[MOC] Przepraszamy za usterki

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

[MOC] Przepraszamy za usterki

#1 Post autor: V1 »

Jelcz/Mielec/WZT WR-0043

Pierwsze wozy transmisyjne dla TVP były dostarczane z ZSRR. Podobno pierwszy rozpoczął pracę w 1955.
Podobno ciągle się psuły, nie miały klimatyzacji (co było bardzo ważne przy ogromnej ilości grzejącego się lampowego sprzętu elektronicznego), a i samo wyposażenie sprawiało kłopoty.
Dlatego między innymi na początku lat 60-tych postanowiono zbudować taki samochód w kraju.
Nowoczesny, odpowiadający potrzebom i światowym standardom.
Co do światowych standardów nie wypowiem się, ale podobno był bardzo lubiany przez załogi, głównie ze względu na komfortowe wyposażenie wnętrza.

Zaprojektowano go w WSK Mielec przy współpracy z ASP w Krakowie.
Nadwozie zaprojektowane od zera oparto na wzmocnionym (i podobno skróconym) podwoziu Jelcza MEX, czyli popularnego 'Ogórka'.
Wyposażenie dostarczyło Unitra WZT (Warszawskie Zakłady Telewizyjne).
Pojazd nazwano Jelcz/Mielec/WZT WR-0042, a kolejną wersję - WR-0043.
Wersja '43' różniła się z zewnątrz drzwiami otwieranymi do przodu, a poza tym kilkoma rozwiązaniami technicznymi. Wynika mi także, że wersja '43' miała wyposażenie do telewizji kolorowej, zaś '42' tylko do czarno-białej.
Pojazd był na tyle ciężki, że do dłuższych postojów musiał mieć podstawiane podpory, żeby ulżyć zawieszeniu. Niestety są nie do wypatrzenia na zdjęciach.

[ WR-0042 ] [ WR-0043 ] [ WR-0043 dzisiaj ]

Kto chce więcej - znajdzie sobie.

W latach 1964-1974 zbudowano łącznie 29 samochodów WR-0042 i WR-0043, które dostarczono do głównych ośrodków telewizyjnych w Polsce.
Jeśli chodzi o malowanie, to niemal każdy z dostępnych zdjęć z tamtego okresu wygląda inaczej. Inne napisy, inna czcionka, i różne szczegóły.
Wybrałem wersję późniejszą, bo to tak dumnie brzmi - 'Telewizja Polska KOLOR' !

Pierwszym programem kolorowym w TVP - w grudniu 1971 - była transmisja... VI zjazdu PZPR.
Hasło VI zjazdu brzmiało: "Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej."
Akurat transmisje zjazdów partii nie, ale uważam, że w latach 70-80 program był znacznie sensowniejszy, niż teraz. 100 kanałów i ni hu hu - co wezmę do ręki pilota to wszędzie reklamy, telesklepy, durne seriale ze śmiechem w tle, kreskówki (to pewnie dla dzieci?) z podrzynaniem gardeł, czy teleturnieje prowadzone przez debili dla debili.
A tak się kiedyś czekało na teleranek, na 5-10-15 w niedzielę, na dobranocki. Poza produkcjami z krajów bloku nie można było narzekać na brak westernów, zachodnich filmów sensacyjnych, wojennych, czy sci-fi. Z teleturniejów była Wielka Gra, a kolesie w niej występujący od początku darzeni byli wręcz nabożnym szacunkiem za swą niesłychaną wiedzę. Kiedyś co tydzień w 'kinie familijnym' leciał film Disneya. A Disney w tamtych czasach nie kazał krukom wydziobywać ludziom oczu, a bandyci nie musieli zjadać serca głównego bohatera. Ale tam, szkoda gadać na ten temat...

Do przeprowadzenia transmisji w terenie unoszono samochód na podporach, rozkładano barierki na dachu, zakładano na prawą burtę drabinkę, a sprzęt wciągano na górę małym dźwigiem.
Ustawiano po jednym nadajniku dla każdej kamery. Zarówno nadajniki, jak i kamery były wtedy olbrzymich rozmiarów, o ciężarze raczej nie do uniesienia przez jedną osobę.
We wnętrzu wozu były zamontowane monitory z podglądem, konsolety mikserskie i inny sprzęt.
Znajdowała się tam również toaleta z umywalką.

Samochody te były używane w TVP prawdopodobnie do lat 90-tych, i - co niezwykłe - dotrwały do dzisiejszych czasów!
3 lub 4 są nadal eksploatowane w firmie 'Karkowscy' jako garderoby dla aktorów na planach filmowych. Kolejne dwa stoją i powoli niszczeją gdzieś w Polsce.

Samochód pomimo niezbyt ciekawej bryły miał urozmaicone poszycie. Dół malowany na ciemnoniebiesko, powyżej pas z żebrowanego laminatu udającego żłobkowaną blachę, biała góra i dach. Za obficie przeszkloną kabiną były 2 wielkie okna, a dalej do samego końca pas niskich okienek, wszystkie z zamontowanymi żaluzjami. Podobnie tylne okno.
Z przodu gruby zderzak, olbrzymich rozmiarów kratka, i 6 reflektorów!
Elegancji dodawały mu opony z białymi bokami i chromowane dekle.
Nawet dziś mógłby robić za elegancki autokar, albo olbrzymiego campera.

O dokumentację nie jest łatwo, mam jego zdjęcie i rysunki raptem w jednej książce. Musiałem oprzeć się głównie na internecie. Najlepiej by było trafić na jakiś plan filmowy i go opstrykać i pomierzyć.

Zdjęć jest dużo, bo aż 10, ale tyle miałem ustawiania i poprawiania 'planu zdjęciowego', że szkoda mi było kasować.

Chromowane klocki dzięki uprzejmości Aurimaxa: [ Chrome Block City ]

Dziękuję, Auri !

Zapraszam:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


W środku są monitory, imitacja przeróżnego sprzętu, i wiązki zwisających kabli, ale nic nie widać przez żaluzje w oknach.
I - gdyby nie ciasne nadkola - dałoby się zamontować zdalne sterowanie, bo wewnątrz jest dużo wolnego miejsca.
Ale w tym celu należałoby zmniejszyć średnicę opon, a takie rozwiązanie jest dla mnie nie do przyjęcia.

Dobra, dosyć, dziękuję za uwagę.
Ostatnio zmieniony 2015-07-22, 03:23 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

Piękne jak zawsze.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: SERVATOR »

Piękna praca Karwiku. Podziwiam Twój talent i wytrwałość. Strasznie Ci tego zazdroszczę.

Czy ten Mielec był zarejestrowany jako Mielec czy Skoda 706 RTO? -> tabliczka TEGO pojazdu.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2015-07-22, 07:20 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
yoshi82
Posty: 162
Rejestracja: 2014-10-18, 12:27
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: yoshi82 »

Mega praca. Podobają mi się detale jak np. robotnik z łopatą w berecie udzielający wywiadu, takie rzeczy dodają smaczku. No i jakiś biedny minifig stracił ręce w wycieraczkach :P
Pozdrawiam,
Łukasz

BJ
VIP
Posty: 999
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

#5 Post autor: BJ »

Jak zwykle świetny model.

Wczoraj nadrabiałem zaległości w Automobiliście, a tam właśnie wywiad z profesorem Ginalskim i parę słów o tym wozie, a dziś wrzuciłeś Swój model. Niezłe połączenie:)
(19:28:58) Toltomeja: teraz powiem absolutnie serio, nawet jeśli zaraz będę żałował: trialowki wygrywają ten pojedynek

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: BONBINI »

Świetne, no i przypomina czasy młodości :-)
Ostatnio zmieniony 2015-07-22, 11:20 przez BONBINI, łącznie zmieniany 1 raz.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

Co tu dużo mówić. Powiem tylko piękny modelik. Zawsze podziwiam Twój kunszt budowniczy i przekazanie nam czasów PRL w wersji klockowej
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8 Post autor: Mestari »

WOW :) cudo, do tego pięknie opisane :)

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#9 Post autor: martinb »

Klimat PRLu zachowany dzięki:
- kolorystyce, bo biały, blady niebieski, granat, i szary, to były ulubione kolory władzy,
- wiernie odwzorowanemu modelowi,
- ramce imitującej telewizor marki Rubin ;-)
- dzwonom, których minifigi co prawda nie mają, ale stylizacja zdjęcia wpływa na moją percepcję w taki sposób, że mam wrażenie, że każdy minifig te charakterystyczne dzwony ma...

Brawo!

Szuwax
Posty: 113
Rejestracja: 2015-04-20, 19:08
Lokalizacja: Wellingborough/Malbork
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Szuwax »

Bardzo ładnie odwzorowany wóz no i prezentacja. Może by jakąś makietę LEGO z czasów PRLu zrobić? ;p
Moja skromna kolekcja

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#11 Post autor: legosamigos »

Jak pojeździsz po wystawach, to znajdziesz i Karwikowe modele lub makiety ;) Z tego wozu transmisyjnego z aukcji, którego zaprezentował Servator, można by zrobić fajnego campera, choć koszty renowacji byłyby bardzo duże
Ostatnio zmieniony 2015-07-26, 00:08 przez legosamigos, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#12 Post autor: M_longer »

To teraz pobawimy się w odkopywanie.

Ktoś odrestaurował nr 28:

Obrazek

http://40ton.net/odnowiony-woz-transmis ... telewizji/

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#13 Post autor: dmac »

M_longer pisze:pobawimy się w odkopywanie.
To kto ma rację, Karwik, czy restaurujący? Dół był granatowy, czy jasnoniebieski?

A restaurujący powinien przekazać wóz Muzeum Techniki (najlepiej w Szczecinie ;) ), które następnie kupiłoby od Karwika model za ciężkie pieniądze i wstawiło do gablotki!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

BJ
VIP
Posty: 999
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

#14 Post autor: BJ »

Tak odrestaurowany, że już rudzielca widać...
Obawiam się, że jak nie przyłożyli się do tak podstawowej sprawy jak zabezpieczenie antykorozyjne to kolor miał jeszcze mniejsze znaczenie...
(19:28:58) Toltomeja: teraz powiem absolutnie serio, nawet jeśli zaraz będę żałował: trialowki wygrywają ten pojedynek

Taraderon
Posty: 28
Rejestracja: 2016-02-17, 20:44
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: Taraderon »

Tak zrobione że wygląda jak reklama prawdziwego :)

ODPOWIEDZ