42043 Mercedes-Benz Arocs 3245 [VIDEO]

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

42043 Mercedes-Benz Arocs 3245 [VIDEO]

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Seria: Technic
Rok wydania: 2015
Liczba elementów: 2793
Cena: ?
Brickset

Pełna recenzja: https://www.youtube.com/watch?v=o-_8NIU1wUM

Recenzja jest długa i szczegółowa, ale postaram się ją podsumować:

Za:
- ogromny i wyzywający zestaw z fantastycznym zbiorem nowych części
- najlepsze źródło części w ostatnich latach: nowe elementy do skrzyni biegów, elementy zawieszenia, nowa pneumatyka i pancerna nowa obrotnica
- najbardziej realistycznie wyglądająca ciężarówka jaką widziałem w zestawie Lego, z umiarkowaną liczbą nalepek
- najbardziej zaawansowane zawieszenie i skręt jakie widziałem w zestawie
- podwozie jest świetną bazą pod własne ciężarówki
- wszystkie funkcje są dopracowane, działają realistycznie i niezawodnie. Szczególnie zaimponowała mi paka która wygląda niepozornie a dźwiga ponad kilogram ładunku.
- nowa pneumatyka jest dobrze pomyślana i świetnie działa: siłowniki są mocne i mają potężny zasięg
- instrukcja jest lepszej niż zwykle jakości, a B-model wygląda ciekawie

Przeciw:
- 90% szans że podczas budowy dźwigu z 4 metrami przewodów pneumatycznych w środku narobisz błędów, znienawidzisz pneumatykę, Lego i siebie
- najdroższy zestaw roku wyposażono w wiele funkcji do obsługi ładunku... pod warunkiem że jakiś sobie zorganizujesz, bo w zestawie nie przewidziano na to nawet pół klocka
- kompletnie nie trawię białej kabiny. Arocsy są zielone, są pomarańczowe, a dostaliśmy najbardziej kijowy kolor ze wszystkich, który w połączeniu z jasnoszarą paką wygląda jeszcze bardziej nijako. Gdyby nie dźwig, możnaby podejrzewać ze Markus nienawidzi kolorów.
- układ skrętu ma duże opory, duże luzy, a małe gładkie pokrętła jeszcze pogarszają sprawę. Żeby w ogóle skręcić trzeba je naprawdę mocno ścisnąć.
- przy całym swoim skompikowaniu, zawieszenie niewiele tak naprawdę robi. Jest bardzo twarde, ma mały skok i widać że stworzono je przede wszystkim do trzymania ciężarówki prosto. Jest całkowicie realistyczne dla typowej ciężarówki drogowej, natomiast nawet nie stało koło TrTr
- zestaw jest wypasiony, ale jeśli nie ruszają Cię ciężarówki ani pneumatyka to właściwie traci cały urok
- całość wygląda na dopracowaną, ale jak się przyjrzeć wychodzą drobne babole: np. piękne logo Merca lata trochę luzem, dach kabiny w okolicach batboxa prosi się o zasłonięcie czymś, kabina się nie zamknie jeśli nie jest co do milimetra równo z podwoziem (a lubi się gibać kiedy jest podniesiona), łyżka się nie zamknie jeśli nie wisi do dołu, a zakres obrotu dźwigu ściśle zależy od tego jak dobry jesteś w upychaniu pneumatycznego makaronu na poziomie trudności hardcore

Ogólne wrażenie:
Zestaw jest fantastyczny. Budując podwozie miałem wrażenie że Markus słuchał przez parę lat naszego jęczenia o brak realistycznej zawieszki w zestawach, i tym razem stwierdził "no to teraz patrzcie". Technicznie jest to arcydzieło i jego zawieszkę i skręt można studiować całymi dniami. Dobrze nadaje się do zabawy, funkcje działają dokładnie tak jak powinny (no dobra, pneumatyka wciąż wali w dół jak młotem, ale tego nie obejdziemy), a sterowanie całością nie jest tak trudne jak się zdaje. O ile nie wychowałeś się w nienawiści do ciężarówek lub pneumatycznego makaronu, na bank się nie rozczarujesz.
Ostatnio zmieniony 2015-08-13, 08:59 przez Sariel, łącznie zmieniany 2 razy.

Wodziak
Posty: 5
Rejestracja: 2014-09-07, 12:13
Lokalizacja: Lublin
brickshelf: Brak

 

#2 Post autor: Wodziak »

Zestaw super, jedyne co mnie lekko irytuje to ten prześwit pod kabiną.


Czy gdyby "odłączyć" skręcanie dwoma gałkami i zostawić jedną nie byłoby lżej?

Będziesz może recenzował też następne zestawy przed premierą?

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#3 Post autor: Waler »

Sariel pisze:no dobra, pneumatyka wciąż wali w dół jak młotem, ale tego nie obejdziemy
A jakby do dolnego siłownika po prostu nie podłączyć górnego przewodu, tak jak było to zrobione w 8421? Wtedy ramię opadło by pod wpływem grawitacji, powoli. Spróbuj Paweł odłączyć ten przewód i sprawdź jak by się to zachowywało.
Co do twardego zawieszenia, skoro dali na przód 4 super twarde amory to nie ma się co dziwić. W ogóle moim zdaniem twardość amortyzatorów w nowych zestawach jest sporo przesadzana (patrz Unimog, Crawler czy choćby ten Merc).
Podoba mi się, że zrezygnowano (choć trochę) z wielokolorowej ramy (patrz Unimog). W 8110 była bardzo pstrokata, tutaj jest o wiele lepiej choć do AFOLskiej perfekcji jeszcze sporo brakuje. Kolor zestawu zostawię bez komentarza.
W mojej głowie rysuje się pomarańczowa kabina taka jak na TYM zdjęciu, ewentualnie ZIELONKAWA. Kolor paki może zostać, choć chciałbym tutaj DBG zwłaszcza w połączeniu z zieloną kabiną :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sariel »

Recka samolotu będzie jeszcze dziś, dźwigu przed weekendem. O ile mi kolejna lustrzanka nie padnie.

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: BONBINI »

Nowe wysuwane podpory w czerwonych klockach-obudowach nie będą się nadawać do budowania większych modeli z dwóch powodów:
1. nie da się ich rozbudować w pionie w celu zwiększenia wielkości, bo jest to komplet i jedno wchodzi w drugie, (tak jak zauważyłeś podpory są zbyt małe w porównaniu do ogólnej wielkości Merca),
2. wytrzymałość na zginanie wysuwającej się poziomo podpory jest ograniczona i nie da się nimi podnosić ciężkich modeli np. żurawi, inna sprawa, że po wysunięciu jest spory luz góra-dół między listwą zębatą a jej czerwoną obudową.
Ostatnio zmieniony 2015-07-01, 11:14 przez BONBINI, łącznie zmieniany 1 raz.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: Jellyeater »

W sumie to za cenę starego samochodu osobowego dostajemy coś co nie jeździ, wysuwa podpory, ale opuścić trzeba ręcznie, ramię działa trochę jak epileptyk, trochę jak narkoleptyk. Za to ma wspaniałe zawieszenie, nad którym można się rozpływać w zachwytach, bo jak już wspomniałem na początku model nie jeździ. :P

Co do szoferki to biały jest chyba najbardziej popularny jak się patrzy po pojazdach na budowach.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#7 Post autor: martinb »

Jes! Jes! Jes! Nareszcie recka! Dzięki! :-)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#8 Post autor: 3dom »

Cudo. Robi wrażenie funkcjonalnościami, doborem elementów, ogólnym wyglądem. Kabina nie składa się z nazbyt wyszukanych elementów więc będzie można łatwo przemalować. Zakup obowiązkowy :)
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

AOW
Posty: 144
Rejestracja: 2014-01-31, 23:40
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: AOW

 

#9 Post autor: AOW »

WOW - naprawdę robi wrażenie pod wieloma względami - zdecydowanie jest to najlepszy chyba Technic ostatnej dekady jak nie więcej.
Z drugiej strony zastanawiam się nad czymś innym. Skoro teraz postawili poprzeczkę tak wysoko to co bedzie dalej ? Przecież głupotą by było cofanie się w steczy (wiem masło maślane).....

Sariel, jak Twoje wrazenia z budowy? Bo ze wyzywająca dla młodzieży to już wspomniałeś.

pozdr

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

Można sobie obrzydzić pneumatykę przez to upychanie 4 metrów makaronu ;)

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#11 Post autor: CamelXP »

Recenzja jak zwykle, nie ma co pisać w kółko tych samych pochwał.
Obrazek
Model mam na liście zakupów na ten rok, teraz tylko umocnił swoją pozycję.
To, co przyprawia mnie o szybsze bicie serca, to myśl, że przecie nie opracowali nowej pneumatyki z myślą wyłącznie o tym modelu :>
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#12 Post autor: martinb »

Obejrzałem i tak jak zauważył CamelXP, nie ma co pisać tych samych pochwał. Tradycyjnie bardzo wysoki poziom.

Twoja recenzja utwierdziła mnie w przekonaniu, że jest to mój absolutny MUST HAVE do zakupienia w tym roku (obok WALL-E i Mini Coopera). Teraz muszę znaleźć sposób, aby hm... wytłumaczyć to jakoś małżonce. W sumie to zawsze można poczekać te 12-18 miesięcy i kupić ten zestaw trochę taniej, ale wiadomo - zawsze chce się mieć daną zabawkę od razu. :-|

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#13 Post autor: Kubrick »

A mi się strasznie nie podoba działanie żurawia. Obrót tylko o 180 stopni to jakaś kpina - w 8110 spokojnie kręcił się prawie 360 stopni. Podpory też są umieszczone jakoś totalnie z du... bez sensu.
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#14 Post autor: Stelario »

Ja mam tylko pytanie odnośnie tego banana dla porównania skali. To był duży czy mały banan? :P

Do co Merca to tylko potwierdziło że jak będe miał szanse to biorę Volvo.
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#15 Post autor: Kubrick »

Jaki banan by nie był, to chyba obaj z Sarielem lubimy ten sam portal z obrazkami :D
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

ODPOWIEDZ