Forum LUGPOL Strona Główna Forum LUGPOL
www.lugpol.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
[MOC] Kresowiec
Autor Wiadomość
V1 
VIP

Wpisy: 2532
Wysłany: 2015-07-15, 11:51   [MOC] Kresowiec

W 1919 roku, w okresie, kiedy na gwałt były potrzebne pojazdy pancerne, jako że świetnie się sprawdzały w walkach z ruskimi, pośród wielu ciekawych, improwizowanych maszyn powstał najdziwniejszy z nich, mianowicie "Kresowiec". Zbudowano go w warsztatach we Lwowie, wykorzystując podwozie pługu motorowego (z silnikiem spalinowym) firmy "Stock". (Do niedawna podawano, że był to pług Praga serii K, lecz to podobno nieprawda.)
Dwa wielkie koła napędowe i jedno, niesymetrycznie umieszczone, skrętne. Wszystkie ze stalowymi obręczami, poszerzonymi przy przebudowie.

Pług obudowano stalowymi płytami, na dachu umieszczono właz i wieżyczkę obserwacyjną, z przodu jeden, a z tyłu 2 karabiny maszynowe Schwarzlose.
Przód jest tam, gdzie silnik.
A silnik jest ukryty w tej grubej stalowej rurze.

Nie mam pojęcia, którędy do komory silnika dochodzi powietrze, ani też którędy zeń odpływa. Mam kilka zdjęć przedstawiających go z różnych stron i na żadnym nie widac żadnych szczelin, otworów, czy żaluzji. Z przodu w osłonie silnika jest na dole okrągła klapa (widać na modelu) oraz na górze kwadratowa (tej nie zrobiłem, bo kafel 2x2 o wiele za duży, a 1x1 i za mały i nie do przyczepienia w tym miejscu. Być może do jazdy były one otwierane.

Źródła historyczne podają, że "Kresowiec" wszedł do walki z bolszewikami, głównie w lwowskim parku miejskim, ew. w okolicach.
Był bardzo powolny, jego prędkość maksymalna to ok. 20km/h. Przypuszczam, że warkot umieszczonego w stalowej rurze silnika, łoskot stalowych, sztywno zawieszonych kół, a wreszcie wygląd potwora działał mocno deprymująco na wroga.

Zainteresowanym polecam książkę "Samochody Pancerne Odrodzonej Polski 1918-1920".

Po skończeniu postanowiłem dołożyć mało rzucającemu się w oczy szaremu potworkowi podstawkę.
Zniszczona ściana budynku stojącego na rogu pochyłej, brukowanej ulicy.
Bruk ułożony tak, jak układa się bruk, czyli półkolami, zaś przekrój ulicy również taki jak trzeba, półokrągły - pośrodku wyżej, przy krawężnikach niżej.
Proste, nie? Ale jakoś dało radę :)
Poszło na to mnóstwo headlightów i bricków ze studami po bokach, kropeczek, i innych dupereli, żeby całość się trzymała.
Nie wiem, czy ułożenie bruku i wypukłość ulicy widać na zdjęciach, pewnie słabo. Być może będę ulepszał ten pomysł.
Koła napędowe są nieco zbyt szerokie - jak wymyślę lepszy patent, to poprawię.

Oczywiście nie mogło braknąć patriotycznych akcentów, czyli flagi polskiej i radzieckiej, oraz wnętrza budynku, bo w końcu dlaczego by nie pozwolić na oglądanie tego ze wszystkich stron.

Na ulicach Lwowa:

Budynek od środka:

I sam potwór:

Dziękuję za uwagę,

halerz 

Wpisy: 168
Wysłany: 2015-07-15, 11:55   

Świetne!

Jellyeater 
VIP

Wpisy: 2303
Wysłany: 2015-07-15, 12:21   

Ten Kresowiec jest bardziej nielegalny niż Mocarz. :) Podziwiam kunszt i chylę czoła.

M_longer 
VIP

Wpisy: 5330
Wysłany: 2015-07-15, 12:29   

Podoba mi się umiejscowienie radzieckiej flagi.

Kocur 
VIP

Wpisy: 886
Wysłany: 2015-07-15, 12:44   

M_longer napisał/a:
Podoba mi się umiejscowienie radzieckiej flagi.

No właśnie też na to zwróciłem uwagę, dobra robota :)
The world is by far much bigger!
- Samael

dmac 
Adminus Emeritus

Wpisy: 2192
Wysłany: 2015-07-15, 12:46   

Skąd Ty bierzesz te wszystkie maszkarony, to ja nie wiem... Znaczy wiem, że z książek. Cholerka, jeszcze na starość kupię sobie jakąś ;) .

Cudny bruk. I w ogóle akurat tyle świetnego krajobrazu, żeby pokazać równie świetny model. Duże koła bardzo pomysłowe.

Pięknie.

Mestari 
VIP

Wpisy: 1284
Wysłany: 2015-07-15, 15:34   

Jeden z najlepszych z ostatnich rzutów, jak dla mnie :)
Masz zdjęcie bruku bez maszkarona?

Wyświetl wpisy z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu