[MOC] Kresowiec

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

[MOC] Kresowiec

#1 Post autor: V1 »

W 1919 roku, w okresie, kiedy na gwałt były potrzebne pojazdy pancerne, jako że świetnie się sprawdzały w walkach z ruskimi, pośród wielu ciekawych, improwizowanych maszyn powstał najdziwniejszy z nich, mianowicie "Kresowiec". Zbudowano go w warsztatach we Lwowie, wykorzystując podwozie pługu motorowego (z silnikiem spalinowym) firmy "Stock". (Do niedawna podawano, że był to pług Praga serii K, lecz to podobno nieprawda.)
Dwa wielkie koła napędowe i jedno, niesymetrycznie umieszczone, skrętne. Wszystkie ze stalowymi obręczami, poszerzonymi przy przebudowie.

Pług obudowano stalowymi płytami, na dachu umieszczono właz i wieżyczkę obserwacyjną, z przodu jeden, a z tyłu 2 karabiny maszynowe Schwarzlose.
Przód jest tam, gdzie silnik.
A silnik jest ukryty w tej grubej stalowej rurze.

Obrazek

Nie mam pojęcia, którędy do komory silnika dochodzi powietrze, ani też którędy zeń odpływa. Mam kilka zdjęć przedstawiających go z różnych stron i na żadnym nie widac żadnych szczelin, otworów, czy żaluzji. Z przodu w osłonie silnika jest na dole okrągła klapa (widać na modelu) oraz na górze kwadratowa (tej nie zrobiłem, bo kafel 2x2 o wiele za duży, a 1x1 i za mały i nie do przyczepienia w tym miejscu. Być może do jazdy były one otwierane.

Źródła historyczne podają, że "Kresowiec" wszedł do walki z bolszewikami, głównie w lwowskim parku miejskim, ew. w okolicach.
Był bardzo powolny, jego prędkość maksymalna to ok. 20km/h. Przypuszczam, że warkot umieszczonego w stalowej rurze silnika, łoskot stalowych, sztywno zawieszonych kół, a wreszcie wygląd potwora działał mocno deprymująco na wroga.

Zainteresowanym polecam książkę "Samochody Pancerne Odrodzonej Polski 1918-1920".

Po skończeniu postanowiłem dołożyć mało rzucającemu się w oczy szaremu potworkowi podstawkę.
Zniszczona ściana budynku stojącego na rogu pochyłej, brukowanej ulicy.
Bruk ułożony tak, jak układa się bruk, czyli półkolami, zaś przekrój ulicy również taki jak trzeba, półokrągły - pośrodku wyżej, przy krawężnikach niżej.
Proste, nie? Ale jakoś dało radę :)
Poszło na to mnóstwo headlightów i bricków ze studami po bokach, kropeczek, i innych dupereli, żeby całość się trzymała.
Nie wiem, czy ułożenie bruku i wypukłość ulicy widać na zdjęciach, pewnie słabo. Być może będę ulepszał ten pomysł.
Koła napędowe są nieco zbyt szerokie - jak wymyślę lepszy patent, to poprawię.

Oczywiście nie mogło braknąć patriotycznych akcentów, czyli flagi polskiej i radzieckiej, oraz wnętrza budynku, bo w końcu dlaczego by nie pozwolić na oglądanie tego ze wszystkich stron.

Na ulicach Lwowa:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Budynek od środka:
Obrazek

I sam potwór:
Obrazek Obrazek Obrazek

Dziękuję za uwagę,
\/1 ______________

Awatar użytkownika
halerz
Posty: 176
Rejestracja: 2015-02-07, 16:03
Lokalizacja: Cieszyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: halerz »

Świetne!

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: Jellyeater »

Ten Kresowiec jest bardziej nielegalny niż Mocarz. :) Podziwiam kunszt i chylę czoła.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

Podoba mi się umiejscowienie radzieckiej flagi.

Awatar użytkownika
Kocur
Posty: 884
Rejestracja: 2014-11-30, 19:15
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kocur

 

#5 Post autor: Kocur »

M_longer pisze:Podoba mi się umiejscowienie radzieckiej flagi.
No właśnie też na to zwróciłem uwagę, dobra robota :)
Ride the wind, take on your destiny
You gotta get much higher
Fly your flight, get over society
The world is by far much bigger!
- Samael

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#6 Post autor: dmac »

Skąd Ty bierzesz te wszystkie maszkarony, to ja nie wiem... Znaczy wiem, że z książek. Cholerka, jeszcze na starość kupię sobie jakąś ;) .

Cudny bruk. I w ogóle akurat tyle świetnego krajobrazu, żeby pokazać równie świetny model. Duże koła bardzo pomysłowe.

Pięknie.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7 Post autor: Mestari »

Jeden z najlepszych z ostatnich rzutów, jak dla mnie :)
Masz zdjęcie bruku bez maszkarona?

ODPOWIEDZ