Strona 1 z 2

[MOC] Artemizjon

: 2015-07-29, 19:24
autor: BHs
Obrazek
Obrazek
Model przedstawia grecką świątynie typu dipteros (dypteros) z frontową kolumnadą szeroką na dziesięć kolumn (dekastylos).
Kolumnadę tworzy łącznie 88 kolumn zewnętrznych po obwodzie budowli.
ObrazekObrazek
Na tympanonie przednim i tylnym zawarłem sceny z mitu o bogini urodzaju Demeter i jej córce Persefonie. Persefona swoją urodą oczarowała boga świata podziemnego Hadesa i zostaje przez niego porwana do Tartaru (tylny tympanon). Nie mogąc odnaleźć córki, Demeter z goryczy i smutku ukryła się przed ludźmi. Wraz z nią, skryły się rośliny i urodzaj, a na ludzkość spadło widmo głodu. Dopiero Zeus, nie mogąc zjednać Demeter (przedni tympanon) odnalazł Persefonę (Korę) i - na pół roku - zwrócił ją matce. I tak oto, przez pewien czas przyroda pięknieje, żyje, bujnie się rozwija, by potem na kilka miesięcy zasnąć, kiedy matka tęskni do swej córki.
ObrazekObrazek
W głównej sali, naosie znajduje się bóstwo przewodnie - posąg Apolla, posłańca, dzierżącego zwój. Jako że jedynym źródłem światła jest słońce wpadające przez portyk, posąg "doświetlany" jest miedzianymi lustrami. Akurat ten element może nie mieć odzwierciedlenia w rzeczywistości, aczkolwiek starożytni Grecy używali luster ogniskujących promienie słoneczne do zapalania świętego ognia, a być może także w celach wojennych (podpalanie wrogich okrętów).
Obrazek
Na zdjęciu widać przekrój przez całe templum oraz warstwową podstawę.
Obrazek
Przedsionek pronaos jest przeznaczony na dary wotywne. Po całym obwodzie, niestety dość skutecznie ukryte przed oczyma widza, znajduje się w suficie ornamenty wraz ze złoceniami.
ObrazekObrazek
Najsłynniejszym przykładem dipterosu była świątynia Artemidy przy Efezie, tzw. Artemizjon.
Do naszych czasów z pochodzącej z IVw. p.n.e. budowli, uznaną za jeden z siedmiu Cudów Świata, ostała się jedna samotna kolumna, dająca wszelako wrażenie ogromu całej budowli...

MOC powstawał ok. 2 tygodni, tyle przynajmniej zajęła sama budowa. Pomysł narodził się po zakupie zestawu 7985 City of Atlantis. Potrzeba było czterech lat, aby myśl nie dająca mi odpocząć urzeczywistniła się w postaci konkretnej budowli.
ObrazekObrazek(Sorry za jakość zdjęć, tworzone komórką...)
Po drodze pojawiła się także literatura fachowa, długie noce spędzone nad zdjęciami tego co zachowało się do naszych czasów (Akropol w Atenach, Agrigento w Concordii czy resztki Apollina w Dydymie).
Do celów kosztorysowych i rozrysowania został stworzony arkusz kalkulacyjny, co i tak na koniec nie ustrzegło mnie przed interwencyjnym zakupami. Budowla początkowo przewidziana była jako oktastylos, czyli z kolumnadą szeroką na osiem kolumn. Jednakże chcąc zachować proporcje wysokość / szerokość, przy jednoczesnej chęci opowiedzenia jakiejś historii tympanonie, musiała ona zostać rozszerzona o dwie kolumny, co pociągnęło za sobą demontaż gotowej w 80% budowli.
Poniżej porównanie obu głównych części świątyni w trakcie tej zmiany.
ObrazekObrazek
Przy okazji dodałem postument pod całą świątynią, krepidoma / stylobat, którego zabrakło w pierwszej fazie budowy.
Dla celów logistycznych (transport) budowla dzieli się na trzy główne części: dwie połówki z odczepianymi skałami bocznymi i frontowymi (+ schody od przodu budowli) oraz na dwuspadowy dach. Z racji na ciężką podstawę (nie budowałem na baseplate'ach, wszystko to warstwowo układane plate'y + belki), całość jest w miarę ciężka i stabilna.
Świątynia ma 54cm długości i 32cm szerokości, przy wysokości 29cm netto (sama budowla, bez płyty bazowej). Daje to prawie idealny współczynnik klasycznej greckiej architektury, tak jak np. w przypadku Partenonu. Cały MOC mierzy 83x49x34cm.
W dachu jest mały "otwór rewizyjny" nad naosem i posągiem.
ObrazekObrazekObrazek
Początkowo, jak we wspomnianym wyżej zestawie od którego się zaczęło, całość miała być biała z przełamującymi elementami beżowymi. Potem jednak zrezygnowałem z tego zabiegu, koncentrując się na stworzeniu białego monolitu z akcentami złotymi (zdobienia, woluty na kolumnach), ciemno czerwonymi (fryz) oraz fioletowymi (mini-mozaika). Także skała okalająca budowlę jest minimalistyczna, prawie pozbawiona roślinności.

Uzupełnieniem budowli są minifigurki, przy czym oprócz "obsługi" świątyni, dorzuciłem kilka co bardziej znamienitych postaci z tamtych czasów. Znajdziemy zatem Sokratesa dyskutującego ze swoimi uczniami, Archimedesa ze swoimi nieodłącznymi "kołami" i przyrządami czy Diogenesa, który zachwalając minimalizm, zamieszkał w beczce.
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Jako że wybór oryginalnych figurek z tej tematyki jest mocno ograniczony, sięgnąć musiałem po customowe naklejki. Część wyszła moim zdaniem dobrze, dla części zapewne będzie trzeba pomyśleć innym tkaczu. Ale no cóż, dobrym krawcem, a już na pewno historycznym, nie jestem :].

Budowla była wystawiona na Legowisku w Gdyni tydzień temu. Janek Kafelek też tam był.
Obrazek
W stosunku do wystawy, poprawiłem kolumnadę wewnątrz świątyni, akroteriony (końcówki na obrzeżach dachu) oraz sam dach. Dach nieco "sprężynuje" na krańcach ze względu na konstrukcję mocowań zawiasowych na środku, niestety chwilowo skończyły mi się koszerne argumenty (ołowiane obciążniki, magnesy) perswazji. A kleić ołowiu na taśmę nie mam zamiaru.
Obrazek
Zawsze można jednak dach zdjąć i zrobić Akropol :).

Pełna galeria tradycyjnie na Flickr.

: 2015-07-29, 19:35
autor: K^3
Na żywo prezentuje się jeszcze lepiej i nic dziwnego, że budziła podziw wśród widzów w Gdyni. Jedyne, co mi się nie podoba to figura bogini. Na zdjęciach wygląda jakby miała ciemne okulary, chociaż jak podziwiałem model na wystawie nie widziałem żadnych mankamentów.

: 2015-07-29, 19:49
autor: V1
Budowla fajna, wręcz imponująca.
Fioletowe wzorki bardzo tam pasują.

Jednak napis na zdjęciach jest z czapki, gdyż można go przeczytać LRTZMFSFFP i nijak inaczej :)
Po grecku należałoby napisać Αρτεμισιον, czy - jak wolisz wielkimi - APTEMIΣION.
Co do wielkich to upewniłbym się jeszcze kogoś. Nie wiem czy nie samo APTEMIΣIO.

Kobiowe łodyżki i liście!

: 2015-07-29, 19:57
autor: gmkkk
Piękny model. Na żywo robi dużo lepsze wrażenie. Jak dla mnie moc miesiąca.

: 2015-07-29, 20:12
autor: bartek_mi
Eleganckie

: 2015-07-29, 21:14
autor: bacon
Piękny model. Robił oszałamiające wrażenie w Gdyni na odwiedzających.

: 2015-07-29, 22:30
autor: Mestari
Świetna, ale na żywo robi dużo większe wrażenie. Nie rozbieraj tego jeszcze na żyletki, niech więcej ludzi obejrzy ;)

: 2015-07-29, 23:04
autor: bart
Niewątpliwie jest to bardzo elegancka budowla. Jednak przyznam szczerze, że największe wrażenie robią na mnie zdjęcia wnętrz i poszczególnych etapów budowy ponieważ to daje najwięcej informacji o rozmachu konstrukcji.

: 2015-07-30, 05:46
autor: Jellyeater
Bardzo dopracowana konstrukcja. Najlepszy nietechnicowy model na wystawie.

: 2015-07-30, 07:00
autor: Kocur
Aż żałuję że nie mogłem tego zobaczyć 'na żywo', wspaniała praca :)

: 2015-07-30, 08:10
autor: Greg
R E W E L A C J A !!! Coś oszałamiającego. Twym Mocem można uczyć historii w szkole, dzieciaki na pewno byłyby bardziej zainteresowane.

: 2015-08-09, 11:51
autor: BHs
leń pisze:(...) Jedyne, co mi się nie podoba to figura bogini. Na zdjęciach wygląda jakby miała ciemne okulary, (...)
Masz tu trochę racji. Próbowałem wcześniej ze złotymi groszkami, ale efekt nie był dobry. Zależało mi aby posąg "raził wzrokiem" (jak na groźnego Olimpijczyka przystało). "Groszki" dawały zbyt łaskawy efekt...
Kocur pisze:Aż żałuję że nie mogłem tego zobaczyć 'na żywo', wspaniała praca :)
Jordanów za 2 tygodnie?
Mestari pisze:Świetna, ale na żywo robi dużo większe wrażenie. Nie rozbieraj tego jeszcze na żyletki, niech więcej ludzi obejrzy ;)
j.w. :)
A na serio, jak na konstrukcję, która weszła mi do dwóch pudeł (no dobra, dach zajmuje kawałek trzeciego), tym samym zyskała status "objazdowego modelu wystawowego". Tak jak np. Microfightersy. Trochę zatem pożyje (tylko chyba do roboty pudła wywiozę) i nacieszy jeszcze wzrok iluś zwiedzających. Poza tym - ktoś ma jakiś dobry pomysł co można zrobić z blisko 1400 białymi kolumienkami? :P

: 2015-08-09, 12:16
autor: gmkkk
Zbudować kilka malych świątyń/ akropol/ makiete luksoru?

: 2015-08-09, 13:45
autor: SERVATOR
BHs pisze:Poza tym - ktoś ma jakiś dobry pomysł co można zrobić z blisko 1400 białymi kolumienkami? :P
Zadanie na event. Kto zbuduje wyższą wieżę.

: 2015-08-09, 18:08
autor: Szuwax
Poza tym - ktoś ma jakiś dobry pomysł co można zrobić z blisko 1400 białymi kolumienkami? :P
Na pewno przydadzą się przy budowie greckiego miasta albo rzymskiego miasta ;)