowie podpatrywalem model Sariela oraz improwizowalem ;)
Waler pisze:1. Ramiona łyżki wydaja się być takie cienkie i słabe podług całej konstrukcji. Zamiast liftarmów lepiej byłoby użyć po całości technic bricków i obudować to skosami.
2. Łyżka. No aż prosi się o większą łychę z Volvo
3. Z Volvo przydałyby się jeszcze felgi. Żółte pasowałyby o niebo lepiej.
Rzeczywisce ramiona sa dosc slabe a lyzka powinna byc wieksza. Zdecydowalem jednak ze nie bede juz tego poprawiac i skoncentruje sie na kolejnej konstrukcji. Tym razem upatrzylem juz sobie konkretny model. Zrobie rez ramiona z technic brickow - cos podobnego do 42030, no i oczywiscie dam wieksza lyzke.
Ostatnio zmieniony 2015-04-12, 11:00 przez Valiaur, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#10 Post autor: M_longer »

Valiaur pisze:Tym razem upatrzylem juz sobie konkretny model.
Jaki?

Valiaur
Posty: 39
Rejestracja: 2014-11-02, 21:25
Lokalizacja: Londyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: Valiaur »

Doosan DL420. Pomyslalem ze fajnie by bylo zbudowac cos w pomaranczowym ;)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#12 Post autor: M_longer »

Valiaur pisze:Doosan DL420. Pomyslalem ze fajnie by bylo zbudowac cos w pomaranczowym ;)
Auć. Zdajesz sobie sprawę że pomarańcz ma bardzo mało sensownych klocków oprócz kafli i płytek?

Valiaur
Posty: 39
Rejestracja: 2014-11-02, 21:25
Lokalizacja: Londyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Valiaur »

M_longer pisze:Auć. Zdajesz sobie sprawę że pomarańcz ma bardzo mało sensownych klocków oprócz kafli i płytek?
Tez myslalem o tym ze to moze byc zbyt ambitne;) Dlatego obmyslilem ze zrobie tak:

Plan "A" jest taki zeby najpierw sprobowac z tym doosanem, a jesli wyjdzie jakis dziwilag, nastapi przejscie do planu "B" - zachowujac w miare niezmienione podwozie przerobie go na cos zoltego;)
Ostatnio zmieniony 2015-04-12, 18:18 przez Valiaur, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#14 Post autor: noniusz »

Jak na debiut model prezentuje się całkiem przyzwoicie.

Fajnie, że zadałeś sobie trud i ładnie wygładziłeś tylną cześć ładowarki.

To co mnie zazwyczaj najbardziej interesuje to wnętrzności i proces trwórczy, tu niestety niewiele widać, ale to co od razu rzuciło mi się w oczy i bardzo spodobało to użycie w na łamaniu ładowarki ramek z przegubami.

A teraz trochę czepialstwa :)
Ładowarka niestety ma gdzieś zaburzone proporcje - albo kabina jest za daleko z tyłu albo jest za wysoka? Dodatkowo wysięgnik łyżki wydaje się być albo za krótki albo zamocowany za wysoko do ramy. Co do łyżki - maszyna lepiej prezentowała by się z tą nową od Volvo, ale przed zestawem 42030 powstało milion innych fajnych ładowarek więc jest ok.
No i "ładowarka łyżkowa"...

Oczywiście do pełnej oceny brakuje filmu pokazującego dzielność tej maszyny w pracy, ale jestem kolejną osobą która zwraca na to uwagę więc mam nadzieję ze się zmobilizujesz.

Co do planów na przyszłość - podzielam zdanie Longera, albo nie znajdziesz tyle potrzebnych części w potrzebnym kolorze albo zabraknie Ci funduszy, czasu i ochoty na kompletowanie tego co jest.
Sam cały czas dojrzewam do zbudowania ładowarki i jak już to się stanie to będzie w jedynym, słusznym, żółtym kolorze :)

Podsumowując - widać, że podążasz w dobrym kierunku!

Valiaur
Posty: 39
Rejestracja: 2014-11-02, 21:25
Lokalizacja: Londyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: Valiaur »

noniusz pisze:JTo co mnie zazwyczaj najbardziej interesuje to wnętrzności i proces trwórczy, tu niestety niewiele widać, ale to co od razu rzuciło mi się w oczy i bardzo spodobało to użycie w na łamaniu ładowarki ramek z przegubami
W srodku wszystko jest zbudowane na wzor konstrukcji Sariela, wiec uznalem ze nie ma sensu robic zdjec i sie rozpisywac - wystarczy spojrzec tutaj. Troche mi glupio tak duzo kopiowac z czyjejs pracy. Czuje sie jak fabryka samochodow z Chin ;) To nie jest samodzielna konstrukcja, wiec nie jestem z niej w pelni zadowolony. Ot takie tam cwiczenie zeby poznac Lego na nowo. Nie zbudowalem nic z Lego przez ostatnie 10 lat albo dluzej...
noniusz pisze:Ładowarka niestety ma gdzieś zaburzone proporcje - albo kabina jest za daleko z tyłu albo jest za wysoka? Dodatkowo wysięgnik łyżki wydaje się być albo za krótki albo zamocowany za wysoko do ramy. Co do łyżki - maszyna lepiej prezentowała by się z tą nową od Volvo, ale przed zestawem 42030 powstało milion innych fajnych ładowarek więc jest ok.
Racja, kilka elementow jest nieproporcjonalnie malych/duzych. Nie skalowalem ani nie wzorowalem sie na niczym oproch zdjec z konstrukcji Sariela. Dopiero w nastepnej konstrukcji zaczalem skalowac z brueprintow (to liebherr 944c tunneling excavator - czeka na publikacje, a moze tez na nowy cylinder pneumatyczny z Actrosa). Model 42030 jeszcze nie istnial kiedy zbudowalem ta ladowarke.
noniusz pisze:podzielam zdanie Longera, albo nie znajdziesz tyle potrzebnych części w potrzebnym kolorze albo zabraknie Ci funduszy, czasu i ochoty na kompletowanie tego co jest.
Moze porywam sie z motyka na slonce, ale moj liebherr 944C tunneling excavator jest lemonkowy wiec moze jakos dam rade? W kazdym razie nie poddam sie bez walki ;)
Poza tym nie chce uzywac zoltych bo bede ich potrzebowac w kolejnej konstrukcji - John Deere 764 HSD (podwozie gotowe w 50%).
noniusz pisze:Podsumowując - widać, że podążasz w dobrym kierunku!
Dzieki :)

ODPOWIEDZ